הבחירות באיטליה הסתיימו במבוי סתום

גוש השמאל-מרכז הצליח להשיג יתרון בבית התחתון אולם הסנאט נותר ללא הכרעה. ברסאני וברלוסקוני יצטרכו להגיע להסכם, או שייערכו בחירות נוספות

רויטרס, ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס, ד-פ-א

לאחר ספירה של 99.9% מהקולות בבחירות באיטליה שנערכו ביומיים האחרונים, עולה כי קואליציית השמאל-מרכז בהובלת פייר לואיג'י ברסאני הצליחה להשיג רוב בבית התחתון (הפרלמנט). יחד עם זאת נראה כי תוצאות הבחירות לבית העליון (הסנאט) יביאו למבוי סתום במערכת הפוליטית.

תוצאות הבחירות לפרלמנט היו צמודות, כאשר בין הצדדים מפרידים רק 125 אלף קולות. ואולם, בשל בונוס שניתן על פי החוק למנצח, השמאל-מרכז ישיג יתרון משמעותי בבית התחתון. גם בסנאט זכה השמאל-מרכז לקולות רבים יותר, אולם שם המצב שונה והגוש יתקשה מאוד לגבש בו קואליציה משום שלא זכה לרוב. היות ושני הבתים נדרשים על מנת להעביר חקיקה, גוש המרכז-שמאל ייזדקק לעזרתה של תנועת חמשת הכוכבים של בפה גרילו או של מפלגת המרכז-ימין של סילביו ברלוסקוני על מנת להעביר חוקים, שתי אפשרויות שנראות לא סבירות כרגע. במידה ולא יושג הסכם בין הצדדים, איטליה צפוי ללכת לבחירות נוספות.

בתוך כך הגיבו הבוקר (שלישי) בורסות אירופה בירידות שערים. המסחר באירופה נפתח בירידות חדות לאחר פרסום תוצאות הבחירות, שוקי האג"ח של ספרד ואיטליה נופלים והתשואות עליהן עולות.

"ברור לכולם שהמצב מאוד עדין", אמר ברסאני עם היוודע התוצאות. "נפעל על פי האחריות שהבוחר הציב בידינו לטובת האינטרס של איטליה". גרילו חזה שגושי המרכז-שמאל והמרכז-ימין יקימו קואליציה משותפת משונה שתחזיק מעמד רק "שישה או שבעה חודשים. הם לא יכולים לשרוד יותר מולנו", ורמז בכך שתנועתו תישאר באופוזיציה.

מזכיר מפלגת "עם החירות" (PDL) של ברלוסקוני, אנג'לינו אלפנו, שיבח את "התוצאות הנהדרות", שהוכיחו את כל אלה שחשבו שהקריירה של ראש הממשלה לשעבר הסתיימה. הוא סירב להציג תרחישים להמשך. עם זאת, מיכאלה ביאנקופיורה, מועמדת מטעם המפלגה, אמרה כי ייתכן והגושים יגיעו להסכם לפיו ברסאני יכהן כראש ממשלה, וברלוסקוני כנשיא. הנשיא ג'ורג'ו נפוליטנו יסיים את תפקידו במאי, והפרלמנט יבחר את המחליף.

סופרים את פתקי ההצבעה ברומא

שיעור ההצבעה בבחירות היה נמוך, ושיקף את תחושת הייאוש של הציבור והחשש שהבחירות לא יובילו לשינוי. מתוך 50 מיליון בעלי זכות ההצבעה, רק 75% הצביעו. זאת לעומת שיעור הצבעה של מעל ל-80% בבחירות ב-2008.

ברסאני, בן 61 - קומוניסט לשעבר שכיהן לאורך הקריירה שלו כראש האופוזיציה, שר התחבורה, שר התעשייה והמסחר, חבר הפלרמנט האירופי ובתפקידים נוספים - תומך ברפורמות הכלכליות שיזמה ממשלת הטכנוקרטים בראשות מונטי. הקואליציה בראשותו של מונטי משלמת את המחיר על צעדי הצנע שנאלצה להחיל כדי להציל את איטליה מהרס כלכלי ומהידרדרות לחדלות פירעון. ברלוסקוני לעומתו הבטיח לאורך הקמפיין קיצוצי מסים וכינה את ראש הממשלה מונטי "בובה" של קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

מי שמסתמן לפי שעה כאחד המנצחים הגדולים של הבחירות הוא בפה גרילו, שתנועת המחאה שלו נגד המעמד הפוליטי השליט משכה אוהדים רבים. גרילו מעוניין לשמש לשון מאזניים להקמת הממשלה הבאה, אלא שמצב שכזה עלול להכניס את איטליה לתקופה של חוסר בהירות פוליטית וכלכלית שתיפגע בשווקים. גרילו מיקד את הקמפיין שלו במאבק בתוכנית הצנע של מונטי ונסמך על קהל צעיר ומתוסכל שמאס בקיצוצים מחד, ובשערוריות של ברלוסקוני מאידך.

האיחוד האירופי ומשקיעים זרים עוקבים בדריכות אחרי הבחירות, שתוצאותיהן עשויות להיות בעלות השפעה מעמיקה על השאלה אם אירופה תוכל להיחלץ מהמשבר הכלכלי הפוקד אותה. כלכלת איטליה גדולה פי עשרה מזו של יוון, שבעיותיה עוררו בשנים האחרונות סדרה של בהלות בשווקים הכלכליים. קשה לדמיין כיצד תוכל אירופה לעמוד בקריסתה של איטליה - אחת הכלכלות הגדולות ביבשת. יודגש, כי מצב שבו השמאל שולט בבית התחתון והימין בסנאט מבטיח את המשך חוסר היציבות הפוליטי באיטליה.

"אני פסימית. שום דבר לא ישתנה", אמרה לוצ'אנה לימנדרי, בת 37, אחרי שהצביעה בפלרמו. "הגנבים הרגילים ימשיכו להיות בממשלה". עגמומיותה משקפת את מצב הרוח ברחבי איטליה, שבה אמרו אזרחים רבים כי לדעתם, הממשלה החדשה לא תחזיק מעמד. "אני פסימית. הפיצול הפוליטי כל כך גדול, ששוב אי אפשר יהיה למשול", אמרה מרטה, עורכת דין מרומא שסירבה למסור את שם משפחתה. אני חוששת שהממשלה החדשה לא תאריך ימים", הוסיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?