אנשיל פפר
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לגבול ירדן-סוריה

מחנה זעתרי, צפון ירדן. בימים האחרונים מתגברת נהירת הפליטים מסוריה מתוך חשש גובר שמשטר אסד מתכנן "מכה אחרונה" שעלולה לכלול שימוש בנשק כימי. במקביל, מתרבים הסימנים לכך שכוחות אמריקאים נערכים להתערבות אפשרית במדינה, במקרה שכוחות המשטר ישתמשו בנשק להשמדה המונית.

פייסאל אבו דחלוש, חקלאי מהכפר טפאס במחוז דרעא שבדרום סוריה, הגיע בשבת למחנה הפליטים זעתרי לאחר שהוברח אל הגבול על ידי צבא סוריה החופשית עם 14 מבני משפחתו. "אנחנו מפחדים מהתקיפה האחרונה של המשטר", הוא אמר. "מאז שהצבא ירה טילי סקאד, נראה לנו שהם הולכים להשתמש בנשק כימי. עד עכשיו, למרות כל ההפגזות והירי, נשארנו בכפר כדי לעבד את האדמות שלנו, אבל אנחנו לא יכולים לקחת סיכון להישאר עם הנשים והילדים שלנו כשהם יירו טילים כימיים".

ב-22 חודשי מלחמת האזרחים במדינה, נמלטו על נפשם מאות אלפי אזרחים סורים. לפי נציבות הפליטים של האו"ם, יותר מחצי מיליון פליטים נמצאים כעת במדינות המזרח התיכון, ובעיקר בירדן, טורקיה ולבנון. במחנה זעתרי, שנפתח לפני חמישה חודשים דרומית לגבול ירדן-סוריה, חיים יותר מ-32 אלף איש. במחנה, המנוהל על ידי ממשלת ירדן בסיוע ארגון הפליטים של האו"ם, היו עסוקים אתמול בהקמת מאות אוהלים נוספים לקליטת גל הפליטים החדש.

מחנה הפליטים זעתרי. צילום: הצלב האדום האירי

אבו דחלוש ופליטים אחרים ממחוז דרעא, שאלפים רבים מהם זורמים אל הגבול בימים האחרונים, מספרים סיפור דומה. "עכשיו הצבא מפחד להשאיר כוחות קטנים במקום אחד בגלל המורדים, אז הם נשארים בכוחות גדולים ויורים מאות פגזים מרחוק על הכפרים. בחלק מהמקרים השתמשו גם בפצצות זרחן".

אכראם, חקלאי מהכפר אסמד שהגיע למחנה בסוף השבוע שעבר, מספר ש"עד עכשיו החזקנו מעמד, אבל בימים האחרונים הם פשוט הפגיזו את הכפר ללא הפסקה. לא היה יום שלא היו לנו הרוגים בכפר. צבא סוריה החופשית עזר לנו לברוח עד לגבול ומשם הצבא הירדני דאג להעביר אותנו למחנה".

מיקום מחנה הפליטים זעתריצילום: גוגל

סליימאן, נהג סורי שלפני מלחמת האזרחים הסיע נוסעים בין סוריה, ירדן, עיראק וסעודיה, סיפר אתמול שהוא נמצא כבר 15 יום בעיירת הגבול רמתא. "אני חושש לחזור, מכיוון שהצבא עוצר עכשיו אנשים על הכביש ויורה במי שלא נראה לו. הצבא כבר לא שולט בתוך הכפרים והעיירות במחוז, הם מפחדים בעיקר בלילה מצבא סוריה החופשית. מסתובבים גדודים שלמים של הדיוויזיה החמישית ומדי יום הם מתקיפים כפר או שניים במחוז עם טנקים ותותחים והורסים כל מה שנקרה בדרכם".

עם התגברות החשש משימוש בנשק כימי על ידי משטר אסד, מתרבים הסימנים להכנות של צבא ארה"ב להתערבות מהירה בסוריה. בימים האחרונים נחתו בשדות תעופה בירדן מטוסי תובלה אמריקאים נושאי ציוד צבאי. בירדן פועלים כבר זמן רב כוחות צבא ארה"ב, שעוסקים באופן רשמי באימון הצבא הירדני וכוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית ("גדודי דייטון"). בחודשיים האחרונים דווח שכוחות אלה תוגברו כדי לסייע לירדנים להיערך למצב בו נשק כימי יפול בממלכה ההאשמית.

מחנה הפליטים זעתרי שבירדן, אתמול. מאות אוהלים בימים ספוריםצילום: זרלשט עלימזאי

בממשל האמריקאי כבר אישרו ששימוש בנשק כימי בתוך סוריה יחייב התערבות צבאית חיצונית. במקרה זה, ירדן צפויה להיות בסיס למבצע של כוחות מיוחדים שיחדרו לסוריה וישתלטו על מצבורי הנשק הכימי. כתב העת האמריקאי "אטלנטיק" דיווח לפני שבועיים מפי בכירים בירדן ששתי בקשות ישראליות לפעול דרך ירדן נגד הנשק הכימי, נענו בסירוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ