מגפת קורונה | מאות מתו ביממה האחרונה מהנגיף בבריטניה ובצרפת

איש המשמר המלכותי מחוץ לבית חולים במדריד, שלשום
איש המשמר המלכותי מחוץ לבית חולים במדריד, שלשוםצילום: Juan Medina/רויטרס
עדכונים

צרפת: מספר שיא של מתים בתוך יממה

הרשויות בצרפת דיווחו היום (רביעי) על מספר שיא של מתים ביממה האחרונה - 509 בני אדם. בכך, עולה מניין המתים במדינה ל-4,032. עד כה אובחנו בצרפת יותר מ-52 אלף נדבקים בנגיף הקורונה.

(הארץ)

לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה, טורניר ווימבלדון בוטל

חלוקת הפרסים בגמר ווימבלדון, בשנה שעברהצילום: Ben Curtis / אי־פי

אחרי שדחתה את המשחקים האולמיפיים, הביאה לעצירת כל הליגות הבכירות בעולם והקפיאה את הספורט העולמי, מגיפת הקורונה הפילה היום (רביעי) חלל נוסף: טורניר הטניס בווימבלדון.

בתום סדרה של פגישות חירום בעקבות המצב, הודיעו מארגני הטורניר כי לא נמצא פיתרון אחר מלבד ביטולו ב-2020. הטורניר אמור היה לצאת לדרך ב-29 ביוני השנה, ועל פי הודעת המארגנים לא ניתן לדחות אותו לתאריך מאוחר יותר. המשמעות היא שהפעם הבאה שבה יתקיים טורניר ווימבלדון, תהיה ב-2021.

לכתבה המלאה

בריטניה: 563 מתו ביממה האחרונה מנגיף הקורונה

משרד הבריאות של בריטניה דיווח היום (רביעי) כי 563 בני אדם מתו ביממה האחרונה מנגיף הקורונה. מניין המתים עלה מ-1,789 ל-2,352 - עלייה של 31% ביחס לאתמול.

לפי הודעת המשרד, עד כה אובחנו בבריטניה 29,474 חולים בנגיף הקורונה.

(גרדיאן)

הנסיך צ'ארלס: תקופה מוזרה לבריטניה, למזלי חליתי באופן קל

הנסיך צ'ארלס, שהחלים מנגיף הקורונה, הודה היום (רביעי) לאנשי הרפואה שטיפלו בו ואמר כי בריטניה נמצאת בתקופה "מוזרה ומלחיצה". צ'ארלס, בן 71, הבא בסדר הירושה לכתר הבריטי, יצא שלשום מבידוד אחרי שסבל ממה שהגדיר "תסמינים קלים יחסית, למזלי".

צ'ארלס אמר בסרטון שהועלה לרשת, שלמרות שהחלים, הוא עדיין שומר על ריחוק חברתי ועל בידוד כללי.

(רויטרס)

בריטניה תגדיל את קצב הבדיקות לאיתור חולים ל-25 אלף ביום

הריאיון של שר השיכון הבריטי לרשת סקיי

בריטניה הודיעה כי תגביר את קצב הבדיקות לאיתור חולים בנגיף הקורונה, במטרה להגיע תוך שבועיים ל-25 אלף בדיקות מדי יום. עד כה בדקו הרשויות בממלכה המאוחדת יותר מ-143 אלף בני אדם - אך במדינות אחרות המספרים גבוהים בהרבה. גרמניה, לשם השוואה, בודקת 70 אלף בני אדם מדי יום.

שר השיכון הבריטי, רוברט ג'נריק, אמר בריאיון לרשת "סקיי" כי הגדלת קצב הבדיקות תאפשר לכלול בהן גם עובדי צוותים רפואיים, דבר שאותו כינה "חיוני לגמרי". עד כה דיווחה בריטניה על יותר מ-25 אלף חולים בנגיף הקורונה ועל יותר מ-1,700 מתים ממחלת הריאות שלה הוא גורם.

איטליה האריכה את הסגר בשטחה עד ל-13 באפריל

איטליה האריכה היום את הסגר בשטחה בעשרה ימים נוספים, עד ל-13 באפריל. לדברי שר הבריאות, רוברטו ספרנצה, "אסור לנו לבלבל בין סימנים חיוביים ראשונים לבין הכרזה כי הכל חלף. הנתונים מראים שאנחנו בכיוון הנכון ושהצעדים הדרסטיים שנקטנו נושאים פירות".

איטליה היתה המדינה המערבית הראשונה שהטילה סגר על אזרחיה כדי לבלום את התפשטות נגיף הקורונה בשטחה, ב-9 במארס. מאז היא הפכה למדינה שבה מספר המתים הגדול ביותר בעולם, העומד עתה על יותר מ-12 אלף.

מספר החולים במדינה הוא יותר מ-105 אלף, מתוכם כ-4,000 במצב קשה או אנוש. עד כה דיווחו הרשויות באיטליה על יותר מ-15 בני אדם שהחלימו ממחלת הריאות Covid-19 שלה גורם הנגיף. על אף האטה מסוימת בקצב הגדילה של מספר החולים, איטליה דיווחה כמעט בכל יום בתקופה האחרונה על 800 מתים נוספים.

למרות הזינוק במתים, בספרד מזהים האטה בהתפשטות המגפה

ספרד דיווחה היום כי מספר החולים בנגיף הקורונה בשטחה חצה את ה-102 אלף. מניין המתים במדינה ממחלת הריאות שלה גורם הנגיף זינק ליותר מ-9,000 אחרי ש-864 בני אדם מתו ביממה האחרונה. מספר המחלימים מהמחלה במדינה עומד על יותר מ-22 אלף.

לפי הממשלה במדריד, ישנן עדויות לכך כי התפשטות הנגיף בספרד הואטה בימים האחרונים וכי המדינה נכנסת למה שמכונה "תקופת התייצבות". לפי רשויו הבריאות, בין 15 במארס ל-25 בחודש קצב הגדילה של מקרי הידבקות חדשים היה 20% מדי יום. אולם, מאז נרשמה ירידה ל-12%.

לדברי מריה חוסה סיירה, מהמרכז הלאומי למקרי חירום רפואיים בספרד, הנתונים האחרונים מראים על המשך שיטוח העקומה. "ככלל, ניתן לומר שהעלייה מאתמול במקרים חדשים, שעמדה על 8%, מראה שאנחנו בשלב של התייצבות המגפה", אמרה סיירה במסיבת עיתונאים היום. "אם בוחנים את נתוני האשפוז, אפשר לעמוד באופן מדויק על ממדי המגפה ועל יעילות הצעדים שנקטנו נגדה, כמו הנחיה לריחוק פיזי. יש ירידה בקצב הגדילה ואנחנו רואים שהצעדים האלה באמת עוזרים".

ביקורת באוגנדה על האיסור להגיע לבתי חולים ללא אישור

שוטרים בקמפלה בירת אוגנדה אוכפים את העוצר, בשבוע שעברצילום: Ronald Kabuubi/אי־פי

צוותי רפואה באוגנדה מאשימים את הממשלה בסיכון חייהם של חולים, בשל הנחיה לבקש אישור מהרשויות בטרם יציאה לקבלת טיפול רפואי בבתי חולים. הנשיא יוורי מוסווני הכריז על הטלת עוצר בן שבועיים שהחל שלשום, שהגביל משמעותית את אפשרותם של אזרחי המדינה המזרח אפריקאית לצאת מבתיהם. עד כה אובחנו 44 חולים בנגיף הקורונה באוגנדה.

כחלק מהעוצר נאסרה תנועת כלי רכב פרטיים בכבישים, והממשלה מספקת הסעות במקרה של מצבי חירום רפואיים או של נשים בהיריון שמבקשות להגיע לחדר לידה. אולם, שירות האמבולנסים באוגנדה הופסק. עוד בטרם הוטל העוצר הופסקה גם פעילות התחבורה הציבורית.

ספרד: יותר ממאה אלף חולים, נרשם שיא יומי של מתים - 864

מספר חולי הקורונה בספרד עבר את המאה אלף ומספר מקרי המוות ביממה האחרונה רשם שיא חדש, כך לפי משרד הבריאות במדינה.

משרד הבריאות במדריד מסר כי מספר החולים עלה ב-24 השעות האחרונות מ-94,417 ל-102,136 – עלייה של 7,719. מספר המתים עלה ביממה האחרונה מ-8,189 ל-9,053 – עלייה של 864. אף שנרשם שיא יומי של מתים, שיעור העלייה היה נמוך בהשוואה לימים האחרונים.

(רויטרס)

ארה"ב לא פוסלת הקלה בסנקציות על איראן כדי לסייע לה נגד הקורונה

שר החוץ האמריקאי, מייק פומפאו, לא פסל את האפשרות שארה"ב עשויה לשקול להקל בסנקציות על איראן ועל מדינות אחרות כדי לסייע להן להתמודד עם נגיף הקורונה.

דבריו של פומפאו מבטאים שינוי בטון של משרד החוץ האמריקאי, שספג ביקורת קשה על התנגדותו להקל בסנקציות. בשיחה עם כתבים הדגיש שר החוץ האמריקאי שאספקה הומניטרית ורפואית מוחרגות מהסנקציות שהטילה וושינגטון על טהראן, לאחר שדונלד טראמפ פרש מהסכם הגרעין.

לכתבה המלאה

במוקד התפרצות הקורונה בארה"ב הוכיחו שהגבלות חמורות עובדות

בדיקה לגילוי קורונה בדרייב אין בסיאטל, החודשצילום: AFP

באזור סיאטל היו החולים הראשונים בארה"ב וגם רוב מקרי המוות הראשונים. הרשויות התעשתו מהר ורואות כעת שהסגר הקפדני והריחוק החברתי מניבים תוצאות חיוביות בעוד שבניו יורק, שראש העיר שלה קרא בתחילה לתושבים "להמשיך לחיות את החיים", משלמים מחיר יקר על התגובה האיטית.

לכתבה המלאה

בבוגוטה נאלצים להתרגל לדממה לא מוכרת

תושבים ממתינים לתרומת אוכל בבוגוטה, שלשוםצילום: Fernando Vergara/אי־פי

ההמולה הבלתי פוסקת שבה חיו תושבי בירת קולומביה נפסקה באחת, ובעיר בה רבים עובדים בעבודות מזדמנות ללא זכויות סוציאליות, מתגבר החשש שההגבלות שנועדו לרסן את הקורונה יתגלו כמזיקות יותר מהמחלה עצמה.

לכתבה המלאה

לרגל 1 באפריל: מדינות מאיימות להעניש מפיצי שמועות על הקורונה

תאילנד, גרמניה, הודו וכמה מדינות נוספות פרסמו קריאה לאזרחים להימנע מהפצת מתיחות וידיעות כוזבות בנושא נגיף הקורונה, במסגרת חגיגות 1 באפריל. הרשויות בבנגקוק הזהירו כי הפצת בדיחות כאלו עלולה לגרור עונש מאסר של עד חמש שנים.

בטייוואן, הנשיאה צאי אינג-וון התריעה כי מי שייתפסו מפיצים מידע מוטעה בנושא המגפה עלולים לעמוד בפני עונש של עד שלוש שנות מאסר או קנס בשווי של יותר מ-99 אלף דולר. במדינת מהרשטרה בהודו, הזהיר שר הפנים אניל דשמוקה כי הנחה את רשות הסייבר המקומית לפעול באופן נחרץ ומהיר נגד מי שיפיצו שמועות ויזרעו תבהלה ברשתות החברתיות.

לידיעה המלאה

נשיא טורקמניסטאן אסר על השימוש בביטוי "נגיף הקורונה"

נשיא טורקמניסטאן, גורבנגולי ברדימוחמדוב, בבירה אשגבאט ב-2018צילום: IGOR SASIN / AFP

נשיא טורקמניסטאן, גורבנגולי ברדימוחמדוב, אסר על השימוש בביטוי "נגיף הקורונה" והנחה את המשטרה לעצור אנשים שדנים בפומבי במגפה או חובשים מסכות רפואיות - כך דיווחו ארגון "עיתונאים ללא גבולות" ורדיו אירופה החופשית. לפי הרשויות במדינה שבמרכז אסיה, אין כל חולים בנגיף או מקרי מוות בשטחה.

ז'אן קבלייה, ראש דסק מזרח אירופה ומרכז אסיה בעיתונאים ללא גבולות, מסרה כי "הכחשת מידע בנושא לא רק מסכנת את אזרחי טורקמניסטאן, אלא מחזקת את שלטונו האוטוריטרי של הנשיא. אנו קוראים לקהילה הבינלאומית לנקוט עמדה ולהוקיע אותו על ההפרה השיטתית של זכויות אדם".

הונג קונג: חתול נדבק בנגיף הקורונה מבעליו

הרשויות בהונג קונג דיווחו כי צעירה בת 25 שאובחנה כחולה בנגיף הקורונה הדביקה את חתול המחמד שלה. לפי המשרד המקומי לחקלאות ודיג, אין כל ראיה לכך שבעלי חיים יכולים להדביק בני אדם ולכן אין כל סיבה לנטוש חיות מחמד נוכח חששות מהדבקה בנגיף. גם בארגון הבריאות העולמי מציינים כי אין ראיות להדבקה בין בעלי חיים לבני אדם.

ככל הידוע זהו המקרה השני שבו חתול נדבק בנגיף מבעליו, לאחר שבבלגיה דווח על מקרה דומה. בחודש האחרון דווח בהונג קונג על שני מקרים שבהם כלבים נדבקו מבעליהם. במקרה אחד, כלב פומרניאן שנדבק אף מת - אך במשרד החקלאות והדיג מסרו כי סביר יותר שגילו המתקדם ומצב רפואי קודם גרמו למותו.

דיווח של אתר סאות' צ'יינה מורנינג פוסט על הכלב שנדבק בנגיף ומת

פוארטו ריקו: חשש שעשרות שוטרים נדבקו בנגיף הקורונה

עסקים סגורים במרכז מסחרי בבירת פוארטו ריקו סאן חואן, בשבוע שעברצילום: AFP

פוארטו ריקו סגרה אתמול תחנת משטרה רביעית בעקבות חשש כי שוטרים נדבקו בנגיף הקורונה. יותר ממאה שוטרים נשלחו לבידוד ועשרות נוספים ממתינים לתוצאות בדיקות, על מנת לברר אם נדבקו.

בחודש האחרון הוטל סגר על הטריטוריה האמריקאית, וכל הפארקים, החופים ובתי העסק הלא חיוניים נסגרו. עד כה דווח על 230 חולים ועל שמונה מקרי מוות באי, בעוד הרשויות מנסות לבלום את התפשטות המגפה.

יפן מזהירה כי היא על סף מצב חירום נוכח מגפת הקורונה

ראש ממשלת יפן שינזו אבה נואם בפרלמנט, היוםצילום: ISSEI KATO/רויטרס

ממשלת יפן הזהירה היום כי היא על סף מצב חירום בשל המשך התפשטות נגיף הקורונה במדינה. מזכיר הממשלה, יושיהידה סוגה, אמר בשיחה עם כתבים כי בלימת המגפה היא עדיפות עליונה עבור הממשלה וכי היא תעשה את כל הדרוש על מנת לצמצם למינימום את הנזק לכלכלה. דבריו נמסרו לאחר פרסום סקר כלל ארצי ביפן שהצביע על מגמת פסימיזם בקרב תעשיינים.

עד כה דיווחה יפן על כ-2,200 חולים ועל 57 מתים מהנגיף ממחלת הריאות שלה הוא גורם, Covid-19. כ-400 בני אדם החלימו מהמחלה, ומתוך אלה שעדיין מוגדרים חולים 69 מאושפזים במצב קשה או אנוש. אוכלוסיית יפן מונה 126.5 מיליון בני אדם.

הבית הלבן העריך: לפחות מאה אלף בני אדם ימותו בארה"ב מהנגיף

טראמפ בבית הלבן, הלילהצילום: Alex Brandon/אי־פי

בין מאה ל-240 אלף בני אדם ימותו בארצות הברית מנגיף הקורונה - כך העריך הלילה הבית הלבן בהסתמך על מודלים מתמטיים. במסיבת עיתונאים בבית הלבן, הנשיא דונלד טראמפ הזהיר את הציבור האמריקאי כי "השבועיים הקרובים יהיו כואבים מאוד". "אני רוצה שכל אזרח אמריקאי ייערך לימים הקשים שניצבים לפנינו", אמר הנשיא.

לידיעה המלאה

עלייה של כ-700 מתים ביממה: מספר המתים בארה"ב עלה ליותר מ-3,700

בית חולים שדה בדאלאס, היוםצילום: Smiley N. Pool/אי־פי

מספר המתים שנרשמו ביממה האחרונה בארצות הברית הגיע לראשונה מאז התפרצות נגיף קורונה לכ-700 בני אדם. כמעט מחצית מהם מתו במדינת ניו יורק, מוקד ההתפשטות הקשה ביותר בארה"ב. בסך הכל מתו במדינה יותר מ-3,700 חולי קורונה.

ראש העיר ניו יורק, ביל דה בלאסיו, אמר כי הוא ביקש מהבית הלבן סיוע של אלף אחים, 300 מטפלים נשימתיים ו-150 רופאים עד ליום ראשון - אך לדבריו עד כה בקשתו לא נענתה. "זו הנקודה שבה עלינו להיות מוכנים לשבוע הבא, שבו אנחנו מצפים שתהיה עלייה ענקית במספר המקרים", אמר דה בלאסיו.

(רויטרס)

בריטניה: בן 13 מת לאחר שחלה בקורונה

ילד בן 13 מת בבית חולים בלונדון לאחר שחלה בקורונה, כך מדווחת רשת "סקיי ניוז" הבריטית. לפי הדיווח, הילד איסמעיל מוחמד עבדול והב הוא הקורבן הצעיר ביותר בממלכה של הנגיף.

ביממה האחרונה נרשמו 393 מקרי מוות חדשים בבריטניה ומספר המתים בממלכה עלה ל-1,808.

(רויטרס)

499 מקרי מוות חדשים בצרפת ביממה - העלייה הגבוהה ביותר שנרשמה

רשויות הבריאות בצרפת הודיעו על 499 מקרי מוות חדשים ביממה האחרונה מקורונה. מדובר בעלייה היומית הגדולה ביותר מאז התפרצות הנגיף במדינה. בצרפת, מספר הקורבנות כולל רק את חולי הקורונה שמתו בבתי חולים ולא במקומות אחרים, ולכן המספר עשוי להיות גבוה יותר.

צרפת נמצאת זה השבוע השלישי בסגר כללי כדי לבלום את התפשטות הנגיף. ראש שירות הבריאות הציבורי, ז'רום סולומון, פרסם בתדריך היומי שלו לתקשורת כמה נתונים:

  • מספר מקרי המוות בבתי החולים – 3,523 (499+ מאתמול).
  • מספר החולים – 52,128 (7,578+ מאתמול).
  • מספר המאושפזים בבתי החולים – 22,575 (1,749+ מאתמול).
  • מספר החולים בטיפול נמרץ – 5,565 (478+ מאתמול).

(גרדיאן)

מספר המתים בעולם עבר את רף ה-40 אלף

יותר מ-40 אלף בני אדם מתו ברחבי העולם מקורונה מאז התפרצות הנגיף במחוז חוביי שבסין בחודש ינואר, כך לפי נתונים שנאספו של ידי אוניברסיטת ג'ונס הופקינס בארה"ב.

מתוך 40,636 מתים ממחלת הריאות שלה גורם הנגיף, Covid-19 , 12,428 נרשמו באיטליה ואחריה ספרד עם 8,269. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי ארה"ב עברה את סין לאחר שמספר המתים אצלה עלה ל-3,393.

(גרדיאן)

איטליה: 837 מקרי מוות ביממה

מספר המתים באיטליה מנגיף הקורונה עלה ביממה האחרונה ב-837 ועומד כעת על 12,428 - הכי גבוה בעולם.

מספר החולים באיטליה עלה ביממה האחרונה בארבעה אחוזים עם 2,107 מקרים חדשים והגיע ל-105,792 – העלייה היומית הנמוכה ביותר מאז פרוץ המגפה במדינה. ביממה האחרונה החלימו 1,109 בני אדם וסך הכל עומד מספר המחלימים על 15,729. מספר החולים באיטליה כולל את אלה שחולים כרגע, אלה שמתו ואלה שהחלימו.

באיטליה עמדו היום דקת דומיה והורידו את דגלי המדינה לחצי התורן בבנייני הממשלה כדי לכבד את זכרם של אלפי האנשים שמתו מנגיף הקורונה. גם בוותיקאן, המדינה העצמאית הקטנה שבתוך רומא, עשו אותו הדבר והורידו את הדגל לחצי התורן. את היוזמה לכבד את זכרם של קורבנות הקורונה יזמו ראשי ערים במדינה שרצו להפגין סולידריות עם הערים הצפוניות שהוכו בצורה הקשה ביותר על ידי הנגיף.

(רויטרס)

תושבי ניו יורק מתרגלים לחיים החדשים בצל קורונה - כולל איך להשיג קפה

קונה רוכשת כוס משקה דרך החלון בסניף סטארבקס בניו יורקצילום: AFP

הסגר רוקן את הרחובות כמעט לגמרי ואילץ את התושבים להסתגל למצב חדש: להקפיד על מרחק בתור למכולת ואפילו לציית לרמזור. ועדיין, על ריצה בפארק או על כוס הקפה של הבוקר הניו יורקרים לא יוותרו בקלות.

לכתבה המלאה

לשלוט בלי פרלמנט. אורבן קיבל חופש פעולה לפירוק שארית הדמוקרטיה בהונגריה

ויקטור אורבן בבודפשט, החודשצילום: Bernadett Szabo/רויטרס

ראש ממשלת הונגריה לא נותן לביקורת כלפיו לעצור את חזונו לכינון "דמוקרטיה לא ליברלית". אחרי שרמס את כלי התקשורת וחופש הביטוי, החוק שאושר אתמול בפרלמנט בשם המאבק בנגיף, מעניק לו סמכויות גדולות מאי פעם.

לכתבה המלאה

מספר המתים מקורונה בארה"ב עלה ל-3,393 - ועבר את זה של סין

מספר המתים מקורונה בארה"ב עלה ל-3,393 - והוא עבר את זה של סין, כך לפי ספירה שביצעה סוכנות הידיעות רויטרס. איטליה (11,591 מתים) וספרד (8,269 מתים) עדיין מובילות עם מספר המתים הגבוה ביותר.

רשויות הבריאות בארה"ב קראו לאזרחי המדינה להישמע להוראות ולהישאר בבית כחלק מהמאמץ לבלום את התפשטות הנגיף.

מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, מסר כי מספר החולים עלה ביממה האחרונה ביותר מ-9,000 - מ-66,497 ל-75,795. מספר המתים במדינה עלה ב-24 השעות האחרונות ב-27% - מ-1,218 ל-1,550. "הנגיף חזק יותר ומסוכן יותר ממה שצפינו", אמר קואומו בתדרוך היומי שהעניק לתקשורת. "אנחנו עדיין מטפסים על ההר. הקרב העיקרי נמצא בפסגת ההר".

קואומו סיפר שהוא הזמין 17 אלף מכונות הנשמה מסין במחיר של 25 אלף דולר ליחידה על רקע המחסור החמור במדינה. מושל ניו יורק גם סיפר שאחיו, כריס קואומו שמגיש ברשת החדשות CNN, אובחן חיובי בנגיף הקורונה ונמצא בבידוד ביתי.

נכון לעכשיו, ברחבי העולם יש יותר מ-800 אלף חולים בקורונה ויותר מ-39 אלף בני אדם מתו מהנגיף.

(רויטרס)

מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, בתדרוך לתקשורת, אתמולצילום: AFP

381 מקרי מוות בלומברדיה ביממה - ירידה חדה לעומת אתמול

ארון קבורה של חולה קורונה מוכנס לתוך כנסייה ליד ברגמו, לומברדיה, בשבוע שעברצילום: AFP

מספר המתים בחבל לומברדיה שבאיטליה מנגיף הקורונה עלה ב-24 השעות האחרונות בכ-381 ועומד על 7,199, כך מסר מקור המעורה בנתונים לסוכנות הידיעות רויטרס. מדובר בירידה חדה לעומת אתמול, אז דווח על 458 מתים, ובמספר המתים היומי הנמוך ביותר מאז 25 במארס.

מספר החולים בלומברדיה, מוקד התפרצות הקורונה באיטליה, עלה ביממה האחרונה בכ-1,047 ועומד על 43,208. גם כאן מדובר בירידה לעומת הנתונים שדווחו אתמול, 1,154, וביום ראשון, 1,592.

נכון לאתמול, מספר המתים באיטליה מהקורונה עומד על 11,591 – הכי הרבה בעולם.

(רויטרס)

אחרי סין ואירופה, נגיף הקורונה מתפשט בארה"ב בקצב מסחרר

אם יימשך הגידול בקצב הנדבקים בנגיף הקורונה באזור העיר ניו יורק, ההתפרצות שם עלולה להיות קשה יותר מאלו שהיו בעיר ווהאן שבסין, ובמחוז לומברדיה שבאיטליה. ועדיין, מטבע הדברים, איש אינו ערב לכך שהמגמות הנוכחיות יימשכו. ארבעה תרשימים המתארים את התפשטות הנגיף בארה"ב, מנסים להסביר את קצב ההדבקה בארה"ב וגודלו ביחס לעולם.

לכתבה המלאה

מספר המתים באנגליה עלה ביממה האחרונה ב-29% ועומד על 1,651

מספר המתים באנגליה מנגיף הקורונה עלה ביממה האחרונה ב-29% ועומד על 1,651, כך הודיע שירות הבריאות הלאומי (NHS). בסקוטלנד עומד מספר המתים על 60, בוויילס על 69 ובצפון אירלנד על 28.

אדם מתחת לגיל 19 מת מהנגיף מבלי שסבל ממחלות רקע. "החולים בגילים 19 עד 98 ולמעט 28 מהם (בגילים 19 עד 91), כולם סובלים ממחלות רקע", מסר ה-NHS.

נכון להיום, מספר המתים בכל בריטניה עומד על 1,408.

(רויטרס)

פורטוגל תעניק אזרחות זמנית למבקשי מקלט כדי שיזכו לטיפול רפואי

פורטוגל תעניק לכל המהגרים ומבקשי המקלט בשטחה אזרחות באופן זמני, כדי שיוכלו לקבל נגישות לשירותי רפואה ציבוריים. שינוי המעמד יהיה בתוקף עד ל-30 ביוני, ובהודעת הממשלה נמסר כי המהלך "יבטיח ללא עוררין את זכותם של כל האזרחים הזרים שהגישו בקשות התאזרחות ומוגדרים כתושבי קבע".

עד כה דיווחו הרשויות בפורטוגל על 7,443 חולים בנגיף הקורונה ועל 160 מקרי מוות ממחלת הריאות שלה הוא גורם, Covid-19.

רוסיה דיווחה על 500 חולים חדשים בנגיף הקורונה

רוסיה דיווחה היום על 500 חולים חדשים בנגיף הקורונה - היום השביעי ברציפות שבו נרשם שיא חדש של מקרי הדבקה חדשים. מספר החולים ברוסיה עומד עתה, לפי נתונים רשמיים, על 2,337. מתוכם, 18 בני אדם מתו ממחלת הריאות שלה גורם הנגיף.

נשיא פנמה קרא להחיל ימים נפרדים לנשים וגברים במרחב הציבורי

מפת פנמה שעליה מסומנים מרכזים רפואיים לטיפול בחולי קורונהצילום: AFP

נשיא פנמה, לורנטינו קורטיזו, הודיע הלילה על הגבלת תנועה מקורית לבלימת התפשטות נגיף הקורונה - ימים נפרדים שבהם נשים וגברים יורשו לצאת מבתיהם. ב-25 במארס הוחל סגר ברחבי המדינה, שארבעה מיליון תושביה מורשים לצאת לצורך הצטיידות במזון ותרופות. עד כה דיווחה פנמה על יותר מאלף חולים ועל 27 מקרי מוות.

בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב קורטיזו כי החל ממחר, נשים יורשו לצאת מהבית בימי שני, רביעי ושישי - וגברים בימים שלישי, חמישי ושבת. "בימי ראשון, על כולם להישאר בבתיהם", הוסיף הנשיא. עובדים חיוניים ובעלי משרות ציבוריות יוחרגו מההנחיות החדשות.

בלגיה: מתה בת 12 שנדבקה בנגיף הקורונה

בית חולים בבריסל, ביום שישיצילום: AFP

ילדה בת 12 בבלגיה שנדבקה בנגיף הקורונה מתה אתמול - כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי. בכלי תקשורת מקומיים דווח כי היא סבלה מחום גבוה במשך שלושה ימים. לא צוין אם היו לה מחלות רקע או בעיות רפואיות קודמות.

עד כה דיווחה בלגיה על יותר מ-12 אלף חולים בנגיף ועל 705 מקרי מוות ממחלת הריאות שלה הוא גורם.

מניין המתים בספרד מזנק

משרד הבריאות של ספרד דיווח היום (שלישי) כי מניין המתים מנגיף הקורונה במדינה עלה ל-8,189. מדובר בעלייה של 849 מתים בתוך יממה. מספר החולים במדינה עלה גם מ-85,195 ל-94,417.

למרות הסנקציות, מדינות באירופה מכרו ציוד רפואי לאיראן

צרפת, גרמניה ובריטניה שיגרו ציוד רפואי לאיראן, במסגרת עסקת סחר שעוקפת את הסנקציות שהוטלו על הרפובליקה האיסלאמית, מאז שארה"ב פרשה מהסכם הגרעין.

משרד החוץ של גרמניה אמר היום (שלישי) כי העסקה נעשתה באמצעות המנגנון האירופי שהוקם במטרה לעקוף את הסנקציות האמריקאיות. בהודעה נמסר כי הסחורה הגיעה לאיראן, וכי עוד עסקאות שכאלה יעשו בהמשך במסגרת המנגנון.

(רויטרס)

פלורידה מסרבת לאפשר לשתי ספינות נופש לעגון בשטחה

שתי ספינות נופש העושות את דרכן ממרכז אמריקה אל פלורידה קיבלו בימים האחרונים סירוב לבקשתן לעגון במדינה, בשל הימצאות חולי קורונה על הסיפון. המושל רון דה-סנטיס מסר להנהלת חברת "הולנד אמריקה" - שבבעלותה הספינות "זאנדאם" ו"רוטרדאם" - כי לא יאפשר "להשליך" את מאות הנוסעים שעל סיפונן בחופי פלורידה.

כ-650 תיירים מארה"ב, בריטניה ואוסטרליה נמצאים על שתי הספינות. ארבעה מנוסעי הזאנדאם מתו בימים האחרונים ו-193 נוסעים הראו תסמיני שפעת. שמונה מהם אובחנו כחולים בנגיף הקורונה. היום צפויות הרשויות במחוז ברוארד בפלורידה לקיים דיון באפשרות שהזאנדאם תוכל לעגון בנמל בעיר פורט לודרדייל.

בהנהלת חברת הספנות גינו את "הפניית העורף" שלה זכו ממדינות אחרות באזור וקראו למושל פלורידה לגלות חמלה כלפי הנוסעים. לדברי מנכ"ל החברה, אורלנדו אשפורד, "אנחנו נתקלים בסינדרום 'זו לא הבעיה שלי'. הקהילה הבינלאומית, שלרוב מגלה נדיבות ונחלצת לסייע מול מצוקות אנושיות, מסתגרת מול הזאנדאם ומותירה ואותה להיאבק לבדה. באופן מובן מדינות מבקשות להתגונן מפני מגפת הקורונה, אבל הן מפנות את העורף לאלפי אנשים התקועים בלב ים".

וייטנאם הכריזה על סגר בן 15 יום החל ממחר

וייטנאם הודיעה כי החל ממחר יונהג סגר בן 15 יום ברחבי המדינה, כדי לבלום את התפשטות נגיף הקורונה. התושבים יידרשו להישאר בבתיהם ולצאת רק לצורך הצטיידות במזון או תרופות, וכן לשמור על מרחק של שני מטרים זה מזה ביציאתם החוצה.

עד כה דיווחה וייטנאם על 204 חולים וטרם ידוע על מתים ממחלת הריאות שלה גורם הנגיף, Covid-19. אוכלוסיית וייטנאם מונה כ-95 מיליון בני אדם.

תושבי כפר בצפון איטליה סבורים שניצלו מקורונה בשל באר קדושה

בכפר מונטלדו טורינזה במחוז פיימונטה שבצפון איטליה חיים 720 תושבים, אך איש מהם לא נדבק בנגיף הקורונה. מלבד הטירה המתנשאת מעל בתיו, הכפר מוכר בשל אגדה מקומית שלפיה בשנת 1800, חייליו של נפוליאון בונפרטה חנו בו בדרכם לקרב מרנגו באוסטריה. לפי האגדה, החיילים שתו מבאר בכפר - ונרפאו מדלקת ריאות.

שיעור ניכר מתושבי הכפר הם בני הגיל השלישי. אולם, גם משפחות צעירות רבות גרות במקום, ורבים נוסעים מדי בוקר לעבודה בטורינו ובסביבתה. למרות האגדה על מי הבאר, לדברי ראש הכפר, סרג'יו גאיוטי, יש סיבות מתקבלות יותר על הדעת לכך שאיש מהתושבים לא חלה: איכות האוויר ואורח החיים הבריא במקום. לאלה הוא מוסיף את האזהרות המוקדמות שהשמיע מפני התפשטות הנגיף וכן את חלוקת מסכות רפואיות לכל התושבים.

לקראת הידיעה המלאה

איטליה דיווחה על האטה ראשונה מזה שבועיים בקצב ההדבקה

איטליה דיווחה אתמול על ירידה בהיקף המקרים החדשים של חולים בנגיף הקורונה. 4,050 בני אדם נוספו אמש למספר הכולל של חולים במדינה - העומד על יותר מ-101 אלף. מדובר בעלייה הנומינלית הנמוכה ביותר מזה שבועיים.

מנגד, דווח אתמול על 812 מקרי מוות חדשים - שהביאו את מניין המתים הכולל באיטליה ל-11,591.

מחקר בסין: הסיכוי של חולי קורונה להזדקק לאשפוז גובר עם הגיל

מבקר בקניון בבייג'ין, היוםצילום: Mark Schiefelbein/אי־פי

מחקר מקיף שנערך בסין היבשתית מצא כי חולים מעל גיל 40 הנדבקים בנגיף קורונה צפויים להזדקק יותר לאשפוז. המחקר בחן את התפלגות המאושפזים בבתי חולים במדינה שבה החלה התפרצות הנגיף ומצא כי 4% מהחולים בשנות ה-40 לחייהם נזקקו לאשפוז.

בקרב בני ה-50 היה השיעור כפול מכך, ועמד על 8%. בקרב בני 80 ומעלה עמד שיעור המאושפזים על 18% - ואילו מבין החולים בני עשר עד 19, רק 0.04% נזקקו לאשפוז.

הבנק העולמי מזהיר ממכה לכלכלת אסיה בשל מגפת הקורונה

הבנק העולמי מזהיר כי המשך התפשטות מגפת הקורונה עלול לגרום להאטה משמעותית בכלכלתה של סין ולהביא 11 מיליון בני אדם במזרח אסיה על מתחת לקו העוני. לפי דו"ח שחיבר הבנק, הצמיחה בסין צפויה להסתכם ב-2020 ב-2.3% בלבד, לעומת 6.1% אשתקד.

כעשירית מהחולים באוסטרליה הגיעו מספינת נופש שעגנה בסידני

הרשויות באוסטרליה סבורות כי כ-10% מכלל החולים במדינה שנדבקו בנגיף הקורונה הגיעו מספינת הנופש "רובי פרינסס", שעגנה בחודש האחרון פעמיים בנמל סידני. לפי ההערכות מדובר בלפחות 440 בני אדם הפזורים על פני שש מדינות מחוז ושתי טריטוריות נוספות בשליטת אוסטרליה.

במדינת המחוז ניו סאות ויילס הודו הרשויות כי טעו כשאפשרו ל-2,700 נוסעי הספינה לרדת לחופיה ב-8 וב-19 במארס, מבלי שנבדקו. אלו המשיכו לאחר מכן לעלות לטיסות פנימיות - מה שסייע בהתפשטות הנגיף באוסטרליה. עד כה דיווחה המדינה על 4,514 חולים ו-19 מתים.

אינדונזיה תאסור על כניסת אזרחים זרים למדינה

אדם שמת ממחלת הריאות Covid-19 מובא לקבורה באזור ג'קרטה, אתמולצילום: ANTARA FOTO/רויטרס

אינדונזיה תאסור החל מהיום כניסת אזרחים זרים לשטחה, כדי לבלום את התפשטות נגיף הקורונה. לדברי שרת החוץ, רטנו מרסודי, זרים המחזיקים באשרות קבע יוחרגו מהאיסור, וכן תתאפשר כניסת דיפלומטים בכמה מקרים. בנוסף לכך, הבדיקות הנערכות לאזרחי אינדונזיה השבים מביקור במדינות אחרות יוחמרו.

עד כה אובחנו באינדונזיה 1,414 חולים ו-122 מהם מתו ממחלת הריאות שלה גורם הנגיף, Covid-19.

היום הקטלני ביותר בארה"ב: כ-540 איש מתו מקורונה אתמול

כ-540 איש מתו מקורונה בארה"ב אתמול (שני), היום הקטלני ביותר מאז פרוץ המגפה במדינה. מניין הקורבנות עלה לכ-3,200, ומספר החולים המאובחנים עומד על יותר מ-163 אלף.

בית חולים שדה בסנטרל פארק בניו יורק, אתמולצילום: AFP

מספר חולי הקורונה בניו יורק זינק בכ-7,000 ביממה; מספר המתים עלה ב-250

מספר חולי הקורונה במדינת ניו יורק זינק ביממה האחרונה ב-6,974 בני אדם, והוא עומד כעת 66,487 חולים. מניין מקרי המוות עומד כעת על 1,218.

בקליפורניה, המוקד המרכזי השני של המגפה בארה"ב, מספר המאושפזים בבתי החולים בשל הקורונה הוכפל בתוך ארבעה ימים.

הונגריה אישרה חוק שיאפשר לממשלה לפעול ללא ביקורת הפרלמנט

הפרלמנט בהונגריה אישר חוק שיאפשר לממשלה לפעול ללא ביקורת חיצונית כדי להתמודד עם משבר הקורונה. החוק, שאושר ללא הגבלת זמן, מעורר חששות בקרב האופוזיציה במדינה וארגוני זכויות אדם על צמצום הדמוקרטיה בהונגריה תחת חסותו של ראש הממשלה ויקטור אורבן.

לכתבה המלאה

הנסיך צ'ארלס יצא מבידוד

הנסיך צ'ארלס יצא היום (שני) מבידוד לאחר שאובחן בשבוע שעבר כחולה בנגיף הקורונה. הבידוד שבו שהה צ'ארלס נמשך שבוע, בהתאם להנחיות רשויות הרפואה והממשלה. צ'ארלס, בן 71, פיתח "תסמינים קלים" לפני שבוע, ונבדק ביום שני לנוכחות של נגיף הקורונה בגופו. עם זאת, לא ברור אם הנסיך החלים מהמחלה.

גורם בארמון המלוכה הבריטי מסר לבי-בי-סי כי צ'ארלס מרגיש טוב, וכי הוא ממלא את הנחיות הממשלה. "לאחר שהתייעץ עם רופאיו, הנסיך צ'ארלס יצא מבידוד", אמר דובר מטעמו.

(הארץ)

מוסקבה: החמרה בהגבלות על התושבים

הרשויות במוסקבה החמירו הלילה (שני) את ההגבלות על תושבי הבירה הרוסית, ומהיום הם יורשו לצאת מבתיהם רק לצורך קנייה של מזון ותרופות בחנות סמוכה, לקבל טיפול רפואי דחוף, להוציא את הכלב לטיול, או לזרוק פסולת.

אלו הצריכים להגיע למקום עבודתם, יורשו לצאת מביתם, אך בימים הקרובים הרשויות ינפיקו לצורך כך אישורים מתאימים. ההכרזה על ההגבלות החדשות נעשתה במפתיע על ידי ראש העיר סרגיי סוביאנין, שרק אתמול פנה לתושבים וביקש מהם: "אנא שימרו על עצמכם".

בד בבד, נתונים של הרשויות במוסקבה שפורסמו באתר החדשות הרוסי RT; טוענים כי כמעט מחצית מהמטופלים החדשים שאובחנו מאז אתמול בנגיף הקורונה בעיר הם בגילים שבין 18 ל-40. מתוך 212 החולים החדשים שאובחנו, 102 היו בטווח הגילים הזה, ועוד 58 בין הגילים 40 ל-65.

(רויטרס והארץ)

הקרמלין במוסקבה. עושה הכל כדי לנתק את התלות של רוסיה בעולםצילום: AFP

מומחה בריטי: ייתכן שנצפית האטה בקצב ההדבקה בבריטניה

מומחה בריטי טוען כי ייתכן שיש האטה בקצב ההדבקה של נגיף הקורונה בבריטניה. פרופ' ניל פרגוסון, מהמרכז לניתוח מחלות מידבקות עולמיות של אימפריאל קולג' לונדון, אמר היום (שני) לרדיו בי-בי-סי, כי קיימים סימנים שמעידים על ירידה במספר האשפוזים החדשים בבתי החולים.

"עקומת הגידול לא השתטחה, אך הגידול האט", אמר פרגוסון. לדבריו, המגמה הזו נצפית גם במדינות אחרות באירופה. עם זאת, לטענתו יש מחסור ב"מידע משמעותי" שיכול לקבוע מה קורה בשטח, אך זה עשוי להשתנות כשיופצו בימים הקרובים ערכות בדיקה חדשות שנועדו לקבוע האם מישהו חלה בעבר בנגיף.

(גרדיאן)

מניין המתים בספרד עלה ל-7,340

הרשויות בספרד דיווחו היום (שני) על 812 מקרי מוות חדשים, בכך עולה מניין המתים מנגיף הקורונה במדינה ל-7,340.

היום נכנסו לתוקף הגבלות חדשות, ובמסגרתן תיאסר כל עבודה שמוגדרת "לא נחוצה", במטרה להאט את קצב התפשטות נגיף הקורונה במדינה. תושבים שלא עובדים בעבודות נחוצות שכאלה, לא יורשו לצאת מבתיהם.

מאחר שההוראה הממשלתית הרשמית פורסמה בשעת לילה מאוחרת, כמה מבתי העסק הורשו לקבל יום נוסף של היערכות. עד כה נדבקו בספרד כ-80 אלף בני אדם, ואתמול דווח על 838 מתים בתוך יממה.

הממשלה המחוזית של מדריד הכריזה על תקופת אבל לזכר קורבנות המגפה, הורתה להוריד דגלים לחצי התורן בבנייני הממשל ועל דקה דומייה שתיערך בצהרי כל יום.

(גרדיאן והארץ)

מספר הנדבקים בווירוס בגרמניה עלה ל-57,298 חולים

מספר הנדבקים בווירוס הקורונה בגרמניה עלה ל-57,298 חולים, כך על פי נתונים שפרסם היום המכון על שם רוברט קוך (RKI), הסוכנות הממשלתית לבריאות הציבור. מדובר בעלייה של 4,751 חולים מהיום הקודם.

455 חולים מתו מהמחלה במדינה – עלייה של 66 מתים תוך יממה.

(גרדיאן)

טראמפ האריך את תוקף ההגבלות בארה"ב עד לסוף אפריל

טראמפ בבית הלבן, הלילהצילום: Pete Marovich for The New York Times

במסיבת עיתונאים שערך הלילה (שני) בבית הלבן הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הארכת ההגבלות שהוטלו בניסיון לרסן את התפרצות וירוס הקורונה במדינה עד ל-30 באפריל. זאת למרות שבהצהרות מוקדמות הביע תקווה שההגבלות יוסרו עד לחג הפסחא ב-12 באפריל.

הארכת ההגבלות התקבלה על רקע הערכות לפיהן מספר המתים מהווירוס בארה"ב עלול להגיע ל-200 אלף, גם תחת הגבלות מחמירות. אנתוני פאוצ'י, מנהל המכון לאלרגיה ומחלות זיהומיות ואחד משני הרופאים המייעצים לטראמפ, הציג את ההערכות במסיבת עיתונאים שנערכה בגן הוורדים של הבית הלבן.

בתפנית חדה מהמדיניות האופטימית אותה ניסה להציג עד לפני כמה ימים, הנשיא האמריקאי טען הלילה כי אם הממשל יוכל להבטיח כי בארה"ב לא ימותו יותר ממאה אלף חולים, הוא "יעשה עבודה טובה".

"אם נצליח לשמור על המספר הזה נמוך - למאה אלף - זה מספר נורא, אולי לאפילו פחות, כדי שיהיה לנו בין מאה אלף למאתיים אלף, נעשה עבודה טובה", אמר טראמפ.

במהלך התדרוך בבית הלבן הסביר פאוצ'י שהתחזית שלו מתבססת על מודל חיזוי מדעי והיתה גורם משמעותי בהחלטתו של הנשיא טראמפ להאריך את תוקף ההגבלות.

(ניו יורק טיימס וגרדיאן)

בתוך המשבר, הנשיא טראמפ מצא לעצמו שק חבטות חדש: מושלי המדינות

הנשיא טראמפ במדשאת הבית הלבן, אתמולצילום: AFP

הנשיא האמריקאי מרבה לחפש אשמים במשבר הקורונה, ולאחרונה הדף את בקשותיהם של מושלי המדינות לסיוע בציוד רפואי נחוץ לטיפול באלפי החולים באזורי ההתפרצות. "מכונות הנשמה, מסיכות חמצן, כל הציוד הרפואי, תנסו להשיג את זה בעצמכם", כך אמר לפי אחד הפרסומים. בעוד שמניין המתים מזנק מיום ליום, טראמפ שואף להחזיר את המשק האמריקאי לפעילות בעוד שבועיים ותוקף ללא הרף את מושלי המדינות הדמוקרטים.

"זה ברור לגמרי מהחוקה האמריקאית שלנשיא אין שום סמכות לכפות כל פעולה שהיא על המדינות", אמר בשיחה עם "הארץ" פרופ' לארי טרייב, מומחה למשפט חוקתי מאוניברסיטת הרווארד. "הנשיא לא יכול לכפות על המדינות לפתוח את בתי הספר, בתי המלון, המסעדות או שדות התעופה. לי זה נראה שהוא בעיקר מנסה ליצור לעצמו אליבי במקרה שהכלכלה תמשיך להידרדר עוד יותר, כדי שאם זה יקרה הוא יוכל להטיל את האשמה על אנשים אחרים", אמר.

לכתבה המלאה

ממוקד התפרצות קורונה למודל לחיקוי: העיר האמריקאית שהצליחה לשטח את העקומה

הרחוב המרכזי בניו רושל, החודשצילום: Kevin Hagen for The New York Times

בעיר ניו רושל שבניו יורק, צפונית למנהטן, התגלה בתחילת החודש מספר גבוה באופן מדאיג של נדבקים בווירוס הקורונה. רבים חששו שמדובר בסימן ראשון לכך שהמגפה שחוללה אסונות בסין ובאיטליה תגרום לפגיעה בקנה מידה דומה גם כאן. אבל לאחר שורת צעדים דרסטיים שנקטו הרשויות, חלקם אף שנויים במחלוקת, נראה שהשפעת הווירוס באזור הולכת ונחלשת.

מושל ניו יורק אנדרו קואומו אמר כי הווירוס מתפשט בניו רושל "כל הזמן", אבל לאחר שהרשויות בודדו אזור בתוך העיר, בין הימים שני לחמישי בשבוע שעבר דווח רק על 38 חולים חדשים.

לכתבה המלאה

בכיר במפלגת השלטון בגרמניה נמצא מת, הערכה: שם קץ לחייו בשל משבר הקורונה

תומס שפר, בשנה שעברהצילום: Andreas Arnold/אי־פי

שר האוצר של מדינת המחוז הסן שבגרמניה נמצא אתמול (שבת) מת על פסי רכבת סמוך לפרנקפורט, בירת המחוז. לפי דיווחים בכלי התקשורת בגרמניה, תומס שפר, בן 54, היה מודאג מהמשבר הכלכלי עקב התפשטות נגיף הקורונה.

לפי דיווחים באתר החדשות "דויטשה וולה" ובעיתון "דר שפיגל", חוקרי המשטרה סבורים כי שפר ככל הנראה התאבד, אך לא נמסרו פרטים רשמיים נוספים על הנסיבות שהובילו אותו לכך. בדיווח בעיתון "פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג" נכתב כי שפר השאיר אחריו מכתב לפני ששם קץ לחייו.

מושל הסן, פולקר בופייה, אמר בהצהרה כי שפר היה נתון ללחץ גדול בשל משבר נגיף הקורונה. "הדאגה העיקרית שלו היתה אם הוא יוכל לעמוד בציפיות העצומות של התושבים, במיוחד בתחום הסיוע הכלכלי", אמר בופייה.

לכתבה המלאה

צרפת: 292 מתו בתוך יממה מנגיף הקורונה

הרשויות בצרפת דיווחו היום (ראשון) על זינוק של 292 במספר המתים מנגיף הקורונה בתוך יממה. בכך עלה מניין המתים במדינה ל-2,606, ומניין החולים עלה מ-37,575 ל-40,174.

(רויטרס)

סגנית ראש מערך הבריאות של בריטניה: ההגבלות צפויות להישאר למשך חצי שנה

סגנית ראש מערך הבריאות של בריטניה, ד"ר ג'ני האריס העריכה היום (ראשון) כי עלולים לחלוף שישה חודשים או יותר, עד שחיי היומיום בבריטניה ישובו לשגרה שהיתה לפני פרוץ מגפת הקורונה.

"אם נצליח, נוכל לשטח את העקומה הזאת, אך אסור לנו לחשוב שאפשר לשוב לחיי היומיום. אם נעצור בנקודה הזו, כל המאמצים שלנו ילכו לשווא". האריס אמרה בתדרוך היומי לעיתונאים שנערך בדאונינג 10 שבלונדון, כי במשך החצי השנה הקרובה, בכל שלושה שבועות יערכו הרשויות הערכה לגבי ההגבלות הדרושות עד שיגיע הזמן שניתן להסירן בהדרגה.

(הארץ)

האריס בתדרוך היומי לעיתונאים בדאונינג 10, היוםצילום: AFP

בכיר אמריקאי: יותר ממאה אלף עלולים למות בארה"ב

ד"ר אנתוני פאוצ'י, המומחה הממשלתי למחלות זיהומיות בארה"ב, הזהיר היום (ראשון) כי נגיף הקורונה עלול להביא למותם של בין מאה אלף למאתיים אלף אמריקאים. פאוצ'י, מנהל המכון הלאומי לאלרגיה ומחלות זיהומיות, אמר בראיון לתכנית "מצב האומה" ברשת סי-אן-אן, כי מיליוני אמריקאים עלולים להידבק בנגיף.

עם זאת, אמר פאוצ'י, כי עריכה של השערות כאלה היא בעייתית מאחר שמדובר ב"משבר מתגלגל", וכי קל לטעות בהן. "יש לנו בעיה חמורה בניו יורק, ועוד אזורים בארה"ב יסבלו גם מבעיה חמורה", אמר. נכון להיום, כ-125 אלף אמריקאים אובחנו כחולים בקורונה וכ-2,200 מתו בארה"ב.

(הארץ ורויטרס)

סיוע אווירי של ציוד רפואי מסין הגיע לניו יורק

מטוס ועליו ציוד רפואי נחוץ שהגיע מסין, נחת היום (ראשון) בניו יורק. המטוס הוא חלק מרכבת אווירית שאורגנה על ידי הבית הלבן, בשיתוף עם חברות רפואה אמריקאיות, שתימשך בשלושים הימים הקרובים.

על סיפונו של מטוס המטען שנחת בנמל התעופה קנדי, מלאי של כפפות, חלוקים ומסכות שנועדו לחלוקה לחולים בניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט - שלוש המדינות שנפגעו עד כה בצורה הקשה ביותר מנגיף הקורונה בארה"ב.

(רויטרס)

ראש העיר מוסקבה הזהיר תושבים מבוגרים שיוצאים מהבית: "אתם בסכנה"

הרשויות במוסקבה הודיעו כי מספר חולי הקורונה בעיר עלה בקצב מהיר ועומד על יותר מאלף, 13 מהם ילדים. "במונחים של התפשטות, המצב הגיע לרמה חדשה", אמר ראש העיר סרגיי סוביאנין בפנייה לתושבים. "אנא שימרו על עצמכם".

ברוסיה כולה עומד מספר החולים על יותר מ-1,500 ומספר המתים על שישה.

כחלק מהמאמץ לבלום את הנגיף נסגרו אתמול ברוסיה מסעדות, ברים, פארקים ומרכזי קניות. סוביאנין אמר שרוב תושבי מוסקבה מכבדים את ההנחיות להישאר בבית. אולם לדבריו, אלה שמסתובבים ברחובות לא שומרים על מרחק זה מזה.

ראש העיר אמר כי לפי נתוני טלפוניים ניידים שנמצאים בידי הרשויות, כ-20% מהתושבים בגיל 65 ומעלה יצאו מבתיהם אף שהתבקשו שלא לעשות זאת בשל השתייכותם לקבוצת הסיכון הגדולה ביותר לחלות בקורונה. "יקרים שלי, אתם בסכנה", הזהיר סוביאנין.

(ד-פ-א)

ראש העיר סוביאנין עם הנשיא פוטין במוסקבה, בחודש שעברצילום: SHAMIL ZHUMATOV/רויטרס

האפיפיור נשא ברכה מול כיכר ריקה בוותיקאן. מיליוני מאמינים צפו בו מהבית

האפיפיור פרנסיסקוס בכיכר פטרוס הקדוש בוותיקאן, שלשוםצילום: Alessandra Tarantino/אי־פי

פרנסיסקוס נשא בסוף השבוע ברכה מיוחדת בכיכר פטרוס הקדוש השמורה בדרך כלל לחג המולד וחג הפסחא: "יש ערב זה כמה שבועות, החושך השתלט עלינו. המגפה הזכירה לנו שכולנו באותה הסירה".

לכתבה המלאה

"כן, זה הנגיף", אמרה הרופאה, "אם המצב יחמיר תתקשר"

דן ליטואר והחתולה שלו יפית במדריד, החודשצילום: דן ליטואר (מדריד)

דן ליטואר, עיתונאי ספרדי שחי במדריד, מספר בטור מיוחד ל"הארץ" על האבחנה, בית החולים הקורס והמערכת המיואשת, שמתמודדת עם אחת מהתפרצויות הקורונה הגדולות בעולם.

לטור המלא

מומחים בבריטניה מעריכים שכ-50% מחולי הקורונה בטיפול נמרץ ימותו

79 חולים מתוך 165 שאושפזו בטיפול נמרץ בממלכה מאז תחילת פברואר מתו. רופא בריטי: "האמת היא שרוב האנשים בטיפול נמרץ ימותו בכל מקרה, וקיים חשש שאנחנו מנשימים אותם רק עבור המעשה עצמו אף שזה לא אפקטיבי".

לכתבה המלאה

הודו הטילה סגר בפתאומיות ובלי הכנה מראש בשל הקורונה. מיליונים נתקעו בלי מזון

הממשלה בניו דלהי הודיעה על הסגר רק ארבע שעות לפני כניסתו לתוקף, והותירה עשרות אלפי מהגרי עבודה ללא מחסה וללא יכולת לשוב לבתיהם. רבים יצאו למסעות רגליים לביתם ולפחות אחד מהם מת בדרך.

לכתבה המלאה

מהגרי עבודה בפאתי ניו דלהיצילום: ADNAN ABIDI/רויטרס

מספר חולי הקורונה באיראן עלה ל-38,309 - כ-3,500 במצב קשה

איראן הודיעה על 123 מקרי מוות חדשים מקורונה ב-24 השעות האחרונות. בכך עלה מספר המתים מהנגיף ל-2,640. מספר החולים עלה ל-38,309.

"ב-24 השעות האחרונות נרשמו 123 מקרי מוות ו-2,901 בני אדם חלו", אמר עלי רזא והבנזאדה, יועץ לשר הבריאות האיראני. "12,391 בני אדם החלימו מהנגיף". עוד נמסר שמתוך כל חולי הקורונה במדינה, כ-3,467 במצב קשה.

(רויטרס)

מספר המתים בספרד עלה ל-6,528 - עלייה של 838 ביממה

משרד הבריאות בספרד מסר כי מספר המתים במדינה מקורונה עלה ל-6,528 - עלייה של 838 מתים בתוך יממה ושיא יומי מאז התפרצות הנגיף. מספר החולים עלה ב-24 השעות האחרונות מ-72,248 ל-78,797.

(רויטרס)

68 חולים חדשים בטוקיו, ביפן חוששים מגל חדש של התפרצות

פריחת הדובדבן בטוקיו, בשבוע שעברצילום: STOYAN NENOV/רויטרס

בטוקיו נרשמו 68 חולי קורונה חדשים, מספר שיא ביום אחד, כך מדווח תאגיד השידור של יפן NHK. זאת בשעה שבבירת יפן מתקשים לבלום את התפשטות הנגיף בעיר.

עד כה נרשם ביפן מספר קטן יחסית של חולי קורונה, יותר מ-1,800, בשעה שאירופה וצפון אמריקה הפכו למוקדי התפרצות של הנגיף עם אלפי חולים חדשים מדי יום. מספר המתים במדינה עומד על 55. השלטונות בטוקיו סופרים בנפרד את ספינת התענוגות "דיאמונד פרינסס" שבה חלו 712 בני אדם ועשרה מתו.

ביפן חוששים שעלייה במספר החולים מבלי שידוע מקור המחלה עלולה להצביע על גל חדש וגדול יותר של חולי קורונה. מושלת טוקיו, יוריקו קויקה, קראה לעשרות מיליוני תושבים בעיר ובאזורים הסובבים אותה להימנע מיציאות לא חיוניות מהבית עד 12 באפריל על רקע הפיכת טוקיו למוקד מגפת הקורונה במדינה.

(רויטרס)

בוריס ג'ונסון: המצב יהיה הרבה יותר גרוע לפני שיהיה יותר טוב

ג'ונסון מנהל ישיבה בנושא הקורונה מהבידוד במעונו בלונדון, אתמולצילום: ANDREW PARSONS/10 DOWNING ST/

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הזהיר את אזרחי הממלכה שהמצב יהיה הרבה יותר גרוע לפני שיהיה הרבה יותר טוב. ג'ונסון נמצא בבידוד במעונו ברחוב דאונינג 10 בלונדון לאחר שחלה בקורונה ואת אזהרתו הוא פרסם במכתב שנשלח ל-30 מיליון בתי אב.

ג'ונסון קרא לבריטים להישמע להוראות הרשויות ולהישאר בסגר, שהוטל בשבוע שעבר בניסיון לבלום את התפשטות הנגיף בממלכה. "אנחנו יודעים שהמצב יחמיר לפני שיהיה טוב יותר", כתב ראש הממשלה במכתבו. "ברגע זה של מצב חירום לאומי, אני מבקש מכם, אנא – הישארו בבית, הגנו על מערכת הבריאות הציבורית (NHS) והצילו חיים".

מספר החולים בקורונה בבריטניה עומד על 17,089 ומספר המתים על 1,019, ובממלכה מצפים ששיא המגפה יגיע בשבועות הקרובים. מייקל גוב, שר בקבינט הבריטי, אמר שהממשלה "מודאגת מאוד" ממספר המתים. הוא הוסיף שהמדינה תגביר את מספר הבדיקות לגילוי קורונה. "מספר הבדיקות המבוצעות הגיע לעשרת אלפים ביום. אנחנו רוצים להגדיל אותו ל-25 אלף ביום".

(רויטרס)

מניין החולים בגרמניה עלה ליותר מ-52 אלף

מספר החולים בקורונה בגרמניה עלה ל-52,547 – עלייה של 3,965 ביממה האחרונה, כך מסר מכון רוברט קוך, סוכנות ממשלתית פדרלית ומכון מחקר שאחראי על בקרת ומניעת מחלות במדינה. מספר המתים עומד על 389 – עלייה של 64 בתוך 24 שעות.

(רויטרס)

צפון קוריאה ערכה ניסוי בטילים על רקע חשש מהתפרצות קורונה במדינה

צפון קוריאה שיגרה הלילה שני טילים מחופה המזרחי, כך על פי הרשויות בדרום קוריאה ויפן. גורמים בממשלת דרום קוריאה דיווחו שזיהו שני טילים בליסטים שנורו מעיר החוף וונסן. בצבא דרום קוריאה כינו את השיגור "מאוד לא ראוי" בעיתוי הנוכחי, בו העולם מתמודד עם התפרצות נגיף הקורונה, וקראו לצפון קוריאה לחדול משיגורים כאלו.

"השיגורים החוזרים ונשנים של צפון קוריאה הפכו לבעיה רצינית עבור כל הקהילה הבינלאומית, כולל יפן", נמסר ממשרד ההגנה היפני.

מומחים העריכו שהניסוי הוא חלק מניסיון של שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און להביע שליטה במצב על רקע חשש מהתפרצות וירוס הקורונה במדינה. "קים רוצה להוכיח את עליונותו", אמר קים דונג יוב, חוקר במכון ללימודי המזרח הרחוק בסיאול. "הניסוי הוא דרך לאחד את התושבים. לצפון קוריאה אין זמן כרגע לאיומים פנימיים". עד כה צפון קוריאה לא דיווחה על נדבקים בווירוס.

(אי-פי)

קנדה: אשת ראש הממשלה הודיעה שהחלימה מקורונה

בני הזוג טרודו באונטריו, בשנה שעברהצילום: Patrick Doyle/רויטרס

סופי גרגואר טרודו, אשת ראש הממשלה ג'סטין טרודו, הודיעה אתמול שהתאוששה והחלימה מ- COVID-19 - שבועיים וחצי לאחר שהודיעה שחלתה ושעליה להיכנס לבידוד. "אני מרגישה הרבה יותר טוב", כתבה טרודו בהצהרה שפרסמה ברשתות החברתיות.

טרודו הודיעה שחלתה ב-12 במארס, זמן קצר לאחר שביקרה בלונדון. היא נכנסה לבידוד במעון ראש הממשלה באוטווה, בחלק אחר של הבית מזה שבו שהו בעלה ושלושת ילדיהם, שנכנסו גם הם לבידוד נפרד.

"אני רוצה להודות בכל ליבי לכל מי ששלח לנו איחולים", כתבה טרודו בהצהרה. "אני שולחת את אהבתי לכל מי שסובל כרגע".

(אי-פי)

טראמפ נסוג מכוונתו להטיל סגר על ניו יורק

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נסוג מכוונתו להטיל סגר על ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט בניסיון לרסן את התפרצות נגיף הקורונה. במקום, הוא הורה להטיל הגבלות חמורות יותר על הנסיעות למדינות אלו. סגן הנשיא מייק פנס כתב הלילה בטוויטר כי המרכז לפיקוח מחלות ומניעתן (CDC) קורא לתושבי שלוש המדינות "להימנע מנסיעות לא הכרחיות ב-14 הימים הקרובים".

טראמפ הודיע כי הוא נסוג מכוונתו להטיל את הסגר לאחר התייעצויות שקיים עם יועציו בבית הלבן. לדבריו, הוא הורה לאנשי CDC "לפרסם הגבלות חזקות על נסיעות, אותן יאכפו המושלים". הוא הוסיף ש"סגר לא יהיה הכרחי".

מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו היה בין המתנגדים לסגר, אותו כינה "הכרזת מלחמה פדרלית". קואומו אמר שהרעיון לא עלה בשיחה שקיים עם הנשיא ביום שבת. "זה יהיה ביזארי לגמרי לבצר אזורים לאורך המדינה. זה מעשה לא מועיל, אנטי-אמריקאי ואנטי-סוציאלי", אמר בראיון ל-CNN.

(אי-פי)

מספר המתים בארה"ב הכפיל עצמו בתוך יומיים, ועבר את סף ה-2,000

מספר המתים בארה"ב מווירוס הקורונה הכפיל את עצמו בתוך יומיים, וחצה הלילה את סף 2,000. בפעם הראשונה נרשמו בארה"ב יותר מ-20 אלף הידבקויות ביום אחד.

בד בבד, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע שלא יטיל סגר על ניו יורק בשל התפשטות הנגיף. המרכז האמריקאי לבקרת מחלות הפציר בתושבי ניו יורק, קונטיקט וניו ג'רזי להימנע מנסיעות מקומיות שאינן חיונית בשבועיים הקרובים.

מניין המתים מקורונה באירופה חצה את ה-20 אלף

מספר המתים מקורונה ביבשת אירופה הגיע ל-20 אלף בני אדם. כמעט מחצית מהמתים הם מאיטליה, שבשטחה מתו מהנגיף 9,134 בני אדם עד כה, ואחריה ניצבות ספרד עם 5,812 קורבנות וצרפת שבה מתו עד כה 1,995 בני אדם.

באנגליה מתו 1,019 בני אדם לאחר שנדבקו בקורונה, ובהולנד 639 בני אדם מתו מהמחלה.

צוות רפואי ברחובות רומא, היוםצילום: Mauro Scrobogna/אי־פי

בעוד הנגיף מתפשט בעולם, בעיר ווהאן מתחילים לחזור לשגרה

בעוד מספר חולי הקורונה ברחבי העולם עובר את רף ה-600 אלף, בעיר ווהאן - בה התפרץ הנגיף לראשונה - מתחילים לחזור לשגרה. הרכבת הראשונה, עמוסת הנוסעים, הגיעה היום לעיר לאחר חודשיים של סגר כמעט מוחלט. כל המושבים בנסיעות הרכבת הראשונות שיצאו מהעיר ושבו אליה היו מוזמנים שבועות מראש.

מחקר שפורסם השבוע בכתב העת המדעי The Lancet מצא כי הסגר שהוטל על ווהאן - בה מאושפזים עדיין כ-2,500 חולי קורונה - הצליח לעצור במידה מסוימת את התפשטות הנגיף והיה קריטי עבור תפעול בתי החולים והצוותים הרפואיים. עם זאת, עורכי המחקר הזהירו את הרשויות בסין שלא לסיים את הסגר מוקדם מדי, מחשש להתפרצות שנייה, מהירה וקטלנית.

לי דאנגרו, נציב שירותי הבריאות במחוז חוביי, שווהאן היא בירתה, הודה שהסכנה טרם חלפה. הוא הסביר אתמול כי על אף שחלקים נרחבים מהעיר הוגדרו כאזורים בסיכון נמוך, פעולות למניעת התפשטות הנגיף עדיין נמשכות. "העובדה שדווח על אפס מקרים לא אומרת שהסכנה לא קיימת", הסביר.

(גרדיאן)

מספר החולים בהולנד קפץ ב-1,159 והוא עומד כעת על 9,762 בני אדם

מספר החולים בקורונה בהולנד קפץ ביממה האחרונה ב-1,159 והוא עומד כעת על 9,762 חולים. לפי נתונים רשמיים, 639 בני אדם מתו עד כה כתוצאה מהמחלה במדינה.

בשוויץ עלה מספר החולים המאומתים ל-13,213 בני אדם, ו-235 בני אדם מתו כתוצאה מהקורונה במדינה נכון להיום.

832 בני אדם מתו בספרד מקורונה ביממה האחרונה

טקס הלוויה במדריד, אתמולצילום: Bernat Armangue/אי־פי

הרשויות בספרד הודיעו כי ביממה האחרונה מתו 832 אנשים שחלו בקורונה - המספר הגבוה ביותר במדינה ביממה אחת עד כה. בסך הכל מתו בספרד 5,694 בני אדם מהמחלה, ומספר הנדבקים האמיר ל-72 אלף בני אדם.

מספר החולים בעולם חצה את ה-600 אלף

מספר החולים בנגיף הקורונה ברחבי העולם חצה היום את ה-600 אלף, בעוד שורת מדינות נאבקות עם מחסור בציוד רפואי ובבדיקות לזיהוי חולים. בבריטניה החלו לבדוק רק את מי שמראים תסמינים כבדים של מחלת הריאות Covid-19, שלה גורם הנגיף.

יותר מ-601 אלף בני אדם בעולם אובחנו כחולים - מהם יותר מ-104 אלף בארה"ב, 86 אלף באיטליה ו-82 אלף בסין. מספר המתים ברחבי העולם עומד על יותר מ-27 אלף, ומספר המחלימים מהמחלה חצה את ה-131 אלף.

זינוק במספר החולים בארגנטינה

ארגנטינה דיווחה הלילה על זינוק במספר החולים בנגיף הקורונה, חרף הסגר הנרחב שהטילה לפני שבוע. מספר החולים במדינה עומד עתה על 690, ו-17 בני אדם מתו עד כה ממחלת הריאות שלה גורם הנגיף, Covid-19.

טראמפ הפעיל חוק שיחייב את ג'נרל מוטורס לייצר מכונות הנשמה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אישר הלילה הפעלת חוק ביטחון לאומי שמחייב את יצרנית הרכב ג'נרל מוטורס לעבור לייצור המוני של מכונות הנשמה. טראמפ הביע בימים האחרונים ספק בטענותיו של מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, כי יש צורך ב-30 עד 40 אלף מכונות, כדי לטפל בכל חולי הקורונה במדינתו.

אולם, לדברי טראמפ, הפעלת "חוק הייצור הביטחוני" (Defense Production Act) תאפשר עתה לייצר מאה אלף מכונות הנשמה. הנשיא הוסיף כי אלו יוכלו לשמש הן לצרכים פנימיים והן לסיוע למדינות כמו איטליה ובריטניה. במסיבת עיתונאים שבה הכריז על הפעלת החוק, טראמפ הוסיף כי מושלי וושינגטון ומישיגן אינם מפגינים כבוד כלפי הממשל הפדרלי וכי הוא הנחה את סגנו, מייק פנס, שלא להשיב לבקשות סיוע שהם מעבירים.

טראמפ כינה את מושל וושינגטון, ג'יי אינסלי, "מועמד נשיאותי כושל", ואת מושלת מישיגן, גרטשן וויטמר, "האשה ממישיגן" - ואמר כי הם "מבזבזים את זמנו" של פנס, שמפקח על פעולות הממשל בנושא המאבק במגפת הקורונה.

מקסיקו: מספר הנדבקים עלה ל-717

משרד הבריאות במקסיקו הודיע כי מספר הנדבקים בקורונה במדינה עלה ל-717 בני אדם, וכי מספר המתים עד כה עומד על 12 בני אדם.

דרום קוריאה: 146 נדבקים חדשים ביממה האחרונה

דרום קוריאה דיווחה הלילה כי ביממה האחרונה אותרו 146 מקרי הידבקות חדשים בקורונה. מספר הנדבקים במדינה עלה ל-9,478 בני אדם.

צוות רפואי בעיר דאיגו שבדרום קוריאה, אתמולצילום: Lee Young-hwan/אי־פי

סין: שלושה בני אדם מתו מקורונה ו-54 נדבקו ביממה האחרונה

סין דיווחה הלילה כי שלושה בני אדם מתו כתוצאה מנגיף הקורונה ביממה האחרונה, ו-54 מקרי הידבקות חדשים אותרו. עד כה מתו מהמחלה בסין 3,295 בני אדם.

אנשים חובשים מסכות מגן בהונג קונג, אתמולצילום: AFP

פנמה: חמישה מתים ביממה האחרונה

פנמה דיווחה הלילה על חמישה מקרי מוות נוספים כתוצאה מנגיף הקורונה. ההודעה מעלה את מספר המתים במדינה ל-14. בנוסף, ביממה האחרונה אותרו בפנמה 112 מקרי הידבקות חדשים בקורונה. מספר הנדבקים הכולל במדינה הוא 786.

ברזיל תאסור כניסת זרים למשך 30 יום

ברזיל הודיעה הלילה כי בשל התפשטות נגיף הקורונה היא תאסור כניסה של זרים לשטחה. האיסור יחל מה-30 במארס ויהיה תקף למשך 30 יום. 3,417 בני אדם בברזיל נדבקו בקורונה ו-92 מתו מהמחלה.

גרפיטי של נשיא ברזיל בולסונרו חובש מסכת מגן בריו דה ז'נרו, השבוע צילום: AFP

ארה"ב: יותר ממאה אלף בני אדם נדבקו בקורונה

יותר ממאה אלף בני אדם נדבקו בנגיף הקורונה ברחבי ארה"ב, ויותר מ-1,500 מתו ממחלת הריאות שלה הוא גורם, Covid-19. ארה"ב היא עתה המדינה עם מספר הנדבקים הגבוה ביותר בעולם. אחריה ניצבת איטליה עם 81,341 נדבקים.

הנשיא דונלד טראמפ חתם הלילה על חוק המאמץ את חבילת הסיוע שאושרה בבית הנבחרים ובסנאט, בסך שני טריליון דולר. הסיוע הפדרלי כולל, בין היתר, חלוקת מענקים לציבור לפי מדרגות שכר. מי שמשתכרים עד 75 אלף דולר בשנה יקבלו מענק בסך 1,200 דולר - ומי שמרוויחים עד 99 אלף דולר בשנה יזכו למענק נמוך יותר. בנוסף, תשולם תוספת של 500 דולר עבור כל ילד במשפחה.

טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: AFP

נשיא ברזיל בולסונרו קרא לאזרחיו לשוב לעבודה

הסרטון שהעלה פלביו בולסונרו, בנו של הנשיא, לפייסבוק

נשיא ברזיל, ז'איר בולסונרו, קרא לאזרחי המדינה לשוב לעבוד, על אף אזהרותיהם של מומחי רפואה בצל מגפת הקורונה. ממשלתו של בולסונרו מקדמת את הקמפיין ברשתות חברתיות תחת ההאשטאג #ברזיללאיכולהלעצור.

בנו של הנשיא פלביו, המכהן כסנאטור, אף שיתף סרטון תעמולה כחלק מהקמפיין בחשבון הפייסבוק שלו, שם עוקבים אחריו 1.5 מיליון גולשים. בולסונרו כינה את האזהרות מהתפשטות נגיף הקורונה "פנטזיה" ו"טריק של כלי התקשורת", והביע זלזול בסכנות המגפה.

בשידור חי שהעלה אתמול בעמוד הפייסבוק שלו הזהיר הנשיא מעלייה באבטלה, כמו זו שחווה עתה ארה"ב. בולסונרו השווה בין הטלת סגר לבין טיפולי כימותרפיה והוסיף כי "ככה הורגים את החולה כדי להיאבק בנגיף". עד כה אובחנו 3,000 חולים בברזיל, ו-77 בני אדם מתו ממחלת הריאות שלה גורם נגיף הקורונה, Covid-19.

מספר שיא של מתים מקורונה באיטליה: 919 ביום אחד

חיילים בבית קברות במילאנו מפקחים על פריקת ארונות קבורה של מתים ממחוז ברגאמו, היוםצילום: Claudio Furlan/אי־פי

919 בני אדם מתו מקורונה באיטליה ביממה האחרונה - מספר שיא של מתים ביום אחד. מניין המתים מהנגיף במדינה עלה ל-9,134. מספר החולים עומד על כ-86,500.

ראש מכון הבריאות הלאומי במדינה, סילביו ברוסאפרו, התריע היום כי "השיא עוד לפנינו", וכי יש צורך להרחיב את הסגר שהוטל ברחבי איטליה. לדבריו, "כשנתחיל לראות ירידה במספרים, הקצב שלה יהיה תלוי בהתנהגות שלנו" - כלומר בהקפדה על הנחיות הממשלה במסגרת הסגר.

צרפת האריכה בשבועיים את הסגר, עד ל-15 באפריל

פריז, היוםצילום: CHARLES PLATIAU/רויטרס

צרפת הודיעה על הארכת הסגר שהוטל ברחבי המדינה בשבועיים, עד ל-15 באפריל. לדברי ראש הממשלה אדואר פיליפ, "אחרי עשרה ימים ראשונים של סגר, ברור שאנחנו נמצאים בתחילתו של גל המגפה. מזרח צרפת שקעה תחתיו, ועתה הוא מגיע לפריז ולצפון".

פיליפ הוסיף כי במידת הצורך הסגר יוארך פעם נוספת. בצרפת ישנם יותר מ-29,100 חולים בנגיף הקורונה וכ-1,700 מתים ממחלת הריאות שלה הוא גורם, Covid-19.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ