בפיליפינים מאמינים שאפשר לעשות שלום עם איסלאמיסטים

מאבק שנמשך 40 שנה על אדמה, משאבים והשפעה דתית, שבו נהרגו 120 אלף איש, מתקרב לקצו. עד 2016 אמורה לקום האוטונומיה המוסלמית בנגסמורו

סיימון טיזדל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיימון טיזדל, גרדיאן

מאז פיגועי 11 בספטמבר לעתים נראה כאילו בכל העולם מתנהלת מלחמה נגד טרוריסטים איסלאמים. בין שהלחימה היא בעיראק, במאלי, באלג'יריה או באפגניסטאן - פרשנים טוענים כבר זמן רב שאנחנו עדים להתנגשות בין ציוויליזציות. אבל בפיליפינים הסיפור שונה. אחרי 40 שנה של מאבק על שטחים, משאבים ודומיננטיות דתית, שגבה את חייהם של 120 אלף בני אדם וגרם לעקירת שני מיליון בני אדם מבתיהם, נראה כי תנועת המורדים הקיצונית בחרה בשלום.

חזית השחרור האיסלאמית של מורו (MILF) התנתקה מארגוני טרור אזוריים הקשורים לאל-קאעדה, המואשמים באחריות לפיגועים בבאלי, ומנהלת משא ומתן עם הנשיא הרפורמיסט בנינו (נוינוי) אקינו, תומך נלהב בתהליך השלום. התהליך שואב השראה בין היתר מהסכם יום שישי הטוב שנחתם באירלנד.

בצעד היסטורי, בתחילת השבוע ביקר הנשיא במעוז של MILF במינדנאו כדי להיפגש עם מנהיגי המורדים ולהשיק את תוכנית הפיתוח המשותפת שאמורה לגבש מתווה לתהליך שלום. לדברי אקינו, הממשלה ומנהיגי המורדים צפויים לגבש בתוך שבועות הסכמה בדבר הקמת ועדת מעבר משותפת בראשות המורדים, שתפקח על כינון שלטון עצמי מוסלמי, ישות פוליטית וגיאוגרפית שתיקרא בנגסמורו – מלה שמשמעותה המילולית "ארץ המורו" (היא נגזרת מהשם שנתנו הכובשים הספרדים לילידי המקום: Moors). "אני חושב שאנחנו מאוד מאוד קרובים להסכמות בכל הנקודות", אמר אקינו.

בנינו אקינו, נשיא הפיליפינים, נפגש עם נציגי המורדים המוסלמים השבוע

אם הכל יתקדם כמתוכנן בשיחות המתנהלות בתיווך מלזיה, ואם החוק הבסיסי שתנסח הוועדה יאושר על ידי הקונגרס הפיליפיני, האוטונומיה של בנגסמורו תקום רשמית ב-2016, אז צפוי אקינו לסיים את תפקידו.

"כשרואים את כל העימותים עם איסלאמיסטים במאלי, אפגניסטאן וסוריה ואז רואים את מה שקורה במינדנאו, זו דוגמה מופלאה למה שאפשר להשיג אם יש רצון אמיתי", אמר פרשן מערבי. "אנחנו קרובים למטרה בסוגיות העיקריות. אפשר לומר שאנחנו חשים אופטימיות זהירה", אמר יון מנטוויל, יו"ר המזכירות של MILF וחבר בצוות המשא ומתן של החזית, בראיון. "כשההסכם יגובש סופית ייערך טקס חתימה חגיגי. אנחנו משוכנעים שהנשיא יוכל להביא לאישור ההסכם בקונגרס".

עם זאת, טרטסיטה קווינטוס דלס, יועצת הנשיא לתהליך השלום, הזהירה מפני ציפיות מוגזמות. "אנחנו במרוץ נגד הזמן. יש חלון הזדמנויות מוגבל וזה הובהר (ל-MILF). הנשיא אומר כל הזמן שהיכולת שלו להביא להישגים מוגבלת בזמן. MILF יכולים להתעקש על הסכם מושלם או להעדיף חבילה מצומצמת יותר שללא ספק תאושר", אמרה דלס.

המשא ומתן מתמקד בסוגיות של טריטוריה, חלוקת השלטון, חלוקת העושר ונורמליזציה, כולל פירוק הכוח הצבאי של המורדים, התפרקותו מנשק ושילוב חייליו בחזרה בחברה האזרחית.

מנטוויל, מנציגי MILF במשא ומתן, אומר כי יש עוד "נקודות בעייתיות", למשל בשאלה מה יהיה היקף האזור הימי שבשליטת בנגסמורו, ובאשר להכנסות העתידיות ממאגרים עצומים של גז ונפט שלפי הסברה נמצאים בשטחי בנגסמורו. במברק שנשלח משגרירות ארה"ב במנילה ב-2006 ונחשף על ידי אתר ויקיליקס, העריכו אנשי השגרירות כי שווי מרבצי המינרלים שבשטחי המורדים עשוי להגיע לטריליון דולר. ב-2011 נפוצו דיווחים ולפיהם וושינגטון דוחקת במנילה לחתום על הסכם שלום כדי לאפשר ניצול של מקורות האנרגיה באזורים אלה; לדיווחים לא ניתן אישור רשמי.

סוגיה מורכבת נוספת נוגעת לשאלה מה יעלה בגורל לוחמי MILF, שלפי הערכות מונים 12 אלף איש. המתווה הנוכחי קורא ליצירת "כוח שיטור" אזרחי בבנגסמורו, להפסקת שירותם הפעיל של מפקדי MILF, ולהעברת האחריות לביטחון מצבא הפיליפינים לכוח המשטרה החדש שיוקם. הצדדים יבקשו סיוע בינלאומי כדי לעזור לאנשי החזית – לוחמים ואחרים – לחזור לחיים נורמליים. לדברי דלס, השיחות בסוגיות אלה הושפעו מהניסיון הבריטי בצפון אירלנד. בקידום שיחות השלום שותפה קבוצה של מדינות, ובהן בריטניה, יפן, טורקיה וסעודיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ