פולין מנסה להציל את האותיות שלה מהכחדה

בפולנית יש אותיות שמתהדרות בסימני הגייה שקשה לכתוב במסרונים. כתוצאה מכך רבים מדוברי השפה מפסיקים להשתמש באותם סימנים והם נעלמים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אי-פי
אי-פי

בלשנים ולשונאים פולנים פתחו היום (חמישי) בקמפיין לשימור הסימנים הדיאקריטיים שמאפיינים את השפה הפולנית. לדבריהם, השימוש בנקודות, גרש, סימנים בצורת זנב, כובע וסימנים אחרים, מאבדים אט אט את משמעותם לנוכח השינויים הטכנולוגיים המהירים. את המהלך יזמה המועצה הלאומית לשימור השפה הפולנית, ומועד פתיחת הקמפיין תוזמן ליום הבינלאומי של סוכנות החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו) לשפות אם.

את הבעיה העיקרית שעמה מתמודדת הפולנית מנסחת מצוין הסיסמה שנבחרה להוביל את הקמפיין: "Język polski jest ą-ę" (פולנית היא: ą ו-ę). אין זה מפתיע שגם אתם תתקשו לקרוא את הביטוי - מקלדות המחשב, כמו גם מקלדות סמרטפונים וטלפונים סלולריים, אינם מותאמים לכתיבת אותיות מסוימות לשפה הפולנית.

כדי לכתוב את האותיות הנכונות, נדרשים משתמשי מחשבים וסמרטפונים להיכנס לתפריט "אותיות נוספות". כתוצאה מעצלנות או בניסיון לחסוך זמן, נוהגים המשתמשים הפולנים לוותר על הניואנסים, דבר שגורם לכך למקבלי ההודעות צריכים במקרים רבים לנחש את משמעותן. גם דוברי רוסית ורומנית מתמודדים עם בעיה דומה.

הבלשן יז'י ברלצ'יק סבור כי הסימנים הדיאקריטיים בפולנית הם "תוסף מכונן" לשפה, ונושאים משמעות המעשירה את הדיבור. "הפולנית נמצאת כיום תחת איום בגלל התופעה שפחות ופחות משתמשים באותיות הייחודיות לה. ככל שנשתמש פחות בסימנים הדיאקריטיים בהודעות טקסט, כך גובר הסיכוי שהם ייעלמו לגמרי", הוא אומר, "המשמעות היא הידלדלות השפה והידלדלות חיינו. אותי זה יצער מאוד".

כך לדוגמה, זנבות מעניקים "a" ו-"e" הגייה אפית, גרש מעל "s", "c" ו-"n" מרכך את ההגייה ולעתים מעניק לאותן אותיות צליל שונה. קו לרוחב האות "L" הופך אותה דומה לאות האנגלית "w" ונקודה מעל "z" גורמת לה להישמע כמו ז'. הבעיה הופכת למסובכת יותר כשאובדן הניקוד גורם גם לשינוי במשמעות. לדוגמה, משמעות המילה Los היא "גורל", אך כשמוסיפים קו לרוחב האות "L" ומוסיף גרש מעל ל-"s" והמשמעות של המילה תהיה "איל". דוגמה אחת היא היא המילה Paczki שמשמעותה חבילה, אך Pączki הן סופגניות.

שלט כניסה לתחנת רכבת בוורשה, שבו ניתן לראות אותיות עם סימנים דיאקריטיים

זרים שלמדו פולנית מספרים כי הסימנים הדיאקריטיים הם סימנים ויזואליים שמסבכים את הלמידה ומקשים מאוד על הדקדוק והשליטה באוצר המילים, שאינו לקוח ברובו מלטינית או משפות גרמאניות.

אגב, רוסיה כבר פתחה בקמפיין להגנה על סימני השפה הקירילית, ובראשם צמד הנקודות מעל האות "e". ברומנית, האותיות "t" ו-"s" עם סימן הדומה לחיריק, כובע מעל האותיות "a" ו-"l", וכובע הפוך מעל "a", הם שיטות הגייה שכבר נזנחו במסמכים ובמוסדות רשמיים. במילים רבות ברומנית קיימים עד 1-3 סימנים דיאקריטיים ואי השימוש בהם משנה את ההגייה ובמספר מצומצם של מקרים גם את המשמעות. לעתים, אי השימוש בסימנים הדיאקריטיים גורם לכך שהמילה מאבדת את משמעותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?