מגפת הקורונה | שיא של חולים חדשים בארה"ב ביממה אחת — יותר מ-50 אלף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים של מסעדת המבורגרים בלוס אנגל'ס לוקחים הזמנות מלקוחות שנשארים ברכבם, אתמול
עדכונים

ארגון הבריאות העולמי מזהיר: המזרח התיכון בשלב קריטי

ארגון הבריאות העולמי הזהיר שהמזרח התיכון נמצא "בנקודה קריטית" של מגפת הקורונה לאחר שהאזור הגיע למיליון מקרים מאובחנים.

כמה מדינות במזרח התיכון החלו להקל בהגבלות, בהן מצרים שהשבוע שבו אליה תיירים, ובארגון הבריאות העולמי חוששים מאוד שהתפרצות הנגיף עשויה רק להחריף.

"אנחנו נמצאים בנקודה קריטית באזור שלנו", אמר אחמד אל-מנדארי, ראש הארגון במזרח התיכון במסיבת עיתונאים שהועברה ברשת, והוסיף שמדובר ב"ציון דרך מדאיג".

"מספר המקרים שדווחו בחודש יוני לבדו גבוה יותר ממספר המקרים הכולל שדווח בארבעת החודשים שחלפו מאז הדיווח הראשון על מקרה באזור ב-29 בינואר", אמר אל-מנדארי.

(גרדיאן)

רביעית בעולם: מספר הנדבקים בהודו עבר את רף ה-600 אלף

הודו דיווחה על יותר מ-600 אלף מקרי קורונה, רביעית בעולם במספר נדבקים, ועל 17,834 מתים מהנגיף.

העלייה בתחלואה במדינת הענק מציבה אתגר גדול למערכת הבריאות שלה, שממילא קורסת מעומס ולא נהנית מתקציבים גדולים. אלא שלמאות ההחמרה במשבר הבריאותי, הרשויות בניו דלהי הקלו בהגבלות והתירו את חידושן של יותר פעילויות עסקיות.

בכמה אזורים במדינה שבהם צפיפות אוכלוסין גבוהה, הסגר שהוטל נותר על כנו.

(גרדיאן)

בריטניה תתיר לאזרחיה לבקר בכ-90 מדינות ולא תחייב אותם להיכנס לבידוד עם שובם

משרד החוץ הבריטי צפוי להתיר לאזרחי הממלכה לבקר בכ-90 מדינות בעולם החל מיום שני הקרוב, מבלי שיצטרכו להיכנס לבידוד ביתי למשך 14 יום עם חזרתם. האיסור על נסיעה לא חיונית יוסר מכמעט כל מדינות האיחוד האירופי וטריטוריות בריטיות מעבר לים, בהן ברמודה, גירברלטר, אוסטרליה וניו זילנד. גם טורקיה צפויה להיכלל ברשימה.

הצעד הבריטי כרוך בקביעת הסדרים הדדיים עם מדינות ים תיכוניות כמו צרפת, יוון וספרד שאזרחיהן לא ייכנס לבידוד.

מאז 8 ביוני, כמעט כל הנוסעים שנכנסו לבריטניה חויבו להיכנס לבידוד ביתי למשך 14 יום במקום שכתובתו נמסרה לרשויות. אנשים שלא מילאו אחר ההוראה נידונים לקנס של אלף ליש"ט (כ-1,250 דולר).

כל המדינות שייכללו ברשימה החדשה של משרד החוץ הבריטי יהיו ככל הנראה כאלה עם סיכון נמוך או בינוני לקורונה.

(גרדיאן)

שר הבריאות של ניו זילנד שהפר את הסגר בעצמו התפטר

קלארק מודיע על התפטרותו, הלילהצילום: Mark Mitchell/אי־פי

שר הבריאות של ניו זילנד, דיוויד קלארק, התפטר הלילה (חמישי) אחרי שורה של תקלות במתקני בידוד ממשלתיים, וכן הפרות שביצע בעצמו של הסגר המחמיר שהטילה המדינה כדי לבלום את מגפת הקורונה. "התברר לי יותר ויותר כי הישארותי בתפקיד מפריעה לתגובת הממשלה במאבק במגפה", אמר קלארק במסיבת עיתונאים בוולינגטון שבה הודיע על התפטרותו.

בחודש שעבר הודיעה ראשת ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, על חזרה לשגרה -אחרי שדווח על אפס חולים חדשים. אולם, כעבור ימים אותרו שתי חולות חדשות שהורשו לעזוב את המתקן הממשלתי שבו שהו בטרם הסתיימה תקופת הבידוד הדרושה. באפריל תועד קלארק בביקור משפחתי בחוף הים, בזמן הסגר, ושבוע קודם לכן אף דווח כי נסע עם משפחתו לטיול אופנועים בהרים.

ראשת הממשלה ארדרן סירבה בתחילה לקבל את התפטרותו של קלארק, בשל התפקיד החיוני שמילא לדבריה במאבק במגפה. אולם הלילה הודיעה ארדרן כי היא מסכימה עם החלטתו של קלארק להתפטר.

יותר מ-50 אלף חולים חדשים נוספו בארה"ב ביממה אחת

הגידול במספר חולי הקורונה בארה"ב מוסיף לשבור שיאים חדשים, ועבר הלילה (חמישי) את ה-50 אלף ביממה אחת. זו הפעם החמישית בשמונת הימים האחרונים שנרשם שיא במקרי ההדבקה היומיים. שיאים מקומיים נרשמו בצפון קרוליינה, טנסי וטקסס — שם דווח על יותר מ-8,000 חולים חדשים.

במדינות רבות ברחבי ארה"ב החלו הרשויות להחזיר הגבלות או להאט את פתיחתו מחדש של המשק. עיריית ניו יורק חזרה בה מכוונתה לאפשר למסעדות לחדש את פעילותן בחללים סגורים. במיאמי ביץ' שבפלורידה הוטל מחדש עוצר לילי בין 0:30 לחמש בבוקר; וב-19 מחוזות בקליפורניה — שבהם כ-70% מהחולים במדינה — הוחלט לסגור ברים ולאסור למסעדות לארח לקוחות שלא בישיבה בחוץ.

מושל מדינת אריזונה, דאג דוסי, הורה מוקדם יותר השבוע על סגירת ברים, מכוני כושר, בתי קולנוע ופארקי מים למשך 30 יום. אמש הודיע סגן הנשיא מייק פנס, המרכז את תגובת הבית הלבן למגפה, כי הממשל הפדרלי יסייע למדינה במציאת פתרון למחסור ב-500 עובדי רפואה, לרבות רופאים, אחיות וטכנאי מעבדה. מספר החולים החדשים באריזונה עומד על כ-4,700.

עד כה דווח בארה"ב על יותר מ-2.7 מיליון חולים ועל כ-128 אלף מתים מהמחלה שלה גורם נגיף הקורונה, Covid-19.

ארה"ב אישרה שימוש בערכה ביתית לבדיקת קורונה

מינהל התרופות והמזון בארה"ב אישר את השימוש בערכת בדיקה ביתית לקורונה, בהליך מזורז שנועד למצבי חירום. הרשת המייצרת את הערכות, רשת הקמעונאות קרוגר, הודיעה שהערכות יהיו זמינות במרכזיה ברחבי ארה"ב כבר בתחילת השבוע הבא. 

מקבלי הערכה נדרשים לבצע את הבדיקה באמצעות מטוש ותחת הדרכה של מומחה לנושא בשיחת וידאו. לאחר מכן יש לשלוח את הדגימה למעבדות מיוחדות, ועל פי החברה, תשובות מתקבלות לאחר 72 שעות או פחות. על אף שבדיקות שמתבצעות בבית, ולא בבתי חולים על ידי אנשי צוות רפואי, מקטינות את החשיפה לחולים ואת העומס בבתי החולים, הן גם עשויות להתבצע באופן לא מקצועי ועל כן לא לשקף את מצב החולה.

תיירים ביוון התקבלו במוסיקה וממתקים; ספרד פתחה את הגבול עם פורטוגל

מדינות באיחוד האירופי ירשו החל מהיום (רביעי) לתיירים זרים להיכנס לגבולותיהן, לאחר שאתמול פורסמה רשימת 14 המדינות הבטוחות שתושביהן יוכלו להיכנס לשטחו של גוש המדינות למטרות תיירות ועסקים. פתיחת הגבולות נועדה להציל את מה שנותר מעונת התיירות ביבשת, שספגה מכה קשה בשל התפרצות נגיף קורונה.

ביוון, תיירים התקבלו בנמלי התעופה במדינה לצלילי מוסיקה מסורתית וממתקים. ענף התיירות של מהווה כחמישית מהתוצר הכלכלי של המדינה, ומעסיק כ-700 אלף עובדים. "החלטנו שהגיעה העת לבוא בתקופה המוזרה הזו מאחר שאנחנו מרגישים שמדובר במדינה בטוחה", אמרה סוזאנה ווסטקובה, תיירת מצ'כיה שהגיעה לאי רודוס.

בריכה ציבורית שנפתחה היום במדרידצילום: SUSANA VERA/רויטרס

היום צפויות לנחות ב-18 נמלי התעופה האזוריים של יוון עשרות טיסות. כל התיירים והבאים חייבים למלא טופס אינטרנטי לפחות 48 שעות לפני הכניסה למדינה. הרשויות יערכו בדיקות אקראיות לבאים לשטחה של יוון. עד כה נדבקו בנגיף קורונה ביוון כ-3,400 בני אדם.

בד בבד, ספרד ופורטוגל הודיעו היום כי הן פתחו את גבולן המשותף לתנועה חופשית, לראשונה זה שלושה חודשים.

(רויטרס)

ארה"ב רכשה את רוב המלאי העולמי של התרופה לטיפול בקורונה "רמדסיביר"

ארה"ב רכשה את רוב המלאי העולמי לשלושה החודשים הקרובים, של אחת משתי התרופות שיעילותן הוכחה לטיפול בחולי קורונה. כך שלמעשה, לא נותר מהמלאי בשביל מדינות אחרות ברחבי העולם. מומחים מודאגים מהמהלך החד-צדדי שננקט לרכישת התרופה "רמדסיביר", בין היתר כי הדבר עשוי לשקף מה עלול לקרות אם יימצא חיסון. 

ממשל טראמפ כבר הוכיח כי בכוונתו להציע מחיר גבוה ולהערים קשיים על מדינות אחרות כדי להבטיח את האספקה הרפואית הנחוצה לארה"ב. "יש להם גישה למעשה לרוב אספקת התרופה (רמדסיביר), כך שלא נשאר כלום לאירופה", אמר ד"ר אנדרו היל, חוקר בכיר באוניברסיטת ליברלפול. 

התרופה מיוצרת על ידי חברת "גיליאד" והראתה תוצאות טובות ביכולת שלה לסייע לחולי קורונה להחלים מהר יותר ולהתאושש מהמחלה. 140 אלף המנות הראשונות של התרופה, שסופקו למחקרים ברחבי העולם, אזלו. ממשל טראמפ רכש עכשיו יותר מ-500 אלף מנות, שהן למעשה כל התוצר של החברה ליולי, וכ-90% מהתוצר של אוגוסט וספטמבר. 

"הנשיא טראמפ חתם על הסכם מדהים כדי להבטיח שלציבור האמריקאי תהיה גישה לטיפול המאושר הראשון ל-Covid-19", אמר שר הבריאות של ארה"ב, אלכס אזר. 

(גרדיאן)

מחשש להתפרצות: אוסטרליה תטיל סגר על כ-300 אלף תושבים במדינת ויקטוריה

הרשויות במלבורן שבמדינת ויקטוריה באוסטרליה הודיעו הלילה (רביעי) כי יטילו סגר החל מהיום על כ-300 אלף תושבים בפרברים, במטרה למגר את התפשטות נגיף קורונה במדינה השנייה המאוכלסת ביותר ביבשת. 

מאות אלפי התושבים שגרים צפונית לבירה ישהו בתנאי סגר למשך כחודש, לאחר שבשבועיים האחרונים דווח על עלייה דו-ספרתית במספר המקרים החדשים שמאובחנים מדי יום. 

מצבה של אוסטרליה הוא טוב באופן יחסי לשאר מדינות העולם, עם כ-7,800 מקרים מאובחנים ו-104 מקרי מוות הקשורים לנגיף קורונה. עם זאת, הזינוק בנתוני התחלואה עורר בקרב הרשויות חשש מגל שני, כפי שנצפה במדינות אחרות. 

החל מחצות (זמן מקומי), יותר מ-30 שכונות בפרברי העיר ישובו להגבלות, בהן איסור על יציאה מהבית למעט קנייה של מזון, תורים למרפאות, עבודה או טיפול באנשים הזקוקים לכך — ופעילות ספורטיבית. במקביל להגבלות המחמירות, הרשויות יערכו מבצע בדיקות נרחב בשאיפה לדגום עד מחצית מהאוכלוסייה באזור המדובר. 

(רויטרס)

תחנת רכבת בשעת השיא בעיר מלבורן, אתמולצילום: AFP

שיא במספר הנדבקים היומי בקורונה בארה"ב: 46 אלף אובחנו

יותר מ-46 אלף בני אדם אובחנו כנדבקים בנגיף הקורונה בארצות הברית בין יום שני לשלישי (שעון ארה"ב). זהו שיא הנדבקים היומי בארצות הברית מתחילתו של משבר הקורונה, זאת לאחר שהשיא נשבר שלוש פעמים נוספות במהלך השבוע האחרון.

(רויטרס וניו יורק טיימס)

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ