הארץ

חבר פרלמנט רוסי רב השפעה, שלעתים קרובות מדבר בשם הקרמלין, קרא אתמול (ראשון) למדליף אדוארד סנודן לקבל את הצעתה של ונצואלה להעניק לו מקלט מדיני. אלכסיי פושקוב, יו”ר הוועדה לעניינים בינלאומיים של הפרלמנט הרוסי, העלה לטוויטר מסר שבו נאמר: “ונצואלה ממתינה לתשובה מסנודן. זוהי אולי ההזדמנות האחרונה שלו לקבל מקלט מדיני”.

שר החוץ של ונצואלה, אליאס חאווה אמר שלשום כי ארצו עדיין לא קיימה מגעים עם סנודן, שתקוע - לדברי בכירים רוסים - באזור המעבר (טרנזיט) של נמל התעופה שרמטייבו של מוסקווה מאז שהגיע אליו מהונג קונג לפני שבועיים. הוא אינו יכול להמשיך בנסיעה משום שארה”ב ביטלה את הדרכון שלו.

חאווה אמר כי בכוונתו להתייעץ היום עם בכירים רוסים על מצבו של סנודן. דבריו של פושקוב מוכיחים שהקרמלין להוט להיפטר מסנודן, שארה”ב רוצה בהחזרתו לתחומה כדי להעמידו למשפט באשמת ריגול.

נשיאי ניקרגואה ו-ונצואלה מוכנים לקלוט את סנודן

בתוך כך הודיע נשיא אוסטריה, בניסיון לנטרל את המשבר הדיפלומטי שפרץ בגלל סנודן, שהאוסטרים לא חיפשו אותו במטוסו של נשיא בוליביה. ביום שלישי שעבר עלה קצין ביקורת למטוס, כדי לברר מדוע נחת בווינה בטענה שהתגלו בו תקלות מכניות. ואולם, “לא נערכה כל ביקורת רשמית”, אמר נשיא אוסטריה היינץ פישר בראיון לעיתון “קורייר”.

דברי פישר נועדו להתיר את הסבך שנוצר בגין הגרסאות השונות על אודות היחס שקיבל נשיא בוליביה, אוו מוראלס, בשובו לארצו מוועידה במוסקווה. בוליביה מחתה אחרי שמדינות אירופיות אחדות סירבו להרשות למטוס לעבור תחומן האווירי, בשל ההחנה שמוראלס לקח את סנודן לאמריקה הלטינית.

המתח הדיפלומטי גבר אחרי שהמטוס נחת בווינה, ובכירים אוסטרים אמרו בתחילה שקיבלו רשות רשמית לבדוק אותו ולחפש בו את סנודן, המבוקש בארה”ב מאז שהדליף פרטים על תוכניות המעקב האמריקאיות. בוליביה טוענת שלא נערכה בדיקה כלשהי. “אחרי הנחיתה ביקש מישהו בנמל התעופה מצוות המטוס או מהטייס לברר את טיבה של הבעיה הטכנית”, אמר פישר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ