הסנאט בארגנטינה אישר הסכם עם איראן לחקר הפיגוע ב-1994

על פי ההסכם, ועדה משותפת תכלול משפטנים בינלאומיים שייבחרו על ידי נציגי שתי המדינות. בשבוע הבא יועבר ההסכם לאישור הבית התחתון

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

הסנאט בארגנטינה אישר לפנות בוקר (שישי) הסכם עם איראן במסגרתו תוקם ועדה משותפת שתחקור את נסיבות הפיגוע במרכז הקהילתי היהודי בבואנוס איירס ב-1994.

שתי הממשלות הגיעו לסיכום ביניהן בחודש שעבר בנוגע להתמודדות עם החלטת בית משפט בארגנטינה שקשר גורמים רשמיים באיראן לפיגוע, בהם שר ההגנה האיראני. איראן הכחישה כל מעורבות.

קבוצות יהודיות רבות במדינה וברחבי העולם דחו את ההסכם בטענה כי הוא נותן לגיטימציה לאיראן בשעה שארה"ב מובילה מאמץ בינ"ל לבודד את טהראן בעקבות פיתוח תכנית הגרעין שלה.

בניין הקהילה היהודית בארגנטינה לאחר הפיגוע

מבקרי ההסכם מעלים טענה נוספת והיא כי ההסכם איננו חוקתי כיוון שאין סמכות לדרג הניהולי להתערב בעניינים משפטיים וכי הוועדה הבינ"ל עשויה לפגוע בטענות המשפטיות של ארגנטינה.

ההצבעה אושרה ברוב של 31-39, כאשר מרבית חברי האופוזיציה התנגדו. החוק יעבור כעת לאישור בבית התחתון הנשלט גם הוא בידי הממשלה ועשוי לעבור כבר בשבוע הבא. בשנת 2007 הרשויות בארגנטינה הוציאו חמישה צווי מאסר של האינטרפול כנגד חמישה איראנים בהם שר ההגנה אחמד והידי, ואזרח לבנוני אחד המואשם בסיוע לתכנון הפיגוע.

החשודים לא יכולים להיות מורשעים אלא אם יעמדו למשפט בארגנטינה, בה אף אחד לא הורשע עד כה בביצוע המעשה. ההמשלה הציגה את ההסכם כדרך הטובה ביותר להתקדם בחקירת המקרה.

לפי פרטי ההסכם, הוועדה - שתורכב מחמישה מומחים זרים בינ"ל, תפרסם דו"ח לאחר שתעריך את טיב חקירת המקרה בידי הרשויות בארגנטינה. משפטנים איראנים וארגנטינאים ייפגשו לאחר מכן בטהראן על מנת לחקור את האנשים שמבוקשים בידי האינטרפול.

בשבוע שעבר, דובר משרד החוץ האיראני הכחיש כי נציגים איראניים רשמיים ייחקרו בנוגע לפיגוע. לאחר מכן אמר שר החוץ כי התזכיר יכובד במלואו. שר החוץ הארגנטינאי אמר כי החשודים האיראנים עשויים לסרב לשתף פעולה, כמו כל חשוד פלילי.

ארגון אמנסטי הבינ"ל בארגנטינה בירך על חתימת ההסכם ובהודעה מטעמו נאמר כי "למרות שאין ערובה לכך שהחקירה תצליח, מדובר בצעד חשוב קדימה לעבר הוצאת הצדק לאור ותיקון העוול עבור הקורבנות.

נשיאת ארגנטינה כריסטינה פרננדז הציעה בהתחלה כי המשפט ייערך במדינה ניטראלית. פרננדז היא בת ברית של מנהיגים אחרים באמריקה הלטינית הנמצאים ביחסים טובים עם טהראן , כמו נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס.

משרד החוץ בבואנוס איירס פרסם לפני כחודש הודעה חריפה נגד מחאתה של ישראל על ההסכם שנחתם בין ארגנטינה לאיראן להקמת הועדה, בהודעה הודגש כי אין לישראל כל זכות להתערב בנושא.

בפיגוע ההתאבדות בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994, נרצחו 85 בני אדם ונפצעו 330 כאשר טרוריסט לבנוני פוצץ מטען נפץ שהוטמן במכונית תופת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ