נאשם בפשעים נגד האנושות זכה בבחירות לנשיאות קניה

אוהורו קניאטה, האיש העשיר בקניה, ניצח בבחירות בזכות רוב דחוק. אם הערעור של יריבו יידחה קשריה של קניה עם המערב עשויים להיפגע

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

אוהורו קניאטה, סגן ראש ממשלת קניה המואשם בפשעים נגד האנושות, הוכרז היום (שבת) כמנצח בבחירות לנשיאות שנערכו בשבוע שעבר. קניאטה קיבל 50.07% מקולות המצביעים, מעט יותר ממחצית קולות המצביעים הדרושים כדי להימנע מסיבוב בחירות שני. יריבו, ראש הממשלה ראילה אודינגה, הודיע כי בכוונתו לערער על התוצאות בבית המשפט וביקש מתומכיו להימנע ממעשי אלימות.

קניאטה, האיש העשיר בקניה על פי המגזין "פורבס" ובנו של נשיאה הראשון, עומד לפני משפט בהאג על חלקו בגל האלימות וההרג שפרץ לאחר הבחירות לנשיאות ב-2007, בו נהרגו כ-1,200 בני אדם. קניאטה, בן 51, יהיה הנשיא האפריקאי השני, אחרי נשיא סודאן, שבית המשפט הפלילי הבינלאומי הגיש נגדו כתב אישום.

ארה"ב ומעצמות מערביות אחרות, התורמות כספים רבים למדינה המזרח אפריקאית, אמרו לפני ההצבעה כי ניצחון של קניאטה עלול לסבך את קשריהן הדיפלומטיים עם המדינה, הנחשבת לבעלת ברית חיונית במאבק האזורי נגד המיליציות האיסלאמיות.

אוהורו קניאטה בנאום הניצחון שלו אחרי הבחירות

בנאום הניצחון שנשא באוניברסיטה בניירובי אמר קניאטה שהוא ואנשי צוותו ישתפו פעולה עם המוסדות הבינלאומיים, וכי הוא מצפה שהקהילה הבינלאומית תכבד את ריבונותה של קניה. "אנו מכירים במחויבותנו הבינלאומית ומקבלים אותה, ונמשיך לשתף פעולה עם כל האומות והמוסדות הבינלאומיים על פי מחויבות זו", אמר.

החגיגות החלו כבר היום בבוקר, כשהתקבלו תוצאות חלקיות שהצביעו על ניצחונו של קניאטה. עם הודעתו הרשמית של יו"ר ועדת הבחירות, אייזק חסן, יצאו תומכיו לרחובות ניירובי, הבעירו זיקוקים ונופפו בענפים תוך קריאות בשמו.

באזורי התמיכה באודינגה אירעו כמה התפרצויות אלימות. המשטרה ירתה רימוני גז מדמיע אל התגודדויות של תומכי המועמד שהפסיד, שיידו אבנים וקראו "בלי ראילה אין שלום". אודינגה, בן ה-68, שהפסיד גם בבחירות הקודמות לנשיאות, אמר שהוא היה משלים עם התוצאות אלמלא זויפו, וטען שהיה "ריבוי של מעשים לא חוקיים" בתהליך ההצבעה וש"הדמוקרטיה בקניה נמצאת במבחן". הוא הודיע שיערער על התוצאות בבית המשפט.
לעומת זאת, רבים במדינה טוענים שהבחירות הפעם היו שקופות בהרבה והתנהלו כראוי. שיעור ההצבעה עמד על 86% מבין 14.3 מיליון בעלי זכות הבחירה. כעת מקווים תומכיו של קניאטה כי משפטו בהאג לא יפריע לו למלא את תפקידו החדש.

כתבות מומלצות

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ