ארה"ב תתיר גישה חופשית וחינמית למחקרים פדרליים

על רקע התאבדותו של פעיל הרשת אהרון שוורץ, מתכוון הבית הלבן להסיר מגבלות על מאמרים שנוצרו בכספי מסים. כתבי העת משתפים פעולה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

הבית הלבן פועל להעניק בתוך שנה לציבור האמריקאי גישה חופשית למחקרים שנעשו במימון פדרלי. בכך, נענה הממשל ללחץ ציבורי להסרת המגבלות על מאמרים מדעיים או חומר אחר שנוצר בכספי משלם המסים. "ראוי שלאמריקאים תהיה גישה קלה לתוצאות מחקרים שלעריכתם הם תרמו", כתב ג'ון הולדרן, הממונה על המשרד למדיניות מדע וטכנולוגיה באתר האינטרנט של הבית הלבן.

החלטת ממשל אובמה באה אחרי שיותר מ-65 אלף אזרחים חתמו על עצומה מקוונת, בדרישה לתת לציבור גישה חופשית באינטרנט למאמרים ומחקרים מדעיים פדרליים, ועל רקע תמורות שמתחוללות בענף ההוצאה לאור לנוכח הנגישות הגוברת למידע מקוון.

יוזמת הבית הלבן באה שישה שבועות בלבד אחרי התאבדותו של אהרון שוורץ, פעיל אמריקאי למען הפתיחות באינטרנט, שנודע כמי שמאפשר לציבור גישה חופשית וחינמית למידע באינטרנט. שוורץ נקלע לקשיים ב-2011 לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בחשד שגנב מיליוני מאמרים אקדמיים מהארכיון הדיגיטלי של אוניברסיטת MIT. שוורץ, שכפר באשמה, היה עלול להישלח למאסר ממושך ולספוג קנס כבד. משפטו היה אמור להיפתח מאוחר יותר השנה.

אהרון שוורץצילום: Reuters

ולדרן ציין שההחלטה לפתוח את המאמרים המדעיים לעיון הציבור, הביאה בחשבון את חששם של כתבי העת המדעיים. "אנחנו רוצים למצוא את האיזון בין היתרון העצום שיהיה לציבור בהגדלת הגישה החופשית למחקרים מדעיים שמומנו בכספים פדרליים, לבין הצורך להבטיח שהתרומות יקרות הערך שתעשיית המולו"ת המדעית מספקת, לא ילכו לאיבוד". לדבריו, גופים פדרליים יקבלו "פסק זמן" של 12 חודשים לפני שיידרשו להעלות לאינטרנט את מחקריהם, אך תינתן להם אפשרות להגיש בקשה להארכת ארכה זו.

הנחיות הפתיחות החדשות מתייחסות לגופים שהוצאות המחקר והפיתוח שלהם גבוהות ממאה מיליון דולר. גופים אלה יהיו חייבים לגבש תוכניות להצגת נתונים לציבור בתוך שישה חודשים, ואלה ייבחנו בידי הבית הלבן. נציג אחד הגופים האלה אמר שגישת הבית הלבן היא פתרון "סביר ומאוזן", משום שהיא מכירה בערכם של המפרסמים.

מתנגדי המדיניות החדשה טוענים שערכם של המחקרים לציבור ולמדענים נשחק בגלל הסעיף הנוגע לעיכוב הפרסום ב-12 חודשים. "אנחנו עוסקים בחידושים האחרונים בתחום המדע. אני רוצה לקרוא מאמר חדש עכשיו, לא בעוד שנה", אמר ויטוריו סאג'ומו, כימאי ובוגר אוניברסיטת כרונינגן שבהולנד, בתגובה להודעת הבית הלבן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

איור דלת מסתובבת - בנט יוצא לפיד נכנס

נכשלתי בפוליטיקה אבל הייתי ר"מ טוב, אומר בנט, ומסמן יעד עתידי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ