ההגנה של אל-צ'אפו: בכלל לא הייתי ראש קרטל הסמים, אלא סגן

מידע שנמצא בידי ממשלת ארה"ב מראה שמודיעים טענו כי חואקין גוסמן לוארה היה סגן בלבד בארגון הסמים; כשמשפטו יתחיל בספטמבר, גשר ברוקלין ייסגר פעמיים ביום לרגל העברתו מהכלא לביהמ"ש

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש קרטל הסמים חואקין "אל צ'אפו" גוזמן לאחר מעצרו ב-2014. חיסול ראשי הקרטלים הוביל לעליית ארגונים קטנים יותר
ראש קרטל הסמים חואקין "אל צ'אפו" גוזמן לאחר מעצרו ב-2014. חיסול ראשי הקרטלים הוביל לעליית ארגונים קטנים יותרצילום: בלומברג
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

עורכי הדין של חואקין גוסמן לוארה, הידוע בכינוי "אל צ'אפו" – ברון הסמים המקסיקאי שנתפס ב-2014, נכנסו לתפקידם בשנה שעברה. מאז השתמשו בעיקר במהלכים מינהליים כטקטיקת הגנה על מרשם: עתירות נגד תנאי מעצרו הקשים, נגד חוסר הוגנות במשפטו.

ואולם ביום שלישי חשפו לראשונה עורכי הדין את קו ההגנה העיקרי של גוסמן: לדבריהם, יש ראיות לכך שהוא אינו מי שהתביעה טוענת – ראש קרטל הסמים סינלואה. הם ביססו את טענותיהם על מקור יוצא דופן – הממשלה עצמה. גוסמן, אומרים עורכי הדין, היה לא יותר מסגן בארגון הפשע, וביצע את פקודותיהם של אחרים.

מהרגע שגוסמן הוסגר ממקסיקו לניו יורק, טען התובע בברוקלין כי הוא סוחר הסמים הגדול בעולם, שהורה אישית על רציחתם של אלפי אנשים במהלך שלטונו רב העשורים בסינלואה.

ואולם מכתב חתום שנשלח לפני שלושה שבועות לעורכי הדין שלו הכיר בכך שבמרוצת השנים, קומץ מודיעים חשאיים סתרו את הטענה הזו. למרות המוניטין שלו, אמרו המודיעים, גוסמן לא היה ראש הארגון.

"אל צ'אפו" לאחר לכידתו, ינואר 2016צילום: אי־פי

התובעים במשפט ניסו לסתור ראיות אלה בתור מידע שהגיע מיד שנייה או שלישית, "שכבות של עדות שמיעה". אולם הם אולצו למסור את המכתב לנציגיו של גוסמן בכפוף לכלל בריידי, שמחייב העברת מידע שעשוי לעזור לנאשם לנציגיו המשפטיים.

תוכן המכתב חסוי, אולם א. אדוארדו בלרזו, עורך דינו של גוסמן, ביקש מהשופט בריאן קוגן לאלץ את הממשלה לחשוף בפניו מידע על כך, לחשוף את שמות המודיעים, המועד והמקום בו נתנו את עדותם, כדי לשלב את העדויות בהגנה. השופט סרב להעניק לו צו כזה, אולם ביקש לדעת עד כמה המידע חיוני להגנת הנאשם. נציגו של גוסמן הסכים לחשוף מידע בפני השופט רק באופן פרטי כדי לא לתת מידע בידי הממשלה.

זווית מעניינת במשפט היא מיקומו של אל צ'אפו. הוא מוחזק בכלא באבטחה גבוהה במנהטן, אולם נשפט בברוקלין. בכל פעם שהוא מועבר לבית המשפט, סוגרים את גשר ברוקלין והוא מועבר בשיירת מכוניות משוריינות המאובטחת על ידי משטרה ומלווה על ידי אמבולנסים, שכולם מפעילים סירנות ואורות מהבהבים.

בלרזו, עורך דינו, התלונן על "הקרקס" וביקש להעביר את המשפט למנהטן. השופט אמר ביום שלישי שהוא שוקל זאת. המשפט עתיד להפתח בספטמבר ולהמשך ארבעה חודשים, ולצורך זה יצטרכו לסגור את גשר ברוקלין פעמיים ביום, בערך בזמן תנועת שיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ