כתם נפט ענק מזהם את חופי ברזיל כבר שלושה חודשים, ואיש לא יודע מה מקורו

5,000 טונות נפט שדלפו באוגוסט לקו החוף של ברזיל זיהמו יותר מ-950 חופים. בעוד מומחים לא יודעים מאיפה בדיוק הגיעה דליפת הנפט, הוא ממשיך להתפשט ולפגוע בבעלי חיים ובסביבה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דליפת הנפט באלאגאוס, ברזיל, באוקטובר
דליפת הנפט באלאגאוס, ברזיל, באוקטוברצילום: STRINGER/רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

בשלושת החודשים האחרונים נסחפו כתמים סמיכים של נפט גולמי לרצועה של 4,400 ק"מ בקו החוף של ברזיל. כתמים אלו, שנסחפו במה שנחשב בברזיל לדליפת הנפט החמורה ביותר בתולדות המדינה, מזהמים חופים, מנגרובים ושוניות. התאריך המדויק שבו הגיעה דליפת הנפט לראשונה לברזיל אינו ידוע בבירור, אולם לפי הממשלה הדבר אירע ב-30 באוגוסט.

נכון ל-18 בדצמבר, דליפת הנפט זיהמה יותר מ-950 חופים, בהם כמה מהמפורסמים במדינה, דוגמת פורטו דה גליניאס במדינת פרנאמבוקו, ופראיה דו פורטה במדינת באהייה. לדברי הסוכנות הפדרלית לענייני סביבה, "איבאמה", הרפש הגיע ל-127 ערים ו-11 מדינות. עד כה פונו על פי הערכות 5,000 טונות של נפט, אבל הזיהום ממשיך להתפשט.

דליפת הנפט באלאגאוס, ברזיל, באוקטובר. 156 בעלי חיים נפגעו כתוצאה מהדליפה
דליפת הנפט באלאגאוס, ברזיל, באוקטובר. 156 בעלי חיים נפגעו כתוצאה מהדליפהצילום: STRINGER/רויטרס

בבדיקות מעבדה שערך חיל הים של ברזיל התגלו בנפט מאפיינים הזהים למאפייני נפט גולמי שמקורו בוונצואלה. אולם, שלטונות ונצואלה וחברת הנפט הממשלתית שלה הכחישו כל קשר לאסון. מומחים ברזילאים אמנם זיהו מאפיינים של הנפט, אבל לא הצליחו להתחקות אחר מקור הדליפה. רבים משערים שהיא אירעה במהלך הזרמת נפט בצינור מאונייה לאונייה בלב ים, אך הדבר לא הוכח.

ההתחקות אחר מקור הדליפה קשה במיוחד שמדובר בנפט גולמי כבד וסמיך  שאינו צף, אלא נע מתחת לפני המים, ולכן כמעט שאי אפשר להעריך את מלוא היקפו.

"אי אפשר לראות את הנפט בצילומי לוויין, ולכן לא ניתן לחזות לאן הוא יתפשט", אומרת כריסטיאן דה אוליביירה, מתאמת ניהול ומניעת סיכונים סביבתיים ב"אבאמה", "זו תקרית שאין לה תקדים בעולם, הן במאפיינים והן בהיקף".

מפת זיהום

באוקטובר ערך המכון להנדסה באוניברסיטה הפדרלית קופה בריו דה ז'ניירו סימולציה שמטרתה לנסות ולזהות מקורות אפשריים לדליפה. באמצעות חישוב כמה גורמים, בהם זרמים ורוחות באוקיינוס ב-80 הימים שקדמו להופעת גושי הנפט הגולמי הראשונים, זיהו החוקרים שלושה אזורים המצויים במרחק של 600-300 ק"מ מהחוף, שבהם אולי התרחשה הדליפה. המידע הוצלב עם נתוני תנועת אוניות באזור, אבל עד כה לא התפרסמו ממצאים.

עם זאת, מממחקרים שערך באחרונה המכון הלאומי לחקר החלל של ברזיל (INPE), עולה כי כתם הנפט החל לנוע באפריל מחופה הדרומי של אפריקה והגיע בספטמבר לחופי ברזיל.

בתחילת נובמבר העלו חוקרים בברזיל את החשד שבובולינה, מיכלית בבעלות Delta Tankers ששטה תחת דגל יוון, אחראית לדליפה. דלתא דחתה את החשד והודיעה שהמיכלית הגיע ליעדה מבלי שאיבדה דלק או מטען בדרך.

חופים שזוהמו

כעבור שבוע הוסיפו הרשויות ארבע מיכליות נוספות לרשימת החשודות: "מאראן אפולו" ו"מאראן ליברה" של חברת "מיכליות מאראן", המיכלית "מינרווה אלכסנדרה" של חברת "מינרווה מארין", והמיכלית "קאפ פמברוק" של חברת "יורונאב NV". ארבע החברות דחו את החשדות נגדן.

הנפט הגיע בראשונה למדינת פאראיבה והתפשט במהירות לכל המדינות השוכנות לאורך החוף הצפון-מזרחי של ברזיל. באוקטובר הגיע לארכיפלג אברוליוס, חמישה איים קטנים הסמוכים לחוף הדרומי של באהייה שנודעו בשוניות אלמוגים. עד נובמבר התפשט הכתם והגיע למדינות אספיריטו סtנטו וריו דה ז'נריירו שבדרום-מזרח ברזיל.

ההשפעה על עולם החי

נכון ל-16 בדצמבר נפגעו בעקבות הדליפה 159 בעלי חיים - 109 מהם נספו. את הפגיעה הקשה ביותר ספגו צבי הים, שאינם מיטיבים לקלוט סכנות ולחמוק ממכשולים יחסית ליצורי ים אחרים, אומר פרנסיסקו קלמו, מנהל המכון לביולוגיה באוניברסיטה הפדרלית של באהייה (UFBA).

פעיל סביבתי מפגין נגד מדיניות הממשלה בברזיל, בריו דה ז'ניירו, בנובמבר
פעיל סביבתי מפגין נגד מדיניות הממשלה בברזיל, בריו דה ז'ניירו, בנובמברצילום: PILAR OLIVARES/רויטרס
חוף מזוהם בברזיל
צילום: STRINGER/רויטרס

כמה מלכ"רים הקימו מחסומים ופועלים לבידוד בעלי חיים במטרה למנוע זיהומים. מיזם "טמאר" נקט צעדי מנע והציל עד כה יותר מ-3,000 צבי ים צעירים. מומחים חוששים מנזקים לסביבה בטווח הארוך. המכון הביולוגי של UFBA בדק 50 חסרי חוליות, ומצא שרידים של נפט בכולם.

לדברי מנהל המכון פרנסיסקו קלמו, זיהום היצורים הללו יגרום לנזק קשה ביותר, משום שרובם אינם מסוגלים לנדוד כדי למצוא מזון לא מזוהם, ומותם ישפיע על שרשרת המזון כולה.

"להערכתי יידרשו למערכת האקולוגית לא פחות מעשר עד 12 שנים כדי להתאזן", אומר קלמו. המצב חמור במיוחד, הוסיף, משום שהנפט הופיע בעונת הרבייה של בעלי החיים. "נגרם נזק רציני לאזור החוף ולאוכלוסייה המתקיימת על דיג".

מנתוני הממשלה עולה כי אף שדווח בראשונה על גושי הנפט הגולמי באוגוסט, שר הסביבה נכח בדיון ראשון בנושא לאחר יותר מחודש, ב-7 באוקטובר. ממשלתו של הנשיא הברזילאי ז'איר בולסונרו ספגה ביקורת קשה בגין מדיניות הפוגעת בהגנת הסביבה, וזאת אחרי סדרת שריפות ענק שגרמו נזקים כבדים באמזונס.

חיות ברזיל
פעולות ניקיון בחוף בברזיל
פעולות ניקיון בחוף בברזילצילום: STRINGER/רויטרס

כעת, פעילים חוששים שלא יהיה די בפעולות הממשלה כדי לפתור את המשבר. הממשלה נקטה צעדי חירום ב-11 באוקטובר, 43 ימים אחרי גילוי הנפט בחופי ברזיל, ואחרי שהזיהום נתן אותותיו ביותר מ-150 אזורים ובכל המדינות בצפון-מזרח ברזיל. "הממשלה המעיטה בהערכת האסון. היא התמהמה בנקיטת פעולה", אומר אלמו, "חשנו נטושים".

לדברי לואיס אסאד, מרצה במכון המחקר קופה, הסיבה לתגובתם המאוחרת של הרשויות והמומחים היא היעדר תכנון. "לא התכוננו לזה. הקהילה המדעית הגיבה לאסון, במקום להיערך לו מראש כפי שהיתה אמורה לעשות".

מכוני מחקר אקדמי בברזיל מאחדים כוחות בניסיון לפתח מערכת ניטור שתפעל לאורך חופי ברזיל לגילוי מוקדם של תקריות שכאלה. אסאד סבור שהמשבר ייפתר בעתיד הקרוב, אבל מתריע ואומר שעל המדינה להיטיב להיערך לדליפות נפט עתידיות.

"לא ראינו דליפות גדולות חדשות בצפון-מזרח המדינה", אמר, "נראה שהמשבר מתקרב לסיומו, אבל עלינו ללמוד ממנו לקחים חשובים ביותר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ