עיר עתיקה, מבני אבן נדירים ונווה המדבר הגדול בעולם: הכירו את אתרי המורשת החדשים של אונסק"ו

אונסק"ו הודיעה כי לרשימת אתרי המורשת העולמיים יצטרפו אסופת מבני אבן עתיקים במערב קניה, עיר נמל עתיקה בעומאן ונווה מדבר ובו גנים ומערכות מים בסעודיה

אחד מקירות האבן בטימליך אוהינגה שבמערב קניה
אחד מקירות האבן בטימליך אוהינגה שבמערב קניהצילום: Ephraim Mwangi / National Museum
לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

שלושה אתרים חדשים נכנסו בסוף השבוע לרשימת אתרי המורשת העולמיים של ארגון אונסק"ו: עיר עתיקה בעומאן, אתר ארכיאולוגי בקניה ומסגד בסעודיה. 

האתר הראשון עליו הכריזה הוועדה הוא טימליך אוהינגה במערב קניה, אסופה של כמה מבני אבן עתיקים שככל הנראה נבנו במאה ה-16. משמעות השם בשפת השבטים המקומיים היא "מבצר גדול" ו-"יער מפחיד". "נראה שהמבנים שימשו לקהילות מקומיות ולצאן ובקר וביססו מעמדות שבטיים", נאמר בהודעת אונסק"ו, "האתר נשמר באופן היפה ביותר ביחס למבנים מסוג זה".

האתר השני הוא העיר העתיקה קלחאת (Qalhat) שבעומאן, הממוקמת על קו החוף המזרחי של המדינה. "העיר התפתחה כנמל מרכזי של חצי האי ערב בין המאות ה-11 וה-15", נאמר בהודעת אונסק"ו, כיום, היא מהווה עדות ארכיאולוגית נדירה למסחר שהתנהל בין חצי האי ערב, מזרח אפריקה, הודו, סין ודרום-מזרח אסיה". 

אחד המבנים בעיר העתיקה קלחאת שבעומאןצילום: MHC / Unesco

גם נווה המדבר אל-אחסה שבסעודיה נכנס לרשימה המכובדת. "האתר הזה מכיל גנים, תעלות, מעיינות, אגני ניקוז וגם בניינים היסטורים ואתרים ארכיאולוגים", כתבו בארגון על אל-אחסה. "עם עצי הדקל שגובהם 2.5 מטרים, זהו נווה המדבר הגדול בעולם. במקביל, הוא מהווה דוגמה יוצאת דופן ליחסים בין בני האדם לסביבה". 

מסגד בנווה המדבר אל-אחסה שבערב הסעודיתצילום: François Cristofoli / Unesco

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ