נתניהו והאביב הערבי: ציוץ באפלה

פתיחת חשבון הטוויטר בערבית של נתניהו הגיעה באיחור ניכר, אך בלי שינוי בגישתו ובמדיניותו הלייקים לא יגיעו. כתבה שישית בסדרה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בשבוע שעבר, באיחור של שנתיים, פתח ראש הממשלה חשבון טוויטר בערבית. "אני מברך אתכם מירושלים הקדושה", צייץ בנימין נתניהו לעוקביו בקהיר, בביירות ובבגדד. "המטרה של החשבון הזה היא העמקת הדיאלוג אתכם".

מפתיחת החשבון אפשר להסיק שנתניהו החל להפנים את השינוי שהתרחש סביב ישראל בשנתיים האחרונות. שהוא מבין כי חוסני מובארק לא יחזור, שהאחים המוסלמים לא ייעלמו בקרוב ושעליו להשקיע מאמצים כדי להסביר את עמדותיו לאזרחים במדינות ערב, ולא רק לרודנים שדיכאו אותם עד לפני זמן לא רב.

יחסו של נתניהו לאביב הערבי מוזר ואמביוולנטי. לכאורה, דווקא ניאו-שמרן כמוהו היה צריך לאמץ את אירועי השנתיים האחרונות כדי לומר, "צדקתי, הדמוקרטיה היא הפתרון לחוליי המזרח התיכון". יועצו הקרוב ביותר, רון דרמר, אפילו כתב על זה ספר ("יתרון הדמוקרטיה", יחד עם נתן שרנסקי).

המצב בפועל שונה בתכלית, למרבה הצער. עצם המונח "אביב ערבי" מעורר חלחלה בנתניהו. הוא טוען כי היה הראשון שהתריע שאין מדובר באביב דמוקרטי, אלא בחורף איסלאמי ובגל אנטי-מערבי, אנטי-ישראלי ואנטי-דמוקרטי.

התקוממותם של מיליוני אזרחים ערבים, שהחליטו לתבוע דמוקרטיה, לא מעוררת בו השראה, אלא פחד. הוא בז לכל מנהיג במערב שהוקסם מהתמורות במצרים - בראש הרשימה נמצא נשיא ארצות הברית, ברק אובמה - וסבור כי גישה זאת משקפת תמימות.

נתניהו, למען האמת, אינו מאמין ביכולתם של הערבים לקיים משטר דמוקרטי. הרושם הוא שלדעתו מדינה ערבית עם משטר דמוקרטי מסובכת בסתירה פנימית.

טעימה מגישתו של נתניהו לאביב הערבי אפשר היה לקבל בחנוכת בטקס שבו חנך את המטה של גוגל בתל אביב, לפני כמה ימים. "אנו חיים באיזו מין אנומליה", אמר בנאומו שם. "בצד המרוץ לקדמה הפנטסטית הזאת יש גם רגרסיה, במיוחד באזורנו - חוזרים לקדמת ימי הביניים".

לזכותו של ראש הממשלה יש לומר כי מאז החל גל ההפיכות במדינות ערב הוא התנהל בזהירות ובאחריות. נתניהו הצליח להכיל את חוסר היציבות במצרים ואת הפיגועים בסיני ולשמר את הסכם השלום שהתערער. הוא גם שמר על מדיניות מאופקת מול סוריה.

עם זאת, הפחדים שהשתלטו על נתניהו בעקבות האביב הערבי גרמו לו לקפוא על שמריו מבחינה מדינית. הוא קידש את הסטטוס-קוו ביחסים עם הפלסטינים, גרר רגליים לנוכח מאמצי הפיוס עם טורקיה ואת הזמן ניצל רק להתחמשות ולהתבצרות. כתוצאה מכך הורע מעמדה האזורי והבינלאומי של ישראל ויכולתה של הממשלה בירושלים להשפיע על המציאות שסביבה הצטמצמה כמעט לאפס.

לנתניהו אין היום ערוץ קשר ישיר עם מדינה ערבית כלשהי או עם מי ממנהיגיהן למעט עבדאללה מלך ירדן, שגם היחסים עמו מתוחים. ישראל תלויה בארה"ב בכל הנוגע למגעים עם שכניה.

נתניהו אוהב להפליג בשבחי ישראל כדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. עם זאת, הוא מאותת כי היה מעדיף שהדמוקרטיה תהיה מונופול ישראלי באזור. מציאות כזאת תחזק את קו ההסברה המציג את ישראל כווילה בג'ונגל.

נתניהו אינו טועה לחלוטין כשאינו מקבל את התגובה הרומנטית שליוותה את הימים הראשונים של האביב הערבי. מצרים ותוניסיה עדיין רחוקות מלהיות דמוקרטיות ליברליות. אבל הטענה של נתניהו כאילו אין כל התקדמות בכיוון זה אינה נכונה. יתרה מזו, קביעתו כי חלה נסיגה במצב הדמוקרטיה במדינות ערב מתנשאת ומעליבה.

מאז נפתח, חשבון הטוויטר בערבית של נתניהו משך מעט פחות מ-400 עוקבים מהעולם הערבי. ראש הממשלה אולי יוכל למשוך עוד כמה עשרות אלפי עוקבים באינדונזיה ובמצרים, אבל אם לא יהיה שינוי בגישתו ובמדיניותו, הציוצים מדף המסרים הנצי שלו לא יעזרו לקנות את לבם של האזרחים בכיכר תחריר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ