החשוד בפיגוע בבוסטון: "תכננו לבצע פיגוע התאבדות ב-4 ביולי"

לדברי ג'והר צארנייב, ההחלטה להקדים את המתקפה התקבלה מאחר ושני האחים סיימו להרכיב את הפצצות מוקדם מהצפוי. צוותי חקירה נשלחו לרוסיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ג'והר צארנייב, החשוד בביצוע הפיגוע במרתון בוסטון, אמר לחוקרי האף-בי-איי כי הוא ואחיו שקלו לבצע פיגוע התאבדות ביום העצמאות האמריקאי שחל בארבעה ביולי. עם זאת, אמר החשוד בן ה-19 שהוא ואחיו, טמרלאן בן ה-26 שנהרג בעקבות המצוד המשטרתי, החליטו לבסוף להשתמש בפצצות מתוצרת עצמית ומטענים שהרכיבו.

מעדותו עלה כי האחים סיימו להרכיב את הפצצות בביתו של טמרלאן, שבקיימברידג' מסצ'וסטס, מוקדם משציפו ולכן החליטו להקדים את מועד המתקפה ל-15 באפריל ביום המרתון. לדברי החשוד, הם החליטו להטמין את המטענים בקו הסיום לאחר שבחנו כמה מוקדים ברחבי בוסטון.

צארנייב סיפר בחקירתו כי השניים צפו בדרשת אינטרנט של המטיף הרדיקלי אנוואר אל אוולקי, אזרח אמריקאי שהיגר לתימן ונהרג בידי מל"ט של צבא ארה"ב בספטמבר 2011. אין אינדיקציה לכך שהאחים יצרו קשר עם אלווקי. צארנייב סיפק את הודאתו יומיים לאחר שנתפס.

תכולת תיק הגב של החשוד בפיגוע

בחקירתו צארנייב הודה במעורבות בהנחת שלושת המטענים שהרגו שלושה בני אדם ופצעו למעלה מ-260. הוא סיפר לחוקרים כי המוטיבציה העיקרית שלו ושל אחיו לבצע את הפיגועים נובעת מהתנגדותם למעורבות האמריקאית בעיראק ואפגניסטאן, אותה ראו השניים כ"חלק מקונספירציה שנועדה לפגוע במוסלמים".

צארנייב הדגיש לחוקרים כי הוא ואחיו פעלו לבדם ועל דעת עצמם ולא היו חלק מרשת טרור. לדבריו הוא אינו מודע להתקפות נוספות שתוכננו או מתוכננות. חוקרי האף-בי-איי חוקרים כעת האם אשתו של טמרלאן, קתרין ראסל, סייעה לאחים להימלט לאחר המתקפה. עם זאת אולם גורמים במערכת אכיפת החוק אומרים כי מבדיקה שנערכה לא נמצאה התאמה שקושרת בין ראסל והממצאים בזירה. ראסל הפסיקה לאחרונה לשתף פעולה עם החוקרים.

שלושה חשודים נוספים נעצרו במסגרת חקירת הפיגוע במרתון בוסטון, והם יועמדו לדין באשמת הפרעה לחקירה. העצורים הם חברים לספסל הלימודים של האח הצעיר באוניברסיטת מסצ'וסטס בדרטמות'. המשטרה חושדת כי הם לקחו תיק גב מחדרו של צארנייב וזרקו אותו לבקשתו שלושה ימים לאחר הפיגוע. לאחר מעצרו של צארנייב, התראיינו כמה מחבריו ואמרו שהם אוהבים אותו ושיהיו מוכנים להעיד לטובתו.

במקביל לחקירה בארה"ב, סוכני האף-בי-איי חוקרים עדים ברוסיה ונפגשים עם גורמי אכיפת החוק ומודיעין ברוסיה. גורמים רשמיים המעורים בחקירה אישרו כי צוותים נוספים נשלחו בימים האחרונים לרוסיה על מנת לסייע במלאכת החקירה. כיוון החקירה המרכזי מתמקד בתקופת שהותו של טמרלאן צארנייב במחוז דגסטאן בשנה שעברה, שם שהה במשך שישה חודשים. רוסיה פנתה לרשויות המודיעין האמריקאיות בנוגע לצארנייב, ושמו הוסף לשתי רשימות של טרוריסטים פוטנציאלים. צארנייב ביקר את משפחתו בדגסטאן ובצ'צ'ניה ב-2012, והרשויות חוקרות האם עמדותיו הקצינו במהלך הנסיעה.

רשויות מסצ'וסטס מסרו כי גופתו של טמרלאן הועברה הלילה לידי משפחתו. הגופה שוחררה לידי המשפחה לאחר סיום עריכת דו"ח הנתיחה. על פי ההערכות, הדו"ח צפוי להתפרסם בימים הקרובים. בהודעה לא נמסר אם הגופה הועברה לידי דודו, שעמו התגוררו האחים, או לידי אשתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ