עדכונים

רוסיה: מוות ראשון של חולת קורונה במדינה

הרשויות ברוסיה דיווחו היום (חמישי) כי אשה בת 79 שאובחנה כנשאית של נגיף הקורונה מתה היום. לפי הדיווח, האשה, שסבלה מבעיות רפואיות קודמות, מתה מדלקת ריאות. עד כה דווחו ברוסיה 147 מקרים של הידבקות בנגיף הקורונה. 

(רויטרס)

הבנק המרכזי של אירופה ירכוש ניירות ערך ב-750 מיליארד אירו

מתוך חשבון הטוויטר של כריסטין לגארד

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הודיע על תוכנית חירום לרכישת ניירות ערך במגזר הפרטי והציבורי בסך 750 מיליארד אירו. לפי הודעת הבנק, הוא פועל "להבטיח כי משפחות, חברות פרטיות, בנקים וממשלות יוכלו כולם ליהנות מתמיכה פיננסית שתאפשר להם לספוג את הזעועים הנוכחיים".

נשיאת הבנק, כריסטין לגארד, הוסיפה כי "בזמנים חריגים יש צורך בצעדים חריגים. המחויבות שלנו לאירו אינה מוגבלת ואנו נחושים להשתמש בכל הכלים שלרשותנו".

הסנאט בארה"ב אישר חבילת סיוע בסך 100 מיליארד דולר

הסנאט בארה"ב אישר הלילה חבילת סיוע בסך מאה מיליארד דולר כדי להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של התפשטות נגיף הקורונה. הנשיא, דונלד טראמפ, צפוי לחתום בהמשך על חוק שיוציא לפועל את הצעדים שאישרו הסנאטורים.

בין היתר, החבילה כוללת בדיקות לאיתור הנגיף ללא עלות לחולה עצמו, הוצאת עובדים במקומות המעסיקים פחות מ-500 איש לחופשת מחלה בת שבועיים בתשלום, הגדלת קצבת אבטלה ב-10%, והקצבת סכומים לסיוע לאוכלוסיות נזקקות לצורך רכישת מזון בסכום כולל של יותר ממיליארד דולר.

אוסטרליה וניו זילנד סוגרות את גבולותיהן

אוסטרליה וניו זילנד הודיעו הלילה על סגירת גבולותיהן לזרים, במאמץ לבלום את התפשטות נגיף הקורונה. עד כה אותרו באוסטרליה 636 חולים ונמסר על שישה מתים מהנגיף. בניו זילנד דווח על 28 חולים, וטרם ידוע על מקרי מוות.

ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, הודיע כי תותר כניסתם של אזרחי המדינה, תושבי קבע ובני משפחתם הגרעינית בלבד. ראשת ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, מסרה כי רק לאזרחי המדינה ולתושבי קבע תתאפשר כניסה.

לראשונה לא זוהו מקרים חדשים של חולי קורונה במחוז חוביי בסין

שר הבריאות של סין, מא שיאווי, מסר הלילה (חמישי) כי לא זוהו כל מקרים חדשים של חולים בנגיף הקורונה בעיר ווהאן, בירת מחוז חוביי, וכן במחוז עצמו. ווהאן היתה מוקד התפרצות הנגיף בסין, בסוף דצמבר, ועד לאחרונה היתה המוקד הגדול ביותר של הקורונה בעולם. הדיווח הלילה הוא הפעם הראשונה שבה לא נמסר על מקרים חדשים באזור זה.

בימים האחרונים דיווחו הרשויות בסין על האטה בקצב ההדבקה באזור זה בפרט, ובמדינה כולה בכלל. עיקר המאמץ עתה מופנה לאיתור חולים המגיעים מחוץ למדינה, על מנת למנוע התפרצות נוספת בסין. ביממה האחרונה זוהו 34 מקרי הדבקה "מיובאים", מהם 21 באזור הבירה בייג'ין.

שלשום דווח כי מתוך 13 חולים חדשים בסין כולה, מקרה אחד בלבד זוהה כהדבקה מקומית - והיתר היו מקרים שבהם אדם ששב מחו"ל הדביק חולים חדשים.

(רויטרס)

בריטניה תסגור בתי ספר, גנים ואוניברסיטאות בשל נגיף הקורונה

בריטניה הורתה על סגירתם של בתי הספר, הגנים והמוסדות האקדמיים החל מיום שישי הקרוב ועד להודעה חדשה. לפי הודעת שר החינוך, חלק ממוסדות החינוך יישארו פתוחים כדי לטפל בילדיהם של עובדים חיוניים, כמו עובדי מערכת הבריאות. 

השר, גאווין וויליאמסון, אמר לפרלמנט כי השינוי במדיניות הממשלה נובע מהידע המצטבר על נגיף הקורונה. "אני יודע שהמצב נעשה יותר ויותר מאתגר", אמר, "...המדע רומז כעת שפתיחתם של בתי הספר יזיק עם התלמידים והמורים יותר משיועיל עמם".

מספר המתים מהקורונה בצרפת קפץ ב-89 והוא עומד על 264 בני אדם

מספר המתים כתוצאה מהידבקות בנגיף הקורונה בצרפת קפץ ב-89, והוא עומד כעת על 264 בני אדם. על פי משרד הבריאות במדינה, שנמצאת ביומו השני של הסגר הכללי שהוכרז אתמול, זוהי עליה של 51% במספר המתים ביחס לאתמול, שעמד על 175 מקרי מוות.

מספר החולים בקורונה בצרפת עומד כעת על 9,134 בני אדם, עלייה של 18% מהנתון שפורסם אתמול ועמד על 7,730 חולים.

ארגון הבריאות העולמי רותם מדינות בעולם לשיתוף מידע על הנגיף

ארגון הבריאות העולמי אוסף נתונים משורה של ניסויים למציאת חיסון ממספר מדינות ברחבי העולם. בהצהרה לתקשורת שערך יושב ראש הארגון, הסביר ד"ר טדרוס אדהנום גברייזוס את חשיבות שיתוף המידע בין המחקרים השונים. "המון מחקרים קטנים שנערכים בשיטות שונות לא יתנו לנו את ההוכחה הוודאית שאנחנו צריכים בנוגע לדרכי טיפול יעילות בנגיף", אמר טדרוס, "אבל מחקר אחד, בינלאומי, יצליח לקחת את המידע הקיים ולרתום אותו למציאת הטיפול היעיל ביותר".

במסיבת עיתונאים בז'נבה, אמר טדרוס כי עד כה הצטרפו ליוזמה קנדה, צרפת, איראן, נורווגיה, דרום אפריקה, ספרד, שוויץ, אפגניסטאן, בחריין ותאילנד. טדרוס הוסיף נתונים חדשים על התפשטות הנגיף בעולם, בין השאר ש-80% מהחולים נמצאים באסיה ובאירופה. בכיר אחר בארגון, מייק ראיין, התייחס היום למצב באפריקה ואמר שיש לאסור על התקהלויות: "אפריקה צריכה להתעורר", אמר ראיין.  

מרקל: התפשטות הקורונה היא המשבר החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה כי התפשטות הקורונה היא המשבר החמור ביותר שגרמניה נאלצה להתמודד איתו מאז מלחמת העולם השנייה. בנאום לאומה על רקע משבר הקורונה, אמרה מרקל שהמטרה היא להאט את התפשטות הנגיף: "עלינו לפעול כדי להאט את התפשטותו, כך שנוכל לטפל בחולים בדרך הטובה ביותר ולמצוא חיסון".

בנאום, ששודר בטלוויזיה, אמרה הקנצלרית כי אזרחי גרמניה צריכים להתייחס לנושא הקורונה ברצינות רבה יותר, וביקשה מהגרמנים לגלות סולידריות אלו לאלו. מרקל ציינה כי הצעדים שננקטים נשקלים ונבחנים ללא הרף, וביקשה מהאזרחים לפעול על פיהם.

מרקל, היוםצילום: Uta TOCHTERMANN / AFP

מקור: מספר המתים בלומברדיה ביממה האחרונה קפץ ב-319

מספר המתים מנגיף הקורונה במחוז לומברדיה שבצפון איטליה עלה ל-1,959, כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס מפי מקורות. זוהי עליה של 319 מקרי מוות ב-24 השעות האחרונות. לומברדיה הוא המחוז האיטלקי שהושפע בצורה הקשה ביותר מהקורונה במדינה.

ארגון הבריאות העולמי מבהיר: אין המלצה גורפת להימנע מנטילת איבופרופן

האם נטילת תרופות המכילות איבופרופן – שנמכרות בישראל בעיקר תחת שמות המותגים אדוויל ונורופן – יכולה לגרום להחמרת תסמיני מחלת קוביד-19 (הידועה בתור מחלת נגיף הקורונה)? ארגון הבריאות העולמי מבהיר לפניית "הארץ" כי נכון לעכשיו, אין הנחיות חדשות ואין המלצה גורפת להימנע מהשימוש בתרופות הללו.

"ארגון הבריאות העולמי מודע לחששות לגבי השימוש בתרופות אנטי-דלקתיות לא סטרואידיות (כמו איבופרופן) לטיפול בחולי קוביד-19 עם חום גבוה", נמסר מהארגון. "ארגון הבריאות העולמי בודק ראיות נוספות בנושא לפני שתתקבל המלצה רשמית. אולם לאחר סקירה מהירה של הספרות המדעית, איננו מודעים למידע קליני או מבוסס אוכלוסייה שפורסם בנושא".

לכתבה המלאה

טורקיה הודיעה על סגירת הגבולות עם יוון ובולגריה

טורקיה הודיעה כי תסגור את גבולותיה עם יוון ובולגריה, על מנת לבלום את התפשטות הנגיף. הרשויות לא יאפשרו כניסה או יציאה דרך מעברי הגבול עם שתי המדינות, למעט למעבר סחורות. היום דיווחה טורקיה על מקרה מוות ראשון מהנגיף ועל זינוק במספר החולים בשטחה, ל-98.

מספרי החולים בבריטניה ובשוויץ זינקו במאות

מספר החולים בקורונה בשוויץ קפץ ביממה האחרונה בכ-300 בני אדם, והוא עומד כעת על 3,082 חולים מאובחנים. לפי הודעת משרד הבריאות, 21 בני אדם מתו כתוצאה מהקורונה במדינה.

בבריטניה הודיעו הרשויות כי 2,626 בני אדם אובחנו כחולים בקורונה, עליה של כ-700 בני אדם מהעדכון האחרון. 71 בני אדם מתו במדינה לאחר שחלו בקורונה.

ארה"ב וקנדה סוגרות את הגבול ביניהן "לכל תנועה לא חיונית"

הגבול בין ארה"ב לקנדה ייסגר בשל התפשטות הקורונה, כך הודיע היום נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. הנשיא אמר כי הגבול ייסגר "לכל תנועה שאיננה חיונית", אך לא פירט. הוא גם טען כי המסחר בין המדינות לא יפגע. ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, שמצא בעצמו בבידוד לאחר שאשתו נדבקה בנגיף, אמר כי קווי המסחר החוצים את הגבול לא ייפגעו מסגירתו.

האירוויזיון בוטל בגלל התפשטות הקורונה

הנהלת האירוויזיון הודיעה כי תחרות השירים השנתית של 2020 בוטלה בשל התפשטות הקורונה. ההודעה על ביטול התחרות, שהיתה אמורה להתקיים השנה ברוטרדם שבהולנד, פורסמה בחשבון הטוויטר הרשמי של התחרות. 

מניין המתים בספרד עלה ל-558

מספר המתים בספרד עלה היום ל-558, ומספר החולים ל-13,700. שלשום הנהיגה ספרד סגר בתחומיה כדי לבלום את התפשטות נגיף הקורונה.

איראן דיווחה על זינוק של 147 מתים ביממה

הרשויות באיראן דיווחו היום על זינוק של 147 מתים מנגיף הקורונה ביממה אחת. מספר המתים המעודכן במדינה חצה עם העדכון את ה-1,100. לפי שעה ישנם יותר מ-16 אלף חולים ברפובליקה האיסלאמית, ומספר המחלימים עבר את ה-5,300.

בעיראק עלה היום מספר המתים מהנגיף ל-12, ועל 164 חולים. 43 בני אדם שאובחנו כחולים הספיקו להחלים.

סוכנויות האו"ם ישהו פעולות ליישוב פליטים מחדש

סוכנות הפליטים של האו"ם וארגון ההגירה הבינלאומי הודיעו כי יפסיקו את הפעולות ליישוב פליטים מחדש. בהודעה משותפת מסרו שני הארגונים הפועלים תחת האומות המאוחדות כי מדובר בצעד זמני נוכח משבר התפשטות נגיף הקורונה וכי "הוא יישאר בתוקף ככל שיהיה בכך צורך".

במצב שבו מדינות רבות סגרו את גבולותיהן בפני זרים והקפיאו את התוכניות לקליטת פליטים, לא נותרה ברירה לשני הארגונים אלא להשהות את פעילותם. בהודעתם הדגישו את הסכנות שבחשיפת פליטים לנגיף עם הגעתם למדינות חדשות.

ההודעה מגיעה ברקע אזהרות של ארגוני זכויות אדם באירופה כי פליטים זקוקים לסיוע דווקא בשעה שבה מתפשטת מגפה ביבשת. מוקד מרכזי שמפניו התריעו ארגונים אלה הוא מחנות הפליטים בחמישה איים ביוון, בהם האי לסבוס, שם שוהים כ-36 אלף בני אדם בצפיפות רבה וללא חימום וחשמל.

בלגיה הכריזה על סגר בשטחה כדי לבלום את הנגיף

בלגיה הודיעה כי תחיל סגר בשטחה כדי לבלום את התפשטות נגיף הקורונה. הממשלה החדשה שהושבעה השבוע התכנסה אמש והחליטה על צעדים מחמירים למאבק בנגיף - לרבות הפסקת פעילותם של עסקים לא חיוניים והגבלת ההתכנסויות הציבוריות לפי מפתח של אדם אחד על עשרה מ"ר. עד כה נדבקו יותר מאלף בני אדם בבלגיה בנגיף הקורונה, ועשרה מתו.

ראשת הממשלה סופי וילמס הדגישה את הצורך בריחוק חברתי ואת האמצעים הטכנולוגיים שיכולים לסייע בשמירה על קשרים חברתיים בכל זאת. וילמס, שמונתה ביום שני בידי המלך שארל? להקים ממשלה קבועה אחרי 15 חודשים שבהם כיהנה ממשלת מעבר של מומחים, הוסיפה כי "ההחלטות הללו לא התקבלו כלאחר יד, והן כורח המציאות נוכח המצב. הצלחה במאבק במגפה היא תוצאה של המאמצים שכל אחד מאתנו ישקיע באופן אישי".

דובר ארגון הבריאות העולמי המליץ לא להשתמש בשלב זה באיבופרופן כדי להתמודד עם קורונה

דובר ארגון הבריאות העולמי המליץ שלא ליטול בשלב זה את משכך הכאבים ומוריד החום איבופרופן, הנמכר גם תחת השמות המסחריים אדוויל ונורופן, כדי להתמודד עם קורונה. דובר הארגון, כריסטיאן לינדמאייר, נשאל על הנושא במסיבת עיתונאים בז'נבה לאחר ששר הבריאות הצרפתי, אוליבייה וראן, אמר כי מחקרים מצביעים ששימוש באיבופרופן עלול להחמיר את הסימפטומים של המחלה. בפועל, לא נערכו כלל מחקרים על איבופרופן וטיפול בקורונה, שיוכלו לאשש או להפריך את הטענה הזאת. ההמלצה גם לא מופיעה באתר הארגון.

"בשלב זה אנחנו ממליצים להשתמש בפרצטמול (הנמכרת גם תחת השמות המסחריים אקמול ודקסמול) ולא באיבופרופן לטיפול עצמי. זה חשוב", אמר. עם זאת, הוא הבהיר: "אם איבופרופן מסופק לכם על ידי גורמי רפואה מקצועיים, זה כמובן תלוי בהם".

(אסף רונאל)

דיווח: בכירים בממשל האמריקאי מודאגים מהתנהלות שר החוץ פומפאו במשבר

בכירים במשרד החוץ האמריקאי אומרים כי הם מודאגים מהאופן שבו שר החוץ, מייק פומפאו, ובכירים אחרים בממשל, הגיבו למשבר מגפת הקורונה - כך לפי פרסום הבוקר (רביעי) באתר החדשות האמריקאי "דיילי ביסט".

במהלך השבועיים האחרונים, גורמים במטה משרד החוץ בוושינגטון, לצד גורמים בלפחות שתי שגרירויות אמריקאיות מעבר לים, ביטאו את תסכולם מול מנהליהם על אודות היעדר המידע שמועבר אליהם. לא נמסר להם מידע בנוגע לכיצד מצפה המשרד למנוע הדבקות בקהילה וכיצד לנהוג בנסיעות עבודה ובפגישות עם דיפלומטים זרים. כמו כן נאמר בפרסום, כי משרד החוץ לא מספר מידע ברור על אודות מספר הנדבקים. 

לפי הפרסום, כל אותם חמשת גורמים ששוחחו עם "דיילי ביסט" ביקשו לשמור על אנונימיות מתוך חשש לתגובה נגדם מצד משרדו של פומפיאו. 

(הארץ)

טורקיה דיווחה על מוות ראשון בשטחה

טורקיה דיווחה אתמול (שלישי) על מוות ראשון מנגיף הקורונה בשטחה. שר הבריאות פהרטין קוצ'ה אמר גם כי מספר הנדבקים במדינה הוכפל ועומד על 98. לדברי קוצ'ה, החולה שמת, בן 89, נדבק ככל הנראה בנגיף מחולה שהיה שהגיע מסין. 

הנשיא רג'פ טייפ ארדואן צפוי לקיים היום פגישת תיאום כדי לדון בתגובתה של טורקיה למשבר. 

(ד-פ-א)

האיחוד האירופי החליט על סגירה מיידית של גבולותיו

הנציבות האירופית הודיעה היום (שלישי) כי מנהיגי מדינות האיחוד החליטו על סגירה מיידית של הגבולות, ולא לאפשר כניסה של זרים למשך 30 יום, זאת כחלק ממלחמתו של גוש המדינות בהתפשטות נגיף הקורונה. 

במסיבת עיתונאים שערכה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי מנהיגי המדינות הסכימו כי ההגבלות החדשות צפויות להיכנס לתוקף באופן מיידי, וכי גרמניה פועלת עכשיו להשיב את אזרחיה לשטחה. 

נשיאת הנציבות האירופית אמרה כי כל מדינה תחליט על אופן היישום של סגירת הגבולות, לרבות החלטה לאפשר כניסה לאזרחים ממדינות לא חברות, אך המטרה היא ליישם את ההגבלה "מהר ככל שניתן". ההחלטה התקבלה בשיחת וידאו שערכו מנהיגי 27 המדינות החברות.

"היתה תמימות דעים וגישה מאוחדת לגבי הגבלות על תנועה, שלא יחולו על אזרחים בריטים, תושבים, אנשי רפואה וחוקרים, ושליחי סחורות בין מדינות האיחוד", אמרה אורסולה פון דר ליין. בנציבות האירופית הסבירו כי ייושם מסלול מהיר שיאפשר העברה של סחורות לתוך המדינות. 

(אי-פי והארץ)

מניין המתים באיטליה עלה ל-2,503

הרשויות באיטליה דיווחו היום (שלישי) כי עוד 345 בני אדם מתו מנגיף הקורונה ביממה האחרונה. מניין המתים עומד על 2,503. עד כה נדבקו במדינה 31,506 בני אדם. 

(רויטרס)

שר האוצר של ארה"ב: מצב חברות התעופה "גרוע יותר מב-11 בספטמבר"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר היום (שלישי) במסיבת עיתונאים שערך בבית הלבן כי אם הציבור האמריקאי יישמע להוראות "המדינה שלנו, ולמעשה העולם, יוכלו להשתקם מהר מאוד". 

טראמפ קרא לציבור לעבוד מהבית כשאפשר, ולהשתמש בשירותי רפואה מרחוק. "אם נעשה הקרבות יחד, נוכל להגן על האנשים שלנו ולשקם את הכלכלה במהירות". 

שר האוצר של ארה"ב, סטיב מנוצ'ין אמר כי מצב חברות התעופה "גרוע יותר מב-11 בספטמבר". מנגד, הבטיח טראמפ כי התעשייה תהיה "במצב טוב". מנוצ'ין הוסיף כי הממשל בוחן את האפשרות לשלוח לאמריקאים "בתוך שבועיים" המחאות במטרה להתמודד עם הנזקים הכלכליים של התפרצות הנגיף. 

הנשיא האמריקאי אמר כי מוקדם יותר הבוקר שוחח עם מנהלים בכירים של רשתות המזון המהיר בארה"ב על ההנחיות החדשות שקוראות לציבור להימנע מלאכול במסעדות. 

(הארץ)

הערכה בבריטניה: ייתכן שכ-55 אלף תושבים נדבקו כבר בנגיף

המדען הראשי של בריטניה העריך היום (שלישי) כי ייתכן שעד ל-55 אלף בריטים כבר נדבקו בנגיף, אך לא אובחנו. את ההערכה הזו הציג פטריק וולאס בפני ועדת הבריאות של הפרלמנט הבריטי. 

בתוך כך, הרשויות בבריטניה דיווחו על זינוק במספר הנדבקים במדינה בתוך יממה, מ-407 ל-1,950.

(הארץ)

הטלוויזיה הממלכתית של איראן באזהרה לציבור: "מיליונים" ימותו אם לא תישמעו להוראות

הרפובליקה האיסלאמית של איראן פרסמה היום (שלישי) את האזהרה החמורה ביותר שלה עד כה בנוגע להתפרצות נגיף הקורונה בשטחה. עיתונאית מטעם ערוץ הטלוויזיה הממלכתי שהיא גם רופאה, טענה כי "מיליונים" עלולים למות באיראן אם הציבור ימשיך לנוע במדינה, וימשיך להתעלם מהנחיות רשויות הבריאות.

לפי נתונים שפורסמו, בערך תשעה מתוך עשרה מקרי הידבקות במזרח התיכון הם מאיראן, שבה במשך ימים ארוכים הכחישו הרשויות את חומרת ההתפרצות במדינה.

ד"ר אפרוז אסלאמי, ציטטה בדבריה מחקר שערכה אוניברסיטת שריף לטכנולוגיה בטהראן, שהציג שלושה תרחישים, בהם כאמור מוות של מיליונים: אם התושבים ישתפו פעולה עכשיו, באיראן יידבקו 120 אלף בני אדם ועוד 12 אלף ימותו עד שההתפרצות תמוגר. אם שיתוף הפעולה מצד הציבור יהיה בינוני, כ-300 אלף יידבקו ו-110 אלף ימותו. 

(אי-פי)

מועמד בולט לתפקיד קנצלר גרמניה נדבק בקורונה

פרידריך מֶרץ, חבר המפלגה הנוצרית-דמוקרטית בגרמניה ומועמד בולט לראשותה, צייץ היום (שלישי) בטוויטר כי נדבק בנגיף הקורונה. אם ייבחר מרץ לראשות המפלגה, הוא צפוי להתמודד גם על תפקיד הקנצלר של גרמניה ב-2021. 

מרץ, בן 64, מבקר בולט של הקנצלרית אנגלה מרקל, הודח ב–2002 מתפקיד מצליף המפלגה, ופרש מהפוליטיקה כדי לצבור הון. מרץ התמנה למנכ"ל החברה לייעוץ פיננסי BlackRock Germany ולאחרונה הוא התפטר מתפקידו.

(ניו יורק טיימס והארץ)

פרידריך מֶרץצילום: Jens Meyer/אי־פי

יותר מ-11 אלף איש חלו בספרד, מניין המתים במדינה עלה ל-491

יותר מ-11 אלף איש נדבקו בנגיף הקורונה בספרד, כך דיווחו הרשויות היום. מניין המתים במדינה עלה ל-490 בני אדם. לדברי פרננדו סימון, ראש מנהלת רפואת החירום במדינה, מספר החולים במדינה עומד כעת על 11,178 בני אדם - זינוק של 2,017 חולים לעומת אתמול, אז היה ידוע על 9,161 חולים.

(רויטרס)

איראן: מספר המתים עלה ל-988, 1,178 נדבקים חדשים בתוך יממה

איראן דיווחה שמספר המתים מנגיף הקורונה עלה ל-988 לאחר שביממה האחרונה נרשמו 135 מקרי מוות חדשים. עוד דווח שב-24 השעות האחרונות נוספו  1,178 מקרי הידבקות חדשים בשטחה.

דובר משרד הבריאות האיראני, קיאנוש  ג'הנפור, מסר כי נכון לעכשיו עומד מספר מקרי ההידבקות במדינה על 16,169 והוסיף כי 5,389 החלימו מהנגיף.

(רויטרס)

יותר מ-3,600 אזרחים טורקים יפונו לארצם מתשע מדינות באירופה

טורקיה תפנה יותר מ-3,600 אזרחים טורקים מתשע מדינות באירופה עד חצות על רקע התפשטות נגיף הקורונה – כך הודיע שר החוץ מוולוט צ'וואשוגלו.

שר החוץ הטורקי, מוולוט צ'וואשוגלו, אמר במסיבת עיתונאים ש-3,614 אזרחים טורקים שביקרו או למדו באירופה, יוטסו ב-34 טיסות נפרדות של חברת התעופה הלאומית "טורקיש איירליינס". כל המפונים ייכנסו לבידוד של 14 יום במעונות ייעודיים באיסטנבול ובעיר קוג'אלי, הנמצאת במרחק של כמאה ק"מ מזרחית לאיסטנבול.

תשע המדינות שמהן יפונו האזרחים הטורקים הן גרמניה, ספרד, צרפת, אוסטריה, נורווגיה, דנמרק, שוודיה, בלגיה והולנד. מדינות אלה הן בין 20 המדינות שמהן הפסיקה טורקיה את הטיסות אליה. שר החוץ הטורקי הוסיף כי אזרחים טורקים בבריטניה יפונו בנפרד מבלי לציין בכמה מדובר. לדבריו, ארצו שוקל לפנות כ,1,500 אזרחים טורקים מתוניסיה.

מספר הנדבקים בקורונה בטורקיה עומד לפי שעה על 47. כחלק מצעדי המדינה לבלום את התפשטות הקורונה, נסגרו בתי ספר אוניברסיטאות, בתי קפה, מסעדות ובתי קולנוע ואירועים בוטלו. יתר על כן, אלפי עולי רגל מוסלמים ששבו מסעודיה נכנסו לבידוד עם שובם לטורקיה.

(ד-פ-א)

פעולות חיטוי באנקרהצילום: AFP

מקרה הדבקה אחד בתוך סין - הנתון הנמוך ביותר זה כחודשיים

סין דיווחה על 21 מקרי הידבקות חדשים בנגיף הקורונה וכן על 13 מקרי מוות. מתוך כל מקרי ההידבקות, רק אחד הוא של אדם שנדבק במדינה ואילו היתר הם של אזרחים ששבו מחו"ל. מדובר בנתון הנמוך ביותר של הדבקה מקומית מאז שהסינים החלו לדווח באופן יומיומי על ההדבקות לפני כחודשיים.

מקרה ההדבקה היחיד בתוך סין היה במחוז חוביי, האזור שבו התפרץ לראשונה נגיף הקורונה.

עד כה, 3,226 בני אדם מתו מהקורונה בסין, מספר הנדבקים עומד על 80,881 ומספר המחלימים על 68,679.

(ד-פ-א)

צוות רפואי בבית חולים של הצלב האדום בווהאן, סין, אתמולצילום: AFP

איראן שחררה זמנית 85 אלף אסירים, בהם אסירים פוליטיים

איראן שחררה זמנית כ-85 אלף אסירים, בהם אסירים פוליטיים, על רקע התפשטות נגיף הקורונה במדינה – כך הודיעה מערכת המשפט במדינה.

"כ-50% מהמשוחררים הם אסירים ביטחוניים. כמו כן, בבתי הסוהר נקטנו באמצעי מניעה כדי להתמודד עם ההתפרצות", אמר דובר בתי המשפט גולמחוסיין איסמעילי.
החוקר מיוחד של האו"ם לזכויות אדם באיראן אמר בשבוע שעבר שטהראן תשחרר זמנית את כל האסירים הפוליטיים מבתי הסוהר הצפופים כדי לסייע לבלום את התפשטות הקורונה.

(רויטרס)

ראשת ממשלת נורווגיה ערכה מסיבת עיתונאים לילדים: "זה בסדר לפחד"

ראשת ממשלת נורווגיה ארנה סולברג ערכה אתמול (שני) מסיבת עיתונאים שיועדה לילדים, ובה הבהירה שמותר לפחד "בתקופה המיוחדת הזו" של התפרצות הווירוס במדינה. עד כה אובחנו 1,347 חולים בנורווגיה ושלושה מהם מתו.

"עוברים עלינו ימים מיוחדים, והרבה ילדים חושבים שהמצב מפחיד", אמרה סולברג. "מותר לפחד כשכל כך הרבה דברים מתרחשים בבת אחת". סולברג הוסיפה שגם במקרה שבו מגלים מקרה הידבקות בבית הספר אין סיבה להילחץ. "גם במצב כזה, כמעט כולם יהיו בסדר", אמרה.

(רויטרס)

ברזיל: מאות אסירים נמלטו יממה לפני הטלת הגבלות על זכויותיהם

מאות אסירים נמלטו מארבעה בתי כלא בברזיל אתמול (שני), יממה לפני כניסת הגבלות על זכויות התנועה שלהם לתוקף. גורמים ברשויות בסאו פאולו אישרו את הפרטים והוסיפו שבשלב זה אין ביכולתם להעריך כמה אסירים נמלטו בדיוק, אך ככל הנראה מדובר בכמה מאות מהם. ערוצי תקשורת מקומיים העריכו שמדובר בכ-1,000 אסירים.

בסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות נראו עשרות אסירים בורחים בריצה מאחד מבתי הכלא, אך בכלי התקשורת התקשו לאמת את מקורם.

(רויטרס)

תאילנד: אותרו עוד 30 נדבקים בקורונה

בתאילנד דיווחו הבוקר הרשויות על עוד 30 מקרי הידבקות בווירוס הקורונה. עד כה אובחנו 177 חולים במדינה ואדם אחד מת. 41 מהחולים החלימו. במסיבת עיתונאים שערך הודיע שר הבריאות ש-בין 70% ל-80% מהנדבקים תועדו בבנגקוק.

(רויטרס)

הודו: אתר הטאג' מאהל נסגר למבקרים

הרשויות בהודו סגרו את אתר הטאג' מאהל למבקרים במאמץ לרסן את התפרצות וירוס הקורונה במדינה. במקביל נסגרו עוד עשרות אתרי תיירות ומוזיאונים במסגרת שורת הגבלות עליהן הכריז הממשל אתמול (שני). עד כה אובחנו 119 חולים בקורונה במדינה, ושני חולים מתו.

הרשויות הגבירו גם את ההגבלות על התיירות ואסרו את כניסתם של נוסעים מארצות האיחוד האירופי, טורקיה ובריטניה.

(גרדיאן)

קולומביה תסגור את גבולותיה עד 30 במאי

נשיא קולומביה איוואן דוקה הודיע כי המדינה תסגור את גבולותיה החל מהיום ועד 30 במאי על מנת למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. במדינה אובחנו עד כה 54 איש כחולים ב-COVID-19, המחלה הנגרמת מהווירוס.

סגר יוטל על ונצואלה החל מהיום

נשיא ונצואלה ניקולאס מדורו הכריז על סגר במדינה החל מהיום בשל התפשטות וירוס הקורונה, אחרי שהיום אותרו 16 חולים חדשים בנגיף. בסך הכל אובחנו במדינה 33 חולים.

"זה הכרחי, זה חיוני, זוהי התגובה", אמר מדורו לרשת הטלוויזיה הממלכתית, והוסיף כי "המשבר רק מתחיל". ונצואלה החלה אתמול להטיל סגר על כמה ממדינותיה, ומדורו אמר כי המהלך עבר בהצלחה. הוא הוסיף כי המדינה תקבל משלוחים של תרופות וציוד מגן מקובה ואלפי ערכות לבדיקת הנגיף מסין. הוא ציין גם כי הממשלה תספק סיוע לאזרחים, אך לא פירט לגביו.

הגבלות התנועה החדשות במדינות בעולם

שורה של מדינות הודיעו היום על תקנות חדשות למניעת התפשטות נגיף הקורונה בשטחן. הנה כמה מהן: 

ארה"ב: הנשיא דונלד טראמפ הציג בבית הלבן את ההנחיות הפדרליות החדשות לציבור, בהן קריאה שלא להשתתף בהתקהלויות של יותר מעשרה בני אדם, ולהימנע מנסיעות לא נחוצות, ברים, מסעדות ודוכני מזון. ההנחיות החדשות תקפות ל-15 יום. 

צרפת: הנשיא עמנואל מקרון החמיר את ההגבלות שהציגה הממשלה קודם לכן, והודיע היום על סגר ברחבי המדינה למשך 15 יום, ועל צעדי ענישה למי שיפרו אותן. לפי ההנחיות החדשות תושבי המדינה יידרשו להישאר בבתים, למעט בנסיבות הכרחיות. 

קנדה: ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, הודיע היום על סגירה של גבולות המדינה, למעט לאזרחים קנדים ואמריקאים ולתושבי קבע. טרודו קרא לתושבים להישאר בבתיהם. 

רוסיה: כל הגבולות סגורים למעט הגבול עם אזרבייג'אן ופינלנד. תיאסר כניסה של אזרחים זרים לשטחה החל מרביעי ועד ל-1 במאי. 

גרמניה: הקנצלרית אנגלה מרקל הודיעה היום על צעדים חסרי תקדים בהם הגבלות על התקהלויות ברחבי המדינה, לצד סגירה של רוב החנויות, למעט מרכולים, והגבלה על שעות הפעילות של מסעדות. 

בריטניה: ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הזהיר את התושבים וקרא להם להימנע מלערוך נסיעות "לא הכרחיות", מלהתקהל, ומלבקר במסעדות ובפאבים. 

ספרד: החל מחצות (זמן מקומי) ייסגרו הגבולות היבשתיים. תתאפשר כניסה של אזרחים ספרדים, תושבי קבע, עובדים מעבר לגבול, דיפלומטים ואנשים עם נסיבות מוצדקות. 

סעודיה: משרד הבריאות של סעודיה הנחה היום את התושבים להישאר בבתים ולא לצאת משם, למעט מקרי חירום. 

מקרון הכריז על סגר בצרפת למשך 15 יום; האיחוד האירופי יסגור גבולותיו החל ממחר

נשיא צרפת עמנואל מקרון הודיע במסיבת עיתונאים כי החל ממחר (שלישי) בצהריים תושבי המדינה יידרשו להישאר בבתיהם, למעט בנסיבות הכרחיות. התקנות החדשות יימשכו 15 יום לפחות.

מקרון אמר בהצהרה טלוויזיונית כי אלה שיפרו את התקנות החדשות ״ייענשו״. ״אנחנו במלחמה״, אמר הנשיא הצרפתי. מקרון אמר שגבולות המדינה עם מדינות שנגן ייסגרו החל ממחר בצהריים. 

עוד אמר מקרון כי החל ממחר בצהריים, יסגור האיחוד האירופי את גבולותיו ולא יאפשר כניסה של זרים. "כל הנסיעות בין מדינות לא-אירופאיות למדינות האיחוד האירופי ולחברות באמנת שנגן יופסקו למשך 30 יום".  

(הארץ)

ניו ג'רזי: "שעת עוצר" לתושבים

מושל מדינת ניו ג'רזי בארה"ב, פיל מרפי, הודיע היום (שני) על הגבלות חדשות במסגרתן תוגבל תנועת תושבים בין השעות 20:00 (זמן מקומי) ל-5:00 לפנות בוקר. 

"אנחנו דורשים באופן נחרץ שלא לערוך נסיעות לא נחוצות, ושאינן לצורכי חירום" בין השעות האלה, אמר מרפי. "ההוראות יישארו בעתיד הנראה לעין. אנחנו רוצים שכולם יהיו בבית, ולא בחוץ". 

למרות זאת, לטענת ראש העיר ג'רזי סיטי, המשטרה לא קיבלה שום הנחיות כיצד לאכוף ולפרש את ההמלצה. 

(ניו יורק טיימס והארץ)

הגבלות על התושבים בקנדה, רוסיה וגרמניה

ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, הודיע היום (שני) כי קנדה תסגור את גבולותיה לכל מי שאינם אזרחי המדינה, שאינם אמריקאים, או שאינם תושבי קבע. טרודו ביקש מהציבור להישאר בבית ולהימנע מלצאת החוצה. "על כל הקנדים להישאר בבית ככל שאפשר", אמר טרודו שנמצא בבידוד מאחר שאשתו נדבקה בנגיף הקורונה. 

בד בבד, גם הרשויות ברוסיה הודיעו היום כי יאסרו באופן זמני כניסה של אזרחים זרים לשטחה. התקנות החדשות של מוסקבה ייכנסו לתוקף ביום רביעי ויימשכו לפחות עד ל-1 במאי. 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הכריזה היום גם היא על צעדים חסרי תקדים והגבלות על התקהלויות במדינה, במטרה למנוע את התפשטות הנגיף בשטחה. במסיבת עיתונאים שקיימה אמרה מרקל כי רוב החנויות שאינן מרכולים ייסגרו, וכי מסעדות יוגבלו בשעות הפתיחה שלהן כדי להבטיח נוכחות מינימלית של סועדים.

(הארץ ורויטרס)

אשה צופה בהודעתו של טרודו, בטורונטו, היוםצילום: CHRIS HELGREN/רויטרס

ג'ונסון קורא לתושבי בריטניה להימנע מנסיעות "לא הכרחיות" ומהתקהלויות

במסיבת עיתונאים שערך היום (שני) ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג׳ונסון, הוא הזהיר את אזרחי הממלכה המאוחדת מלערוך נסיעות ״לא הכרחיות״, וקרא להם להימנע מהתקהלויות, ומלבקר במסעדות ובפאבים. 

מדובר בשינוי חד במדיניות הממשלה הבריטית למיגור הנגיף שהוצגה עד כה. עם זאת, ג׳ונסון הבהיר כי לעת עתה בתי הספר במדינה יישארו פתוחים. 

דוברו של ג׳ונסון התייחס מוקדם יותר לפרסום של מסמך ממשלתי בעיתון "גרדיאן" שטען בין היתר כי רשויות הבריאות צופות כי כ-80% מאוכלוסיית בריטניה יידבקו בנגיף במהלך 12 החודשים הקרובים ומיליונים יאושפזו: ״אני חושב שהמסמכים משקפים את התרחיש הגרוע ביותר ההגיוני, ואותו הצגנו באופן ברור בתכנית הממשלתית מלפני שבוע. אין זה אומר שזה מה שאנחנו צופים שיקרה״.

(גרדיאן)

ג'ונסון במסיבת עיתונאים בדאונינג 10 בלונדון, היוםצילום: Richard Pohle/אי־פי

מניין המתים באיטליה מזנק ל-2,158

הרשויות באיטליה דיווחו היום (שני) על 349 מתים נוספים מנגיף הקורונה ביממה האחרונה. בכך מזנק מניין המתים במדינה ל-2,158. מניין הנדבקים הכולל במדינה מזנק גם הוא מ-24,747 ל-27,980. 

(הארץ)

ספרד תסגור את גבולותיה היבשתיים החל מחצות

שר הפנים של ספרד אמר היום (שני) כי מדינתו תסגור את גבולותיה היבשתיים במטרה להאט את קצב התפשטות נגיף הקורונה לשטחה. פרננדו גרנדה-מרלסקה אמר, כי הממשלה תאפשר לספרדים בלבד, לצד תושבי קבע, עובדים מעבר לגבול, דיפלומטים ואנשים עם נסיבות מוצדקות להיכנס לשטחה.

לדברי גרנדה-מרלסקה, הפיקוח על הגבולות ייכנס לתוקף החל מחצות (זמן מקומי) והוא הוחלט בהסכמה עם שותפותיה של ספרד באיחוד האירופי. 

(רויטרס)

שלט סמוך לנקודת גבול בין מרוקו לספרד, בשבוע שעברצילום: AFP

האיחוד האירופי שוקל להגביל את הכניסה לשטחו למשך 30 יום, למעט ״נסיעות חיוניות״

נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, הציגה היום (שני) תכנית לסגירה חלקית של גבולות האיחוד, במטרה למנוע את התפשטות נגיף הקורונה בשטחו. במסגרת התכנית, תישקל איסור כניסה של זרים למדינות האיחוד למשך 30 יום, למעט "נסיעות חיוניות".

פון דר ליין הודיעה על ההצעה למנהיגי פורום מדינות ה-G7 (שבע המדינות המתועשות) בשיחת וידאו שקיימה עמם היום. ההנחיות החדשות נתונות לאישור מנהיגי הממשלות במדינות החברות באיחוד האירופי. יוצאי דופן שיוכלו להיכנס לאיחוד האירופי הם בין היתר צוותים רפואיים, בני משפחה של אזרחים אירופאיים, דיפלומטים ותושבי קבע. 

(הארץ)

חוקרים עובדים על פיתוח ערכת בדיקה לקורונה שתעלה פחות מדולר, ותאבחן בתוך עשר דקות

אתר החדשות "בלומברג" פרסם היום (שני) כי חברה בריטית פועלת בשיתוף עם מכון מחקר מסנגל על פיתוח ערכת בדיקה לנגיף הקורונה שיוכל לאבחן נשאים בתוך כעשר דקות. ערכת הבדיקה של החברה Mologic ומכון המחקר Institut Pasteur de Dakar עשויה לסייע בבדיקות במדינות באפריקה, בהן מערכות הבריאות חלשות. 

לפי הדיווח בבלומברג, החברה משתמשת בטכנולוגיה הדומה לערכות בדיקת הריון ולאבחון מלריה. הערכה תכלול כלי לבדיקת רוק ולבדיקת דם באמצעות דקירה באצבע, ועשויה לעלות פחות מדולר ליחידה. הערכות עשויות להימכר החל מחודש יוני. 

(הארץ)

דיווח: מערכות משרד הבריאות האמריקאי הותקפו הלילה

סוכנות הידיעות "בלומברג" דיווחה היום (שני) כי מערכות משרד הבריאות האמריקאי התמודדו הלילה עם מתקפת סייבר, כך לפי שלושה גורמים המעורבים בנושא. לדבריהם, מטרת המתקפה היתה להאט את פעילות מערכות הסוכנות, שמתמודדת עם משבר נגיף הקורונה, אך היא לא הצליחה לגרום להשפעה משמעותית על תפקודן. 

(הארץ)

278 מקרי הידבקות חדשים בהולנד

הרשויות בהולנד דיווחו היום (שני) על 278 מקרי הידבקות חדשים במהלך היממה האחרונה שהעלו את מניין הנדבקים במדינה ל-1,413. עד כה מתו ממחלת הריאות אליה גורם הנגיף 24 בני אדם. 

תוניסיה סגרה את הגבול היבשתי עם לוב

תוניסיה סגרה את הגבול היבשתי שלה עם לוב עקב התפשטות נגיף הקורונה - כך מסר שר התחבורה התוניסאי אנואר מערוף. תוניסיה, שבשטחה אובחנו 20 מקרי הידבקות בנגיף, השביתה טיסות לכמה מדינות באירופה והכריזה על סגר ימי. בלוב, שנשלטת על ידי שתי ממשלות, שני בתי נבחרים, שני בנקים מרכזיים ועשרות מיליציות, טרם דיווחו על מקרי הידבקות בנגיף, אולם מרבית הטיסות וההפלגות הושבתו. 

נשיא אינדונזיה נבדק לנוכחות נגיף הקורונה

נשיא אינדונזיה ג'וקו וידודו הודיע כי הוא וחברי הקבינט שלו ביצעו בדיקה לאיתור נגיף הקורונה וזאת אחרי ששר התחברה במדינה נדבק בנגיף. כשנשאל וידודו באשר לתוצאות הבדיקה השיב נשיא אינדונזיה: "שאל את אלו שבדקו אותי".  

וידודו אמר כי ממשלתו לא שוקלת בשלב הזה לסגור את גבולות המדינה וזאת חרף קולות רבים בציבור שדורשים לעשות כן. "הדבר החשוב ביותר הוא להתרחק ממפגשים המוניים", אמר הנשיא. 

משרד הבריאות במדינה מסר כי מניין הנדבקים עלה ל-134, חמישה מהם מתו. 

גרמניה הכריזה על סגירת גבולות, גם צרפת תעשה זאת

גרמניה הכריזה היום (שני) על סגירת הגבולות עם צרפת, אוסטריה ושוויץ - למעט כלי רכב מסחריים. צרפת שוקלת להכריז גם היא על סגירת גבולות בקרוב ואף על צעדים מחמירים יותר. שר הבריאות במדינה אמר כי "המצב מתדרדר במהירות". 

על רקע דיונים אלו, מסרה הזרוע המבצעת של האיחוד האירופי כי סגירת הגבולות אינה "הדרך הטובה ביותר" על מנת למגר את התפשטות נגיף הקורונה. 
דובר הנציבות האירופית אמר כי יש לתאם היטב את מדיניות סגירת הגבולות כדי למנוע תקלות באספקת המזון ובאספקה הרפואית שיחמירו את המשבר.

גיאורגיה תאסור כניסה של זרים למדינה למשך שבועיים

הרשויות בגיאורגיה הכריזו היום (שני) כי החל מיום רביעי תיאסר כניסה של זרים למדינה למשך שבועיים וזאת בניסיון לעצור את התפשטות נגיף הקורונה.

 עד כה דווחו בגיאורגיה על 33 מקרי הידבקות ובהם אחד שהחלים. דובר ראש הממשלה אמר כי אזרחים גיארגים יוכלו לחזור לארצם דרך חברות התעופה "גיאורגיה איירוויז" או "טורקיש איירליינס". עוד מסר דובר ראש הממשלה כי כל אתרי הנופש המדינה בעוד מסעדות, בתי קפה וברים יעברו למתכונת של משלוחים בלבד. 

(רויטרס)

חבר במועצת המומחים של איראן מת מנגיף הקורונה

חבר במועצת המומחים של איראן מת מנגיף הקורונה, כך דיווחו היום (שני) כלי תקשורת באיראן. החבר, אייתוללה סייד האשם בת'חאי גולפייגאני, בן 78, מת בבית חולים. בת'חאי היה אחד מהבכירים במדינה שנדבקו בנגיף. עוד נדבקו, סגן הנשיא, עשרות חברי פרלמנט וסגן שר הבריאות. 

מועצת המומחים היא גוף נבחר שמונה 86 כוהני דת, אשר ממנה ומפקחת על המנהיג העליון של הרפובליקה האיסלאמית 

בתוך כך, הודיעו הרשויות באיראן על 129 מקרי מוות נוספים במדינה שהעלו את מניין המתים מנגיף הקורונה ל-853. באיראן נרשמו עד כה כ-15 אלף מקרי הידבקות - כאלף מהם ביממה האחרונה. איראן היא המדינה עם מספר מקרי ההידבקות הרב ביותר למעט סין ואיטליה. 

ארגון רפואי בסין: אין הוכחה לכך שמזג האוויר משפיע על שיעור הנדבקים בקורונה

אין הוכחה לכך שמזג האוויר משפיע על שיעור הנדבקים בקורונה - כך אמר היום (שני) קאו ווי, סגן המנהל והרופא הראשי במחלקה למחלות זיהומיות בבית החולים האוניברסיטאי בבייג'ין. במזרח סין דווח אתמול על ירידה במספר הנדבקים החדשים, אולם בערים מרכזיות כמו בייג'ין ושנגחאי ממשיכות להתמודד עם מקרי הידבקות של נוסעים שמגיעים מחוץ לסין.   

(רויטרס)

שר הפנים הספרדי: נשקלת האפשרות לסגור גבולות

שר הפנים בספרד אמר היום (שני) כי נשקלת האפשרות לסגור את גבולות המדינה על מנת להילחם בהתפשטות נגיף הקורונה. 

מספר הנדבקים בספרד הוא השני בגודלו באירופה - אחרי איטליה - והוא עומד על 7,988. מניין המתים במדינה הוא 294. 

לראשונה מאז פרצה מגפת הקורונה, מניין הנדבקים והמתים ברחבי העולם עלה על זה שבסין

לראשונה מאז פרצה מגפת הקורונה, עלה היום (שני) מניין הנדבקים והמתים ברחבי העולם על זה שבסין. על פי הוועדה לבריאות הציבור בסין ונתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס מספר החולים ברחבי העולם הגיע ל-170,077 בעוד שבסין הוא עומד על 80,866. ברחבי העולם נרשמו עד כה 6,525 מקרי מוות ממחלת הריאות לה גורם הנגיף בעוד בסין נרשמו 3,213 מקרים. 

מתוך 80,866 מקרי ההידבקות בסין, יותר מ-67 אלף כבר החלימו. לפיכך, מספר הנדבקים שעדיין חולים עומד על 9,838. באיטליה עומד מספר החולים המעודכן על 20,603 - פי שניים יותר מסין.  

טראמפ: "תירגעו, אנחנו עושים עבודה נהדרת"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הפציר אתמול (ראשון) באמריקאים להימנע מבהלת קניות של מוצרי צריכה בסיסיים. הממשל האמריקאי הודיע כי בכוונתו להרחיב את היקף הבדיקות לנגיף הקורונה וגורמי הבריאות במדינה נערכים למסור "הנחיות מתקדמות" לבלימת התפשטותו. 

במהלך תדרוך עיתונאים בבית הלבן אתמול נראה כי טראמפ שוב ממעיט באיום הקורונה. "תירגעו, אנחנו עושים עבודה נהדרת", אמר הנשיא כהערת אגב במהלך הנחיות שנסובו סביב ההחלטה על הורדת הריבית. "הכל יעבור", הרגיע טראמפ.

דברי נשיא ארה"ב עמדו בניגוד גמור להתבטאויותיו של המומחה הראשי למחלות זיהומיות, ד"ר אנתוני פאוצ'י, שניצל את במת אותה ועידה כדי להזהיר. "הגרוע ביותר עומד לפנינו", אמר פאוצ'י כשתיאר את נקודת הזמן הנוכחית במשבר כ"רגע מאוד מאוד קריטי". מוקדם יותר סירב פאוצ'י לשלול אפשרות של "סגירה הרמטית" של ברים ומסעדות תוך שהוא מצדד בצעדים חריפים יותר, בדומה לאלה שננקטים באירופה ומחוצה לה.

ניו יורק סוגרת מסעדות ובתי ספר

הרשויות בניו יורק יסגרו היום (שני) את מערכת החינוך הציבורית הגדולה במדינה - וישלחו יותר מ-1.1 מיליון תלמידים לביתם בתקווה לבלום את התפשטות נגיף הקורונה - כך לפי הודעתו של ראש העיר ביל דה בלאזיו. 

דה בלאזיו הודיע כי מוסדות הלימוד בניו יורק יישארו סגורים לפחות עד ה-20 באפריל - וייתכן גם שעד סוף שנת הלימודים. "אין לי מילים לבטא מה שזה נורא, אבל זה צעד שהפך להיות הכרחי", אמר ראש העיר. 

כמו כן, מחר ייכנס לתוקף צו שיגביל את 27 אלף המסעדות והברים בעיר לאיסוף מזון ומשלוחים בלבד. בניו יורק החליטו להשבית את כל מועדוני הלילה, אולמות הקולנוע ובתי ההופעות. ההחלטה של דה בלאזיו מגיעה על רקע הכפלת מניין הנדבקים בעיר וכשמניין המתים מנגיף הקורונה עלה ל-5. 

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב ממליץ שלא לקיים התכנסות של יותר מ-50 בני אדם

המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC) המליצו אתמול (ראשון) שלא לקיים במדינה התכנסויות של יותר מ-50 בני אדם - כולל חתונות, פסטיבלים, מצעדים, קונצרטים, אירועי ספורט וכנסים - למשך שמונת השבועות הקרובים.

ב-CDC מסרו כי ההנחיות החדשות למיגור התפשטות הקורונה בארה"ב צפויות לשנות באופן משמעותי את שגרת החיים במדינה בחודשיים הקרובים. הארגון מסר עוד כי ההמלצות לא חלות על מוסדות הלימוד ובתי עסק ואינן נועדו להחליף את הנחיות גורמי הבריאות המקומיים. "מטרת המלצה זו היא לנסות ולהפחית את חדירת הנגיף לקהילות חדשות", נמסר בהודעת ה-CDC, "ולהאט את התפשטות הזיהום באזורים שכבר קיימים מקרי הידבקות".

איראן לאזרחיה: הישארו בבתים והקשיבו להנחיות

הרשויות באיראן דחקו באזרחי המדינה להיות קשובים להנחיות ולהישאר בבתים כדי למגר את התפשטות נגיף הקורונה. באיראן דיווחו אתמול על 113 מקרי מוות נוספים שהעלו את מנין המתים ממחלת הקורונה ל-724. 

"אנשים צריכים לבטל את כל הנסיעות ולהישאר בבית כדי שנוכל לראות את המצב משתפר בימים הקרובים", אמר דובר משרד הבריאות קיאנוש ג'הנפור במסיבת עיתונאים. כמו כן מסר ג'הנפור כי אתמול אובחנו 1,209 מקרי הידבקות חדשים שהעלו את מניין הנדבקים במדינה ל-13,938. "החדשות הטובות הן שיותר מ-4,590 נדבקים הצליחו להתאושש", הוסיף ג'הנפור. 

12 מקרי הידבקות חדשים בטורקיה

משרד הבריאות בטורקיה דיווח הבוקר (שני) על 12 מקרי הידבקות חדשים בנגיף הקורונה שהעלו את מניין הנדבקים במדינה ל-18 סך הכל. 

טורקיה כבר נקטה באמצעים למיגור התפשטות הנגיף ובהם סגירת בתי ספר ואוניברסיטאות, קיום משחקי ספורט ללא קהל והשבתה של טיסות למדינות מסויימות. 

בתוך כך, אלפי מוסלמים ששבו מעלייה לרגל לסעודיה נכנסו אתמול להסגר. משרד הפנים הטורקי מסר כי ברים ומועדוני לילה ייסגרו החל מהיום כדי להפחית את הסיכון להתפשטות נגיף הקורונה.

ניסוי קליני ראשון לחיסון לקורונה יחל היום בארה"ב

נוסע ברכבת התחתית בברוקלין, הלילהצילום: JEENAH MOON/רויטרס

ניסוי קליני ראשון לחיסון לנגיף הקורונה שפותח לאחרונה יחל היום בארצות הברית, לדברי גורם בממשל האמריקאי. הניסוי ייערך במכון החקר הרפואי קייסר פרמננטה בעיר סיאטל, במימון מחלקת הבריאות של ממשלת ארה"ב. תהליך אימות ואישור החיסון עשוי להימשך בין שנה לשנה וחצי.

הערכה בבריטניה: משבר הקורונה יימשך עד לאמצע 2021, כ-8 מיליון יאושפזו

העיתון "גרדיאן" פרסם היום (ראשון) כי לפי מסמך מסווג של הסוכנות לבריאות הציבור של אנגליה (PHE), צופות הרשויות כי משבר נגיף הקורונה במדינה יימשך עד לאביב 2021 ועלול להוביל ל-7.9 מיליון מאושפזים בממלכה המאוחדת. המסמך הוצג לבכירים בשירות הבריאות הלאומי (NHS).

מהמסמך עולה כי לראשונה ראשי מערכת הבריאות בבריטניה מודים בכך שהם צופים שהנגיף ידביק את תושבי בריטניה לאורך השנה הקרובה. "כ-80% מהאוכלוסייה צפויים להידבק ב-Covid-19 (מחלת הריאות שנגרמת כתוצאה מנגיף הקורונה) ב-12 החודשים הבאים, ועד 15% עשויים להתאשפז", נכתב. 

פרופסור כריס ויטי, היועץ הראשי של הממשלה לענייני רפואה, אמר בעבר כי ההערכה של אחוז הדבקה גבוה שכזה היא התרחיש האפשרי הרע ביותר, וטען שהמספר האמתי עשוי להתברר כנמוך מזה. למרות זאת, המסמך אומר באופן מפורש כי ארבעה מכל חמישה בריטים "צפויים להידבק בנגיף". 

המסמך חובר בימים האחרונים על ידי צוות של סוכנות PHE והופץ למנהלי בתי חולים ולרופאים בכירים בשירותי הבריאות הלאומיים באנגליה. לדברי פול האנטר, מומחה לאפידמיולוגיה מאוניברסיטת איסט אנגליה, "אנשים יכעסו ויהיו מודאגים מאוד כשהם ישמעו שזה יימשך שנה שלמה". הוא הוסיף כי להערכתו, מספר הנדבקים יירד בקיץ ויעלה שוב סביב חודש נובמבר. "אני חושב שזה יישאר איתנו לנצח, אבל חומרת המחלה תפחת עם הזמן, ככל שנפתח עמידות", אמר. 

הטענה במסמך כי הנגיף ימשיך לשבש את שגרת החיים בבריטניה במשך עוד כשנה שלמה, חותר תחת התקווה שמזג אוויר חם יותר בקיץ השנה יחסל אותו. המסמך המסווג מעלה שאלות רבות בנוגע ליכולת של בריטניה להמשיך ולתפקד באופן רגיל.

"מוערך כי לפחות 10% מהאוכלוסייה בממלכה המאוחדת יפתחו שיעול במהלך חודשי השיא של המחלה", נאמר. לפי המדיניות החדשה של הממשלה, נאמר לתושבים שפיתחו תסמינים של שיעול כי עליהם לבודד את עצמם למשך שבעה ימים לפחות. עוד נכתב במסמך כי מעתה והלאה, בדיקות יערכו רק לחולים קשים שכבר מאושפזים בבתי החולים, ולחולים שנמצאים בבתי אבות ובבתי סוהר שבהם אובחן הנגיף. 

גורם בכיר ב-NHS שמעורב בהכנות לקראת זינוק במספר המטופלים החולים ב-Covid-19 אמר כי שיעור הדבקה של 80% עלול להוביל ליותר מחצי מיליון מתים. אם שיעור התמותה מהנגיף יעמוד על 1%, כפי שמעריכים בשלב זה מומחים רבים, המשמעות של כך תהיה כי 531 אלף בני אדם ימותו בממלכה המאוחדת. למרות התחזית הקודרת מאוד, אם הערכות כמו של ויטי יתבררו כנכונות, ושיעור התמותה יתקרב ל-0.6%, ימותו בבריטניה 318,660 בני אדם - עדיין מספר גבוה של קורבנות.

לטענת המומחה הממשלתי ויטי, מספר המקרים בבריטניה צפוי לזנק במהלך 14-10 השבועות הקרובים. כלומר, שיא ההדבקה במדינה יתרחש בסוף מאי-אמצע יוני. מדינות העולם פועלות כעת באסטרטגיה שמטרתה "לשטח את העקומה" - לעכב ככל שניתן את השיא הזה ולמתוח אותו לאורך פרק זמן ממושך יותר, כדי ששירותי הבריאות יוכלו להתמודד עם מספר החולים הגבוה באופן מיטבי. עד אז, יש גם סיכוי שיימצאו טיפולים חדשים לנגיף. 

אחרי אותו "שיא", מספר הנדבקים והמתים צפוי לרדת לאורך עשרה שבועות ויותר, עד שיגיע לרמה נמוכה באופן סביר, אך לא יעלם לגמרי. במהלך הקיץ, מספר המקרים צפוי לרדת מאחר שלמשל, תושבים מבלים יותר בחוץ מאשר במקומות סגורים. 

לכתבה המלאה של דניס קמפבל בגרדיאן

טורקיה תסגור ספריות ציבוריות, מועדוני לילה וברים החל ממחר

משרד הפנים של טורקיה אמר היום (ראשון) כי החל ממחר מועדוני הלילה, הברים והספריות הציבוריות במדינה ייסגרו, במטרה למנוע את התפשטות נגיף הקורונה בשטחה. למרות שמניין החולים במדינות רבות ברחבי העולם ממשיך לגדול, עד כה דיווחו הרשויות בטורקיה על שישה חולים בלבד בשטחה. 

(הארץ)

מניין המתים באיטליה זינק ב-368 בתוך יממה

מניין המתים מנגיף הקורונה באיטליה זינק היום (ראשון) ל-1,809 - מדובר בעלייה של 368 מתים בתוך יממה. מניין הנדבקים במדינה זינק מ-21,157 ל-24,747. איטליה סובלת מהתפרצות הקורונה הקטלנית ביותר בעולם, אחרי סין, שבה מתו עד כה 3,199 בני אדם. 

(הארץ)

העיר טורין באיטליה, היוםצילום: MASSIMO PINCA/רויטרס

בריטניה: מניין המתים עלה ל-35

משרד הבריאות של בריטניה דיווח היום (ראשון) כי מספר המתים במדינה מנגיף הקורונה עלה ל-35. מדובר בעלייה של 14 מתים בתוך יממה. מספר הנדבקים במדינה עלה ל-1,372, ויותר מ-40 אלף תושבים נבדקו עד כה לנוכחות של הנגיף. 

(הארץ)

הולנד סוגרת את בתי הספר והמסעדות במדינה

ממשלת הולנד החליטה היום (ראשון) כי תסגור את כל בתי הספר, בתי הקפה, המסעדות ומועדוני הספורט במדינה בניסיון למנוע את התפשטות נגיף הקורונה בשטחה.

במסיבת עיתונאים שערך שר החינוך, ארי סלופ, נאמר כי ההנחיות החדשות תקפות עד 6 באפריל לפחות. "ברור לכולם שזה בלתי אפשרי שבתי הספר ימשיכו להיות פתוחים, המון מורים כבר חולים והם בבית בגלל הסיכון".

הממשלה ביקשה מ-17 מיליון האזרחים לשמור על מרחק אחד מהשני כשהם יוצאים החוצה. "אל תאגרו מזון, זה לא נחוץ, יש מספיק", אמר סלופ. 

(רויטרס)

דיווח: גרמניה צפויה לסגור חלקית את גבולותיה עם כמה מדינות החל ממחר

גורמים בממשלת גרמניה אמרו היום (ראשון) כי המדינה צפויה לסגור את גבולותיה עם צרפת, אוסטריה ושוויץ החל ממחר במטרה למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. למרות הדיווחים, בצרפת מכחישים כי מדובר בסגירה מלאה של הגבול. 

לפי הדיווח, התקנה החדשה תיכנס לתוקף ב-8:00 (זמן מקומי), ויורשה מעבר של סחורות בין גרמניה לשכנותיה, וגם תורשה תנועה מסוימת של נוסעים בין המדינות. עם זאת, התקנות עדיין לא פורסמו באופן רשמי על ידי הממשל הפדרלי. 

בבד בבד, ראש מדינת המחוז שלזוויג-הולשטיין, דניאל גינתר, אמר היום כי שר הפנים הגרמני אישר לסגור החל ממחר את הגבול עם דנמרק. 

באתר החדשות "דויטשה וולה" נאמר כי לא ברור עדיין האם הגבולות עם פולין, הולנד וצ'כיה ייסגרו גם הם. בארמון הנשיאות של צרפת אמרו היום כי "הצעדים האלה נועדו להגביר את הפיקוח, לא מדובר בסגירה של הגבול", כך לפי גורם באליזה. 

(ד-פ-א והארץ)

מניין המתים בספרד זינק ל-288

מניין המתים מנגיף הקורונה בספרד עלה היום (ראשון) ל-288. מדובר בזינוק של 152 מתים בתוך יממה. מספר הנדבקים בנגיף במדינה זינק בכ-2,000 מקרים חדשים, ל-7,753. 

ספרד היא המדינה עם מספר הקורבנות הגבוה ביותר באירופה אחרי איטליה. אתמול הרשויות דרשו מ-47 מיליון האזרחים שלא לצאת מהבתים, למעט צרכים דחופים כמו רכישת מזון ותרופות.

(רויטרס)

אוסטריה: קנס של 2,000 אירו למפרי העוצר

קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, הודיע היום (ראשון) על שורה של צעדים מחמירים בניסיון לבלום את התפשטות נגיף הקורונה במדינה. לפי דיווח בסוכנות הידיעות האוסטרית APA, שוטרים יסיירו ברחובות ויבקשו מתושבים בהתקהלויות גדולות, כמו בגני שעשועים לחזור הביתה. מי שיפר את ההוראות עשוי להיקנס בסכום של עד 2,000 אירו. 

לדברי קורץ, חריגים להגבלות הם, בין היתר, תושבים שצריכים להגיע למקום העבודה מאחר שלא יכולים לעבוד מהבית, ותושבים שצריכים לצאת מהבית לצרכים דחופים אחרים. 

גינתר פלאטר, ראש מדינת המחוז טירול, שבה יש מספר נדבקים גבוה במיוחד, גיבש תקנה מחמירה יותר: "אין לאף אחד אישור לצאת מהבית ללא סיבה מוצדקת".

(ד-פ-א)

קורץ בארמון הופבורג בווינה, היוםצילום: AFP

טראמפ מנסה לפתות חברה גרמנית שמפתחת חיסון לקורונה לעבור לארה"ב

דונלד טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: AFP

ברלין מנסה למנוע מוושינגטון לשכנע חברה גרמנית שמפתחת חיסון לנגיף הקורונה להעביר את פעילותה לארה"ב. גורמים בממשלה הגרמנית אמרו היום (ראשון) כי הממשל האמריקאי בוחן כיצד הוא יכול לקבל גישה לחיסון הפוטנציאלי, שאותו מפתחת החברה CureVac.

מוקדם יותר היום דיווח העיתון "וולט אם זונטאג" כי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הציע לחברה מימון במטרה לפתות אותה להעביר את המחקר שלה לארה"ב, וכי הממשל הפדרלי בגרמניה הציע הצעה נגדית כדי לפתות אותה להישאר. על פי הדיווח, ממשל טראמפ רוצה שהמדענים של החברה יעבדו באופן בלעדי בשביל ארה"ב.  

בברלין הדגישו ואמרו שלאף מדינה אחרת לא יהיה מונופול על חיסון עתידי לנגיף. "ממשלת גרמניה מעוניינת מאוד להבטיח שחיסונים וחומרים פעילים נגד הקורונה יפותחו בגרמניה ובאירופה", אמרה דוברת מטעם משרד הבריאות. "הממשלה הגרמנית נמצאת בקשר אינטנסיבי עם החברה בעניין זה".

העיתון "וולט אם זונטאג" ציטט מקור בממשלת גרמניה שאמר שטראמפ יעשה כל שביכולתו כדי להשיג חיסון "אך ורק בשביל ארה"ב". 

מהחברה עצמה סירבו להגיב לדיווח בעיתון הגרמני. מנכ"ל CureVac כתב באתר החברה שבתחילת החודש הוא נפגש עם טראמפ, סגנו מייק פנס, צוות הבית הלבן לטיפול בקורונה ונציגים בכירים של חברות ביוטכנולוגיה אמריקאיות כדי לדון בחיסון לנגיף. 

פלוריאן פון מלבה, מנהל הייצור בחברה, אמר בשבוע שעבר כי החברה פיתחה כמה חיסונים אפשריים, ועכשיו עליה לבחור באילו שניים הטובים ביותר תערוך את הניסוי הקליני. בחברה מעריכים שחיסון ניסיוני יופק עד ליוני-יולי, ולאחר מכן יקבלו אישור להתחיל בניסוי על בני אדם. 

"חייבים למנוע בכל דרך את המכירה של חיסון אפשרי לארה"ב", צייץ בטוויטר קרל לוטרבאך, מרצה לכלכלה ואפידמולוגיה ומחוקק מטעם המפלגה הסוציאל דמוקרטית בגרמניה. 

(רויטרס)

אובחן חולה שמיני בקמבודיה - אזרח צרפתי שטייל עם אשתו ובנו

משרד הבריאות בקמבודיה מסר היום (ראשון) כי אזרח צרפתי שנסע מפריז, דרך סינגפור, לפנום פן, בירת קמבודיה - נבדק ואובחן כחולה קורונה. החולה, גבר בן 35 נסע עם אשתו ובנו בן הארבעה חודשים ועד כה לא ברור עם השניים נדבקו גם כן. בכך עלה מניין הנדבקים במדינה ל-8. 

לפי משרד הבריאות, "אשתו ובנו של החולה יישארו במעקב בריאותי במשך 14 יום בבית אחיו בהמתנה לתוצאותיהם". אחרי שאסרה כניסת מטיילים מאיטליה, גרמניה, ספרד, צרפת וארצות הברית, הודיעה אתמול קמבודיה על איסור כניסה גם למטיילים מאיראן.

ממשלת צ'כיה צפויה להכריז על סגר בכל המדינה

ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש הודיע היום (ראשון) כי ממשלתו צפויה להכריז על סגר במדינה כולה. באביש ציין בראיון טלוויזיוני כי הממשלה תתכנס היום אחר הצהריים. "אני אציע היום להטיל סגר על המדינה ואני משוכנע שהממשלה תתמוך בכך", אמר באביש. לדבריו, חשוב שכעת הנתיב היחיד של תושבי המדינה יהיה לעבודה ובחזרה.   

(רויטרס)

1,209 מקרי הידבקות חדשים באיראן

הרשויות באיראן דיווחו היום (ראשון) על 1,209 מקרי הידבקות חדשים בקורונה ב-24 השעות האחרונות.  כמו כן, דיווחו הרשויות על 113 מקרי מוות נוספים. בכך עלה מניין המתים במדינה ל-724. 

(רויטרס)

למרות הקורונה: בצרפת עורכים בחירות מקומיות

ראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ מצביע בקלפי בלה האבר, היוםצילום: AFP

אזרחי צרפת מצביעים היום בבחירות מקומיות לאחר שהממשלה החליטה לקיים את ההצבעה כמתוכנן למרות התפשטות נגיף הקורונה במדינה. המצביעים בקלפיות יבחרו יותר מ-35 אלף ראשי ערים וכחצי מיליון חברי מועצות ערים.

ראש הממשלה אדואר פיליפ הורה אתמול על סגירת רוב החנויות, מסעדות, בתי קולנוע ובתי עסק לא חיוניים בצל הקורונה וקרא לתושבים, בייחוד בני 70 ומעלה, להישאר בבית ולהימנע מנסיעות בתחבורה הציבורית. זאת לאחר שמספר הנדבקים במדינה הוכפל בתוך 72 שעות ועומד על 4,500 ומספר המתים עלה ל-91. 300 מהנדבקים בקורונה מאושפזים בטיפול נמרץ.

למרות המצב, פיליפ אמר שהבחירות המקומיות יתקיימו כמתוכנן תחת הנחיות בריאותיות קפדניות כשהמצביעים התבקשו לשמור על מרחק זה מזה.

(רויטרס)

הוותיקאן: חגיגות הפסחא יתקיימו ללא קהל

הוותיקאן ביטל את כל האירועים הציבוריים שתוכננו לחג הפסחא בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. "כל החגיגות הדתיות של השבוע הקדוש יתקיימו ללא נוכחות פיזית של המאמינים", נמסר בהודעה שפרסמה הכנסייה הקתולית.

ארגון הבריאות העולמי הודיע בסוף השבוע שאירופה היא כעת המוקד המרכזי להתפשטות מגפת הקורונה ועקפה את סין, שהיתה המקום שבו התפרץ הנגיף לראשונה. באיטליה נרשם מספר הנדבקים והמתים הגבוה ביותר בעולם מחוץ לסין – יותר מ-21 אלף) ו-1,441 בהתאמה.

(ד-פ-א)

האפיפיור פרנסיסקוס בוותיקאן, היוםצילום: /אי־פי

בריטניה תבקש מבני 70 ומעלה להיכנס לבידוד עצמי למשך ארבעה חודשים

מלכת בריטניה אליזבת השנייה בלונדון, באוקטוברצילום: AFP

הרשויות בבריטניה צפויות לבודד "בתוך שבועות" אנשים בני 70 ויותר, ולהכריח אנשים שאובחנו כנשאים של נגיף הקורונה להיכנס לבידוד. שר הבריאות של בריטניה, מאט הנקוק, הודיע היום (ראשון) על התוכנית לבידוד עצמי של אוכלוסייה מבוגרת למשך כארבעה חודשים, כדי להגן עליהם מפני הנגיף. 

הנקוק נשאל בראיון לרשת "סקיי ניוז" אם תושבים בממלכה יתבקשו לבודד את עצמם משאר האוכלוסייה, והשיב: "זה בתוכנית, כן, ברור שזה בתוכנית הפעולה. נצא עם פרטים נוספים כשיגיע הזמן הנכון לעשות זאת משום שאנחנו בהחלט מבינים שזו דרישה גדולה מהקשישים ומהאנשים הפגיעים". לדבריו, התוכנית נועדה ל"ביטחונם האישי" של אנשים שנמצאים בקבוצת הסיכון הגדולה ביותר מהקורונה.

הנקוק אמר כי השבוע צפויה הממשלה לחוקק חוק שיחייב אנשים להיכנס לבידוד אם הם אובחנו בנגיף ובהמשך גם לאסור על התקהלויות. עד כה, בריטניה נקטה בגישה שונה למיגור הנגיף ביחס למדינות אחרות באירופה - כמו איטליה, ספרד וצרפת - שהטילו עוצר על התושבים. 

הרשויות בבריטניה מנסות כעת לעכב ככל שניתן את שיא ההדבקה, כדי למנוע מהצפה של שירותי הבריאות. עד כה אובחנו בבריטניה 1,140 מקרים של הנגיף ו-21 בני אדם מתו. 

חסינות העדר

לדברי הנקוק, הגישה הבריטית למיגור הנגיף נתמכת על ידי המדע ומטרתה היא להציל חיים. "אנחנו נחושים להילחם בנגיף ואני חושב שאנשים קיבלו את הרושם ההפוך", אמר הנקוק בראיון ל-BBC. לדבריו, הרעיון של "חסינות העדר", לפיו הנגיף צריך להתפשט באוכלוסייה כדי להגדיל את החסינות הכללית שלה - לא היתה חלק מהאסטרטגיה של הממשלה. 

"הדור שלנו מעולם לא עבר מבחן שכזה", כתב הנקוק במאמר לעיתון "טלגרף". "הסבים והסבתות שלנו כן, במהלך מלחמת העולם השנייה, כשהערים שלנו הופצצו בבליץ. היום, הדור שלנו נמצא במבחן משלו, להילחם במחלה חדשה ואמתית. עלינו להילחם בה כדי להגן על החיים". 

(רויטרס)

מקרה הידבקות ראשון באוזבקיסטאן

משרד הבריאות באוזבקיסטאן דיווח היום (ראשון) על מקרה ההידבקות הראשון בנגיף הקורונה שאובחן בשטח המדינה. אוכלוסיית המדינה במרכז אסיה מונה כ-34 מיליון תושבים.   

הרשויות מסרו כי משרד הבריאות במדינה נוקט בכל האמצעים כדי למנוע את התפשטות הגיף. חברת התעופה הממשלתית מסרה היום כי היא משביתה טיסות לכמה ערים במערב אירופה, אסיה והמזרח התיכון עד סוף אפריל. 

(גרדיאן) 

ביידן וסנדרס יערכו עימות בצל הקורונה, שתי מדינות בארה"ב דחו את הפריימריז בחודשיים

שני המתמודדים במרוץ הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן והסנאטור ברני סנדרס - יערכו היום (ראשון) עימות במדינת אריזונה על רקע מגפת הקורונה העולמית.

ביידן מוביל במרוץ עם 890 צירים וסנדרס אחריו עם 736. כדי לזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, על המתמודדים להשיג לפחות 1,990 צירים מתוך 3,979 בסך הכל.

ג'ורג'יה הודיעה שתדחה בחודשיים את הפריימריז בשטחה, שהיו אמורים להיערך ב-24 במארס, בשל התפשטות הקורונה. בכך הצטרפה המדינה ללואיזיאנה שהודיעה שלשום שתדחה ביותר מחודשיים את ההצבעה שתוכננה להתקיים ב-4 באפריל.

עם זאת, מדינות אריזונה, פלורידה, אילינוי ואוהיו הודיעו שהפריימריז יתקיימו כמתוכנן ביום שלישי הקרוב, והוסיפו כי הן בטוחות שניתן יהיה לקיים את ההצבעה באופן בטיחותי.

(ניו יורק טיימס וגרדיאן)

סנדרס וביידן בעימות הדמוקרטי בצ'רלסטון, דרום קרוליינה, בפברוארצילום: Jonathan Ernst/רויטרס

כל הנכנסים לאוסטרליה יידרשו לבידוד של 14 ימים

כל הנכנסים לאוסטרליה יידרשו להיכנס לבידוד עצמי במשך 14 יום - כך הודיע היום (ראשון) ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון. כמו כן, תיאסר כניסה של ספינות תענוגות למדינה למשך 30 יום על מנת למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. 

במסיבת עיתונאים שנערכה בסידני הודיע מוריסון כי הקבינט החליט לקדם חקיקה נגד אנשים שיפרו את תנאי הבידוד העצמי. כמו כן, הוחלט להחמיר את ההנחיות לכלל האוכלוסייה שהתבקשה להתרחק ככל האפשר מהתכנסויות המוניות, לסרב ללחיצות יד ולשמור מרחק של מטר וחצי מכל אדם.

בתוך כך, בקווינסלנד שבצפון-מזרח אוסטרליה דווח על תשעה מקרי הידבקות נוספים בנגיף שהעלו את מניין מקרי ההידבקות במדינת המחוז ל-55 - שלושה מהם מספינת התענוגות "דיאמונד פרינסס". באוסטרליה דווח עד כה על 249 מקרי הידבקות ושלושה מקרי מוות.

(גרדיאן)

טראמפ לא נדבק בנגיף הקורונה

רופאו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע כי הנשיא לא נדבק בנגיף. מוקדם יותר אמר טראמפ כי עבר בדיקה לגילוי הנגיף, זאת לאחר שנפגש עם המזכיר לענייני תקשורת של ברזיל שאובחן כחולה בקורונה. 

ספרד הכריזה על מצב חירום ועל סגר חלקי בשטחה

ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס הכריז היום על מצב חירום למשך 15 יום, על מנת לבלום את התפשטות נגיף הקורונה. כחלק מהצעדים יוטל סגר חלקי במדינה. עד כה מתו מהנגיף 193 בני אדם בספרד ויותר מ-6,300 אובחנו כחולים.

סנצ'ס הוסיף כי כל החנויות למעט בתי מרקחת, מרכולים וחנויות המוכרות מצרכי יסוד אחרים ייסגרו. לדבריו, משבר הקורונה מחייב "החלטות חריגות" וזו שעה שבה "על כולנו להיות מאוחדים במאבק בנגיף". גם בתי ספר, אוניברסיטאות, בתי מלון, ברים ומסעדות ייסגרו ברחבי ספרד. סנצ'ס אף קרא לדחיית הבחירות המקומיות בגליציה ובחבל הבאסקים, בשל מצב החירום.

סנצ'ס הוסיף כי הממשלה תבחן חבילת סיוע כלכלית לחברות ולעובדים וכי הצבא יוכל לסייע במידת הצורך במאמצים לבלימת התפשטות הנגיף. כחלק מהצעדים תצומצם תנועת הרכבות במדינה, בקווים הנוסעים למרחק קצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ