מבריטניה דרך ניגריה ועד ברזיל: מה חושבות מדינות העולם על משבר האקלים?

במדינות רבות הפכו האקלים ואיכות הסביבה לשדה קרב פוליטי. אך לא כל האזרחים מייחסים לנושא חשיבות דומה, וישנן מדינות שסובלות מהשפעות שינויי האקלים אך רואות בכך סוגיה זניחה

בלומברג
פעילי סביבה מנסים להיכנס למכרה פחם בגרמניה, ביוני
בלומברג

שריפות יער השתוללו בקליפורניה ובסיביר. שיטפונות מחקו יבולים בארגנטינה. בצורות אילצו להטיל הגבלות על השימוש במים בקייפטאון, והן משפיעות על השיט בנהר הריין בגרמניה.

משבר האקלים הפך לכלל עולמי, והמודעות לו וגוברת בסקרים הבודקים את דאגות האזרחים. באחדות מהמדינות הוא נמצא במקום הגבוה ביותר או קרוב אליו, אך לא בכל העולם מייחסים לו אותה דחיפות. כך, בדיקה של הסקרים שנערכו בנושא והשוואתם חושפת הבדלים עצומים בין הדרך שבה נתפס המשבר לבין דאגות אחרות כמו מקומות עבודה וביטחון.

מצב זה מציג דילמה בפני מנהיגים פוליטים. מחד גיסא, רבים מהם מתמודדים עם צורך דחוף להוכיח כי הם פועלים למען הסביבה, ככל שהפעילות למען האקלים עולה לראש סדר העדיפויות של אזרחים וחברות כאחד. מאידך גיסא, יריביהם הפוליטים יכולים להאשים אותם בהתמקדות בסכנה רחוקה על חשבון חששות קיומיים מיידיים יותר, כגון שירותי בריאות או תמיכה בצמיחה כלכלית. הפער איננו רק כספי, אלא לעתים קרובות הוא קיים בין מצביעים עירוניים לבין מצביעים כפריים ועקב כך, משימתם של פוליטיקאים היא הרבה יותר מורכבת.

במדינות רבות הפכו האקלים ואיכות הסביבה לשדה קרב פוליטי ונושא למאבקים במערכות בחירות. בבחירות שנערכו במאי באיחוד האירופי בלטה עלייה בלתי צפויה בתמיכה במפלגות הירוקות. אך בבחירות באוסטרליה שנערכו באותו חודש, מפלגת הלייבור שתומכת באיכות הסביבה ומתנגדת לתעשיית הפחם, הפסידה קולות רבים באזורים חקלאיים ואיתם גם את השלטון, על אף התמיכה הגוברת לה זכתה בערים הגדולות. הנושא העיקרי בבחירות שצפויות להתקיים בקנדה בסתיו יהיה קרוב לוודאי המסים המוטלים על דלק מאובנים. 

עדכונים

אינדונזיה

שריפה במטע דקלים באינדונזיה, ביולי

מדינת האיים הגדולה בעולם נחשבת יחד עם אוסטרליה גם ליצואנית הפחם הגדולה בעולם. היא גם יצרנית שמן הדקלים הגדולה ביותר, שהמשך הפקתו כרוכה בבירוא לא מבוקר של יערות ובהרחבת שטחי גידול של דקלים. במרכז מערכת הבחירות באפריל עמדו אמנם בעיקר סוגיות בסיסיות כאבטלה, אינפלציה וחלוקת משאבים, לצד מדיניות זהות דתית מפלגת, אבל הממשלה אינה יכולה להתעלם מסוגיית האקלים. הבירה ג'קארטה שוקעת בגלל עליית מפלס הימים ולחצים בינלאומיים מאלצים אותה לפעול לאימוץ שיטה פחות הרסנית להפקת שמן דקלים.

מקסיקו

הפגנה נגד שינויי אקלים במקסיקו סיטי, במאי

סקר של מכון פראמטריה (Parametria) מחודש יולי 2018 מלמד שבעיות השחיתות, הפשע, ואחריהן הכלכלה, דחפו את הבוחרים להצביע לנשיא אנדרס מנואל לופס אוברדור. לאחר כניסתו לתפקיד, הוא לא אמר שיעשה רבות בתחום האקלים, אבל הוא הקפיא את הפקת האנרגיה מפצלי שמן. לאחר מכן הוא חנך בית זיקוק חדש לנפט והקפיא את קידומם של חוזים להפקת אנרגיה מתחדשת. במקביל, החמירו שריפות שפרצו ליד מקסיקו סיטי את זיהום האוויר בעיר הבירה, הסובלת כבר מרמה גבוהה של ערפיח. בחודש מאי נסגרו בתי ספר ליום בגלל רמה מסוכנת של זיהום באוויר.

קניה

בסקר שערך מכון TIFA ב–2018 התגלה שהבוחרים הקנייתים מודאגים בראש ובראשונה מיוקר המחיה (58%), ולאחר מכן מהאבטלה (14%) וממערכת הבריאות הכושלת (3%). במאי השנה עדיין לא החלה עונת הגשמים. בגלל התופעה החריגה פרסם הבנק המרכזי של המדינה, הנשענת בעיקר על חקלאות, תחזית נמוכה מהמתוכנן. עם זאת, 71% מהקנייתים שהשתתפו בסקר שערך מכון פיו בנוגע לסכנות המאיימות על העולם - החל במתקפות סייבר וכלה בתוכנית הגרעין של צפון קוריאה - ציינו שהבעיה שמטרידה אותם יותר מכל היא משבר האקלים.

טורקיה

סופות חריגות זרעו הרס באיסטנבול לפני שנתיים, אבל הבוחרים במדינה מוטרדים יותר מסוגיות אחרות. אבטלה, יוקר המחיה ושחיקת ערך הלירה הטורקית, הם בעיניהם הבעיות החמורות ביותר של המדינה, כך עולה מסקר שערכה אוניברסיטת קאדיר האס על המגמות החברתיות והפוליטיות בטורקיה. בחודשים האחרונים חלה ירידה ברמת איומי הטרור, המרחפים מעל טורקיה מאז ומתמיד. הסקר שנערך בחודש ינואר לא כלל סוגיות של אקלים וסביבה.

קנדה

שריפות יער באלברטה, במאי

סוגיית שינויי האקלים צפויה להיות נושא מרכזי בבחירות הכלליות שייערכו בסתיו ושבהן יתברר אם המס שהטיל ראש הממשלה המכהן ג'סטין טרורדו על פחם, יסייע לו להיבחר מחדש. בעיית שינויי האקלים מדורגת במקום "גבוה יחסית" ברשימת הנושאים המטרידים את הבוחרים במדינה, סקר של מכון Abacus Data שנערך בנובמבר מלמד ש-74% מהנשאלים רואים בשינויי האקלים בעיה חמורה, או בינונית בחומרתה. עם זאת, היא דורגה אחרי בעיית ההתמכרות לסמים, השכר והפער בין עשירים לעניים. בראש רשימת הנושאים המטרידים את התושבים עמדה בעיית הדיור. לאחרונה אילצו שריפות לא עונתיות מוקדמות במחוז אלברטה לפנות תושבים ולצמצם את תפוקת הנפט באזור.

ברזיל

כריתת יערות באמזונס, ב-2017

בעקבות ההיקף הגדול של בירוא היערות באמזונס, שיטפונות אדירים ובצורות שפגעו בחקלאות ובאספקת האנרגיה שלה ברזיל היא ככל הנראה אחת המדינות שבהן השפעות שינויי האקלים ניכרות במיוחד. כך למשל, אספקת המים בברזיליה הוגבלה בקיץ שעבר ליומיים בשבוע. אף על פי כן, הנושא לא מככב כמעט במערכות בחירות ואינו בראש רשימת הדאגות של המצביעים. הנשיא ז'איר בולסונרו אינו מסתיר את כוונתו להפיק את המרב מאוצרות הטבע, במקום לשמר אותם. סקר מחודש דצמבר 2018 של מכון Ibope מלמד שנושאי השחיתות, האבטלה, הבריאות וביטחון הציבור, עומדים בראש רשימת הדאגות של המצביעים. רק 1% מהנשאלים התייחסו לסוגיית הסביבה כאל הבעיה המטרידה אותם ביותר.

רוסיה

שריפת יער בסיביר, החודש

ברוסיה מתו בחודשים אפריל ומאי עשרות בני אדם בשריפות יער בסיביר, שהמיסו שטחים נרחבים של כפור-עד בצפון רוסיה. אך כל אלה לא מצאו הד בלבבות התושבים במרכזי האוכלוסייה הגדולים. "אקולוגיה וסביבה" הגיעו למקום ה-15 ברשימת הנושאים שהטרידו את אזרחי רוסיה בסקר שנערך ב-19 במאי על ידי "הקרן הרוסית לדעת הציבור", ירידה מהמקום ה-11 שאליו הגיעו הנושאים האלה בינואר. הדאגות שהטרידו ביותר את האזרחים היו חשבונות השירותים הציבוריים (כגון החשמל והמים), האינפלציה והשכר. עם זאת, המודעות לסביבה - שבאה לידי ביטוי ברוסיה במודעות לזיהום האוויר והמים - הולכת וגוברת לאטה, ו–10% מהנשאלים ציינו את הזיהום כנושא עיקרי לדאגה, עלייה מ–6% ב–2016.

ארצות הברית

הצפות בלואיזיאנה בזמן הסופה בארי, החודש

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הפך את הסיוע לתעשיית הפחם והקיצוץ בתקציב ההגנה על הסביבה לאבן יסוד של נשיאותו, וגם הודיע על פרישת ארצו מהסכם האקלים של ועידת פריז. עם זאת, סקרים מלמדים שהאמריקאים מודאגים משינויי האקלים: סקר של אוניברסיטת קוויניפיאק שנערך בדצמבר 2018, מלמד ש-69% מהנשאלים מודאגים במידה מסוימת או במידה רבה משינויי האקלים. 

ואולם מניתוח ההתפלגות המפלגתית של הנשאלים, עולים הבדלים ברורים: בקרב המצביעים הדמוקרטים עמד מספר המודאגים מהתופעה על 92%, לעומת 36% בקרב המצביעים הרפובליקאים. ארה"ב התמודדה באחרונה עם שורה של אסונות טבע, בהם שיטפונות אדירים במערב התיכון ובדרום ושריפות ענק שזרעו בשנה שעברה חורבן בקליפורניה. ב-2019 נרשמו עד כה 1,171 סופות טורנדו מדווחות בידי עדי ראייה, מספר גבוה בהרבה מהממוצע, לפי המכון הלאומי לאוקיינוסים ולאטמוספירה של ארה"ב ( US National Oceanic and Atmospheric Administration). על פי סקר קוויניפיאק, 90% מהמצביעים הדמוקרטים מייחסים אירועי מזג אוויר קיצוניים אלה לתופעת שינויי האקלים. לדעה זו שותפים רק 24% מהמצביעים הרפובליקאים.

בריטניה

מפגינים למען הסביבה חוסמים את הרכב של בוריס ג'ונסון, השבוע

בבריטניה העסוקה בימים אלה בברקזיט, החשש לסביבה הגיע יחד עם הכלכלה למקום הרביעי בסקר על הנושאים החשובים ביותר, שנערך על ידי מכון YouGove בסוף אפריל, לעומת המקום התשיעי לפני שנה. שלושת הנושאים החשובים ביותר בעיני הבריטים היו הברקזיט, הבריאות והפשיעה.

דרום אפריקה

במארס התקרב שיעור האבטלה בדרום אפריקה ל-28%, ולכן הציבו הבוחרים את שוק העבודה ואת האבטלה בראש רשימת הסוגיות המטרידות אותם בשלושה סקרים שערך המכון ליחסים בין גזעיים בדרום אפריקה בין ספטמבר 2018 לאפריל 2019. בעקבותיהן ציינו את השחיתות ולאחר  מכן שירותים בסיסייים דוגמת חשמל ומים, פשיעה וביטחון, החינוך והדיור. ברשימה שבה מופיעות 13 סוגיות עיקריות, החל בסמים וכלה בגזענות, לא הוזכר האקלים כלל, וזאת למרות משבר המים שהגיע לשיאו מאמצע 2017 עד אמצע 2018, ושבמהלכו קייפטאון כמעט שהפכה לעיר הגדולה הראשונה בעולם שהמים אזלו בה.

הודו

חלוקת מים בצ'נאי, בחודש שעבר

במערכת הבחירות הכלליות נכללו השנה בפעם הראשונה בתולדות הודו, צעדים למאבק בזיהום האוויר החמור בעולם. ואולם, הסוגיות שהכי הטרידו את הבוחרים היו חוסר סיוע ממשלתי לחקלאים, לצד מצוקה גדלה באזורים כפריים, היעדר משרות, ובאזורים כצ'נאי, גם חשש ממשבר מים. מפלגת BJP שמחזיקה בשלטון החלה להפנים ששינויי האקלים והבצורות הפכו לבעיה המטרידה יותר ויותר את ציבור, וראש הממשלה נרנדה מודי הודיע על הקמת משרד מיוחד למים.

דרום קוריאה

אבק בסיאול, במארס

לא במפתיע כנראה, הנושא העומד בראש סדר היום בסיאול הוא היחסים עם צפון קוריאה. מסקר של מכון Gallup מ-31 במאי עולה שסיבות מרכזיות נוספות לתמיכה או להסתייגות מהנשיא מון ג'יאה-אין הן מדיניותו בתחום השחיתות, הרווחה, הכלכלה והתעסוקה. שינויי האקלים אינם כלולים ברשימה, למרות השריפה שהשתוללה באותו חודש, שהיתה ככל הנראה הגדולה ביותר בתולדות דרום קוריאה. בשנים האחרונות גם גברה הדאגה מהרמה המסוכנת של זיהום מחלקיקי אבק, שבעטיה הוחלט לגייס את הצבא לעקוב אחר התופעה.

האיחוד האירופי

גל חום בצרפת, ביוני

בקיץ שעבר דווח על טמפרטורות שוברות שיאים מבריטניה ועד לפינלנד בגלל תקופת יובש ממושכת בצפון אירופה. השנה צפויות הטמפרטורות לעלות שוב לגבהים דומים ואולי אף יותר. מצפה הבצורת האירופי דיווח בספטמבר 2018 כי לגידולים נגרמו נזקים וכי ענף חיות המשק נתון ללחצים. היו גם "הפרעות משמעותיות" בלוגיסטיקה ועלייה בהוצאות ההובלה בשל השפעת הבצורת על נתיבי המים.

בסקר שנערך באביב השנה ב-27 מדינות האיחוד האירופי - פרט לבריטניה - התברר כי המאבק בשינויי אקלים וההגנה על הסביבה היו גורמים מרכזיים בחששות של 43% מהנשאלים לעומת 35% ב–2018. סיבות אלו הגיעו למקום הרביעי בדירוג לאחר הכלכלה והצמיחה (50%), אבטלת צעירים (49%) והגירה (44%). משבר האקלים היה הנושא העיקרי בשבע מדינות (שוודיה, הולנד, דנמרק, פינלנד, בלגיה, לוקסמבורג וגרמניה) לעומת חמש מדינות שישה חודשים לפני כן.

אוסטרליה

סוגיית "הסביבה" מטפסת לראש סדר העדיפות של הבוחרים ביבשת המאוכלסת הצחיחה בעולם, אבל היא מדורגת מתחת לחמש הסוגיות המטרידות ביותר את התושבים. סקר שערך מכון Ipsos Issues Monitor בחודש מארס דירג את שאלת שינויי האקלים במקום השישי; 21% מהנשאלים הצביעו עליה כעל הבעיה ראשונה בחשיבותה, לעומת 10% ב-2015. חמש הסוגיות שקדמו לה הן: יוקר המחיה, ביטוח בריאות, פשיעה, כלכלה והגירה. עם זאת, סקר של מכון Lowy, שפורסם לאחרונה, קובע שהאוסטרלים רואים בסוגיית שינויי האקלים את ה"איום מספר 1", לפני פריצות הסייבר ותוכנית הגרעין של צפון קוריאה. נושא האנרגיה והסביבה פילג את המצביעים בבחירות שנערכו במדינה בחודש מאי, שבהן נתנו רוב המצביעים באופן מפתיע את קולם לממשלתו השמרנית של סקוט מוריסון, המצדדת בהמשך הפעילות במכרות.

נורווגיה

מכונית חשמל באוסלו, בינואר

מדינה זו, אחת מיצרניות הנפט והגז הגדולות בעולם, נהנית מסביבה נקייה למדי ומובילה במספר המכוניות החשמליות ביחס למספר התושבים בעולם. אבל במונחים פוליטיים, נושא איכות הסביבה מצוי במקום נמוך יחסית ברשימת הסוגיות המדאיגות את הבוחרים; רק 17% מהם רואים בו סוגיה ראשונה במעלה, אחרי החינוך (28%) הבריאות (26%), הטיפול בקשישים (22%) והפערים החברתיים (18%). ואולם באוסלו הבירה, הבוחרים ציינו את שאלת הסביבה כשנייה בחשיבותה אחרי החינוך, עם 29% לעומת 30%.

יפן

קופי מקוק בזמן גל חום ביפן, ב-2018

בחודש מאי האחרון הגיעו הטמפרטורה בהוקאידו לשיא עבור חודש זה מאז החל הרישום. ככלל, סוקרים אינם נוהגים לשאול נשאלים על שינויי אקלים בסקריהם החודשיים וראש הממשלה נוטה להתייחס לנושא בנאומיו רק לעתים נדירות. סקרים אחדים מצביעים על ירידה בהתעניינות בנושא, לאחר שההתעניינות הגיעה לשיא ב-2007. ואולם בתשובה לשאלה על סדר עדיפויות שהממשלה צריכה להציב בתחום המדע בסקר שערך מכון ניקיי ( Nikkei) בחודש ינואר, ענו 66% מהנשאלים: "אנרגיה וסביבה", במקום השני אחרי הבריאות. כל המפלגות כללו מדיניות סביבה במצען, והן מסכימות על קיצוץ של 80% בהיקף פליטת גזי חממה עד 2050.

ניגריה

הבוחרים הניגרים מתעלמים כמעט לגמרי מבעיית האקלים, וזאת למרות תהליך המדבור בצפון מזרח המדינה והתכווצותו של אגן אגם צ'אד, הנחשב לסיבה שבגללה רועים נודדים דרומה, ושבגללו מתגלעים עימותים אלימים בינם לבין חקלאים. אף אחת מבין המפלגות הגדולות לא התייחסה לסוגיה במצע שלה וגם לא לקראת הבחירות שהתקיימו בפברואר. מערכת החינוך, הביטחון והחשמל העסיקו את המצביעים יותר מכל. הכלכלה, החקלאות ושוק העבודה קצת פחות.

ארגנטינה

בראש סדר העדיפויות של הבוחרים עומדות בעיית עליית המחירים לצרכן, נטל מס הגבוה, השחיתות והאבטלה. כך עולה מסקר של מכון אטלאס פוליטיקו (Atlas Politico) שמרכזו בסאו פאולו. נושא האקלים לא מופיע בו. חקלאי ארגנטינה הם בין הראשונים הסובלים מהשפעות שינויי האקלים, שבאים בין היתר לביטוי בשיטפונות שהשמידו שדות דגנים, בשל כמות הגשמים שירדו באזור הפמפס, אשר עלתה בחמש משש השנים האחרונות על הממוצע שנרשם ב-50 השנה האחרונות.

ישראל

הפגנה מול הכנסת נגד שינויי אקלים, השנה

סוגיית האקלים אינה מופיעה על מכ"ם הבוחרים הישראלים, גם אחרי שחמש שנות בצורת הורידו את מאגרי המים של המדינה לרמתם הנמוכה ביותר במאה שנים האחרונות והגבירו את התייבשותו של ים המלח. סקר שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה בחודש מאי מלמד שרק 2.5% מהישראלים היהודים ו-6.9% מהישראלים הערבים סבורים שסוגיית הסביבה צריכה להיות כלולה בהסכמים קואליציוניים. סוגיות ביטחון ומצוקות סוציו־אקונומיות עומדות בראש סדר העדיפות, על רקע האי שוויון הגדל בהכנסות ואיומי הביטחון המרחפים על גבולותיה הצפוניים והדרומיים של המדינה.

סין

עובד בתעשיית הפחם בצפון סין, ב-2015

המדינה בעלת האוכלוסייה הגדולה בעולם אינה מקיימת כידוע בחירות, אבל אין זה אומר שהיא חסינה מפני השפעות שינויי האקלים הנגרמים בידי האדם. המפלגה הקומוניסטית פעלה לצמצם את פעילות תחנות הכוח שמופעלות על ידי פחם כדי לשפר את איכות האוויר, והנשיא שי ג'ינפינג חתם על הסכם האקלים של פריז. סקר שנערך בנובמבר 2017 מצביע על רמת מודעות גבוהה לסוגיית שינוי האקלים וקובע ש־90% מהנשאלים תומכים ביישום הסכם פריז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ