מהטרדות ברשת ועד התנקשויות: דו"ח חדש מפרט כיצד נרדפים מתנגדי משטר בעולם

ארגון פרידום האוס סקר יותר מ-600 מקרים של רדיפות, לרבות מקרים שהסתיימו ברצח של פעילי זכויות אדם, עיתונאים ודמויות פוליטיות. בין המדינות המובילות ברדיפת מתנגדים: סין, רוסיה ואיראן. בארגון קראו להגברת שיתוף הפעולה הבינלאומי כדי לשים סוף לתופעה

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בביקור בברזיל, ב-2019
נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בביקור בברזיל, ב-2019. מוסקבה ובייג'ין זוכות לביקורת נוקבת בדו"חצילום: SPUTNIK/רויטרס
לוגו הארץ
הארץ

דו"ח חדש של ארגון "פרידום האוס" שפורסם אתמול (חמישי) מפרט את האופן שבו מדינות אוטוריטריות רודפות מתנגדי משטר שנמלטו מתחומן. הדו"ח, שכותרתו "רחוק מהעין, אך עדיין בהישג יד", מתמקד בפעולותיהן בשנים האחרונות של סין, רואנדה, סעודיה, איראן, רוסיה וטורקיה.

לפי הארגון, מאז 2014 נרשמו לפחות 608 מקרי רדיפה של מתנגדי משטר שגלו מארצם. מדובר על אזרחיהן של 31 מדינות, שמצאו מקלט ב-79 מדינות אחרות. מחברי הדו"ח מציינים כי יעדי הרדיפה הם פעילי זכויות אדם, עיתונאים, מנהיגי ארגוני חברה אזרחית, פעילים פוליטיים וקרובי משפחותיהם. הארגון מזהה ברחבי העולם, כ-3.5 מיליון בני אדם הנמצאים ב"קבוצת סיכון" לרדיפה.

לצפייה בדו"ח באתר פרידום האוס

בארגון מציינים מנעד רחב של פעולות הנחשבות לרדיפה, החל מהטרדות ברשת, עבור בשימוש בתוכנות ריגול, הפעלת לחץ דרך גורם מתווך, הגבלת חופש התנועה — וכלה בהתנקשויות. מחברי הדו"ח קוראים לקחת בחשבון את כל השיטות השונות האלה, בניסוח תגובה של הקהילה הבינלאומית לרדיפות.

לפי הדו"ח, הפרקטיקה של רדיפת מתנגדי משטר מעבר לים הפכה לנורמה בקרב יותר מדינות בשנים האחרונות. עוד נמצא כי במקרים רבים, הרשויות במדינה שבה שוהים מתנגדי משטר מסייעות בהעברתם למולדת. "באופן זה, הרדיפה חותרת תחת שלטון החוק באותן מדינות", כתבו מחברי הדו"ח.

בנוסף לכך, הדו"ח מציין כי אין די הרתעה כלפי מדינות הרודפות מתנגדי משטר שנמלטו מהן, ואף קורא להגברת שיתוף הפעולה הבינלאומי כדי לעצור את התופעה. בארגון קוראים לכונן מחדש נורמות בינלאומיות של הליך הוגן להסגרת אזרחים למדינות המוצא שלהם, וכן לענישה כלפי משטרים הנוקטים פרקטיקות אלימות כדי להחזירם.

לפי הדו"ח, רוסיה פעלה בשנים האחרונות "באופן אגרסיבי במיוחד" כלפי מי שהפכו יעד לרדיפת הקרמלין והיא עומדת מאחורי שבע מתוך 26 התנקשויות או ניסיונות התנקשות ברחבי העולם, בין 2014 ל-2020. בדו"ח מציינים בין היתר את ניסיון ההרעלה של המרגל לשעבר סרגיי סקריפל יחד עם בתו יוליה בבריטניה, ב-2018, וכן את ההתנקשות בקצין הביון לשעבר אלכסנדר ליטוויננקו, ב-2006, באמצעות הרעלת קרינה רדיואקטיבית.

לצד זאת מוזכר כי הקרמלין מנצל לרעה את מנגנון ההתראות של ארגון השיטור העולמי "אינטרפול", כדי להגביל את תנועת מתנגדי המשטר ברוסיה. הדו"ח מראה כי רוסיה אחראית ל-38% מכלל "ההתראות האדומות" (Red Notices) של האינטרפול, בעוד ארה"ב אחראית ל-4.3% בלבד וסין ל-0.5%. בארגון קוראים להגברת השקיפות של מנגנון ההתראות של אינטרפול כדי לעמוד על פשר פעולותיה של מוסקבה במישור זה.

העיתונאי האיראני רוחאללה זאם בבית משפט בטהראן, ביוניצילום: WANA NEWS AGENCY/רויטרס

איראן זוהתה בידי הארגון כאחראית לחמישה מקרים של התנקשויות או ניסיונות להתנקש בחייהם של מתנגדי משטר גולים, בשלוש מדינות שונות. מקרים נוספים נקשרו לטהראן, בשתי מדינות נוספות. עיקר היעדים לרדיפה היו עיתונאים ומתנגדי משטר שסומנו כ"טרוריסטים".

הדו"ח מזכיר את הוצאתו להורג בדצמבר של העיתונאי רוחאללה זאם, שהיה מעורב במחאה נגד הממשלה בטהראן ב-2019 וגלה לצרפת. באוקטובר אותה שנה הוא נסע לעיראק ונחטף לאיראן, במה שמשמרות המהפכה כינו "מבצע מודיעיני מורכב".

לפי הדו"ח זאם מצטרף לשורת מקרים מהשנה האחרונה של מתנגדי משטר שנחטפו ללא כל הליך משפטי הוגן. בין אלה נמנים חביב אסיוד, אזרח שוודי ממוצא איראני שנחטף באוקטובר האחרון בטורקיה וכן ג'משיד שארמהד, אזרח איראני שגלה לאיחוד האמירויות ונחטף במהלך ביקור בהודו, באוגוסט.

טורקיה, שהתגאתה לאחרונה כי בארבע השנים האחרונות שלחה יותר מ-800 בקשות הסגרה ל-105 מדינות, מוזכרת גם היא בדו"ח כמי שמנהלת קמפיין רדיפה נרחב. הדו"ח הצליח לזהות 58 מקרים של גולים שהוחזרו לטורקיה מ-17 מדינות.

צילום ממצלמת אבטחה של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י נכנס לקונסוליה באיסטנבול, באוקטובר 2018צילום: /אי־פי

אנקרה רודפת בעיקר את חברי תנועתו של המטיף הדתי פתהוללה גולן, הנמצא בארה"ב, וכן את מי שמואשמים בקשר אליו. הנשיא הטורקי, רג'פ טייפ ארדואן, הגביר את הרדיפות לאחר ניסיון ההפיכה הכושל ביולי 2016, ואלה התרחבו גם למי שמזוהים עם עמדות שמאל בטורקיה וכן לפעילים כורדים.

בארגון הצביעו על עשרה מקרים בשנים האחרונות שבהם המשטר בסעודיה פעל נגד מתנגדיו. המקרה הבולט ביותר הוא ההתנקשות בעיתונאי ג'מאל חאשוקג'י בשגרירות הסעודית באיסטנבול, באוקטובר 2018. נוסף לכך, הדו"ח מציין כי שני נסיכים סעודים ששהו בצרפת הושבו בכוח לריאד, כמו גם עוזר לנסיך נוסף ששהה בירדן.

הדו"ח מזכיר גם את התביעה שהגיש באוגוסט האחרון קצין ביון סעודי לשעבר השוהה בקנדה, סעד אל־ג'עברי, שטען בפני בית משפט פדרלי בארה"ב כי יורש העצר מוחמד בן סלמאן הנחה לרגל אחריו, עצר את בני משפחתו ותכנן להתנקש בחייו. אל־ג'עברי ציין בתביעה שהגיש מקרה בו כמה אזרחים סעודים נעצרו בגבול הקנדי ובכליהם נמצא ציוד המשמש לביתור גופות והעלמתן.

הארגון מצא 214 מקרים שבהם סין פעלה באופן ישיר נגד מתנגדי משטר גולים, ב-36 מדינות שונות. לפי הדו"ח, בייג'ין מפעילה מערכת נרחבת של מעקבים ואיומים כלפי אזרחיה הגולים, בהם בני קבוצות מיעוט. פעולות אלה משפיעות על מיליוני בני אדם, מזהירים בארגון.

אחד מהם הוא גוי מינהאי, אזרח סיני תושב הונג קונג המחזיק באזרחות שוודית. ב-2015 נחטף גוי, בעל חנות ספרים ועסק להוצאה לאור, מתאילנד. בהופעה בטלוויזיה הממלכתית כמה חודשים לאחר מכן הוא הצהיר כי הסגיר את עצמו בגין מקרה ישן של נהיגה בשכרות. גוי שוחרר לאחר שנתיים מהכלא, אך נעצר בשנית ב-2018 ובשנה שעברה נידון לעשר שנות מאסר בשל "סיוע בלתי חוקי לגורמי מודיעין במדינות זרות".

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"