הניו יורק טיימס מנחש כיצד תתחיל האינתיפאדה ה-3

כתבה חריגה בהיקפה ובחד צדדיותה סוקרת את מאבקם של תושבי כפר בדרום השומרון נגד מתנחלי נווה צוף, ויוצאת נגד צה"ל ו"בועת רמאללה"

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמי שלו
ניו יורק

ערב ביקורו של הנשיא אובמה בישראל וברשות הפלסטינית, מפרסם המגזין היוקרתי של העיתון ניו יורק טיימס כתבת שער שבה מוצבים דיוקנאותיהם של בני משפחת תמימי מהכפר נבי-סאלח בגדה המערבית, סביב הציטוט הפרובוקטיבי "אם תהיה אינתיפאדה שלישית, אנחנו רוצים להיות אלה שיפתחו בה".

הכתבה, מפרי עטו של העיתונאי בן ארנרייך, מתארת את המאבק של תושבי הכפר בדרום השומרון ושל משפחת תמימי סביב הגישה לעין-אל-קוס ("מעיין הקשת") ונגד התנחלות נווה צוף-חלמיש הסמוכה. הכתבה אוהדת מאוד את מאבקה של המשפחה הפלסטינית, מתעדת את אבדותיה במהלך שנות ההתעמתות מול צה"ל – ובכלל זה מותו בדצמבר 2011 של מצטפה תמימי מירי של מיכל גז צה"לי – ומבקרת בחריפות הן את צה"ל והן את "בועת רמאללה" הנהנתנית והמנותקת, המנוהלת על ידי הרשות הפלסטינית.

הכתב, שנעצר לזמן קצר על ידי צה"ל בשנה שעברה, בילה שלושה שבועות בבית משפחת תמימי והשתתף עם בני המשפחה בהפגנות השבועיות מול המעיין. הוא מצטט פלסטינים הקובעים שמצוקת הפלסטינים היום קשה "פי 1,000" מאשר בימים שלפני האינתיפאדה הראשונה, ומביע פליאה, למעשה, מדוע עוד לא פרצה זו השלישית.

משפחת תמימי על שער המגזין של הניו יורק טיימס

הכתבה מהווה חריג בולט בתקשורת האמריקאית מבחינת היקפה (מעל 7,000 מילה), בולטותה (בשער של מגזין החדשותי היוקרתי ביותר באמריקה), חד צדדיותה (לטובת הצד הפלסטיני) ועיתויה (ערב ביקור אובמה באזורנו). היא צפויה לעורר ביקורת קשה מצד אותם חוגים ישראליים ויהודיים שממילא רואים בניו יורק טיימס אכסניה לתעמולה אנטי-ישראלית. המסר של הכתבה, שיכול להיתפס כעידוד להצתת אינתיפאדה חדשה ולאלימות פלסטינית, צפוי לעורר דיון תקשורתי ער.

יתרה מכך, גם עברו של העיתונאי עלול ליצור בעיה תדמיתית לעיתון: ארנרייך הוא אמנם עיתונאי עטור פרסים וסופר מוערך, אך הוא כבר פרסם כתבה דומה בעבר, במגזין הרפרס, שעסקה אף היא במאבקי משפחת תמימי, מהזווית של "מלחמת המים" שישראל לכאורה מנהלת נגד הפלסטינים. על הכתבה בהרפרס ארנרייך אף זכה בפרס מטעם המכון הספרותי PEN.

מיד בתום מבצע עופרת יצוקה, בשנת 2009, פרסם ארנרייך מאמר דעות בעיתון לוס אנג'לס טיימס תחת הכותרת "הציונות היא הבעיה". במאמר קובע ארנרייך כי "ייסוד מדינה מודרנית על בסיס זהות דתית או אתנית אחת בשטח שהוא מגוון מבחינה אתנית ודתית מוביל בהכרח למדיניות של הדרה או לטיהור אתני בסיטונות". עוד קובע ארנרייך ש"אם ההשוואות לאפרטהייד של דרום אפריקה נחשבו פעם לחילול השם – היום הן נראות נדיבות".

ארנרייך מסיים את מאמרו בקביעה כי נטישת החזון הציוני והקמת מדינה "חילונית, דמוקרטית ופלורליסטית בישראל ובפלסטין היא הדרך היחידה להציל את ערכי הצדק של היהדות שראשיתם בימי ירמיהו הנביא".

הכתב הוא בנה של הסופרת ובעלת הטור הנודעת ברברה ארנרייך, שספריה אף תורגמו לעברית. היא נודעה בעמדותיה הפמיניסטיות, הסוציאליסטיות ובהגנתה על מעמד הפועלים.

לקריאת הכתבה המלאה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?