הנסיך פיליפ, בעלה של מלכת בריטניה אליזבת השנייה, מת בגיל 99

ארמון בקינגהאם הודיע כי הדוכס אדינבורו "מת בשלווה הבוקר בטירת וינדזור", חודשיים לפני יום הולדתו ה-100. בחודש שעבר שוחרר מאשפוז בן כמה שבועות במהלכו עבר ניתוח בליבו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנסיך פיליפ בחתונתה של הנסיכה יוג'יני מיורק בטירת וינדזור, ב-12 באוקטובר 2018
הנסיך פיליפ בחתונתה של הנסיכה יוג'יני מיורק בטירת וינדזור, ב-12 באוקטובר 2018צילום: Alastair Grant/אי־פי

ארמון בקינגהאם בבריטניה הודיע היום (שישי) על מותו של הנסיך פיליפ, בעלה של המלכה אליזבת השנייה ואביו של יורש העצר, הנסיך צ'ארלס. "הוד מעלתו מת בשלווה הבוקר בטירת וינדזור", נמסר בהודעת הארמון. "המשפחה המלכותית מצטרפת לאנשים ברחבי העולם באבלם על אובדנו".

בבריטניה הורדו דגלי הממלכה המאוחדת לחצי התורן בכל הבניינים הציבוריים והוכרז על תקופת אבל לאומית. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון נשא הצהרה בה אמר כי הדוכס מאדינבורו "עיצב והשפיע על חייהם של צעירים ברחבי הממלכה", והוסיף כי "אנו מתאבלים היום עם הוד מעלתה המלכה ומציעים את תנחומינו לה ולכל משפחתה".

הנסיך פיליפ בארמון בקינגהאם בלונדון, ב-2012צילום: John Stillwell/אי־פי

"בריטניה מודה כאומה וכממלכה לחייו ועבודתו יוצאי הדופן של הנסיך פיליפ", ספד ראש הממשלה הבריטי. "הנסיך זכה לחיבתם של דורות כאן בממלכה המאוחדת, ברחבי חבר העמים הבריטי וברחבי העולם. אנחנו צריכים להפנות את מחשבותינו להוד מעלתה ולמשפחתה משום שהם לא רק איבדו רק דמות ציבורית אהובה ומכובדת ביותר, אלא גם בעל וסב מסור ואב גאה ואוהב, ובשנים האחרונות סבא-רבא".

"הממלכה המאוחדת איבדה משרת ציבור יוצא דופן בדמות הנסיך פיליפ", ספד ראש האופוזיציה בבריטניה, קיר סטארמר. "הנסיך פיליפ הקדיש את חייו למען המדינה שלנו - מקריירה מכובדת בצי המלכותי במהלך מלחמת העולם השנייה ועד לעשורים של שירות כדוכס מאדינבורו". יו"ר מפלגת הלייבור הוסיף כי "עם זאת, הוא ייזכר על ידי כולנו על מחויבותו ומסירותו יוצאות הדופן למלכה".

פיליפ עם בנו צ'רלס, נכדו ויליאם ורעייתו המלכה אליזבת השנייה בלונדון, ב-2004צילום: REUTERS

השרה הראשונה של סקוטלנד, ניקולה סטרג'ון, צייצה בטוויטר שהיא "עצובה" על מותו של הנסיך פיליפ. "אני שולחת את תנחומיי האישיים והעמוקים - ואת אלה של הממשלה והעם בסקוטלנד – למלכה ולמשפחתה", כתבה סטרג'ן.

הארכיבישוף מקנטרברי, ג'סטין ולבי, ספד לנסיך פיליפ ואמר: "אני מצטרף לשאר הממלכה המאוחדת וחבר העמים הבריטי באבל על אובדן הוד מעלתו הנסיך פיליפ, הדוכס מאדינבורו, ומודה לאל על חייו יוצאי הדופן של שירות מסור. בהזדמנויות שבהן פגשתי אותו תמיד נדהמתי משמחת החיים שלו, מחשבתו החוקרת ויכולתו לתקשר עם אנשים מכל רקע ומעמד חברתי".

נשיא המדינה ראובן ריבלין פרסם גם הוא הודעת תנחומים. "תנחומיי מעומק הלב למלכה אליזבת השנייה, לנסיך מווילס, משפחת המלוכה ולאזרחי בריטניה כולם על מותו של הנסיך פיליפ. יהי זכרו ברוך", כתב בטוויטר. ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב כי הוא "מביע את תנחומיי העמוקים ביותר למלכה, לבני משפחת המלוכה ולתושבי הממלכה המאוחדת" על מי שכינה "עובד ציבור מסור".

בחודש שעבר שוחרר הדוכס מאדינבורו מבית חולים בלונדון בתום אשפוז בן כמה שבועות, במהלכו עבר ניתוח בלבו. לכל אורך אשפוזו שהתה המלכה אליזבת בטירת וינדזור שממערב ללונדון. כלי התקשורת בבריטניה דיווחו כי בימים שקדמו לאשפוזו חש פיליפ ברע וכי הוא הגיע לבית החולים ברכב פרטי וללא סיוע רפואי. בתחילת ינואר נמסר לכלי התקשורת כי פיליפ והמלכה חוסנו לקורונה.

ב-2017 פרש פיליפ באופן רשמי מהחיים הציבוריים, כשהיה בן 95. עם זאת, הוא המשיך לכהן כפטרון, הנשיא וחבר ביותר מ-780 ארגונים, אם כי מבלי למלא תפקיד פעיל באירועים. ב-2018 השתתף בחתונתם של הנסיך הארי ומייגן מרקל רק כחודש לאחר שעבר ניתוח בירכו. בסוף 2019 הוא אושפז למשך ארבעה לילות בבית חולים בלונדון, שם טופל בשל "מצב רפואי מוכר".

פיליפ עם רעייתו המלכה אליזבת השנייה בלונדון, ב-1977צילום: Robert Rider Rider/אי־פי

מאז פרישתו הרשמית מהחיים הציבוריים מיעט פיליפ להיראות באירועים רשמיים ובילה את רוב זמנו באחוזה המלכותית בית סאנדרינגהאם שבנורפולק. בזמן מגפת הקורונה עבר להתגורר בטירת וינדזור לצד המלכה, שם ציינו בני הזוג את יום הנישואים ה-73 שלהם בנובמבר 2020. הדוכס מאדינבורו חגג גם את יום הולדתו ה-99 בטירה בזמן אחד מהסגרים עליהם הוכרז בממלכה.

הזוג המלכותי לאחר הכתרתה של אליזבת, ב-1953צילום: Leslie Priest/אי־פי

בפברואר השנה, כמה ימים לאחר שאושפז, הגיע צ'ארלס, נסיך ויילס, לבקר את פיליפ בבית החולים המלך אדוארד השביעי. באותו יום הוכרז כי הנסיכה יוג'יני מיורק ובעלה ג'ק ברוקסבנק, החליטו לקרוא לבנם התינוק — נינו התשיעי של פיליפ — אוגוסט פיליפ הוק ברוקסבנק, כמחווה לדוכס מאדינבורו.

פיליפ ורעייתו המלכה אליזבת השנייה במלבורן, אוסטרליה, ב-2011צילום: אי־פי

פיליפ (פיליפוס) נולד ב-10 ביוני 1921 באי קורפו שביוון, למשפחות המלוכה היוונית והדנית, וב-20 בנובמבר 1947 התחתן עם אליזבת, בת דודו הרחוקה, לימים המלכה אליזבת השנייה. שמונה חודשים קודם לכן ויתר פיליפ על תארי המלוכה היוניים והדניים ואימץ את השם פיליפ מאונטבאטן.

פיליפ רכש את השכלתו בגורדונסטון סקול שבמרי, סקוטלנד ובמכללה הימית המלכותית (BRNC) בדבון, אנגליה. מינואר 1940 ועד לסיומה של מלחמת העולם השנייה, הוא שירת בחיל הים המלכותי בתפקידי לחימה באזור הים התיכון והפסיפיק. פיליפ היה מוכר בין היתר בשל פועלו בארגוני צדקה, בהם הקרן העולמית לשימור חיות הבר (WWF), התבטאויות גזעניות שנויות במחלוקת ודעות פוליטיות ימניות. פיליפ הותיר אחריו ארבעה ילדים: צ'ארלס, אן הנסיכה המלכותית, הנסיך אנדרו דוכס יורק והנסיך אדוארד רוזן וסקס.

לאורך השנים זכה הדוכס מאדינבורו להכרה ציבורית מעטה על עבודתו, בין השאר בשל מערכת יחסים מורכבת עם העיתונות הבריטית, אותה כינה בעבר "חבורת זוחלים עלובים". למרות נטייתו להישאר מחוץ לאור הזרקורים, הצליח בכל זאת לעורר תשומת לב ציבורית בשל כמה תקריות ואמירות יוצאות דופן.

בינואר 2019 היה מעורב בתאונת דרכים שבעקבותיה נזקקו שתי נשים לטיפול רפואי. על פי הדיווחים הדוכס מאדינבורו הסתנוור בזמן נהיגה וסטה מהדרך בעודו עוזב את האחוזה בנורפולק והתנגש ברכב חוצה. זמן קצר לאחר מכן הוא ויתר על רישיון הנהיגה שלו, ובמשרד התובע הכללי הוחלט שלא להאשימו בדבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ