מגפת קורונה | דיווח: שני מקרים של הדבקה חוזרת בנגיף אובחנו בהולנד ובבלגיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הולכי רגל באמסטרדם, בשבוע שעבר
הולכי רגל באמסטרדם, בשבוע שעברצילום: AFP
עדכונים

שיא במספר הנדבקים והמתים בארגנטינה

רשויות הבריאות בארגנטינה דיווחו של שיא יומי חדש במספר הנדבקים והמתים מנגיף הקורונה. ב-24 השעות האחרונות אובחנו 8,713 חולים מאומתים חדשים ונרשמו 382 מקרי מוות.

משרד הבריאות המקומי הזהיר כי למרות אמצעי הבידוד שהוחמרו בבירה בואנוס איירה ובפרבריה, חלה עלייה במספר מקרי הקורונה באזורים אחרים. סך הכל עומד מספר החולים המאומתים במדינה על יותר מ-350 אלף ומספר המתים על 7,366.

(גרדיאן)

חלקת קברים לקורבנות קורונה בבית הקברות פלורס בבואנוס איירס, החודשצילום: Natacha Pisarenko/אי־פי

דיווח: שני מקרים של הדבקה חוזרת בקורונה אובחנו בהולנד ובבלגיה

רשות השידור הציבורית בהולנד דיווחה על שני מקרים של הדבקה חוזרת בקורונה – אחד אצל חולה במדינה ושני בבלגיה. הדיווח מגיע יממה לאחר שחוקרים מהונג קונג דיווחו על המקרה המתועד הראשון של הדבקה חוזרת בנגיף אצל אדם צעיר ובריא, כארבעה חודשים וחצי לאחר שנדבק בפעם הראשונה.

רשות השידור NOS ציטטה את מריון קופרמנס, מומחית לנגיפים, שאמרה שהחולה ההולנדי הוא אדם מבוגר עם מערכת חיסון מוחלשת. קופרמנס, שמשמשת כיועצת לממשלת הולנד, אמרה שההדבקות מחדש היו צפויות. "זה לא מלחיץ אותי שמישהו יידבק שוב", היא אמרה. "אנחנו צריכים לראות אם זה קורה לעתים קרובות".

מארק ואן ראנסט, מומחה אחר לנגיפים, אמר ל-NOS  שהחולה הבלגי סובל מתסמינים קלים. לדבריו, הנוגדנים שפיתח החולה בפעם הראשונה שנדבק לא הספיקו כדי למנוע את הידבקותו מחדש בגרסה מעט שונה של הנגיף. ון ראנסט הוסיף כי לא ברור אם מקרים מסוג זה נדירים או שיש "עוד הרבה אנשים שייתכן שנדבקו מחדש אחרי שישה או שבעה חודשים" מההידבקות הראשונה.

(רויטרס)

בסין החלו לחסן עובדים חיוניים בחיסון נגד קורונה שטרם אושר לשימוש

רשויות הבריאות בסין החלו לחסן עובדים נגד קורונה בחיסון ניסיוני שנמצא בשלבי פיתוח, כך על פי גורם רשמי בממשל. בראיון לערוץ הטלוויזיה הממלכתי CCTV אמר אתמול ראש מחלקת המדע והטכנולוגיה בנציבות הבריאות הלאומית, ז'נג ז'ונגוואי, כי הממשל אישר נוהל "לשימוש חירום" שמאפשר לחסן עובדים חיוניים, בהם עובדים בשירות הבריאות ושוטרי גבול. לדבריו, המהלך החל כבר ביולי.

ככל הנראה, מדובר בפעם הראשונה בה מאשרים בסין שימוש בחיסון שאינו במסגרת ניסויים קליניים. לדברי ז'נג, שמוביל את מבצע החיסון, הוחלט לחסן את עובדי הגבול בשל סכנת ההדבקה הגבוהה יחסית אשר נשקפת להם במסגרת עבודתם.

לא ברור איזה סוג של חיסון נמצא בשימוש במסגרת המהלך וכמה אנשים חוסנו באמצעותו עד כה. לדברי ז'נג, השימוש בו מתבצע תחת הגבלות החוק, שמתיר שימוש מוגבל בחיסונים לא מאושרים בזמן משברים בריאותיים.

ארגון הבריאות העולמי עוקב אחר מהלכי פיתוח של יותר מ-170 חיסונים לקורונה ברחבי העולם, בהם גם כמה אשר מתנהלים בסין ואשר מצויים כבר בשלבי ניסוי מתקדמים (שלב 3). ביוני ביקשו בממשל מעובדי חברות ציבוריות להתנדב להתחסן כדי לבדוק את יעילותם של שני חיסונים כאלו.

(גרדיאן)

מספר המתים מקורונה בעולם עבר את רף ה-800 אלף

מספר המתים העולמי מקורונה חצה אתמול (שבת) את רף ה-800 אלף, כך לפי מאגר הנתונים של הניו יורק טיימס. מספרי המתים הגבוהים ביותר נרשמו בארה"ב,  הודו, דרום אפריקה ומרבית מדינות אמריקה הלטינית.

בתחילת המגפה, המדינות שרשמו את מספר המתים הגבוה ביותר ביחס לאוכלוסייתן היו מדינות אירופה - בלגיה, בריטניה ואיטליה. אך נכון להיום, תשע מתוך עשר המדינות עם מספרי המתים הגבוה ביותר ביחס לאוכלוסייה היו מדינות דרום ומרכז אמריקה. מביניהן, ברזיל, מקסיקו ופרו מובילות את הרשימה העולמית גם במספר המתים האבסולוטי.

(ניו יורק טיימס)

עובד בית חולים במקסיקו עוטה ציוד מגן לפני הכניסה למחלקת הקורונה, אתמולצילום: DANIEL BECERRIL/רויטרס

יו"ר ארגון הבריאות העולמי: העולם יכול להתגבר על מגפת הקורונה בתוך שנתיים

העולם יתגבר על מגפת הקורונה בעוד פחות משנתיים, כך לפי הערכת ארגון הבריאות העולמי. יושב ראש הארגון, תאודרוס אדהנום גברה-יסוס, טען זו בהתבסס על מגפת השפעת הספרדית ב-1918, ולאור התפתחות הטכנולוגיה שתסייע במיגור הנגיף.

"הגלובליזם, הקרבה והחיבור העולמי הם אמנם חסרון, אבל הטכנולוגיה עומדת לצדנו", אמר יו"ר הארגון. "אנחנו יכולים להשתמש בכלים הטכנולוגיים לטובתנו, ובעתיד אני מקווה שיהיו לנו כלים חדשים, כמו חיסון לקורונה", הוסיף תאודרוס, "כך שאני מאמין שנוכל לסיים עם זה מוקדם יותר ביחס למגפת השפעת הספרדית".

ארגון הבריאות העולמי: על ילדים בני 12 ומעלה לעטות מסכות

ארגון הבריאות העולמי (WHO) המליץ לילדים מעל גיל 12 לעטות מסכות כדי להוריד את מספר הנדבקים בקורונה, כמו שעד כה המליץ למבוגרים. לפי הארגון, שהוציא את ההודעה בשיתוף פעולה עם יוניצ"ף, ילדים בגילאי 6 עד 11 צריכים לעטות מסכות רק במקרים מיוחדים. ההוראה הזו חשובה במיוחד כשלא ניתן לשמור על מרחק של מטר בין אדם לאדם.

ילדה בעיירה הגרמנית רודנבך, בשבוע שעברצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

מספר חולי הקורונה בהודו הגיע לשלושה מיליון

מספר הנדבקים בקורונה בהודו חצה היום (ראשון) את רף ה-3 מיליון, כך מדווחות הרשויות במדינה. מספר הנדבקים היומי בהודו הוא הגבוה בעולם, ומספר החולים בסך הכל הוא השלישי בעולם - לאחר ארה"ב וברזיל.

בהודו מדווחים על תחלואה גבוהה גם בצפון המדינה, שם האוכלוסייה ענייה יותר, וגם בדרום המדינה, שם האוכלוסייה מבוססת יותר אך מבוגרת יותר. שני מוקדי התחלואה הם בשתיים מהערים הגדולות ביותר בהודו - ניו דלהי ומומבאיי, וגם במדינות הצפוניות של אוטר פרדש וביהאר מדווחים על מספרי חולים גבוהים.

בדיקת קורונה באחמדאבאד, שלשוםצילום: Amit Dave/רויטרס

עם מאות מקרים ביום, בדרום קוריאה חוששים מהתפרצות חדשה ברחבי המדינה

דרום קוריאה רשמה יום שביעי ברציפות של מספר מקרי קורונה תלת-ספרתי, והרשויות הזהירו מהחמרה בשעה שנגיף הקורונה מתפשט ברחבי המדינה.

סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהפ" דיווחה שמקרי קורונה רבים במדינה קשורים לכנסיית סראנג ג'יל שבצפון סיאול, שם נרשמו 623 חולים מאומתים. הכנסייה מנוהלת על ידי מטיף שמר שחסידיו השתתפו בשבועות האחרונים בהפגנות בסיאול נגד הממשלה ועל פי הערכות גרמו להדבקה המונית.

"אנחנו מתייחסים בחומרה למצב הנוכחי משום שההדבקה, שהחלה להתפשט במתקן דתי ספציפי, מגיעה לרחבי המדינה מעצרות מסוימות", אמרה סגנית שר הבריאות של דרום קוריאה קים גאנג-ליפ. "המצב חמור ועלול להוביל למגפה כלל-ארצית".

המרכז הדרום קוריאני לבקרת מחלות ומניעתן (KCDC) דיווח אמש על 288 מקרים חדשים שחתמו שבוע של מספר חולים יומי תלת-ספרתי.  סגן מנהל ה-KDCD, קוון ג'ון-ווק, אמר שדרום קוריאה עלולה לחוות עלייה גבוהה בשיעור ההידבקויות כפי שרואים כיום בארה"ב ובאירופה. "תתייחסו אל מגפת הקורונה עכשיו כאילו היא נמצאת בעיצומה", אמר קוון.

דרום קוריאה היתה אחת המדינות הראשונות מחוץ לסין שחוו התפרצות גדולה של הנגיף, אולם איתור יעיל של מגעים ובדיקות רבות אפשרו לרשויות הבריאות להשתלט על המצב.

(גרדיאן ורויטרס)

עמדת בדיקת קורונה בסיאול, היוםצילום: Ahn Young-joon/אי־פי

בגרמניה חוששים מגל שני על רקע מספר הנדבקים הגבוה ביותר מאז אפריל

מספר הנדבקים בגרמניה ביממה האחרונה מנגיף הקורונה הוא הגבוה ביותר במדינה מאז חודש אפריל. מכון רוברט קוך,  הסוכנות הממשלתית לבריאות הציבור בגרמניה, מסר כי ב-24 השעות האחרונות נרשמו 1,707 מקרים חדשים. בכך מגיע מספר החולים המאומתים במדינה ל-228,621.

הפעם האחרונה שבה מספר הנדבקים היומי היה גבוה כל כך היתה ב-26 באפריל כשדווח על 1,737 מקרים. שיא המגפה בגרמניה היה בתחילת אפריל כשמדי יום דווח על יותר מ-6,000 חולים מאומתים. מאז חודש יולי נרשמה ירידה בנתוני התחלואה, אולם באחרונה חל היפוך במגמה ונרשמה עלייה שהעלתה את החשש מפני גל שני.

עם זאת, בגרמניה מציינים כי העלייה במספר הנדבקים היומי קשורה לעלייה המשמעותית בכמות הבדיקות לקורונה. לפי מכון רוברט קוך.

נכון להיום מתו בגרמניה 9,235 בני אדם מהנגיף – עלייה של עשרה לעומת אתמול. בסוכנות הבריאות הממשלתית לבריאות מעריכים כי מספר המחלימים מקוביד-19, המחלה שלה גורם הנגיף, עומד על כ-204,800.

(ד-פ-א)

מספר הנדבקים היומי בגרמניה – הגבוה ביותר מאז מאי

בגרמניה אובחנו ביממה האחרונה 1,510 נדבקים חדשים בקורונה, כך נמסר הבוקר מהמכון על שם רוברט קוך, הסוכנות הממשלתית לבריאות הציבור. מדובר במספר הנדבקים הגבוה ביותר ליממה בשלושת החודשים האחרונים.

בכך עלה מספר הנדבקים הכולל במדינה ל-226,914. מספר המתים מהנגיף במדינה עומד כעת על 9,243. קצב ההדבקה בגרמניה מצוי במגמת עלייה בשבועות האחרונים, ומספר הנדבקים שם עלה על 1,000 נדבקים חדשים מדי יום בימים האחרונים. בשיא ההתפרצות בחודש אפריל דווח על יותר מ-6,000 נדבקים ביום.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קראה אתמול לתושבים להקפיד על הנחיות הריחוק החברתי והזהירה מכך שבמצב הנוכחי לא יתאפשרו הקלות נוספות. מרקל הוסיפה שהסיבה לעלייה הנוכחית במספר הנדבקים היא "עלייה בתנועה ובקשרים בין אנשים", וביקשה מאלו השבים מחו"ל להתנדב לעבור בדיקת קורונה בשובם.

(ד-פ-א)

משרד הפנים בלבנון הורה על הגבלות ועוצר לילי בשל עלייה בתחלואה

משרד הפנים בלבנון הורה לסגור את בתי העסק והטיל עוצר לילי בשל עלייה במספר הנדבקים בקורונה במדינה. ההגבלות החדשות ייכנסו לתוקף ביום שישי ויימשכו שבועיים.

במסגרת ההגבלות החדשות ייסגרו כל השווקים, קניונים, חדרי כושר, בריכות ועסקים פרטיים אחרים. העוצר הלילי יימשך בין 18:00 בערב עד ל-6:00 בבוקר ויוחרגו ממנו עובדי רפואה, עסקי מזון, דיפלומטים ועיתונאים.

בביירות, העוצר יאפשר להאיץ את מבצע השיקום והניקיון שבשכונות הסמוכות לנמל אשר ניזוקו מהפיצוץ במחסן בתחילת החודש. שדה התעופה בעיר ימשיך לפעול.

מספר הנדבקים היומי במדינה חצה בימים האחרונים את רף ה-400 נדבקים ביום. ביום שני הגיע מספר הנדבקים הכולל ליותר מ-9,300 מקרים ויותר מ-100 איש מתו מהנגיף מאז פברואר.

(רויטרס)

שבועיים אחרי הפיצוץ בביירות: עלייה במספר החולים בלבנון

לבנון דיווחה על עלייה במספר מקרי הקורונה בעקבות הפיצוץ שאירע לפני שבועיים בנמל בעיר שבו נהרגו כ-180 בני אדם ויותר מ-6,000 נפצעו. גורמי רפואה במדינה קראו להטיל סגר של שבועיים על עיר הבירה כדי לבלום את התפשטות הנגיף.

הפיצוץ ב-8 באוגוסט של מאגר של 2,750 אמוניום חנקתי גרם להרס רב בביירות, כולל בכמה בתי חולים בעיר. מאז הפיצוץ הזהירו מומחים שהצפיפות הגדולה שנוצרה בבתי החולים ובבתי הקברות תגביר את הסכנה להידבקות בנגיף. לכך גם נוספה סכנת הידבקות בהפגנות שפרצו לאחר הפיצוץ נגד ממשלת לבנון במחאה על האסון בנמל בביירות ועשורים של ניהול כושל של הכלכלה.

אמש נרשמו בלבנון, שבה מתגוררים חמישה מיליון תושבים, 439 חולים מאומתים חדשים ושישה מקרי מוות. בכך עלה מספר המקרים במדינה ל-8,881 ומספר המתים ל-103.

פטרה חורי, יועצת רפואית לראש הממשלה היוצא חסאן דיאב, צייצה בטוויטר  ששיעור הבדיקות החיוביות לקורונה עלה מ-2.1% ל-5.6% בתוך ארבעה שבועות בלבד. "הווירוס לא מבדיל בינינו. שיעור של 5% הוא איום אמיתי על כל המדינה שלנו", הזהירה חורי.

(רויטרס)

על רקע העלייה בנדבקים בניו זילנד, ראשת הממשלה הודיעה על דחיית הבחירות

ארדרן במסיבת עיתונאים בוולינגטון, הלילהצילום: Mark Mitchell/אי־פי

ראשת ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, הודיעה על דחיית הבחירות הכלליות במדינה בחודש, מ-19 בספטמבר ל-17 באוקטובר, על רקע הסגר בעיר אוקלנד. העיר נתונה להגבלות בשל עלייה במספר ההדבקות בנגיף קורונה. ארדרן נכנעה ללחץ לדחות את ההצבעה, לאחר שמפלגות התלוננו כי הן לא יכולות לערוך מסע בחירות כנדרש אצל כמעט שליש מתושבי ניו זילנד. 

לכתבה המלאה

מספר המתים בהודו עבר את רף ה-50 אלף

נשים עומדות בתור לבדיקה רפואית בעיר גוואהטי שבהודו, היוםצילום: Anupam Nath/אי־פי

מספר המתים בהודו מקורונה עבר את רף ה-50 אלף לאחר שביממה האחרונה נוספו 941 מקרי מוות חדשים, כך מסר משרד הבריאות המקומי. בשבוע שעבר עקפה הודו את בריטניה במספר מקרי המוות מהנגיף והיא כרגע רביעית בעולם אחרי ארה"ב, ברזיל ומקסיקו. מספר החולים המאומתים במדינה עומד על 2.6 מיליון והיא שלישית בעולם בקטגוריה זו אחרי ארה"ב (5.4 מיליון) וברזיל (3.3 מיליון).

מומחים אומרים כי הודו צריכה להגדיל משמעותית את מספר בדיקות הקורונה כדי להגיע לשליטה על הנגיף. בינתיים, הנגיף מתפשט באזורים כפריים שבהם מערכות הבריאות שבריריות או שאינן נגישות בקלות.

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, מסר ביום שבת כי בימים אלה נערכים במדינה בדיקות וניסויים לשלושה חיסונים פוטנציאליים לקורונה. הוא הוסיף שממשלתו מוכנה לייצר מספר עצום של חיסונים במידה שאחד מהם יתברר כיעיל. "ברגע שנקבל אור ירוק מהמדענים שלנו, נוציא לפועל ייצור המוני של החיסון. עשינו את כל ההכנות", אמר מודי בנאום שנשא לרגל יום העצמאות ההודי.

"שרטטנו מתווה להגדיל את הייצור את החיסונים ולהנגיש אותך לכל אדם ואדם בזמן הקצר ביותר", אמר מודי.

(גרדיאן)

רוסיה הודיעה כי החלה לייצר את החיסון החדש לנגיף הקורונה

רוסיה הודיעה היום (שבת) כי החלה בייצור החיסון השנוי במחלוקת שפיתחה לנגיף הקורונה. לפי משרד הבריאות במוסקבה, בסוף החודש יהיה החיסון זמין לציבור. מדענים במדינות מערביות הביעו חשש כי רוסיה דילגה על שלבים חיוניים באישור החיסון, ובין היתר לא ערכה ניסויים מספיק נרחבים ולאורך זמן בבני אדם.

עד כה דווח ברוסיה על יותר מ-915 אלף חולים בנגיף, ועל יותר מ-15 אלף מתים מהמחלה Covid-19. בשתי היממות האחרונות נוספו בכל יום יותר מ-5,000 חולים חדשים וכ-120 מקרי מוות, במדינה כולה.

(גרדיאן)

שר הבריאות לשעבר של ברזיל: בולסונרו גורר אותנו לתהום

עבודות חיטוי בפסל ישו הגואל בריו דה ז'ניירו, שלשוםצילום: Silvia Izquierdo/אי־פי

שר הבריאות לשעבר של ברזיל האשים את הנשיא ז'איר בולסונרו כי הוא גורר את המדינה לתהום בשל תגובתו המגמגמת למגפת הקורונה, שהיתה אנטי מדעית ומושפעת מאינטרסים אישיים. עד כה דיווחה המדינה הדרום אמריקאית על יותר מ-3.2 מיליון חולים ועל מניין מתים הגבוה מ-105 אלף.

בריאיון לגרדיאן אמר השר לשעבר לואיס אנריקה מנדטה כי בולסונרו מילא תפקיד מרכזי בדרדור כלכלתה של ברזיל לאסון. לדבריו, הנשיא משחק בחיי האזרחים משיקולים פוליטיים, בזמן משבר עולמי.

מנדטה, שרמז כי יתמודד ב-2022 לנשיאות, הפך לדמות מוכרת בברזיל בתחילת המגפה כשסיפק אזהרות ברורות ומבוססות נתונים מדעיים לציבור. אולם באמצע אפריל פוטר הרופא האורתופד בן ה-55, אחרי שיצא בפומבי נגד הצהרותיו של בולסונרו שפקפק ביעילות ההנחיות לבלימת מגפת הקורונה, כמו עטיית מסכה ושמירה על מרחק בין־אישי.

(גרדיאן)

ספרד הטילה עוצר על פאבים ומסעדות ואוסרת עישון בפומבי

מסעדה בסביליה, אתמולצילום: AFP

ספרד הודיעה היום (שישי) כי תטיל עוצר על מועדונים ופאבים ותאסור על עישון בציבור, כחלק מהחמרת ההגבלות שהוטלו לבלימת מגפת הקורונה. שר הבריאות סלבדור אילה הודיע על ההגבלות החדשות לאחר דיון שקיים עם נציגי 17 המחוזות במדינה.

אילה קרא לאזרחים להישאר ב"בועה" שלהם, ולא להתרחק מבתיהם. זאת בנוסף להמלצה להגביל התאספויות בבתים לעד עשרה בני אדם לכל היותר. 

מסעדות ופאבים יונחו לסגור את שעריהם בשעה אחת אחר חצות בכל לילה. בנוסף, כמות הסועדים תוגבל לעשרה בלבד, במרחק מינימלי של 1.5 מטרים בין השולחנות. כמו כן תיאסר שתיית אלכוהול בציבור.

כחלק ממהגבלות תצומצם הכניסה לבתי אבות, וכל דייר או דיירת יורשו לקבל מבקר אחד בכל יום, למשך שעה לכל היותר. המדינה תחל מעתה להתמקד בבדיקות קורונה בעובדים בבתי אבות — וכן בצוותי רפואה, ובשכונות וקבוצות אוכלוסייה שנמצאות במוקדי סיכון.

ההגבלות החדשות הוכרזו לאחר שביממה האחרונה אובחנו 2,935 חולי קורונה חדשים — ו-8,000 במצטבר מאז יום רביעי. לדברי שר הבריאות אילה, "אלה צעדים שהחלטנו עליהם פה אחד. הם המינימום שניתן לעשות, לא המקסימום. הרשויות במחוזות השונים מורשות להחיל החמרות נוספות".

מספר החולים הכולל בספרד עומד על יותר מ-337 אלף ומניין המתים גבוה מ-28 אלף. מקורות בממשלת גרמניה אמרו היום כי יוסיפו בקרוב את ספרד לרשימת האזורים בסיכון שאינם מומלצים לביקור עבור אזרחי המדינה.

(גרדיאן ורויטרס)

יוון מחמירה הגבלות על התאספות בציבור באתונה ובכמה איים

האי תינוס ביוון, אתמולצילום: Thanassis Stavrakis/אי־פי

יוון דיווחה היום (שישי) על עלייה משמעותית בתחלואה, והטילה מגבלות נוספות על פעילות בתי עסק והתאספות בציבור באתונה ובכמה איים. הצעד מגיע בשיא עונת התיירות במדינה, ובערבו של חג נוצרי אורתודוקסי חשוב — המציין את עלייתה לשמים של מרים הבתולה.

באתונה ובאיים פארוס, אנטי־פארוס, קיתרה, פורוס, הידרה ואגינה, התאספות בציבור תוגבל לעד 50 בני אדם. הרשויות מעריכות כי העלייה במקרי ההדבקה בנגיף הקורונה בשבוע האחרון בבירה ובעיר סלוניקי, השנייה בגודלה ביוון, קשורה לצעירים רבים שחזרו מחופשה באיים.

עד כה דיווחה יוון על יותר מ-6,300 חולים בנגיף. בשבוע האחרון לבדו נוספו יותר מ-1,300 חולים. מניין המתים במדינה מהמחלה Covid-19 עומד על 221.

(גרדיאן)

וייטנאם הודיעה כי תרכוש את החיסון שפיתחה רוסיה

וייטנאם הודיעה היום (שישי) כי תרכוש את החיסון שפיתחה רוסיה נגד נגיף הקורונה. לפי דיווח ברשת הטלוויזיה הממלכתית VTV, הרשויות במדינה ימשיכו במאמצים לפתח חיסון מקומי — שצפוי להיות זמין לציבור עד סוף 2021. בהודעת משרד הבריאות הווייטנאמי לא נמסר כמה מנות של החיסון יירכשו או מתי הן אמורות להגיע למדינה, שעד כה דיווחה על 911 חולים בנגיף הקורונה ועל 21 מקרי מוות מהמחלה שלה הוא גורם, Covid-19.

בשבועות האחרונים מתמודדת וייטנאם עם התפרצות בעיר דה נאנג, השלישית בגודלה במדינה. לדברי ראש הממשלה נוין סואן פוק, ישנה סכנה גבוהה מאוד להתפשטות הנגיף מדה נאנג לערים נוספות, והמדינה נמצאת עתה בשלב קריטי של המאבק במגפה.

ראש צוות המאבק הממשלתי בנגיף, וו דוק דאם, אמר היום כי לווייטנאם אין ברירה אלא "לחיות בשלום עם הנגיף". לדבריו, "אנחנו נוקטים צעדים לבלימת המגפה כמו מדינה ענייה. על כל האזרחים להיות ערניים ולהתגונן בעצמם מפני הנגיף".

רוסיה הודיעה שלשום כי העניקה אישור רגולטורי לייצור חיסון לנגיף, שפיתח מכון "גמלאיה" במוסקבה. אולם, מדענים במדינות סביב העולם מתחו ביקורת על כך שמדעני המכון ערכו ניסויים בבני אדם במשך פחות מחודשיים ועל כמה מאות נסיינים או אף פחות מכך. עוד נמסר כי המדינה תחל בקרוב בייצור המוני של החיסון, במטרה להגיע לכמה מאות אלפי מנות מדי חודש.

הנשיא ולדימיר פוטין אמר כי החיסון הוזרק גם לבתו שלו, וכי היא סבלה מחום לתקופה קצרה בטרם החלימה. קרן השקעות ממשלתית רוסית הודיעה כי כ-20 מדינות הזמינו קרוב למיליארד מנות של החיסון, מבלי לספק פירוט. נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה הודיע כי ארצו תחל בניסויים קליניים של החיסון הרוסי באוקטובר, וכי הוא עצמו מוכן להתחסן כבר במאי בשנה הבאה.

(רויטרס ו"הארץ")

ניו זילנד האריכה את הסגר על אוקלנד ב-12 יום

מחסום בכניסה לאוקלנד, היוםצילום: AFP

ניו זילנד האריכה היום (שישי) את הסגר שהוטל על העיר אוקלנד, לאחר שהתגלו 13 חולים חדשים בנגיף הקורונה ברחבי המדינה - מהם שניים בעיר. שלשום הוטל סגר בן שלושה ימים על העיר, הגדולה במדינה, לאחר שארבעה בני משפחה אובחנו כחולים. זאת, יותר ממאה ימים לאחר שהתגלה מקרה ההדבקה המקומי האחרון בניו זילנד.

הסגר היה אמור להסתיים היום, אולם הממשלה החליטה להאריכו ב-12 יום. שר הבריאות כריס היפקינס מסר כי כל 13 המקרים החדשים שהתגלו קשורים אחד לשני, וכי מדובר בחדשות טובות מכיוון שכך ניתן להתחקות אחר מוקדי המגפה. הממשלה צפויה להתכנס בהמשך היום כדי לדון בהמשך ההגבלות בערים נוספות במדינה.

עד כה דיווחה ניו זילנד על 1,602 חולים בנגיף, ועל 22 מקרי מוות.

(גרדיאן)

צפון קוריאה הסירה את הסגר שהטילה בעיר בקרבת גבול הדרום

בדיקת חום בכניסה לתחנת רכבת בפיונגיאנג, אתמולצילום: Cha Song Ho/אי־פי

צפון קוריאה הודיעה היום (שישי) כי הסגר שהוטל בעיר קייסונג בדרום המדינה הוסר לאחר שלושה שבועות. לפי דיווח בסוכנות הידיעות הרשמית KCNA, המנהיג קים ג'ונג און כינס ישיבה של הפוליטבורו ובה הודיע על הסרת הסגר, שהוכרז לאחר שבחודש שעבר הגיע עריק מדרום קוריאה לעיר, ואובחן כחולה בנגיף הקורונה.

קודם לכן הודיעה המדינה המבודדת כי אף מקרה של הנגיף לא התגלה בשטחה. קים אמר בישיבה היום כי הסגר שהוטל הביא לייצוב המצב, אך כי גבולה של המדינה יישאר סגור כדי למנוע את התפשטות המגפה.

לפי הדיווח ב-KCNA, בישיבה עלה גם נושא השיטפונות שפגעו לאחרונה במדינה, וקים קרא לערים באזור הגבול לסרב לקבל סיוע ממדינות זרות — מחשש להידבקות בנגיף. "התפשטות המגפה החמירה ולכן עלינו לסרב לסיוע מבחוץ", צוטט קים בדיווח. עוד דווח כי גשמי המונסון שגרמו לשיטפונות גרמו להריסתם של 16,680 בתי מגורים ו-630 מבני ציבור במחוזות רבים, וכן הרסו כבישים, גשרים ומסילות רכבת.

(רויטרס)

צרפת תחייב אזרחים בריטים המגיעים אליה לשהות בבידוד

התור מחוץ למוזיאון הלובר בפריז, אתמולצילום: CHARLES PLATIAU/רויטרס

צרפת הודיעה היום (שישי) כי בכוונתה לחייב אזרחי בריטניה המגיעים למדינה לשהות במשך 14 יום בבידוד. זאת, לאחר שהממלכה המאוחדת הודיעה כי תנקוט צעד דומה כלפי אזרחים צרפתים. לונדון פרסמה אמש רשימה של שש מדינות שאזרחיהן יידרשו בבידוד: הולנד, מלטה, מונקו, ארובה, איי טורקס וקאיקוס — וכן צרפת.

לדברי השר לענייני אירופה בממשלת צרפת, קלמנט בואן, "אנחנו מצרים על ההחלטה של בריטניה, וננקוט צעדים הדדיים. כולנו מקווים שנוכל לחזור לשגרה בהקדם האפשרי". ביממה האחרונה דיווחו הרשויות בצרפת על 2,669 מקרי הדבקה חדשים בנגיף הקורונה. זהו היום השני ברציפות שנתוני התחלואה מגיעים לשיא חדש, מאז הוסר הסגר לפני כחודשיים.

מתחילת המגפה דיווחה צרפת על יותר מ-209 אלף חולים, ומניין המתים בה עומד על יותר מ-30 אלף.

(גרדיאן)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ