אכילת בשר אדם, שתיית דם ואונס קבוצתי: פרטים חדשים על המלחמה בדרום סודאן

לפי דו"ח האיחוד האפריקאי, הממשלה והמורדים מכוונים את התקפותיהם נגד אזרחי המדינה הענייה. בין היתר תועדו מקרים בהם הוכרחו שבויים לקפוץ לתוך מדורות

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אדם צועד בין מיטות רעועות שעליהן שוכבים גברים חבושים
פצועים בבית חולים בעיר ג'ובה בדרום סודאן, ב-2013צילום: אי־פי
ניו יורק טיימס וגרדיאן

אונס קבוצתי, טבח באזרחים ומקרים שבהם הוכרחו שבויים לקפוץ לתוך מדורות ולאכול בשר אדם הם כמה מהסעיפים המופיעים ברשימה ארוכה של זוועות המתחוללות במלחמת האזרחים בדרום סודאן, זאת על פי דו"ח של האיחוד האפריקאי (AU) בנושא. הדו"ח שהועבר שלשום (שלישי) לכלי תקשורת חובר לפני יותר משנה, אך פרסומו עוכב מחשש שהוא יפגע בשיחות השלום המתקיימות מעת לעת במדינה האפריקאית. הדו"ח הוא תוצאה של חקירת האירועים במדינה הענייה שזכתה בעצמאות ב-2011, ושמאז 2013 מתחוללת בה מלחמה אכזרית בין קבוצות אתניות שונות.

חקירת האיחוד האפריקאי מעלה כי הממשלה בראשותו של נשיא דרום סודאן סאלווה קיר והמורדים בראשות סגנו שפוטר ב-2013, ריק מאצ'ר, פוגעים במכוון באזרחים. "הסיפורים והדיווחים על פגיעות בנפש כתוצאה מאלימות וברוטליות קורעי לב", נכתב בדו"ח. "אנשים נשרפים במקומות פולחן ובבתי חולים, נקברים בהמוניהם, ונשים בכל הגילים נאנסות", כתבו מחברי הדו"ח על הנעשה במדינה. עוד נכתב כי "נשים תיארו כיצד הן נאנסו באכזריות על ידי קבוצות של גברים והושארו חסרות הכרה ומדממות. אנשים לא רק נורו, אלא גם הוכו לפני שהוכרחו לקפוץ לתוך מדורות". בנוסף כתבו מחברי הדו"ח כי החוקרים "שמעו כי כמה שבויים הוכרחו לאכול בשר אדם או לשתות דם אנושי". עוד צוין כי "כל הדיווחים האלה מעוררים זיכרונות מכמה מהתקופות החשוכות ביותר בהיסטוריה של הפרות זכויות אדם ביבשת".

חיילים בדרום סודאן, החודשצילום: אי־אף־פי

רוב ההאשמות המופיעות בדו"ח בנוגע להפרות זכויות אדם הועלו בזמן הלחימה העזה במדינה בסוף 2013 ותחילת 2014, אך הוכחשו על ידי המורדים ומפקדי הצבא. הדובר הנשיאותי, אטניי ווק אטניי, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס בתגובה לפרסום כי הממשלה "הכירה בכך שכמה אינדיבידואלים נטלו את החוק לידיהם". הדובר הוסיף כי הקבינט ייפגש מחר ולאחר מכן יפרסם תגובה רשמית לדו"ח האיחוד האפריקאי. "אנו לא נפטור איש מעונש", הוסיף.

עד כה נהרגו עשרות אלפי בני אדם כתוצאה מהלחימה, נשים רבות נאנסו ורבים אחרים נפצעו באופן חמור. הקרבות הביאו לעקירתם של 2.2 מיליון בני אדם, הותירו 4.6 מיליון במצב של חוסר ביטחון תזונתי חמור ופגעו בכלכלתה החלשה של המדינה. בשבוע שעבר, שלוש סוכנויות של האו"ם הזהירו מפני רעב חמור באזורים הסובלים מהסכסוך, ובין היתר דווח כי תושבים הבורחים מהאלימות במדינה נאלצו להתחבא בביצות ולאכול חבצלות מים כדי לשרוד.

ילדה יושבת על הקרקע כשלצידה אשה מבוגרת ואדם הנתמך בקביים
עקורות בעיר אווריאל בדרום סודאן, ב-2014צילום: אי־פי

הלחימה בדרום סודאן החלה לאחר שהנשיא קיר פיטר את סגנו מאצ'ר. שני הפולטיקאים הבכירים משתייכים לקבוצות אתניות יריבות שלחמו זו בזו בעבר, והסכסוך הפוליטי עורר במהרה את היריבות האתנית הקשה. מתווכים בינלאומיים ניסו לרסן את האלימות ודחפו את הממשלה והמורדים לחתום על כמה הסכמי הפסקת אש, אך עד כה, אף אחד מהם לא שרד לאורך זמן. היריבות בין קיר למאצ'ר השמידה את האחדות שנבנתה במדינה ב–22 שנות מאבקה לעצמאות.

האלימות בדרום סודאן הגיעה לתהומות האכזריים ביותר במאי השנה, כשכוחות הנאמנים לממשלה הרגו 129 ילדים בשלושה שבועות. ניצולים סיפרו כי הילדים סורסו והושארו לדמם למוות.

אחד מהילדים המתמודדים עם האלימות במדינה הוא פול, בן 11, החי בסוכה במחנה הגנה על אזרחים (PoC) סמוך לעיר מאלקאל (Malakal) שבצפון המדינה. פול, ללא בגדים לגופו פרט חי עם הוריו, דודתו וששת אחיו במחנה לצד כ–45 אלף בני אדם הנמצאים תחת חסותם של כוחות שמירת השלום של האו"ם. העיר מאלקאל, השוכנת קילומטרים ספורים מגדות הנילוס הלבן, היתה בעבר השנייה בגודלה בדרום סודאן.

האזור שימש בעבר כמרכז לסחר בינלאומי, אז התגוררו במקום כ–150 אלף תושבים. אך כיום, לאחר שהעיר עברה אינספור פעמים משליטת הממשלה לשליטת המורדים וחזרה, הידלדלה האוכלוסייה באופן חד ואיש אינו יכול להגיד בוודאות כמה בני אדם חיים במקום לצד חיילי הממשלה. נמל התעופה ההרוס בעיר, שבעבר ניתן היה לטוס ממנו לבירת סודאן, חרטום, נשמר כעת על ידי חיילים מרואנדה המסתובבים במקום כשהם נושאים רובי קלצ'ניקוב ומטולי רימונים. נוכחותם במקום נועדה להבטיח את ביטחונם של תושבי המחנה הסמוך, המתקיימים ממנות זעומות של מזון.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ