מבריטניה דרך ניגריה ועד ברזיל: מה חושבות מדינות העולם על משבר האקלים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פעילי סביבה מנסים להיכנס למכרה פחם בגרמניה, ביוניצילום: THILO SCHMUELGEN/רויטרס
עדכונים

אינדונזיה

שריפה במטע דקלים באינדונזיה, ביוליצילום: AFP

מדינת האיים הגדולה בעולם נחשבת יחד עם אוסטרליה גם ליצואנית הפחם הגדולה בעולם. היא גם יצרנית שמן הדקלים הגדולה ביותר, שהמשך הפקתו כרוכה בבירוא לא מבוקר של יערות ובהרחבת שטחי גידול של דקלים. במרכז מערכת הבחירות באפריל עמדו אמנם בעיקר סוגיות בסיסיות כאבטלה, אינפלציה וחלוקת משאבים, לצד מדיניות זהות דתית מפלגת, אבל הממשלה אינה יכולה להתעלם מסוגיית האקלים. הבירה ג'קארטה שוקעת בגלל עליית מפלס הימים ולחצים בינלאומיים מאלצים אותה לפעול לאימוץ שיטה פחות הרסנית להפקת שמן דקלים.

מקסיקו

הפגנה נגד שינויי אקלים במקסיקו סיטי, במאיצילום: Marco Ugarte/אי־פי

סקר של מכון פראמטריה (Parametria) מחודש יולי 2018 מלמד שבעיות השחיתות, הפשע, ואחריהן הכלכלה, דחפו את הבוחרים להצביע לנשיא אנדרס מנואל לופס אוברדור. לאחר כניסתו לתפקיד, הוא לא אמר שיעשה רבות בתחום האקלים, אבל הוא הקפיא את הפקת האנרגיה מפצלי שמן. לאחר מכן הוא חנך בית זיקוק חדש לנפט והקפיא את קידומם של חוזים להפקת אנרגיה מתחדשת. במקביל, החמירו שריפות שפרצו ליד מקסיקו סיטי את זיהום האוויר בעיר הבירה, הסובלת כבר מרמה גבוהה של ערפיח. בחודש מאי נסגרו בתי ספר ליום בגלל רמה מסוכנת של זיהום באוויר.

קניה

בסקר שערך מכון TIFA ב–2018 התגלה שהבוחרים הקנייתים מודאגים בראש ובראשונה מיוקר המחיה (58%), ולאחר מכן מהאבטלה (14%) וממערכת הבריאות הכושלת (3%). במאי השנה עדיין לא החלה עונת הגשמים. בגלל התופעה החריגה פרסם הבנק המרכזי של המדינה, הנשענת בעיקר על חקלאות, תחזית נמוכה מהמתוכנן. עם זאת, 71% מהקנייתים שהשתתפו בסקר שערך מכון פיו בנוגע לסכנות המאיימות על העולם - החל במתקפות סייבר וכלה בתוכנית הגרעין של צפון קוריאה - ציינו שהבעיה שמטרידה אותם יותר מכל היא משבר האקלים.

טורקיה

סופות חריגות זרעו הרס באיסטנבול לפני שנתיים, אבל הבוחרים במדינה מוטרדים יותר מסוגיות אחרות. אבטלה, יוקר המחיה ושחיקת ערך הלירה הטורקית, הם בעיניהם הבעיות החמורות ביותר של המדינה, כך עולה מסקר שערכה אוניברסיטת קאדיר האס על המגמות החברתיות והפוליטיות בטורקיה. בחודשים האחרונים חלה ירידה ברמת איומי הטרור, המרחפים מעל טורקיה מאז ומתמיד. הסקר שנערך בחודש ינואר לא כלל סוגיות של אקלים וסביבה.

קנדה

שריפות יער באלברטה, במאיצילום: SOCIAL MEDIA/רויטרס

סוגיית שינויי האקלים צפויה להיות נושא מרכזי בבחירות הכלליות שייערכו בסתיו ושבהן יתברר אם המס שהטיל ראש הממשלה המכהן ג'סטין טרורדו על פחם, יסייע לו להיבחר מחדש. בעיית שינויי האקלים מדורגת במקום "גבוה יחסית" ברשימת הנושאים המטרידים את הבוחרים במדינה, סקר של מכון Abacus Data שנערך בנובמבר מלמד ש-74% מהנשאלים רואים בשינויי האקלים בעיה חמורה, או בינונית בחומרתה. עם זאת, היא דורגה אחרי בעיית ההתמכרות לסמים, השכר והפער בין עשירים לעניים. בראש רשימת הנושאים המטרידים את התושבים עמדה בעיית הדיור. לאחרונה אילצו שריפות לא עונתיות מוקדמות במחוז אלברטה לפנות תושבים ולצמצם את תפוקת הנפט באזור.

ברזיל

כריתת יערות באמזונס, ב-2017צילום: Bruno Kelly/רויטרס

בעקבות ההיקף הגדול של בירוא היערות באמזונס, שיטפונות אדירים ובצורות שפגעו בחקלאות ובאספקת האנרגיה שלה ברזיל היא ככל הנראה אחת המדינות שבהן השפעות שינויי האקלים ניכרות במיוחד. כך למשל, אספקת המים בברזיליה הוגבלה בקיץ שעבר ליומיים בשבוע. אף על פי כן, הנושא לא מככב כמעט במערכות בחירות ואינו בראש רשימת הדאגות של המצביעים. הנשיא ז'איר בולסונרו אינו מסתיר את כוונתו להפיק את המרב מאוצרות הטבע, במקום לשמר אותם. סקר מחודש דצמבר 2018 של מכון Ibope מלמד שנושאי השחיתות, האבטלה, הבריאות וביטחון הציבור, עומדים בראש רשימת הדאגות של המצביעים. רק 1% מהנשאלים התייחסו לסוגיית הסביבה כאל הבעיה המטרידה אותם ביותר.

רוסיה

שריפת יער בסיביר, החודשצילום: /אי־פי

ברוסיה מתו בחודשים אפריל ומאי עשרות בני אדם בשריפות יער בסיביר, שהמיסו שטחים נרחבים של כפור-עד בצפון רוסיה. אך כל אלה לא מצאו הד בלבבות התושבים במרכזי האוכלוסייה הגדולים. "אקולוגיה וסביבה" הגיעו למקום ה-15 ברשימת הנושאים שהטרידו את אזרחי רוסיה בסקר שנערך ב-19 במאי על ידי "הקרן הרוסית לדעת הציבור", ירידה מהמקום ה-11 שאליו הגיעו הנושאים האלה בינואר. הדאגות שהטרידו ביותר את האזרחים היו חשבונות השירותים הציבוריים (כגון החשמל והמים), האינפלציה והשכר. עם זאת, המודעות לסביבה - שבאה לידי ביטוי ברוסיה במודעות לזיהום האוויר והמים - הולכת וגוברת לאטה, ו–10% מהנשאלים ציינו את הזיהום כנושא עיקרי לדאגה, עלייה מ–6% ב–2016.

ארצות הברית

הצפות בלואיזיאנה בזמן הסופה בארי, החודשצילום: AFP

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הפך את הסיוע לתעשיית הפחם והקיצוץ בתקציב ההגנה על הסביבה לאבן יסוד של נשיאותו, וגם הודיע על פרישת ארצו מהסכם האקלים של ועידת פריז. עם זאת, סקרים מלמדים שהאמריקאים מודאגים משינויי האקלים: סקר של אוניברסיטת קוויניפיאק שנערך בדצמבר 2018, מלמד ש-69% מהנשאלים מודאגים במידה מסוימת או במידה רבה משינויי האקלים. 

ואולם מניתוח ההתפלגות המפלגתית של הנשאלים, עולים הבדלים ברורים: בקרב המצביעים הדמוקרטים עמד מספר המודאגים מהתופעה על 92%, לעומת 36% בקרב המצביעים הרפובליקאים. ארה"ב התמודדה באחרונה עם שורה של אסונות טבע, בהם שיטפונות אדירים במערב התיכון ובדרום ושריפות ענק שזרעו בשנה שעברה חורבן בקליפורניה. ב-2019 נרשמו עד כה 1,171 סופות טורנדו מדווחות בידי עדי ראייה, מספר גבוה בהרבה מהממוצע, לפי המכון הלאומי לאוקיינוסים ולאטמוספירה של ארה"ב ( US National Oceanic and Atmospheric Administration). על פי סקר קוויניפיאק, 90% מהמצביעים הדמוקרטים מייחסים אירועי מזג אוויר קיצוניים אלה לתופעת שינויי האקלים. לדעה זו שותפים רק 24% מהמצביעים הרפובליקאים.

בריטניה

מפגינים למען הסביבה חוסמים את הרכב של בוריס ג'ונסון, השבועצילום: /אי־פי

בבריטניה העסוקה בימים אלה בברקזיט, החשש לסביבה הגיע יחד עם הכלכלה למקום הרביעי בסקר על הנושאים החשובים ביותר, שנערך על ידי מכון YouGove בסוף אפריל, לעומת המקום התשיעי לפני שנה. שלושת הנושאים החשובים ביותר בעיני הבריטים היו הברקזיט, הבריאות והפשיעה.

דרום אפריקה

במארס התקרב שיעור האבטלה בדרום אפריקה ל-28%, ולכן הציבו הבוחרים את שוק העבודה ואת האבטלה בראש רשימת הסוגיות המטרידות אותם בשלושה סקרים שערך המכון ליחסים בין גזעיים בדרום אפריקה בין ספטמבר 2018 לאפריל 2019. בעקבותיהן ציינו את השחיתות ולאחר  מכן שירותים בסיסייים דוגמת חשמל ומים, פשיעה וביטחון, החינוך והדיור. ברשימה שבה מופיעות 13 סוגיות עיקריות, החל בסמים וכלה בגזענות, לא הוזכר האקלים כלל, וזאת למרות משבר המים שהגיע לשיאו מאמצע 2017 עד אמצע 2018, ושבמהלכו קייפטאון כמעט שהפכה לעיר הגדולה הראשונה בעולם שהמים אזלו בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ