הם היו קרובים מאוד להשתלט על האבולה. אבל אז הגיע אויב קטלני אחר

בעוד צוותי הרפואה פועלים נגד המגפה שהתפרצה בקונגו לפני כשנה וחצי, הפיגועים החוזרים ונשנים נגדם ונגד האוכלוסייה המקומית גורמים להם לחזור שוב ושוב לנקודת ההתחלה. הפעם, הם אומרים, הסוף היה קרוב יותר מתמיד

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיסון נגד האבולה בקונגו, באוגוסט
חיסון נגד האבולה בקונגו, באוגוסטצילום: Baz Ratner/רויטרס

הגברים שהגיעו באמצע דצמבר אל הכפר נטומבי שברפובליקה הדמוקרטית של קונגו לא התכוונו לחוס על שום אדם. "כוחות הברית הדמוקרטיים" (ADF), אחד מעשרות ארגוני המיליציה החמושים שפועלים באזור קיוו שבקונגו, הכו למוות נשים וילדים. מספר הקורבנות עמד על 22. היתה זו מתקפה אחת מתוך שורה של מתקפות קטלניות שאירעו בסוף שבוע אחד שגבו את חייהם של 43 בני אדם בסך הכל.

המתקפה במזרח קונגו היתה קשה מאוד בגלל אובדן החיים הרב, אבל גם בגלל השפעתה על מאבק הרשויות באבולה. זאת משום שהיא התרחשה בתקופה שבה גורמי הבריאות במדינה האמינו כי הצליחו סוף סוף להשיג שליטה על הנגיף הקטלני, שהתפרץ כשנה וחצי קודם לכן. "הגענו לשני מעגלי ההדבקה האחרונים", אמר מייק ראיין, מנהל תוכנית החירום הבריאותית של ארגון הבריאות העולמי. "היינו כל כך קרובים לסיום", הוסיף. 

"עברתי על המספרים אתמול בלילה. אם תסתכלו על המספר של האזורים שנדבקו בנגיף, תראו שהם רשמו ירידה משמעותית", הוסיף ראיין. כעת, צוותי הרפואה המקומיים והבינלאומיים, שנאבקו בשנה וחצי האחרונות במגפה שגבתה את חייהם של יותר מ-2,200 בני אדם, ניצבים מול תמונה קודרת מוכרת: משבר ביטחוני שמגביל את יכולתם לעבוד באחד ממרכזי ההתפרצות הגדולים של האבולה - ומגפה שמתפשטת מחדש. 

הטבח בכפר נטומבי התרחש אחרי שתי התקפות קטלניות שבוצעו נגד עובדי רפואה באותו אזור בסוף חודש נובמבר. האלימות הקשה אילצה עובדי בריאות רבים שנוטלים חלק במאבק נגד האבולה להתפנות מהאזור. ארגון ADF ומיליציית "מאי מאי" הואשמו שעמדו מאחורי שתי המתקפות.

גם הנסיבות שהובילו בחלקן לפרץ האלימות האחרון אינן זרות לקונגולזים. כוחות צבא קונגו יצאו למבצע חדש נגד ארגון ADF באזור העיר בני שבצפון-מזרח המדינה. אנשי הארגון החליטו לנקום ותקפו אזרחים חפים מפשע. עם זאת, לא ברור מדוע החליטו אנשי המיליציה לתקוף עובדי בריאות. על רקע המצב, ראש ארגון הבריאות העולמי, תדרוס אדנהום, קרא בתחילת החודש לרשויות במדינה לספק אבטחה גבוהה יותר לעובדי הבריאות שנאבקים באבולה.

"ישנם שני כוחות שמשפיעים על המצב הביטחוני שמצדו משפיע על התגובה לאבולה", אמר ראיין. איש ארגון הבריאות העולמי עשה הבחנה בין ההתקפות של ארגון "מאי מאי", שנראה כי אנשיו הוטמעו בקהילה המקומית ובעלי קשרים לפוליטיקאים מקומיים, לבין ה-ADF, ארגון מורדים איסלאמיסטי שהוקם על ידי קתולים שמירו את דתם לאיסלאם. "יש את המצב באזור בני, אזור שבו פועל ה-ADF. הוא נמצא הרחק לגמרי מהאזור שבו פועלים עובדי הבריאות הנלחמים באבולה". 

"מכיוון שכוחות הממשלה לוחצים על ה-ADF - הארגון הורג אנשים, ואז האוכלוסייה המקומית מגיבה בעוינות למונוסק"ו (כוח שמירת שלום של האו"ם בקונגו)", אמר ראיין. לדבריו, כך נוצר מצב שכוח האו"ם לא מצליח לספק ביטחון למאמצים נגד האבולה. "עובדים ננעלים בבית מלון כשבחוץ פורצות פרעות". 

הכישלון להשתלט סופית על האבולה הגיע בשעה שגורמי רפואה רשמיים בקונגו האמינו כי הם רושמים התקדמות משמעותית במאבקם - לא רק בשיפור שיתוף הפעולה עם הקהילה המקומית החשדנית, אלא גם בבניית היכולת של מערכת הבריאות המקומית, שמעשית לא היתה קיימת באזורים מסוימים כשמגפת האבולה החלה להתפרץ. 

"אפשר לראות מהמספרים שיש אזורים שבהם עברנו מאה ימים, 181 ימים בלי שום מקרה, שבהם המחלה נעלמה", אמר ראיין. "אבל בכל פעם שאנחנו קרובים (להשתלט על המגפה), עניינים ביטחוניים מגיעים ומפילים אותנו שוב". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ