עדכונים

איטליה תטיל עוצר לילי ותחמיר את ההגבלות במרבית המדינה

קונטה בפרלמנט ברומא, היוםצילום: REMO CASILLI/רויטרס

ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה, הציג היום (שני) לפרלמנט שורת צעדים להחמרת ההגבלות לבלימת מגפת הקורונה. בין היתר הודיע קונטה כי יש צורך להטיל עוצר לילי ולמנוע יציאה וכניסה אל מחוזות במדינה שבהם התחלואה גבוהה במיוחד.

קונטה הציג תוכנית חלוקה לאזורים, לפי שלוש רמות סיכון בהתאם לנתוני התחלואה. הוא הזהיר כי מחלקות לטיפול נמרץ ב-15 מ-20 מחוזות באיטליה עומדים בפני קריסה בחודש הקרוב, אם לא יינקטו צעדים לבלימת המגפה. 

כחלק מההחמרות, התפוסה בתחבורה הציבורית תוגבל ל-50%, במקום 80% שהתאפשרו עד כה. בנוסף לכך, מרכזי קניות ייסגרו בסופי שבוע. לדברי קונטה, מצב התחלואה באזורים רבים "מדאיג מאוד". עד כה דיווחה איטליה על יותר מ-709 אלף נדבקים ועל מניין מתים גבוה מ-38 אלף.

(רויטרס)

דיווח: הנסיך ויליאם נדבק בקורונה באפריל, והסתיר זאת

הנסיך ויליאם, השני בתור לכתר הבריטי, חלה בקורונה באפריל והסתיר זאת מהציבור - כך דווח אמש (ראשון) בעיתון "סאן" וברשת בי־בי־סי. לפי הדיווח ב"סאן", הדוכס מקיימברידג' נמנע מלפרסם את דבר מחלתו בטענה ש"לא רצה להדאיג את הציבור". מטעמו של ויליאם לא נמסרה תגובה, והידיעה לא הוכחשה.

עוד דווח כי ויליאם שהה בבידוד באחד מבתיו במזרח אנגליה, והמשיך בעבודתו גם כשהיה חולה. מועד המחלה המדויק לא פורסם, אך הוא היה סמוך, ככל הנראה, לתקופה שבה חלה גם הנסיך צ'רלס, אביו של ויליאם ויורש העצר בן ה-71. הנסיך מוויילס סבל מתסמינים קלים והחלים מאז.

המלכה אליזבת השנייה, בת 94, נמנעת מהשתתפות באירועים ציבוריים מאז פרוץ המגפה. במארס חלה גם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, והוא אמר כי היה בסכנת חיים וניצל בזכות הטיפול הרפואי שקיבל.

לכתבה המלאה

מאות מחו בסאו פאולו שבברזיל נגד ניסוי בחיסון סיני

יותר מ-300 בני אדם הפגינו אתמול (ראשון) בעיר סאו פאולו בברזיל, באזור עסקים מרכזי בעיר, ומחו נגד תמיכתו של המושל ז'ואו דוריה במדיניות שתחייב תושבים להתחסן נגד נגיף הקורונה, במסגרת ניסוי שעורכת במדינה חברת סינו־ואק הסינית. דוריה אף הביע תמיכה בחובת חיסון של כלל התושבים לאחר שהניסוי הקליני שנערך בסאו פאולו יסתיים וברזיל תרכוש את החיסון מהחברה. 

אולם הנשיא ז'איר בולסונרו, שנחשב למבקר של סין, התנגד לכך וסבור כי אין לחייב אזרחים להתחסן. בית המשפט העליון של ברזיל צפוי לדון בסוגיה בהמשך. בולסונרו אף התנגד לרכישת 46 מיליון מנות של החיסון מהחברה הסינית, כפוף למתן אישור רגולטורי עם השלמת הניסוי הקליני. על אף שסגנו, המילטון מוראו, הודיע כי העסקה תצא לפועל.

המפגינים בסאו פאולו אתמול קראו "אנחנו לא שפני ניסוי" ו"לא לחיסון". רבים מהמשתתפים לא עטו מסכות. "אנחנו מתנגדים לשגריר סין הרודני דוריה", אמר אחד המפגינים. "הוא יהפוך את החיסון לחובה, למרות התנגדותנו. זה לא קורה בשום מקום בעולם, אפילו לא בסין". 

למעשה, ברזיל מחייבת את אזרחיה להתחסן נגד כמה מחלות, בהן צהבת B. בשנות ה-80 קמפיין חיסונים נרחב במדינה הביא למיגור מחלת הפוליו. מול מגפת הקורונה ברזיל נחלה הצלחה פחותה, והיא אחת המדינות שבהן התחלואה היא הגבוהה בעולם עם יותר מ-5.5 מיליון נדבקים ומניין מתים הגבוה מ-160 אלף.

(רויטרס)

בכיר איראני מזהיר: מניין המתים גבוה פי שלושה ממה שדווח

נשים בשוק בטהראן, אתמולצילום: ATTA KENARE - AFP

איראן דיווחה היום (שני) על שיא יומי בתמותה ממגפת הקורונה, 434 מקרי מוות חדשים — שהביאו את המניין הרשמי במדינה ליותר מ-35 אלף מתים. מספר הנדבקים המצטבר במדינה עומד על יותר מ-620 אלף. אולם, ראש המועצה הרפואית הלאומית במדינה, מוחמדרזה זפארגנדי, הטיל ספק במניין הרשמי וטען כי הוא עלול להיות גבוה הרבה יותר. המועצה היא גוף לא ממשלתי האחראי על מתן רישיונות לרופאים באיראן.

דבריו של זפארגנדי הובאו ברשת איסנ"א, העצמאית למחצה. לפי הדיווח, ראש המועצה הזהיר כי הרפובליקה האיסלאמית "הגיעה לשיעור תמותה קטסטרופלי" והוסיף כי המניין הרשמי מבוסס רק על מספר החולים שאושפזו בפועל. לדבריו, "סקירות שערכנו בשטח, בבתי חולים ובבתי קברות, העלו כי המספר גבוה לפחות פי שלושה יותר מהמניין הרשמי".

עוד הוסיף ראש המועצה כי, "אלפים מעובדי הרפואה שלנו נדבקו בנגיף ולפי הנתונים בידינו 300 מהם מתו". באפריל האחרון הוגש למג'לס האיראני דו"ח שהכין מרכז המחקר של הפרלמנט, שהצביע על כך שמניין המתים גבוה פי שניים מהמניין הרשמי שדווח אז.

כדי לבלום את התפשטות המגפה, הרשויות באיראן סגרו את פעילות המסגדים, בתי הספר, חנויות ומסעדות במרבית המדינה. ביום רביעי ייכנסו לפועל הגבלות נוספות ב-25 מתוך 31 המחוזות של הרפובליקה האיסלאמית. היום ייכנס לתוקף איסור בן ארבעה ימים על נסיעה אל ומ-25 ערים גדולות, בהן הבירה טהראן, שהרשויות בה צפויות להודיע בהמשך היום על סגר בן שבועיים.

(רויטרס)

ראש ארגון הבריאות העולמי נכנס לבידוד

ראש ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום גברייסוס, הודיע היום (שני) כי ישהה בבידוד בביתו אחרי שהיה במגע עם אדם שאובחן כנשא של נגיף הקורונה. בחשבון הטוויטר שלו כתב טדרוס כי הוא מרגיש טוב ואינו מפגין תסמינים של המחלה Covid-19.

"חשוב מאוד שכולנו נציית להנחיות הבריאות", הוסיף ראש הארגון העולמי. "כך נוכל לקטוע את שרשראות ההדבקה, להביס את הנגיף ולהגן על מערכות הבריאות". הוא נמנע מלציין כיצד נדבק, אך בז'נבה - שם יושב הארגון - ישנה מגמה של עלייה בתחלואה עם כאלף מקרי הדבקה חדשים מדי יום. אתמול הוחמרו ההגבלות לבלימת התפשטות המגפה בעיר. 

(גרדיאן ואי-פי)

אוסטריה הטילה עוצר לילי על מסעדות והגבילה לימודים בתיכונים

קורץ, משמאל, ושר הבריאות אנשובר, מודיעים על העוצר, אמשצילום: LEONHARD FOEGER/רויטרס

אוסטריה הודיעה אמש (שבת) על הטלת עוצר לילי על בתי קפה, פאבים ומסעדות, לאחר שהגידול בתחלואה ממגפת הקורונה במדינה התקרב ל-6,000 מקרי הדבקה מדי יום. העוצר ייכנס לתוקף ביום שלישי עד לסוף חודש נובמבר. במסגרתו תותר הפעלת שירות טייק אווי ומשלוחים, אך עסקים בענפים אלה ייאלצו לסגור את דלתותיהם בין 20:00 בערב לשש בבוקר למחרת.

"זה לא צעד שהחלטנו עליו בקלות ראש", אמר הקנצלר סבסטיאן קורץ. בנוסף לכך, קורץ הודיע כי בתי מלון לא יקבלו אורחים למעט מי שהגיעו למדינה למטרות עסקים; וכי הלימודים בבתי ספר על-יסודיים ובאוניברסיטאות יעברו ללמידה מרחוק. בתי ספר יסודיים וגני ילדים יוסיפו לפעול, וכך גם מפעלי תעשייה ועסקים פרטיים.

שר הבריאות האוסטרי רודולף אנשובר הוסיף כי המדינה עומדת בפני "עלייה כמעט בלתי נשלטת" בתחלואה, אחרי שבין יום חמישי לשישי דווח על זינוק של 26% במספר הנדבקים. 

עד כה דיווחה אוסטריה על יותר מ-104 אלף נדבקים ועל 1,100 מתים.

(גרדיאן והארץ)

זינוק במקרי האשפוז ב-14 מדינות ברחבי אירופה

לפחות 14 מדינות באירופה דיווחו בימים האחרונים על שיאים במספר החולים שאושפזו בבתי חולים. נתונים רשמיים שעליהם דיווחו מדינות ונאספו בידי סוכנות הידיעות הצרפתית אי־אף־פי מראים כי המדינות שנפגעו בצורה החמורה ביותר מהגל השני של מגפת הקורונה הן צ'כיה, עם 62 חולים מאושפזים על כל מאה אלף תושבים; רומניה, עם 57 למאה אלף; בלגיה, עם 51 למאה אלף, ופולין עם 39 למאה אלף.

ב-35 המדינות שנתוניהן נמסרו לסוכנות הידיעות הצרפתית אושפזו בשבוע האחרון 135 אלף חולים ב-Covid-19, המחלה שלה גורם נגיף הקורונה, לעומת פחות ממאה אלף בשבוע שקדם לו. זינוק משמעותי נרשם גם בסרביה עם עלייה של 97% במקרי האשפוז, בלגיה (עלייה של 81%), אוסטריה (69%) ואיטליה (65%). רק במונטנגרו נרשמה ירידה במקרי האשפוז.

ברוסיה דיווחו היום הרשויות על שיא יומי חדש בתחלואה עם יותר מ-18.6 אלף מקרי הדבקה חדשים ביממה האחרונה. יותר מ-5,200 מהם דווחו במוסקבה. מספר הנדבקים המצטבר במדינה עומד עתה על יותר מ-1.6 מיליון ומניין המתים גבוה מ-28 אלף.

(גרדיאן והארץ)

סגר חלקי יוטל על מרבית הערים בפורטוגל

ליסבון, היוםצילום: RAFAEL MARCHANTE/רויטרס

ממשלת פורטוגל הודיעה הערב (שבת) כי תטיל סגר חלקי במרבית המדינה החל מיום רביעי הקרוב, 4 בנובמבר. תושבים ב-21 ערים, בהן ליסבון ופורטו, ייקראו להישאר בבתיהם ולא יורשו לצאת לצרכים לא חיוניים. ההנחיות משפיעות על כ-70% מאוכלוסיית פורטוגל, המונה כעשרה מיליון בני אדם.

יציאה לעבודה, לימודים ורכישת מצרכים חיוניים תתאפשר. בנוסף לכך, בתי עסק וחברות ייקראו לאפשר לעובדים לעבוד מרחוק. עד כה דיווחה פורטוגל על יותר מ-141 אלף נדבקים במצטבר בנגיף הקורונה ועל מניין המתים הגבוה מ-2,500. אתמול נרשם שיא חדש בגידול היומי מתחלואה, עם יותר מ-4,600 נדבקים חדשים.

בשבועיים האחרונים עלה מספר מקרי האשפוז, ונכון להיום ישנם יותר מ-1,900 חולים המטופלים בבתי חולים בפורטוגל. מהם 286 במחלקות לטיפול נמרץ. עוד טרם להטלת הסגר החלקי נאסרה תנועה בין מחוזות במדינה, עד ליום שלישי הקרוב.

בנאום טלוויזיוני אמר ראש הממשלה אנטוניו קוסטה כי "אם לא נעשה דבר, הגידול במקרי ההדבקה יוביל אותנו בסופו של דבר לקריסת מערכת הבריאות". לדבריו, "אנו עומדים בפני חודש קשה מאוד. קרוב לוודאי שנוסיף הגבלות בערים נוספות, מאשר שנוכל להתיר הקלות בתקופה הקרובה".

(רויטרס)

ג'ונסון הכריז על סגר כללי באנגליה למשך חודש החל מיום חמישי

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הכריז הערב (שבת) על סגר כללי למשך חודש שייכנס לתוקף באנגליה — אך לא בחלקים אחרים של הממלכה המאוחדת כמו סקוטלנד למשל — החל מיום חמישי הבא. יועציו המדעיים של ג'ונסון הזהירו את ראש הממשלה שהווירוס מתפשט מהר יותר, אפילו ביחס לתרחישים הגרועים ביותר שהם חזו. במסיבת עיתונאים הזהיר ג'ונסון כי ללא הגבלות מחמירות, מערכת הבריאות הציבורית תכרע תחת העומס. "הנגיף מכפיל את עצמו בקצב מהיר יותר מכפי שאנחנו יכולים להכיל", הוסיף.

ג'ונסון הוסיף כי על תושבי אנגליה להישאר בבתיהם בתקופת הסגר וכי יותר להם לצאת לעבודה וללימודים. אולם, עסקים לא חיוניים, לרבות כאלה בתחום הבידור כמו בתי קולנוע, לא יורשו לפעול בתקופה זו. שירותי משלוחים מקוונים ימשיכו לפעול וכך גם חנויות המוכרות מוצרים חיוניים, אך פאבים ומסעדות ייסגרו ויוכלו להפעיל שירותי משלוחים וטייק אווי בלבד.

לקריאת הכתבה המלאה

יוון תסגור את כל המסעדות והמוזיאונים ותרחיב את העוצר הלילי לכל המדינה

יוון הודיעה על סגירת כל המסעדות, הברים, בתי הקפה, המוזיאונים, בתי הקולנוע ומכוני הכושר בצפון המדינה ובמחוז אטיקה, שכולל את הבירה אתונה. ההגבלות החדשות יכנסו לתוקפן ביום שלישי הקרוב, 3 בנובמבר. עוד מסרה הממשלה ביוון כי העוצר בשעות הלילה, האוסר על יציאה מהבתים מחצות ועד 5 בבוקר בחלק מהמחוזות ביוון, יורחב לכל המדינה.

"החוקים החדשים מכוונים להתמודד עם שני הגורמים המרכזיים מאחורי הפצת הקורונה במדינה: תעשיית הבידור ותזוזה של אנשים ממקום למקום", אמר ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס. בתי עסק אחרים ובתי ספר יישארו פתוחים, כמו גם בתי מלון ומכוני יופי.

רבים ביוון, כמו גם גורמי ממשל מקומיים, הביעו התנגדות להטלת סגר כללי במדינה כולה, כפי שהוטל בחודש מארס. עם זאת, גם הגבלות מקומיות צפויות להשפיע עמוקות על כלכלת המדינה - במחוז אטיקה חיים 3.9 מיליון בני אדם, ובמחוז הצפוני כ-1.5 מיליון. אתמול אובחנו במדינה 1,690 חולי קורונה חדשים, וחמישה בני אדם נוספו למניין המתים. 

(רויטרס)

בעקבות הזינוק בתחלואה, בלגיה הטילה הגבלות חדשות

אשה משתתפת בהפגנה מחוץ לבית חולים בליאז' שבבלגיה, אתמולצילום: JOHN THYS - AFP

בעקבות זינוק בתחלואה בימים האחרונים, ראש ממשלת בלגיה אלכנסדר דה קרו הכריז על הגבלות חדשות שמכניסות את המדינה לסגר חלקי. בין היתר החליט דה קרו כי חנויות ובתי עסק שאינם חיוניים ייסגרו. כמו כן, הוחלט להגביל את מספר הביקורים המותרים בבתים, כך שבכל שבוע יהיה ניתן לארח אדם אחד בלבד. אתמול דווח בבלגיה על שיא במספר הנדבקים היומי מתחילת המגפה - 21 אלף אובחנו ביממה. השיא הקודם, ביום ראשון, עמד על פחות מ-18 אלף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ