הדמוקרטים חולמים על נשיאה, אך מעדיפים מועמד שיוכל להביס את טראמפ

"היכולת להיבחר" ו"הצבעה אסטרטגית" הפכו למכשול העיקרי של המתמודדים הדמוקרטים בפריימריז באיווה. עם תחילת ההצבעה, המצביעים מתלבטים: האם להצביע למי שיוכל לנצח את טראמפ, או למי שהם מאמינים בו?

אליזבת' וורן באיווה, החודש. "אין לי כוח לספקולציות בנוגע למי יש את הסיכוי הכי טוב לנצח. זה מיתוס", אמרה תומכת שלה
אליזבת' וורן באיווה, החודש. "אין לי כוח לספקולציות בנוגע למי יש את הסיכוי הכי טוב לנצח. זה מיתוס", אמרה תומכת שלהצילום: AFP
נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ
שליח "הארץ" לאיווה
נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ
שליח "הארץ" לאיווה

פתיחת עונת הפריימריז החדשה של המפלגה הדמוקרטית, היום באיווה, המדינה הראשונה שבוחריה יצביעו - מזכירה לג'ון נוריס בעיקר את העבר. נוריס, בכיר לשעבר במנגנון המפלגה באיווה, עבד בשורה של מסעות בחירות של מתמודדים בולטים. בכולם הוא הלך עם האמת שלו, הפעם היא הביאה אותו לאליזבת' וורן.

על רקע הדיון הער בתקשורת סביב השאלה האם אשה יכולה לנצח את דונלד טראמפ, הוא משוכנע שהיא תביא את הדמוקרטים לקלפי. אתמול (ראשון) הוא הגיע לעצרת תמיכה בסנאטורית ממסצ'וסטס, בעיר איימס. "אף אחד לא חשב שטראמפ יכול להיבחר, אבל הוא הלהיב את הבייס. גם אנחנו צריכים מישהי כמו וורן שתלהיב את הבייס. אני אומר לאנשים: תקשיבו ללב שלכם. תנו למסר לנצח", אמר נוריס.

אליזבת וורן באיווה סיטי, החודשצילום: AFP

כשנוריס נשאל בפעם האינספור על "הצבעה אסטרטגית" - שם נרדף למצביעים הדמוקרטים של איווה, הוא אמר בזעם: "מישהו זוכר את 'הנשיא קרי'? את 'הנשיא מקיין'? את 'הנשיאה קלינטון'?". "הפרשנים בחדשות כל הזמן חוזרים על המושג 'electability' (היכולת להיבחר). בכל פעם שהצבענו למישהו רק בגלל שחשבנו שיש לו את הסיכוי הטוב ביותר לנצח, זה נראה היה לנו רציונלי", קבע נוריס.

הפריימריז הדמוקרטיים - יומן מסע מיוחד מארה"ב ■ טבילת האש הראשונה שלהם: רגע לפני ההצבעה באיווה, הסטודנטים לומדים לנצח (ולהפסיד) בכבוד ■ לקראת יריית הפתיחה, משפט טראמפ מעכב את הסנאטורים במרוץ הדמוקרטיבמלחמה על כל קול, פיט בוטג'ג' הדמוקרטי לא מוותר גם על האזורים הנשכחים של איווההראשונה להצביע: איווה הקטנה יכולה לבנות או לשבור כל מועמד לנשיאות "עסקת המה?": כנס התמיכה בטראמפ באיווה היה חגיגה של מפלגה שבטוחה בניצחונההרכבת לבית הלבן יוצאת לדרך מאיווה. לא כל המתמודדים עשויים להמשיך לתחנה הבאההיום הפריימריז באיווה: סנדרס התחזק בסקרים, ויריביו תוקפים אותו

אליזבת' וורן באיווה, החודשצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־

ועדיין, שאלת "היכולת להיבחר" הפכה למכשול מרכזי שמטריד את כל המתמודדים הדמוקרטים, בלי יוצא מן הכלל. התוצאות שיתפרסמו מחר לפנות בוקר, לא צפויות להסיר את המכשול הזה - גם בעבור מי שיסתמנו כמנצחים. מצביעים דמוקרטים ממשיכים להסס לגבי סיכוייו של סגן הנשיא ג'ו ביידן בגלל שהוא בן 77; לגבי ראש העיר לשעבר, פיט בוטג'ג', קיים גם היסוס מאחר שהוא רק בן 38 והומו; ולגבי הסנאטור מוורמונט, ברני סנדרס, בגלל שהוא שמאלני מדי וגם אינו צעיר. איווה אמנם עשויה לספק אינדיקציה ראשונה, אך כאמור סוגיית ההצבעה האסטרטגית צפויה להימשך עוד שבועות ארוכים.

פרדוקס השכן

במקרה של אליזבת וורן, הסוגייה שמעסיקה דמוקרטים רבים היא היותה אשה. סקר "איפסוס" שפורסם ביוני האחרון, קבע כי 74% מהמצביעים הדמוקרטים והעצמאים אמנם ישמחו לעשות היסטוריה ולשלוח אשה ראשונה לבית הלבן, אך 33% מהנשאלים אמרו, כי הם לא בטוחים שגם השכנים שלהם מסכימים עם אמירה זו. כשהרצון לנצח את טראמפ הפך לשיקול המרכזי בעבור רבים, זה לא מספיק רק לתמוך במועמדת אשה, אלא דרוש מספיק אמון בין כולם, שיגרום למצביעים אחרים גם להצביע לה.

נוריס כועס כשמעלים לדיון את הסקר של "איפסוס". לדבריו, אם אנשים לא בטוחים שהשכנים שלהם יצביעו לוורן, "אז שידברו עם השכנים שלהם! להצביע למישהו כמו ביידן רק בגלל שחושבים שיש לו יותר סיכוי זה פשוט מטופש".

ארבע שנים אחרי שדפוסי ההצבעה המסורתיים נשברו והפתיעו את כולם, נראה שלכל מצביע יש הגדרה אחרת למושג "היכולת להיבחר". בשביל תומכים רבים של וורן - מדובר גם בסדין אדום: "בעיני זה מיתוס שאנשים פשוט זורקים לחלל האוויר כדי להצדיק מועמד כזה או אחר", אמרה ג'יימי אוטרו, סטודנטית. תומכיה של וורן מתעקשים להזכיר שהילרי קלינטון קיבלה כשלושה מיליון קולות יותר מדונלד טראמפ ולמעשה הפסידה בגלל שיטת האלקטורים האמריקאית. "כבר הוכחנו ב-2016 שאשה יכולה לנצח גבר", הדגישה נריה אמבלטון, סטודנטית בת 19 באוניברסיטת איווה.

טראמפ בכנס בוחרים באיווה, החודש. "הצבעה אסטרטגית היא צו השעה", אמר מצביע דמוקרטיצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

בעימות הדמוקרטי האחרון שבו השתתפה וורן, היא בחרה לעסוק במגדר, אך לא רק בשביל להזכיר שאשה יכולה להיבחר. וורן גם רצתה לשכנע את המצביעים שהיא הבחירה האסטרטגית הנכונה ביותר: "הגיע הזמן לתקוף חזיתית את השאלה אם אשה יכולה להיבחר לנשיאות. הדרך הטובה ביותר לענות על השאלה 'מי יכול לנצח?' היא לבחון את הרקורד של כולם. הביטו בגברים שעל הבמה. הם הפסידו ביחד עשר מערכות בחירות. האנשים היחידים על הבמה שניצחו בכל מערכת בחירות הן הנשים – איימי (קלובשר) ואני".

הסכנה הכתומה

במקום אחר, בעיירה וואוקי, הפנסיונר ג'רי פרקינס הוא דוגמה טובה ל"פרדוקס השכן". פרקינס, בן 71, אמר כי אין לו כל קושי להצביע לסנאטורית, ולמעשה הוא יעדיף להצביע לה - אך רק בתנאי שאחרים יצביעו לה גם כן. הוא לא רואה בעייתיות עם עמדתו, כי בעיניו הצבעה אסטרטגית היא צו השעה כדי להחליף את הנשיא טראמפ: "העמדה שלי חופפת לזו של וורן ושל לסנדרס, אבל בבחירות האלה העמדה שלי היא משנית. חייבים לסלק את הסכנה הכתומה מהבית הלבן".

ההשפעה של התוצאות באיווה על שאר המצביעים הדמוקרטים בארה"ב היא גדולה, אך יש עוד ארוכה. המדינה השנייה להצביע תהיה ניו המפשייר, בשבוע הבא, וגם היא עשויה למסגר מחדש את הדיון על היכולת להיבחר. לינדה רמפטוני, בת 65, הגיעה מביתה שבדרום קליפורניה עד לאיווה הקפואה, רק כדי לבחון מקרוב את המתמודדים השונים. בשולי עצרת בחירות של הסנאטור ברני סנדרס בעיירה אינדיאנולה, היא הבהירה חד משמעית: "וורן מבטאת את עמדת המצפון שלי, אבל אני מחכה לראות מה יצביעו כאן לפני שאחליט".

תומאס ינדל, חוקר מדע המדינה המתמחה בכלכלה פוליטית, השתתף גם הוא בעצרת. הוא סיפר כי להצבעה האסטרטגית יש גם פוטנציאל בעבור וורן. הוא דווקא לא תומך בסנאטורית, אלא במועמדים מתונים יותר, כמו פיט בוטג'ג', אך אם וורן תצבור מומנטום עד הפריימריז במרילנד שבה הוא מתגורר, היא תקבל את קולו. "אצביע למיקי מאוס לפני שאצביע לטראמפ. בכל זאת, הוא מביא איתו יותר ניסיון מטראמפ, והוא גם מבין יותר ממנו בכסף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ