האפיפיור בשיחה פרטית: יש רשת של אנשי דת הומואים בוותיקאן

דו"ח שסיכם פגישה בין פרנסיסקוס לאנשי דת חושף כי האפיפיור הודה בפניהם כי "יש שחיתות במנגנון הביורוקרטי של הכנסייה הקתולית"

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אי-פי
אי-פי

אתר בצ'ילה פרסם השבוע דו"ח שבו מצוטט האפיפיור פרנסיסקוס כאומר שבוותיקאן יש "רשת של אנשי דת הומואים ושחיתות". האתר הצ'יליאני Reflection and Liberation פרסם מסמך שמסכם פגישה פרטית שנערכה בתחילת החודש בין אנשי דת קתולים באמריקה הלטינית לבין האפיפיור.

לפי המסמך, האפיפיור פרנסיסקוס התלונן בפגישה על כך "שבשעה שיש קדושים רבים בוותיקאן, יש גם שחיתות במנגנון הביורוקרטי של הכנסייה". לדבריו, "קיימת רשת של אנשי דת הומואים ועלינו לראות מה אפשר לעשות בנידון". קונפדרציית הדת של אמריקה הלטינית, ארגון של כמרים ונזירות שנפגשו עם האפיפיור, התנצלה בפני פרנסיסקוס על הדלפת המסמך.

דובר הוותיקאן, פדריקו לומברדי, אמר כי מכיוון שמדובר בשיחה פרטית אין בכוונתו להתייחס לעניין.

האפיפיור פרנסיסקוס

בימים שקדמו לפרישתו של האפיפיור הקודם בנדיקטוס ה-16 בחודש פברואר, התפרסמה ידיעה בעיתון בעיתון "לה רפובליקה" האיטלקי, הקושרת בין פרישת האפיפיור לחשיפתה של פרשייה שבמרכזה עומדת סוגיית נטייתם המינית של אנשי כמורה בכירים בוותיקאן. על פי הדיווח, חלק מאנשי הכמורה הבכירים נסחטו לכאורה בידי גורמים בלתי ידועים בשל היותם הומואים.

העיתון טען כי האפיפיור קיבל את החלטתו להתפטר ב-17 לדצמבר – באותו היום בו קיבל אסופת מסמכים מידי שלושה קרדינלים שמונו לחקור את הפרשייה המכונה "ותיקליקס".

בחודש מאי בשנה שעברה, נעצר משרתו של האפיפיור, פאולו גבריאלה, והורשע באשמה שגנב מסמכים פרטיים של האפיפיור והדליף אותם. על פי הדיווח, אסופת המסמכים - המונה שני כרכים המכילים למעלה מ-300 דפים - הופקדה בכספת ותועבר ליורשו של האפיפיור עם היבחרו. ציטוט מתוך דו"ח החקירה שהתפרסם בידיעה רמז על כך שהמעורבים היו נתונים לסחיטה. מקור המקורב לקרדינלים צוטט כאומר כי "כל העניין סובב סביב אי ציות לדיבר השישי והשביעי". הדיבר השישי מדבר על האיסור על גניבה, ואילו השביעי על ניאוף, אך על פי האמונה הקתולית נקשר לקיום יחסים הומוסקסואליים.

הפרסום בעיתון לה רפובליקה היה האחרון מבין שורה של פרסומים העוסקים בסוגיה של הומוסקסואליות בוותיקאן. בשנת 2007 הושעה גורם בכיר בכמורה לאחר שתועד במבצע עוקץ מצולם של הטלוויזיה האיטלקית כשהוא מבצע מחוות מיניות כלפי צעיר. בשנת 2010 הודח ראש מקהלה שלכאורה שידל זונות ממין זכר. כמה חודשים מאוחר יותר שבועון איטלקי תיעד במצלמות נסתרות כמרים שפקדו בארים ומועדונים של הומואים וקיימו יחסי מין.

הוותיקאן באופן רשמי לא מגנה הומוסקסואליות אך הוא מלמד שקיום יחסי מין כאלה נוגד במהותו את הטבע. האפיפיור הקודם אסר על הומואים מוצהרים ללמוד בבית הספר לכמורה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ