דיווח: ייתכן שהחיסון של חברת "פייזר" יאושר לשימוש בבריטניה עוד השבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוג בקובנט גרדן שבלונדון, בסמוך לשלט הקורא: "עצרו את ההפצה", היוםצילום: TOLGA AKMEN - AFP
עדכונים

חברת אסטרה-זנקה: יעילות החיסון לקורונה היא 70%

יצרנית החיסונים אסטרה-זנקה הודיעה כי לחיסון שהיא מפתחת יחד עם חוקרי אוניברסיטת אוקספורד נגד נגיף הקורונה יש יעילות של 70%, כך בהתבסס על נתונים שנאספו בניסויים בהיקף נרחב.

עבור החברה מדובר בו זמנית בהישג ובאכזבה, זאת לאחר שהחברות פייזר ומודרנה הודיעה לאחרונה כי לחיסונים שהן פיתחו יש יעילות של 95%. עם זאת, החיסון של אסטרה זנקה זול יותר וקל יותר לאיחסון, כך שיהיה נוח יותר להביאו לחלקים שונים של העולם מאשר את החיסונים של שתי החברות האחרות.

(רויטרס)

לידיעה המלאה

בארה"ב מת אדם מקורונה בכל דקה בממוצע

מספר המתים היומי מקורונה בארה"ב עלה ל-1,448 בני אדם ביום שישי, כך על פי נתוני המעקב של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. כתב בלומברג סטיבן דניס ציין כי המשמעות היא שבכל דקה מת בארה"ב חולה נוסף מקורונה בממוצע.

(גרדיאן)

דיווח בבריטניה: הממשלה תקיים פיילוט במסגרתו מי שבא במגע עם חולה מאומת לא יחויב בבידוד

מרכז לבדיקות קורונה שהוקם בליברפול, בנובמברצילום: POOL/רויטרס

העיתון הבריטי "טלגרף" דיווח הלילה (שני) כי הממשלה במדינה תכריז היום על פיילוט במסגרתו הבאים במגע עם חולי קורונה מאומתים לא יחויבו בבידוד. במקום זאת, כך לפי הדיווח, הם יידרשו לעבור בדיקת קורונה יומית למשך שבוע, ויוכלו להסתובב בחופשיות ללא כל מגבלות.

שרים בממשלת בריטניה אומרים כי השיטה הנוכחית לפיה אלה שבאו במגע עם חולה מאומת להישאר בבידוד ביתי למשך 14 יום תבוטל בינואר במידה שהפיילוט יצליח, כך לפי העיתון.

עוד דווח ב"טלגרף" כי שר התחבורה יכריז היום כי חובת הבידוד לחוזרים ממדינות אדומות תקוצר בזמן לפני חג המולד, כדי שמשפחות יוכלו לנסוע למדינות "אדומות" על מנת לבקר את קרוביהן. חובת הבידוד תקוצר מ-14 יום לחמישה ימים בלבד לאחר החזרה למדינה. השינוי ייכנס לתוקף ב-15 או ב-16 בדצמבר, כך שהחוזרים יוכלו להשתחרר מבידוד מיד כשיקבלו את תוצאות הבדיקות שלהם, כך לפי הדיווח בעיתון. 

(רויטרס)

דיווח בבריטניה: ייתכן שהחיסון של חברת "פייזר" יאושר לשימוש במדינה עוד השבוע

העיתון הבריטי "טלגרף" דיווח היום (ראשון) כי החיסון לנגיף קורונה של חברת "פייזר" עשוי לקבל את אישור לשימוש מצד הרגולטור בממלכה המאוחדת כבר השבוע — לפני האישור האפשרי של מינהל המזון והתרופות בארה"ב. 

מקורות בממשלה ששוחחו עם העיתון אמרו כי "בתרחיש הטוב ביותר" החלטה עשויה להתקבל בתוך פחות משבוע, בשעה שלשירות הבריאות הלאומי (NHS) נאמר להיות ערוך להתחיל ולחסן אנשים עד 1 בדצמבר. לפי הפרסום, הרגולטורים בבריטניה אמורים להתחיל בקרוב בהליך אישור החיסון שפותח על ידי ענקית התרופות ביחד עם החברה הגרמנית BioNTech. 

לוגו חברת "פייזר", ארכיוןצילום: DADO RUVIC/רויטרס

מטיוטה של התוכנית לחיסון התושבים בבריטניה, עליה דווח בטלגרף, עולה כי כל אדם מבוגר באנגליה עשוי באופן תיאורטי להיות מחוסן נגד קורונה עד אפריל. לפי לוח הזמנים העקרוני, ייתכן שבני 50-18 יוכלו להתחסן בבריטניה בסוף ינואר, לאחר שאנשים מבוגרים יותר ועובדי מערכת הבריאות יחוסנו. בפרסום הודגש, כי התוכנית כפופה לאישור החיסון ולהגעתן של מיליוני מנות חיסון למדינה.

בשבוע שעבר, בריטניה ביקשה באופן רשמי מהרוגלטור שלה MHRA (הסוכנות לרגולציה של תרופות ומוצרי שירותי בריאות) לקיים הערכה בנוגע לחיסון. בריטניה הזמינה 40 מיליון מנות חיסון ועשרה מיליון מתוכן — המספיקות להגן על חמישה מיליון תושבים, שכן כל תושב זקוק לשתי מנות — צפויות להגיע עד סוף השנה, כפוף לאישור הרגולטורי. 

(הארץ)

מנהל תוכנית החיסונים של ממשל טראמפ: ייתכן שנתחיל לחסן כבר ב-11 בדצמבר

ד"ר מונסף סלאווי, המומחה הבכיר שעומד בראש מבצע "מהירות על" (Operation Warp Speed) של ממשל טראמפ לפיתוח חיסון לנגיף קורונה אמר היום (ראשון) בריאיון לרשת CNN, כי הוא צופה שחיסונים ראשונים יופצו כבר החל מ-11 בדצמבר, כפוף לאישור מינהל המזון והתרופות. 

ביום שישי הגישה חברת התרופות "פייזר" את בקשת החירום שלה לאישור החיסון שאותו היא מפתחת. ב-10 בדצמבר צפויה ועדה של המינהל להתכנס כדי לדון בבקשה. סלאווי אמר בריאיון כי אם החיסון יאושר, ניתן יהיה להפיץ אותו כבר למחרת. "התוכנית שלנו היא להיות ערוכים להפיץ את החיסונים למתקני החיסון בתוך 24 שעות מרגע האישור, כך שאני צופה שאולי יומיים לאחר האישור — ב-11 או ב-12 בדצמבר, יחוסנו האנשים הראשונים", אמר לתוכנית "מצב האומה" ב-CNN. 

עוד אמר סלאווי בריאיון שהעניק לג'ייק טאפר, כי הוא צופה "שבאזור חודש מאי" 70% מהאוכלוסייה צפויים להיות מחוסנים לנגיף, דבר שעשוי להוביל "לחסינות עדר אמיתית". סלאווי הדגיש כי נדרשת היענות מצד התושבים להתחסן. בריאיון הוסיף סלאווי כי הוא צופה שפעוטות וילדים יוכלו להתחסן באמצע השנה הבאה, כפוף לניסויים קליניים. המומחה אמר כי הוא לא יודע אם ה-FDA יאשר את החיסון לשימוש מתחת לגילים 14-12 — גיל המתנדבים הנמוך ביותר בניסויים הקליניים של חברת פייזר. "אולי הם יחליטו להגביל אותו לבני 18 ויותר", אמר. 

(הארץ)

חברה סינית: חיסנו יותר ממיליון בני אדם במסגרת ניסוי קליני

נשיא סין, שי ג'ינפינג, אמר אמש (שבת) כי בייג'ין תגביר את שיתוף הפעולה שלה עם הקהילה הבינלאומית בנושא פיתוח חיסונים לנגיף הקורונה, בעוד אחת החברות בסין הודיעה כי חיסון שפיתחה ניתן כבר למיליון בני אדם. החברה, סינופארם, נמצאת בבעלות משותפת של המדינה וגופים פרטיים.

ביולי האחרון החלה סינופארם בניסוי שכלל פקידי ממשל, סטודנטים ואנשים שטסים לחו"ל במסגרת עבודתם, ולטענתה רק במקרים מעטים דווח על מחוסנים שפיתחו תסמינים קלים של המחלה Covid-19. בריאיון שהעניק יו"ר החברה, ליו ג'ינגז'ן, לא צוין איזה משני החיסונים שהיא מפתחת הוענק למשתתפים בניסוי אך לדבריו, מאז מחוסנים שקיבלו אותו טסו ליותר מ-150 מדינות "מבלי שראינו ולו מקרה הדבקה אחד".

ארבע חברות סיניות נוספות נמצאות בשלב 3, המתקדם ביותר, של ניסויים קליניים בפיתוח חיסון. בשיחה במסגרת פורום G20 — שהתקיים באופן וירטואלי בשל המגפה — אמר שי כי סין "מוכנה להרחיב את שיתוף הפעולה עם מדינות אחרות במחקר, פיתוח, ייצור והפצה של חיסונים". 

לדברי שי, "נעמוד בהתחייבויותינו להצחיע סיוע ותמיכה במדינות מתפתחות ולעבוד קשה כדי להפוך את החיסונים למוצר ציבורי שאזרחי העולם כולו יוכלו לרכוש ולהשתמש בו". הנשיא הסיני קרא עוד לפעול לתיאום מדיניות בנושא תעבורה בין מדינות. זאת, בין היתר, באמצעות מערכת דיגיטלית שתאפשר זיהוי מהיר של תוצאות בדיקות קורונה של נוסעים במעבר בין מדינות.

(גרדיאן ורויטרס)

הוענק אישור חירום לשימוש בתרופה שגם טראמפ טופל בה

מינהל התרופות והמזון בארה"ב (FDA) הודיע הלילה (ראשון) כי יעניק אישור חירום לשימוש בתרופה של חברת "רגנרון" לטיפול בחולי קורונה. התרופה הניסיונית של החברה מוגדרת כטיפול נוגדנים וזכתה לפרסום בחודש שעבר לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ טופל בה כשאושפז בבית החולים הצבאי "וולטר ריד" במרילנד. טראמפ, שטופל בתרופות נוספות לרבות סטרואידים, טען לאחר שהחלים כי התרופה סייעה לו להתגבר על המחלה.

התרופה של רגנרון כוללת קוקטייל של נוגדנים חד־שבטיים (מונוקלונאליים) שפותחו באמצעות תאי גזע עובריים. לפי הודעת ה-FDA, ניתן להשתמש בה לטיפול בחולים מבוגרים שמצבם קל או בינוני — לרבות בני 65 ומעלה הסובלים ממחלות קודמות — וכן בילדים שאובחנו כנשאים ונמצאים בסיכון לפתח תסמינים חמורים של המחלה.

לפי ההודעה, התרופה אינה מומלצת למי שזקוקים לטיפול חמצן בשל המחלה. עוד נמסר כי התרופה לא הביאה לשיפור ניכר במי שנזקוק לאשפוז ממושך.

(גרדיאן)

מנהיגי מדינות G-20 התכנסו ודנו בקורונה. טראמפ המשיך משם לשחק גולף

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במגרש הגולף שלו בסטרלינג, וירג'יניה, היוםצילום: Manuel Balce Ceneta/אי־פי

בשעה שמנהיגים מרחבי העולם התכנסו לפגישה וירטואלית הנוגעת למגוון של נושאים בוערים בפוליטיקה העולמית, החל מנגיף קורונה ועד לשינויי האקלים, נראה כי מחשבותיו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, נדדו למקום אחר — להתקוטטות הפוליטית סביב תוצאות הבחירות במדינתו. ראשו של הנשיא היה מוטה כלפי מטה, ונראה כי הוא בהה במשהו על שולחנו במהלך תשע דקות הנאום של מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז. נאומו של סלמאן, שאירח את הפסגה הווירטואלית של פורום מדינות G-20, הועבר בשידור חי באתר האינטרנט הרשמי של הפורום. 

לכתבה המלאה

מוטציית החורפנים אולי נכחדה בדנמרק, אך המשבר הפוליטי בעיצומו

חורפנים שהומתו בנסטבאו שבדנמרק, החודשצילום: RITZAU SCANPIX/רויטרס

החלטתה של ממשלת דנמרק להורות להמית מיליוני חורפנים במדינה, במטרה למנוע את התפשטותו של זן חדש של נגיף קורונה, הובילה השבוע להתפטרותו של שר החקלאות ואף לאיום של פירוק הממשלה. מפלגות ימין האשימו את הממשלה בכך שהיא משתמשת במשבר כדי לנסות ולסגור את חוות החורפנים במדינה, שבה יש כמה מחוות גידול החורפנים הגדולות בעולם, בהן לפי ההערכות חיים בין 15 ל-17 מיליון חורפנים. 

לכתבה המלאה

הגבלות מחמירות חדשות באיראן על רקע העלייה בתחלואה

איראן סגרה היום (שבת) בתי עסק והגבילה את התנועה בין ערים גדולות, בהן הבירה טהראן. ברפובליקה האיסלאמית נתוני התחלואה הם הגבוהים ביותר באזור המזרח התיכון. ההנהגה האיראנית המעיטה בתחילת המגפה מחומרתה, אך לאחרונה קראה לציבור לציית לתקנות לשמירה על בריאות הציבור, בהן עטייה של מסכות והימנעות מנסיעה לא נחוצה.

בין הצעדים החדשים שהושתו כלולים סגירת רוב בתי העסק, החנויות, הקניונים והמסעדות. צעדי הסגר תקפים לערים הגדולות ביותר באיראן: משהד, אספהאן ושיראז. כמו כן, הרשויות הגדירו כמעט 160 עיירות וערים כ"אזורים אדומים" מאחר שאובחן בהן מספר נדבקים גבוה לנפש. איראן דיווחה בחמשת הימים האחרונים על יותר מ-430 מתים בכל יום. משרד הבריאות של איראן אמר כי מספר הנדבקים הכולל במדינה עלה ליותר מ-840 אלף.

גבר בבירה טהראן, היוםצילום: WANA NEWS AGENCY/רויטרס

החל מהיום, משרדי הממשלה שמספקים שירותים חיוניים — בהם בנקים, סניפי דואר, שירותי תקשורת ושירותים נוספים — ימשיכו בעבודתם עם מחצית כוח האדם. כל משרדי הממשלה האחרים ימשיכו לפעול עם כשליש מכוח האדם שלהם. כל בתי הספר בבירה טהראן ייסגרו ויידרשו לעבור ללמידה מרחוק.

נשיא איראן, חסן רוחאני, קרא היום לתושבי המדינה, בנאום בטלוויזיה, לפעול בהתאם להנחיות כדי "להפחית את מניין המתים". רוחאני ציין כי הממשלה מתכננת להעביר מענקים במזומן לשכבות העניות ביותר בחברה — אוכלוסייה המונה כ-30 מיליון תושבים — למשך ארבעה חודשים, כדי לעזור להם להתמודד עם המשבר הכלכלי. בטהראן, ראש לשכת המסחר של העיר, קאסם נודה, טען כי ההגבלות יובילו לסגירתם של 70% בתי עסק בבירה ובאזורים הסמוכים לה.

(אי-פי)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ