סגן שר החוץ האיראני: מצפים שארה"ב תסיר סנקציות מענף הנפט והבנק המרכזי

נציגה של טהראן בשיחות הגרעין תלה את דבריו בהבנות שהושגו עד כה במגעים המתקיימים בווינה. אולם, נציגיהן של בריטניה, גרמניה וצרפת הביעו תסכול מכך שהשיחות מתקדמות בקצב איטי, נוכח הפסקה בת כשבוע – שתותיר שבועיים בלבד עד לפקיעת הסכם עם איראן על פיקוח במתקני הגרעין

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אראקצ'י, מימין, ונציג האיחוד האירופי לשיחות אנריקה מורה, בווינה, היום
אראקצ'י, מימין, ונציג האיחוד האירופי לשיחות אנריקה מורה, בווינה, היום. יועצו של ביידן: השיחות במקום לא ברורצילום: EU DELEGATION IN VIENNA/רוי
לוגו רויטרס
רויטרס

סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראקצ'י, המייצג את טהראן בשיחות הגרעין בווינה אמר היום (שבת) כי על סמך ההבנות שהושגו עד כה ארה"ב צפויה להסיר את הסנקציות שהוטלו על מגזר הנפט שלה, על הבנק המרכזי וענפים נוספים במשק. לפי כלי תקשורת ממלכתיים באיראן, אראקצ'י הוסיף כי הוא מצפה שמרבית הסנקציות שהוטלו בתחומים אלה על אזרחים וגופים איראניים יוסרו.

אראקצ'י הוסיף עוד כי נרשמה התקדמות בשיחות, על אף שהקצב הואט במידה מסוימת. סבב השיחות הנוכחי הסתיים והן צפויות להתחדש ביום שישי הבא. זאת, בעיקר מכיוון שמרבית הנציגים האירופאיים לשיחות יקחו חלק בכינוס שרי החוץ של פורום G7 בלונדון, שיחל ביום שני הקרוב ויימשך יומיים.

נציגיהן של בריטניה, גרמניה וצרפת לשיחות — המכונות יחד E3 — פרסמו היום הצהרה שבה הביעו תסכול מהקצב האיטי שבו מתקדמים המגעים בבירת אוסטריה, שהחלו בחודש שעבר. "ישנה עבודה רבה לפנינו, ונותר לנו זמן מועט בלבד", נכתב בהצהרה. "על רקע זה, היינו מקווים לראות התקדמות רבה יותר בשבוע האחרון".

לפי נציגיהן של שלוש המדינות, הם פועלים יחד עם כל הצדדים לשיחות על מנת להגיע לתוצאה מוצלחת. "טרם הגענו להבנה בסוגיות הקריטיות", נכתב עוד בהצהרה המשותפת. "ההצלחה אינה מובטחת, אך היא אינה בלתי ניתנת להשגה. בכוונתנו להכפיל את מאמצינו כדי לאפשר הגעה להסכמות".

השיחות מתקיימות בשני בתי מלון בנפרד בווינה, כאשר המשלחת האמריקאית וזו האיראנית אינן נפגשות זו עם זו. צוותים נפרדים דנים בסוגיות הסנקציות והפיקוח על יישום הסכם הגרעין — שממנו פרשה ארה"ב במאי 2018 תחת ממשלו של הנשיא הקודם, דונלד טראמפ. בתגובה לכך החלה איראן כעבור שנה לסגת מהתחייבויותיה להסכם ולפני כשבועיים הודיעה כי החלה להעשיר אורניום בשיעור של 60%. ברמת העשרה של 90% ניתן להשתמש באורניום לייצור נשק גרעיני.

נציגים בכירים המשתתפים בשיחות הביעו תקווה להגיע להסכמות לפני 21 במאי — אז יפוג תוקפו של הסכם ביניים שהושג בין טהראן לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) על המשך עבודתם של פקחים במתקני הגרעין האיראניים. היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ייק סאליבן, אמר אתמול כי השיחות נמצאות עתה "במקום לא ברור".

מנגד, הנציג הרוסי לשיחות מיכאיל אוליאנוב הביע אופטימיות באשר לעתיד השיחות בטווח הארוך. "אין עלינו לצפות לפריצת דרך בימים הקרובים", אמר אוליאנוב, שליחה של מוסקבה לסבא"א. "עלינו פשוט להמשיך בעבודה הדיפלומטית היומיומית. יש לנו כל סיבה להאמין שהתוצאה הסופית תהיה מוצלחת, וכי ניתן להגיע לכך בזמן קצר, תוך שבועות ספורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ