ראש ממשלת יוון: אמנע ממכחישי שואה להתמודד לפרלמנט

על רקע התחזקות "השחר הזהוב" ומיסודם של רעיונות ניאו נאציים בחברה היוונית, הגיע רה"מ סמאראס לביקור היסטורי בבית הכנסת בסלוניקי

אנשיל פפר
סלוניקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
סלוניקי

ראש ממשלת יוון, אנטוניס סמאראס, התחייב היום (ראשון) בפני מנהיגים יהודים בארצו כי יפעל לחוקק חוק חדש שימנע ממפלגות מכחישות שואה להתמודד בבחירות לפרלמנט. בביקור ראשון מסוגו של ראש ממשלה מכהן בבית הכנסת מונאסטיר בסלוניקי, אמר סמאראס כי "החברה היוונית נגועה בקולות המבקשים לשקם את הגזענות" וכי "הניאו נאציזם הופיע מחדש באירופה".

סמאראס אמר את הדברים בתפילה מיוחדת שהתקיימה בבית הכנסת לציון 70 שנה לתחילת גירוש יהודי העיר למחנות ההשמדה. יותר מ-90% מהקהילה היהודית בסלוניקי, שמנתה ערב מלחמת העולם השנייה כ-53 אלף נפש, נרצחו בשואה. סמאראס הבטיח שממשלתו תמשיך לחוקק לחוסר סובלנות מוחלט כלפי אלימות וגזענות".

עם זאת, סמאראס לא הזכיר מפורשות מפלגת הימין הקיצוני "השחר הזהוב", השואבת השראה מרעיונות ניאו נאציים, קוראת לגירוש המהגרים מיוון ומכחישה את השואה. השחר הזהוב נכנסה לפרלמנט בבחירות שהתקיימו אשתקד בצל המשבר הכלכלי העמוק, וזכתה לכשבעה אחוזים מהקולות. סקרים מעודכנים מצביעים על כך שכוחה ממשיך להתחזק.

סמאראס. ביקור ראשון של ראש ממשלה מכהן בבית כנסת

בטקס נכחו בין היתר חברי מועצת המנהלים של הקונגרס היהודי העולמי, אשר סייעו בקיום אירועי הזיכרון בסלוניקי יחד עם מועצת העיר והקהילה היהודית. בישיבה שהתקיימה לאחר מכן בהשתתפות נשיא הקונגרס היהודי, רון לאודר, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי ושגריר ישראל ביוון אריה מקל, הסביר סמאראס כי הצעת החוק שהוא מכין תאסור על מפלגות המכחישות פשעים נגד האנושות להתמודד בבחירות.

בתפילה בבית כנסת מונאסטיר נכחו גם נציגים בכירים בכנסייה היוונית-אורתודוקסית, ראש העיר יאניס בוטאריס, ואפילו נציג של מפלגת השמאל הקיצוני SYRIZA, העוינת את ישראל, שאמר כי יש "למחות מרחובות סלוניקי את כל שמות משתפי הפעולה עם הנאצים".

הדובר היחיד שהזכיר במפורש את "השחר הזהוב" היה לאודר. "הם חושבים כמו נאצים, הם מדברים כמו נאצים, הם מתנהגים כמו נאצים - הם נאצים", אמר. נתן שרנסקי אמר ש"בגלל ההיסטוריה שלנו - ליהודים יש סיבה להיות פרנואידים" ודרש מממשלת יוון "להילחם ללא פשרות בקולות שמהווים סכנה ליהודים".

יותר מ-90% מהקהילה היהודית בסלוניקי הושמדה בשואה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ