קלינטון במכתב לסבן: אציב בראש סדר העדיפויות את המלחמה בתנועות החרם נגד ישראל

המכתב שנשלח מטעם המועמדת לנשיאות נועד לגייס תמיכה בה בקרב הקהילה היהודית בארה"ב. איש העסקים הישראלי-אמריקאי נחשב לאחד התורמים הגדולים ביותר של קלינטון

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרת החוץ לשעבר של ארה"ב, הילרי קלינטון, שמתמודדת על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, שיגרה לפני כמה ימים מכתב לאיש העסקים חיים סבן ובו הדגישה כי יש להציב בראש סדר העדיפויות את המלחמה בתנועת ה-BDS שמקדמת חרמות, הסטת השקעות וסנקציות נגד ישראל. קלינטון כתבה לסבן כי אם תיבחר לנשיאות ארה"ב, היא תעמוד תמיד לצידה של ישראל בזירה הבינלאומית.

סבן, איש עסקים ישראלי-אמריקאי, נחשב לאחד התורמים הגדולים של בני הזוג קלינטון במהלך השנים. רק שלשום דווח באתר פוליטיקו כי סבן תרם 2 מיליון דולר לפריוריטיז USA אקשן, עמותת העל של קלינטון, המוקדשת לפרסומות למענה ונגד יריביה.

לפני כמה שבועות כינסו סבן ואיל הקזינו שלדון אדלסון, מפגש בלאס-וגאס בו השתתפו נציגי ארגונים יהודים שונים ודנו בדרכים להתמודדות עם תנועת ה-BDS בקמפוסים בארה"ב. המכתב של קלינטון לסבן והפצתו על ידי דובריו של סבן ומטה הבחירות של קלינטון נועדו לגיוס תמיכה בה בקרב הקהילה היהודית בארה"ב, במיוחד בקרב מצביעים יהודים ששוקלים להצביע עבור מועמד רפובליקני על רקע הסתייגותם ממדיניותו של הנשיא אובמה בנושא הישראלי במהלך כהונתו.

קלינטון וסבן ב-2012צילום: רויטרס

"אני כותבת לך כדי להביע דאגה עמוקה מפעילות תנועת החרם, הסטת ההשקעות והסנקציות", כתבה קלינטון לסבן. "זהו מאבק חובק עולם לבודד את ישראל על ידי הפסקת הקשרים האקדמיים והמסחריים עמה. אני יודעת שאנחנו מסכימים כי יש להעניק עדיפות למאבק ב-BDS. אני רוצה להתייעץ עמך לגבי הדרכים לעבוד יחדיו – משני צדי המתרס הפוליטי – כדי לשנות את המגמה הזו ולהילחם חזרה נגד נסיונות לבצע דה-לגיטימציה של ישראל".

קלינטון הדגישה במכתבה כי היא תומכת בפתרון שתי המדינות וסבורה שביטחונה וקיומה של ישראל כמדינה יהודית לטווח ארוך תלוי בכך. עם זאת היא הבהירה כי יש להגיע להקמת מדינה פלסטינית במו"מ ישיר בין הצדדים ולא באמצעות צעדים חד-צדדיים שייכפו מבחוץ.

שרת החוץ של ארה"ב לשעבר ציינה עוד כי היא מודאגת מכך שנשמעים יותר ויותר קולות שמשווים בין ישראל לבין משטר האפרטהייד בדרום-אפריקה. "ישראל היא דמוקרטיה תוססת באזור שנשלט על ידי אוטוקרטיות", כתבה קלינטון לסבן. "במיוחד בתקופה בה האנטישמיות נמצאת בעליה בעולם ובמיוחד באירופה, עלינו להדוף את הנסיונות לחתור תחת מדינת ישראל והעם היהודי".

קלינטון כתבה עוד כי כדי לבלום את תנועת ה-BDS יש לפתוח בדיאלוג עם קבוצות שונות באוכלוסיה ללא קשר לדעותיהם הפוליטיות או עמדותיהם המדיניות "כדי להסביר ש-BDS מזיק לנסיונות להשיג שלום ופוגע גם בישראלים וגם בפלסטינים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ