הפיכה ברפובליקה המרכז אפריקאית: הנשיא נמלט

לאחר שעות של חילופי אש כבדים, השתלטו המורדים על ארמון הנשיאות והודיעו שיפעלו לקיום בחירות. 13 חיילים דרום אפריקאים נהרגו בקרבות במדינה

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
אי-פי

נשיא הרפובליקה המרכז אפריקאית, פרנסואה בוזיזה, נמלט אתמול (ראשון) מהבירה בנגי, בעוד מורדים מקואליציית סלקה (Seleka) השתלטו על ארמון הנשיאות. המורדים התקיפו את הבירה ביום שבת ועל פי דיווחים ניתקו את החשמל בחלקים נרחבים מהעיר. נשיא דרום אפריקה, ג'ייקוב זומה, אמר היום כי במתקפה נהרגו 13 חיילים ממדינתו, 27 אחרים נפצעו וחייל אחד נעדר.

המורדים הגיעו לפאתי העיר ביום שבת. חילופי אש כבדים נשמעו בבירה אתמול, בעוד הלוחמים התקדמו אל עבר מרכז העיר וירו אל ארמון הנשיאות. כעבור כמה שעות של לחימה דווח כי הם השתלטו על הארמון. בוזיזה, שהנהיג את המדינה בעשור האחרון, לא היה במקום באותה עת. מקור המקורב לנשיא מסר כי הוא נמלט לקונגו עם משפחתו. ההיסטוריה של המדינה, שבה מתגוררים 4.5 מיליון תושבים, רצופה במרידות, וגם הנשיא בוזיזה עלה לשלטון בהפיכה צבאית ב-2003.

בסוף 2012 הצליחה קואליציית ארגוני המורדים סלקה להשתלט על כמה עיירות במדינה. הם איימו כי יכבשו גם את הבירה בנגי, אולם לבסוף הסכימו לפתוח בשיחות שלום שנערכו בגאבון. ב-11 בינואר נחתם הסכם שלום שבו נקבע כי בוזיזה ישלים את תקופת כהונתו, שאמורה היתה להסתיים ב-2016. אולם הסכם השלום התפרק במהירות, לאחר שהמורדים טענו כי דרישותיהם, ובהן שחרור אסירים פוליטיים, לא מולאו.

חיילי הממשלה לא יכלו לעצור את התקדמות המורדים כיוון שבוזיזה, שעלה בעצמו לשלטון בהפיכה ב-2003, חשש מהפיכה נוספת ולכן לא רצה לחזק את הצבא. תופעה זו מקובלת בקרב נשיאי הרפובליקה לדורותיהם, ורק משמר הנשיאות, בני שבטו של בוזיזה, חמושים כראוי. בשבת בלילה הוחשכה רוב העיר לאחר שהמורדים ניתקו את זרם החשמל. גם הרדיו הממלכתי הפסיק לשדר והתושבים המפוחדים הסתגרו בבתיהם. דובר המורדים, אריק מאסי, קרא לתושבים להישאר רגועים ולהימנע מבזיזות על אף הכאוס השורר ברחובות.

בוזיזהצילום: רויטרס

נלסון נדג'דר, מאחד הפלגים המרכיבים את קואליציית המורדים, אמר שהכוונה היא לקיים במדינה בחירות דמוקרטיות. "עם עזיבתו של בוזיזה, היעד המרכזי שלנו הוגשם", אמר. "כעת צריכים אזרחי הרפובליקה לשבת סביב השולחן ולהחליט על עתידם המשותף".
במקביל הודיעה צרפת כי תתגבר את נוכחותה הצבאית במדינה כדי להגן על אזרחיה הנמצאים שם. ממשרדו של הנשיא פרנסואה הולנד נמסר כי הוא "עוקב בתשומת לב אחר ההתפתחויות ברפובליקה המרכז אפריקאית". הולנד קרא לדיאלוג בין הפלגים השונים והפציר במורדים לכבד את האזרחים. כיום שוהים ברפובליקה 250 חיילים מצרפת.

"סלקה" - "ברית" בשפת הסנגו המקומית - מורכבת מלוחמים משלושה ארגונים שונים: איחוד הכוחות הדמוקרטיים למען אחדות (UFDR), איחוד הכוחות הרפובליקאיים (UFR) וברית הפטריוטים לצדק ושלום (CPJP). ב-2007 חתמו ארגונים אלה על הסכם שלום עם הממשלה והסכימו להשתלב בשורות הצבא, אולם ב-2012 חלקם נטשו את הצבא והחלו במרידה מחודשת.

בראש סלקה עומד מישל דג'וטודיה מה-UFDR. הוא היה פקיד בכיר בממשלו של אנז'-פליקס פטאסה, הנשיא שהודח בידי בוזיזה ב-2003. בוזיזה מינה אותו לתפקיד דיפלומטי בסודאן, אולם היחסים בין השניים הידרדרו ודג'וטודיה פתח במרד. הוא גלה לבנין, שם נעצר ב-2006 בלחץ בוזיזה, אבל בהמשך שוחרר ושב לרפובליקה המרכז אפריקאית.

הרפובליקה המרכז אפריקאית זכתה בעצמאות מצרפת ב-1960 ומאז ידעה שורה של הפיכות צבאיות. מוצבים בה דרך קבע חיילים מכמה צבאות של מדינות מרכז אפריקה ובמימון האיחוד האירופי, כחלק מכוח שנועד לשמור על היציבות הביטחונית. הרפובליקה היא אחת המדינות העניות ביותר בעולם, למרות משאבי טבע רבים ובהם יהלומים, ותוחלת החיים בה היא 39 שנה בלבד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ