בכירים ירדנים: ארגוני ג'יהאד משתלטים על סוריה

הממשל בעמאן הזהיר באחרונה את ישראל ומדינות המערב מהמשך זרימת נשק מתקדם לידי ארגונים קיצוניים, שדוחקים את החילוניים מהנהגת המורדים

אנשיל פפר
עמאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
עמאן

בכירים בממשל הירדני מזהירים שסוריה עלולה להפוך ל"חור שחור שישאב אליו ג'יהאדיסטים מרחבי העולם". לדבריהם, הם הזהירו באחרונה את ממשלות המערב ואת ישראל מפני ההתפתחויות אצל שכנה הצפונית השסועה, אך למרות אזהרותיהם, נשק מתקדם ממשיך לזרום לידיהם של ארגונים ג'יהאדיסטים וסלפים הפועלים בסוריה ומשתלטים בהדרגה על תנועת המורדים נגד משטר אסד.

הירדנים חוששים שעם נפילת המשטר, הנשק והידע שצברו הג'יהאדיסטים יופנה למטרות אחרות באזור, בעיקר אל ירדן וישראל. הירדנים ראו סימן ראשון לכך כבר לפני כחודשיים, כששירות המודיעין שלהם תפס חוליה של 11 פעילים סלפים ירדנים שהתארגנו בסוריה ותכננו להוציא לפועל פיגועים במרכזי קניות ושגרירויות מערביות בירדן.

ירדן פועלת כדי לעודד שילוב של כל המיעוטים בסוריה בהנהגת המרד (כולל גם העדה העלאווית שאליה משתייכת משפחת אסד), כדי להבטיח איזון בהנהגה העתידית של המדינה ולמנוע גלישה לכאוס ג'יהאדיסטי לאחר נפילת המשטר. בירדן קיימת ביקורת רבה כלפי שכנה אחרת של סוריה, טורקיה, שאפשרה לקיצוניים לצבור כוח ולהתחמש, על חשבון גורמים חילוניים ומתונים יותר בין המורדים. חלק גדול מטילי הנ"מ המתקדמים שמומנו על ידי מדינות המפרץ והועברו לידי המורדים בשבועות האחרונים דרך טורקיה, הגיעו לקיצונים, למרות ניסיונות ארגוני מודיעין ירדנים ומערביים להבטיח שרק תנועות המרד המתונות יקבלו נשק.

המורדים החילוניים בסוריה ספגו מהלומה השבוע עם מותו של קולונל יוסף אל-ג'אדר, קצין שריון בצבא סוריה שערק לשורות המורדים ונחשב לאחד הלוחמים והמפקדים הכריזמטיים והמשפיעים בין שורותיהם. אל-ג'אדר, הידוע יותר בכינויו אבו פוראט, ניסה להפחית את השפעתם של הג'יהאדיסטים. מותו בתחילת השבוע, בקרב על האקדמיה הצבאית מצפון לחאלב, מחליש עוד יותר את כוחם של הלאומנים החילונים בקרב המורדים.

התפתחות משמעותית נוספת בלחימה בסוריה של הימים האחרונים היא הצטרפותם של הפליטים הפלסטינים בדמשק לשורות המורדים. עד לאחרונה, מיעטו הפלסטינים בסוריה לקחת חלק במרד, בין השאר, בעקבות חילוקי הדעות בין הפלגים השונים. בעוד חמאס חש קרבה למורדים, במיוחד לאלה המזוהים עם האחים המוסלמים, ובעקבות הדיכוי האלים של ההפגנות נגד אסד סגר את משרדיו בדמשק, ארגונים אחרים כמו הג'יהאד האסלאמי והחזית העממית שמרו אמונים לאסד. בתחילת השבוע תקף הצבא הסורי את שכונת ירמוך שבה חיים מעל מאה אלף פלסטינים והרג כ-25 בני אדם. בעקבות הירי התפתחה לחימה בתוך ירמוך בין החזית העממית לבין כוחות של צבא סוריה החופשית ואלפי אזרחים פלסטינים החלו להימלט מאזור דמשק לגבולות ירדן ולבנון.

בירדן הוקמו כמה מחנות פליטים גדולים לנמלטים מסוריה, אבל הפלסטינים שבורחים מוחזקים בנפרד, באזור תעשייה המכונה סייבר סיטי. עיתונאים אינם מורשים לבקר במחנה המיועד לפלסטינים ועל הפליטים נאסר לצאת ממנו לעבוד או לפגוש קרובי משפחה. בירדן, שבה השלטון מוחזק בידי השושלת ההאשמית ונציגי השבטים הבדואים, אך רוב האוכלוסייה פלסטינית במקור, מנסה הממשלה למנוע תוספת של גל פליטים פלסטינים נוסף.

דיווחים בכלי תקשורת ערביים על כך שבצבא ירדן הוכרז מצב חירום ושלחייליו חולקו מסכות גז, בעקבות החשש משימוש בנשק כימי על ידי צבא סוריה בקרבת הגבול לא זכו אתמול (רביעי) לאישור רשמי. עם זאת, בכירים בירדן מדגישים שהם הזהירו את העולם מפני אפשרת שהסורים ישתמשו בנשק כימי כבר בשנה שעברה ושבמקרה כזה תידרש התערבות מהירה של מעצמות המערב מכיוון שלדבריהם, אין מדינה באזור, כולל ישראל, שיש לה את היכולת להשתלט על כל מצבור הנשק הכימי בסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ