חשש מאלימות בין־שבטית במוקד הבחירות בקניה שייערכו מחר

אחד משני המועמדים המובילים מואשם בהאג בפשעים שבוצעו לאחר הבחירות הקודמות, והחשש הוא כי האלימות תתחדש עם היוודע התוצאות

דייויד סמית, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דייויד סמית, גרדיאן

מחר הולכים אזרחי קניה לקלפיות, בבחירות שעשויות להיות החשובות ביותר בתולדות המדינה בת ה-50. רבים חוששים שהאירועים של הבחירות הקודמות עלולים לחזור על עצמם. לזרים קשה להאמין שהמדינה החזקה ביותר באזור, ובה מעמד בינוני מפותח וחזק, מרכזי קניות ומגזר טכנולוגי משגשג, עלולה להימצא על סף אסון. אלא שכל חמש שנים, יסודות המדינה מזועזעים מחדש בתהליך הדמוקרטי המחזורי. בחודשים האחרונים נהרגו כבר יותר מ-200 בני אדם באזור הנהר טאנה ובצפון המדינה בגלל אלימות פוליטית.

העובדה שאחד המועמדים המובילים לנשיאות גם מואשם בבית המשפט הפלילי הבינלאומי היא עוד מקור לצרות אפשריות. תושבי הבקעה כבר התרגלו לזעזועים האלה. העקורים עדיין חיים את תוצאות הסכסוך הבין־שבטי מהשנים 2008-2007, שהוחרף בשל סכסוכים פוליטיים. העקורים, כולם משבט קוקויו, מתכוונים להצביע לאוהורו קניאטה, בן קוקויו המועמד לנשיאות. הם רואים בו את האיש שהציל אותם מהמיליציות מבני שבט קלנג’ין.

הבעלות על קרקעות היא מקור איבה עתיק יומין בין קהילת הקוקויו לקהילת הקלנג’ין. לקראת הבחירות הקרובות חתם קניאטה על הסכם עם ויליאם רוטו, אדם ידוע מאוד מקרב בני קלנג’ין, מה שמעורר תקווה שהשלום ישוב לשרור בבקעה.

תומכי קניאטה בעימות עם המשטרה, אתמול בניירובי

ואולם, בית המשפט הפלילי הבינלאומי מאשים גם את קניאטה וגם את רוטו בארגון פרץ האלימות ההוא. הם נאשמים במעורבות ברצח, גירוש בכוח, רדיפות ומעשי אונס. מבין המצביעים משבט קוקויו בבקעה, דומה כי האישומים נגד קניאטה דווקא מחזקים אותו, ורבים אומרים שברצונם להגן עליו מפני בית משפט זר שמתערב בעניינים לא לו.

יריבו העיקרי של קניאטה, ריילה אודינגה, אמר שקניאטה יתקשה לנהל “את הממשלה באמצעות סקייפ”, בשעה שיעמוד למשפט בהאג. שני המועמדים בעצם חוזרים על המאבקים הישנים של אבותיהם. ג’ומו קניאטה היה נשיאה הראשון של קניה, בעוד שג’רמוגי אוגינגה אודינגה, מבני שבט לואו, היה סגנו עד שהתקלקלו היחסים ביניהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ