גיבור מעמד הפועלים |

פרנסיסקוס הראשון: שמרן צנוע שיטהר את הכנסייה

האפיפיור הנבחר הצליח לשכנע את חברי הקונקלבה בנאום על התמורות הנדרשות, אך אין לצפות כי ייזום שינויים תיאולוגיים בנושאים רגישים

אנשיל פפר
שליח "הארץ" לוותיקאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לוותיקאן

האפיפיור החדש של הכנסייה הקתולית הוא חורחה מריו ברגוליו, בן 76 מארגנטינה. ברגוליו, שייקרא מעתה פרנסיסקוס הראשון, הוא האפיפיור הראשון מאמריקה הלטינית והראשון שאיננו אירופאי ב-1,200 השנים האחרונות. רבבות מאמינים, שהציפו את כיכר פטרוס הקדוש בוותיקאן, קיבלו בתשואות אדירות את פרנסיסקוס אחרי שהמתינו בכיליון עיניים במשך קרוב לשעה, לאחר שהעשן הלבן היתמר מעל הקפלה הסיסטינית.

מצדם של האיטלקים לא ניכרה כל אכזבה על כך שמי שנחשב המועמד המוביל, הארכיבישוף של מילאנו, אנג'לו סקולה, לא נבחר. בסופו של דבר סקולה הוא ממילאנו, עיר שאינה אהודה במיוחד על תושבי רומא. עם זאת, ברחובות הבירה האיטלקית, תהו העוברים והשבים על קנקנו של האפיפיור החדש. "ברגוליו? מי זה?", אמרו כמה מהם וביקשו לראות את תמונתו של האיש, שכיהן עד לאחרונה כארכיבישוף של בואנוס איירס. ביממה הקרובה כבר יעטרו פניו מיליוני כרזות שייתלו ברחבי העיר.

הכנסייה הקתולית בחרה אפיפיור

מועצת הקרדינלים, הקונקלבה, הצליחה שוב להפתיע מיליארד ומאתיים מיליון מאמינים קתולים, אחרי שבחרה בתוך חמישה סבבי הצבעה בלבד במי שלא כיכב בצמרת אף אחת מרשימות ה"פאפאבילי", המועמדים לאפיפיורות, שהתפרסמו בשבועות האחרונים. "בחיים לא שמעתי עליו, אבל אולי זה דווקא יתרון. אולי הוא לא אחד מהמושחתים שאנחנו כבר מכירים", אמר גווידו דוני, נהג מונית שעצר את רכבו באמצע הרחוב כדי להתעניין בתוצאות ההצבעה.

ברגוליו נבחר להנהגת הכס הקדוש למרות שרבים בכנסייה חשו שהפעם על הקרדינלים לבחור מנהיג צעיר ונמרץ, כבן 65. במקום זאת הם בחרו קרדינל באמצע שנות השבעים לחייו, צעיר בסך הכל בשנתיים מגילו של בנדיקטוס ה-16 בעת שנבחר ב-2005.
על אף היותו שמרן, הצליח פרנסיסקוס הראשון כבר מעצם בחירתו לשבור שתי תקרות זכוכית משמעותיות: האחת - הוא הראשון שלא נולד באירופה זה 1,200 שנה, והשנייה - הוא מעולם לא שירת בתפקיד קבוע ב"קוריה", ההיררכיה המקומית של הוותיקאן.

ועם זאת, ברגוליו הוא לא מועמד חדש לתפקיד. על פי ההדלפות הרבות מהקונקלבה שהתקיימה ב-2005, ברגוליו היה המתחרה הקרוב ביותר לקרדינל יוזף רצינגר שהיה לבנדיקטוס ה-16. בסיבוב השלישי של ההצבעה אז, הוא הגיע ל-40 קולות אבל בהפסקת הצהריים רמז לחבריו שהוא לא מרגיש מוכן לתפקיד.

עד לפני כמה ימים, איש לא חשב בוותיקאן שברגוליו בגילו המתקדם יהיה שוב מועמד רציני. אבל בדברים שנשא בפני הקרדינלים באחד הכינוסים שהתקיימו לפני הקונקלבה, הוא הרשים מאוד את עמיתיו כשדיבר בנחישות על הצורך לבצע רפורמות נרחבות בקוריה. הקרדינלים גם התרשמו מכך שכוחו של ברגוליו עוד במותניו, פרמטר שהפך לרלוונטי במיוחד לאור העובדה שבנדיקטוס ה-16 בחר לפרוש בשל עייפותו.

ברגוליו נבחר כאמור אחרי חמישה סבבים בלבד. כשהעשן הלבן עלה בארובת הקפלה הסיסטינית בשעת ערב מוקדמת, ההערכה של רבים הייתה שאם כבר נבחר אפיפיור, כמעט בוודאות מדובר בסקולה. אבל סקולה, כמאמר הקלישאה בוותיקאן, נכנס לקונקלבה אפיפיור ויצא קרדינל. לא ברור אם הפרסומים שלשום בדבר מעצרים בחשד לשחיתות של פקידים במחוז לומברדיה, חברים בארגון חברתי-שמרני המקורב לסקולה, פגעו בסיכויו, אבל מסתבר שהקרדינלים רצו אפיפיור שינקה את האורוות. סקולה, ככל הנראה, לא נתפס כמי שיעמוד במשימה.

מצד שני, מסתבר שהדיבורים על מהפך של ממש שיתבטא בבחירות קרדינל מארצות הברית, מאסיה או לחלופין קרדינל שחור ראשון - היו מוקדמים מדי. הוותיקאן עדיין לא מוכן לשינוי מהפכני שכזה. ברגוליו הוא אמנם יליד ארגנטינה, אבל שורשי משפחתו באיטליה ובדעותיו התיאולוגיות הוא נחשב לשמרן למדי. הוא בוודאי אינו האפיפיור שיבצע שינויים תיאולוגיים בנושאים כמו הומוסקסואליות, מניעת היריון ומינוי נשים לתפקידי כמורה. לפני שלוש שנים, הביע ברגוליו התנגדות חריפה לחוק הנישואים החד-מיניים שעבר בארגנטינה וזכה למטר חרפות מצד הנשיאה, כריסטינה פרננדס קירשנר, בשל כך. היא האשימה אותו כמי שמנסה להחזיר את ארגנטינה לימי האינקוויזיציה.

ברגוליו, שמלבד תקופת לימודיו בגרמניה, חי כל חייו בארגנטינה, הוא דמות נערצת דווקא על בני מעמד הפועלים. זאת בשל האישיות הצנועה שלו. הוא חי בדירה פשוטה ולא בארמון והטיף במשך עשרות שנים לצדק חברתי, במיוחד לנוכח המשברים הכלכליים שפקדו את ארגנטינה ודרדרו מיליונים לחיי עוני. הוא נוהג לנסוע בתחבורה ציבורית, מבשל את ארוחותיו בעצמו, טס במחלקת תיירים ובעבר התבטא במלים קשות על השפעות הגלובליזציה.

ועם זאת, ברגוליו הוא לא בדיוק סוציאליסט ואפילו נחשב כמי שבתקופת הדיקטטורה הצבאית בארגנטינה ניסה לשכנע כמרים צעירים שלא להצטרף לפעילות פוליטית נגד הרודנות הצבאית (ראו ידיעה נפרדת). בעבר אף נטען שהסגיר לשלטונות שני כמרים צעירים בשל פעילותם הפוליטית אבל האשמה זאת מעולם לא הוכחה.

ברגוליו נחשב לידיד קרוב של הקהילה היהודית בבואנוס איירס. הוא השתתף בעבר באירועי הקהילה בחגים, בא לנחם אחרי הפיגוע בבניין הקהילה ב-1994 בו נרצחו עשרות יהודים וזכה לפרסים מארגונים יהודיים על פעילותו לקירוב לבבות בין בני שתי הדתות. בחג חנוכה האחרון, השתתף באירוע הדלקת נרות בבית הכנסת עמנואל בבואנוס איירס.

האפיפיור החדש לא נחשב לנואם כריזמטי במיוחד ובדברים הראשונים שנשא להמונים מארמון הוותיקאן, הסתפק במשפטים קצרים שבהם קרא למאמינים "לבחור בדרך האהבה והאחווה". עם זאת, הוא נחשב לאיש שיח מאתגר וכעת מקווים בוותיקאן שלפחות התדמית שלו כאדם עממי וצנוע תסייע לכס הקדוש לשקם את תדמיתו הפגומה.
ברגוליו יצטרך להתרגל עכשיו לחיים בארמון, לעשרות משרתים ולתקשורת עולמית שתסקר כל צעד ואמירה שלו. בגילו הלא-צעיר, לא צפויות לו עשרות שנות כהונה ויש לו מעט מאוד זמן להתחיל ולהביא קבלות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ