אחרי 30 שנה, חייל מהצבא האדום נמצא בריא באפגניסטאן

בחרטדין חקימוב, חייל שנראה לאחרונה בספטמבר 1980 לאחר שנפצע קשה בקרב, נמצא בעיר הראט שבמערב אפגניסטאן ונקרא שייח עבדאללה

לוק הארדינג, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוק הארדינג, גרדיאן

חייל מהצבא האדום, שנעלם לפני 30 שנים בשדה הקרב באפגניסטאן, נמצא באחרונה בריא ושלם. הוא מתגורר בעיר הראט שבמערב אפגניסטאן ונקרא שייח עבדאללה.

פקידים רוסים שניסו לאתר חיילים שנעדרו מאז הפלישה הסובייטית לאפגניסטאן אמרו כי הם גילו את בחרטדין חקימוב, שנראה לאחרונה בספטמבר 1980. חקימוב, שהיה אז בן 20, שירת ביחידה צבאית שהוצבה ליד הראט. הוא נפצע קשה בקרב ליד העיר ורבים חשבו שהוא מת.

בתמונה ישנה מימיו כחייל נראה חקימוב כטירון לבוש במדי הצבא הסובייטי וחובש כובע פרווה עם סמל הפטיש והמגל. בתמונות עדכניות לעומת זאת הוא נראה שונה: יש לו זקן ארוך והוא חובש טורבן.

לדברי הפקידים הרוסים, תושבים מקומיים הצילו את חקימוב, חילצו אותו משדה הקרב וטיפלו בפצעיו בצמחי מרפא. לאחר שהבריא נשאר חקימוב, שנולד בסמרקנד שבאוזביקסטאן, בחברת בני האדם שסייעו לו. הוא התחתן עם אשה אפגנית והתיישב במחוז שינדד. אשתו מתה מאוחר יותר ולזוג לא היו ילדים.

המרכז לאיתור חיילים, ארגון היושב במוסקווה ובו חברים בעיקר חיילים לשעבר שנלחמו באפגניסטאן, הפסיק את החיפושים אחרי חקימוב בשנות ה-90 בגלל מלחמת האזרחים באפגניסטאן, אולם חידש את פעילותו לאחר הפלישה האמריקאית למדינה ב-2001.

צילום: המרכז לאיתור חיילים במוסקווה
חקימוב כחיילצילום: המרכז לאיתור חיילים במוסקווה

אלכסנדר לברנטייב, סגן נשיא המרכז, אמר שקשר ראשוני עם חקימוב נוצר לפני שבועיים. "עובדי סיוע מקומיים הביאו אותו להראט", אמר. חקימוב, שנולד ב-1960, עדיין הצליח להבין רוסית אולם התקשה בדיבור. הוא לא נשא עמו מסמכים מזהים כלשהם. "הוא רק שמח שהצליח לשרוד", אמר לברנטייב, שנפגש עם החייל לשעבר בסוף החודש שעבר. לדבריו, חקימוב זכר את שמם של אמו, אחיו ואחיותיו, וכן את המקום שבו גויס לראשונה לצבא האדום. "הוא ביקש לפגוש את בני משפחתו אם הם ירצו בכך", אמר לברנטייב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ