ההפיכה הושלמה

הצבא ברפובליקה המרכז אפריקאית הכריז נאמנות למנהיג המורדים

ארבעה ימים לאחר שהמורדים השתלטו על הבירה והדיחו את הנשיא, הכירו כוחות הביטחון במישל דג'וטודיה כנשיא החדש של המדינה הענייה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מפקד הצבא ברפובליקה המרכז אפריקאית הכריז על נאמנותו לנשיא החדש מישל דג'וטודיה, צעד המבצר את שלטון המורדים ארבעה ימים לאחר שכבשו את הבירה בנגי והדיחו את הנשיא הקודם. המורדים מקואליציית "סלקה", שדג'וטודיה עומד בראשם, השתלטו השבוע על ארמון הנשיאות של המדינה הענייה, והנשיא פרנסואה בוזיזה נמלט מהמדינה.

"קציני הצבא הלאומי רצו להיפגש עם דג'וטודיה כדי להגיד לו שהם מכירים בו כנשיא החדש", אמר מאוריס נטוסי, מפקד כוח שמירת השלום האפריקאית במדינה שהשתתף בפגישה בין הצדדים. "כל מפקדי המשטרה, ראשי הכוחות המזויינים וקצינים בכירים נוספים הגיעו לפגישה. זו היתה למעשה הבעת כניעה", הוסיף.

דג'וטודיה היה פקיד בכיר בממשלו של אנז'-פליקס פטאסה, הנשיא שהודח בידי בוזיזה ב-2003. בוזיזה מינה אותו לתפקיד דיפלומטי בסודאן, אולם היחסים בין השניים הידרדרו ודג'וטודיה פתח במרד. הוא גלה לבנין, שם נעצר ב-2006 בלחץ בוזיזה, אבל בהמשך שוחרר ושב לרפובליקה המרכז אפריקאית.

מישל דג'וטודיה, היום. הכריז על עצמו כנשיאצילום: אי-פי

לפחות 13 חיילים מדרום אפריקה, חלק מפלוגות של מאות חיילים שהוצבו במדינה כדי לחזק את צבאו של בוזיזה, נהרגו במתקפת המורדים. התקשורת בדרום אפריקה וקצין באוגנדה מסרו שחיילים דרום אפריקאים רוכזו היום באוגנדה לקראת "משימה חדשה" ברפובליקה המרכז אפריקאית. "הם חוו השפלה והם רוצים נקמה", אמר הקצין האוגנדי. צבא דרום אפריקה ומשרד ההגנה סירבו להגיב.

דובר קואליציית "סלקה" אמר שמנהיגי המורדים עומלים על השבת השקט לבנגי, עיר בת 600 אלף תושבים, בעוד אזרחים חמושים מנצלים את הכאוס במקום כדי לבזוז חנויות ובתים. הוא אמר שהמורדים ביקשו מהמשטרה לשוב לעבודה. "אנשי סלקה הם לוחמים, הם לא יכולים לעשות את עבודת המשטרה", אמר הדובר, הקולונל יוסף בן-מוסא. "יש עדיין מעשי שוד אולם אלו לא האנשים שלנו". עם זאת, עדי ראייה, בהם עשרות מומחים צרפתים שפונו מהמדינה לאחר ההפיכה, מסרו שהמורדים יצאו במסע בזיזה לאחר שהשתלטו על הבירה.

המורדים במשרדו של הנשיא המודח בוזיזהצילום: אי-אף-פי

ארגונים רפואיים דיווחו של 173 בני אדם נלקחו לבית החולים היחיד שפעיל בעיר, רובם עם פצעי ירי. בעוד עשרות ממתינים לניתוחים, המחסור במים זורמים ובעיות החשמל מעכבים את הטיפול.

בחלקים של הבירה עוד נשמעות יריות, אולם חנויות ושווקים רבים נפתחו מחדש, והתנועה שבה לסדרה בעוד הביטחון משתפר. "הרעב יכול להרוג אותנו כמו הכדורים", אמר מרי פלור בוקה, עובד בשירות הציבורי שקנה אוכל ברחובות. הרפובליקה המרכז אפריקאיות היא אחת המדינות העניות ביותר בעולם, למרות משאבי טבע רבים ובהם יהלומים, ותוחלת החיים בה היא 39 שנה בלבד.

הפלת בוזיזה, שמצדו עלה לשלטון בהפיכה ב-2003, היא האחרונה מבין רצף מרידות במדינה, מאז קיבלה את עצמאותה מצרפת ב-1960. האו"ם והאיחוד האפריקאי גינו את ההפיכה, והטילו סנקציות והגבלת נסיעות על כמה ממנהיגי סלקה.

לוחמי סלקה אמרו שהחלו במתקפה הקצרה לאחר שהממשלה לא עמדה בהתחייבויותיה במסגרת הסכם שנחתם בין הצדדים בינואר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ