פרשנות |

הרב-תרבותיות היא המציאות בכור ההיתוך העירוני

שני דורות של הגירה מואצת, הזדקנות החברה הלבנה המסורתית ונורמות חברתיות שבהדרגה הופכות ליברליות יותר עשו את שלהן: הדמוגרפיה במערב כבר אינה ניתנת להכחשה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

התמונה מוכרת לכל מי שנסע אי־פעם ברכבת תחתית בעיר גדולה בחוף המזרחי או המערבי של ארצות הברית, או באחד המרכזים האורבניים הגדולים של מערב אירופה — לונדון, פריז או ברלין. בקרון אחד יושבים בני עשרות גזעים ומוצאים, רובם דוברים את שפת המקום בנינוחות. כל הדיבורים על כישלון הרב־תרבותיות נראים לרגע בלתי רלוונטיים לנוכח מציאות כור ההיתוך העירוני.

שני דורות של הגירה מואצת, הזדקנות החברה הלבנה המסורתית והיחלשות מעמד הכנסייה, פריחת מעמד הביניים, חקיקה ונורמות חברתיות שבהדרגה הופכות ליברליות יותר, עשו את שלהן. הפערים אמנם נותרו, אולם הסטטיסטיקה, הדמוגרפיה והמציאות הנראית כבר לא ניתנות להכחשה. המערב החדש הוא הרבה יותר צבעוני. אבל רק חלקו חש בנוח עם השינוי.

לא כל המהגרים נטמעים ומשתלבים. רבים מהם מתקבצים בשכונות ובפרברים עניים שתוך עשרים שנה פשטו צורה וזכו לכינויים כמו "מוגדישו הקטנה" או "טורקיה החדשה", ומולם מתבצרות קהילות "ילידיות" שחשות שזהותן ופרנסתן בסכנה ומהוות כר פורה למפלגות קיצוניות שמבטיחות פתרונות קסם של בלימת הגירה וחזרה לעולם ישן וטוב שלמעשה מעולם לא היה קיים. עם זאת, הצלחת מפלגות קיצוניות כאלה באירופה אינה חד־משמעית.

באופן פרדוקסלי, מפלגות כאלה זוכות לפופולאריות רבה דווקא באזורים שפעם נחשבו כמעוזי הסוציאליסטים והקומוניסטים. מעמד הפועלים הלבן חש נבגד בידי השמאל הפוליטיקלי קורקט, שלא מוכן להזדהות עם החרדות שלהם מהמהגרים ופונה לקיצוניות השנייה. הנסיקה הרגעית של החזית הלאומית בצרפת בבחירות האזוריות לפני חודשיים נבלמה שבוע לאחר מכן, כשבסיבוב השני לא הצליחה לזכות ולו באזור אחד. בשבוע שעבר, המפלגה הלאומית בבריטניה, BNP הניאו-פשיסטית, התפרקה באופן רשמי לאחר שמרבית תומכיה עברו למפלגת החרות הקיצונית פחות, שגם היא לא הצליחה לזכות ביותר ממושב אחד בבחירות האחרונות לפרלמנט.

ילדים בכיכר טרפלגר בלונדוןצילום: אי־פי

גם באוסטריה ובאיטליה, שם הפשיסטים זכו בהישגים בשני העשורים הקודמים, הם לא מצליחים לשחזר את ההצלחה. הימין הקיצוני ממשיך לארוב, אך לפחות כרגע נראה שאינו מצליח להשיב את הגלגל לאחור. אולי עד שדונלד טראמפ יצליח, בניגוד לרוב התחזיות, לקטוף את המועמדות הרפובליקאית לנשיאות ארה״ב.

כמו בכל תופעה של הגירה, שבירת מחסומי ההדרה והניכור נבחנת בעיקר בקרב בני הדור השני והשלישי, אצל אלה שנולדו במדינה החדשה. רוב תשומת הלב ניתנת למיעוט קטן מאוד שמרגיש כל כך מנוכר מהסביבה שבה גדל, שהוא מוכן לעבור לסוריה ולהילחם בשורות דאעש. אבל מדובר באלפים בודדים מתוך מיליוני מוסלמים שנולדו באירופה בשלושים השנים האחרונות. על כל ג׳יהאדיסט ישנם מאות שמרגישים אזרחים מערביים לכל דבר ועושים את דרכם, לאט אבל בטוח, לתוך מעמד הביניים.

המרוץ האמיתי שמתרחש במערב אינו בין כוחות הקדמה ליצרים אפלים של שנאת זרים, אלא בין הליברליזם המערבי, שהתאפשר בעיקר בזכות שישה עשורים של פריחה כלכלית, לבין פירוק חברתי, התבדלות וחשד לאומניים שמתודלקים על ידי משברים כלכליים סדרתיים וחשש גובר בקרב הדור הצעיר שלא יצליח לתחזק את רמת החיים לה זכו הוריו בחברת ידע פוסט־תעשייתית.

מוקדם לנבא אם כניסתם של מהגרים, חלקם מהמוכשרים והמהחרוצים שבארצות מוצאם ואחרים פליטים שמוכנים לקבל כל משרה ולעבוד תמורת משכורת נמוכה, תוביל להתחדשות כלכלית וחברתית, לרווחת כלל תושבי המערב, או תיצור עימות קשה ואפילו אלים על מקומות עבודה מתמעטים. בכל מקרה, התהליך הוא בלתי נמנע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"