אמנסטי: מגמה עולמית של ירידה בהוצאות להורג

רק בעשרה אחוזים ממדינות העולם נעשה שימוש בשנה שעברה בעונש המוות. באיראן הוצאו להורג 314 בני אדם, בארה"ב 43

סעיד כמאלי דהגאן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סעיד כמאלי דהגאן, גרדיאן

רק בעשרה אחוזים ממדינות העולם נעשה שימוש בשנה שעברה בעונש המוות, כך קובע דו”ח שפרסם אתמול ארגון אמנסטי אינטרנשיונל. לפי הדו”ח, המגמה העולמית מתאפיינת בירידה בהוצאות להורג. עם זאת, במזרח אסיה והמזרח התיכון היתה “נסיגה מאכזבת”.

סין, איראן, עיראק, סעודיה וארה”ב ביצעו את מרבית ההוצאות להורג בשנת 2012. תימן פיגרה במעט אחריהן. לפי הדו”ח בשנת 2012 בוצעו כ-682 הוצאות להורג ברחבי העולם, בשתי הוצאות להורג יותר משנת 2011.

הדו”ח אינו כולל את ההוצאות להורג בסין, ששומרת על סודיות בכל הנוגע לשימוש בעונש המוות, וגם לא את סוריה, שכן לא ניתן היה לאמת את הנתונים בגלל מלחמת האזרחים. מאז שנת 2009, מסרבת אמנסטי לפרסם הערכות על מספר ההוצאות להורג בסין, אולם מומחים מעריכים כי מדובר בכמה אלפים.

פעיל אמנסטי בבלארוס מפגין למען ביטול עונש המוות

בשנת 2012 רק 21 מדינות הוציאו לפועל גזרי דין שבהם מורשעים נידונו למוות, זאת כמו בשנה שקדמה לה. 140 מדינות, יותר משני שלישים מהמדינות בעולם, הן מדינות שביטלו את עונש המוות או שאינן מוציאות אותו לפועל.
באיראן הוצאו להורג 314 בני אדם. מרביתם היו אסירים שהורשעו בסחר בסמים. אולם, המדינה קבעה בחוקיה כי ניתן להטיל עונש מוות גם בגין שתיית אלכוהול, ניאוף והומוסקסואליות. איראן ידועה לשמצה גם בגלל התליות הפומביות שהיא עורכת. “איראן ממשיכה להטיל עונש מוות על עבריינים צעירים, בניגוד לחוק הבינלאומי”, נכתב בדו”ח, שבו נטען גם כי התקבלו “ראיות אמינות” שאיראן הוציאה להורג גם יותר מ-200 אסירים בחשאי.

בעיראק הוצאו להורג כ-129 בני אדם, 61 יותר מהנתונים שנאספו ב-2011. זוהי עלייה חדה מאז 2010, שבה הודיעו השלטונות על הוצאה להורג אחת בלבד. סעודיה הוציאה להורג 79 בני אדם, ארה”ב 43, תימן 28, סודאן 19, אפגניסטאן 14 וסומליה 12. אמנסטי הודיעה כי אין ביכולתה לאשר שהיו הוצאות להורג במצרים מפני שהתקשתה לקבל מידע על כך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ