אחד באפריל – אבל לא השנה: בעולם מאיימים להעניש מפיצי מתיחות על קורונה

כמה מדינות נקטו צעדים לבלימת התפרצות "פייק ניוז" ב"יום השוטים". בטייוואן ובתאילנד הפצת מידע כוזב או בדיחות על הנגיף עלולות להביא למאסר של עד חמש שנים. בהודו יפעלו רשויות הסייבר לאתר מפיצי שמועות

רויטרס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פסל של שוטר בבנגקוק, בירת תאילנד, ועליו מסכה רפואית, היום
פסל של שוטר בבנגקוק, בירת תאילנד, ועליו מסכה רפואית, היוםצילום: Sakchai Lalit/אי־פי
רויטרס
הארץ

שורת מדינות פרסמו היום (רביעי) קריאה לאזרחיהן להימנע מהפצת שמועות וידיעות כוזבות בנושא נגיף הקורונה, במסגרת מתיחות אחד באפריל. בכמה מהן התריעו הרשויות כי מי שייתפסו מפיצים מתיחות או מידע כוזב ברשתות החברתיות ייענשו.

בתאילנד הזהירה הממשלה כי הפצת בדיחות או התחזות לאדם שנדבק בנגיף הקורונה עלולות לגרור עונש מאסר של עד חמש שנים.

בטייוואן התריעה הנשיאה צאי אינג-וון כי מי שייתפסו מפיצים מידע מוטעה בנושא המגפה עלולים לעמוד בפני עונש של עד שלוש שנות מאסר או קנס בשווי של יותר מ-99 אלף דולר.

במדינת מהרשטרה בהודו, הזהיר שר הפנים אניל דשמוקה כי הנחה את רשות הסייבר המקומית לפעול באופן נחרץ ומהיר נגד מי שיפיצו שמועות ויזרעו בהלה ברשתות החברתיות.

בגרמניה פתח משרד הבריאות בקמפיין "הקורונה הוא לא בדיחה" והזהיר מהפצת שמועות או מידע כוזב על המגפה.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הזהיר כבר בסוף ינואר, כשהחל הנגיף להתפשט בסין, מפני הפצת מידע כוזב בנושא - לרבות פרסומים המציעים "תרופות" כגון שתיית שתן של פרות או שינה עם בצל קצוץ; או בדיות שונות לגבי הדרכים שבהן ניתן להידבק בנגיף.

מגפת הקורונה אף גרמה לביטול כמה מסורות של בדיחות "רגילות". חברת גוגל - שבכל שנה מעלה משחקון לרגל "יום השוטים" או מפרסמת משרות בדיוניות בארגון - הודיעה כי תימנע מכך השנה, "מתוך כבוד לכל מי שנאבקים בנגיף". בהודעה שפרסמה החברה נמסר עוד כי "המטרה העליונה שלנו עתה היא לסייע לאנשים, לכן נמתין עם הבדיחות לאפריל בשנה הבאה שללא ספק יהיה הרבה יותר שמח מזה הנוכחי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ