פוליטיקאי בריטי: ה-MI6 חיסל את מנהיג קונגו הראשון

לורד ממפלגת הלייבור טוען שמרגלת של סוכנות הביון הבריטית הודתה בפניו שארגנה את חטיפתו ורציחתו של לומומבה ב-1961, בשל קשריו עם בריה"מ

בן קווין, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן קווין, גרדיאן

ראש הממשלה הנבחר הראשון של קונגו, פטריס לומומבה, נחטף ונרצח במבצע של שירותי המודיעין הבריטיים בשנת 1961, כחלק מהמלחמה הקרה. כך עולה מדברים שאמרה לכאורה האשה שפיקדה על משרדי MI6 במדינה המרכז אפריקאית באותה תקופה, דפני פארק, הברונית של מונמות'.

במכתב ללונדון ריוויו אוף בוקס טוען לורד ליאה, עמיתה של פארק ממפלגת הלייבור, שחודשים ספורים לפני מותה במארס 2010, היא הודתה בפניו שהורתה להרוג את פטריס לומומבה ב-1961, מחשש שהוא מתכוון להדק את קשרי המדינה הדמוקרטית החדשה עם ברית המועצות.

פארק פעלה בקונגו בכסות דיפלומטית ושימשה, מ-1959 עד 1961, קונסולית בריטניה בלאופולדוויל, כפי שנקראה בירת קונגו לפני ששמה שונה לקינשאסה. "דברתי אתה על הזעקה שקמה בעקבות חטיפתו והריגתו של לומומבה והזכרתי את הטענה שהיתה לשירותי המודיעין הבריטי יד במעשה", כתב ליאה. לדבריו, הברונית השיבה לו: "אכן היתה, אני ארגנתי את זה".

פטריס לומומבה (מימין). במערב חששו מקשריו עם ברית המועצותצילום: אי-אף-פי

פארק, שהיתה בארבעים שנות פעילותה בשירותים החשאיים לאחת המרגלות הבכירות של בריטניה, ואף זכתה בפי רבים לכינוי "מלכת המרגלים", נשלחה על פי ההערכות לקונגו הבלגית ב- 1959 על ידי ה-MI6, זמן קצר לפני שהבלגים סולקו מהמדינה.

"המשכנו לדבר על הערכתה שלומומבה תכנן להעביר נכסי מדינה רבים לסובייטים: את מרבצי האורניום והיהלומים העשירים, ומינרלים נוספים הממוקמים ברובם באזור הבדלני קטאנגה", ציין ליאה במכתבו. הוא שיגר את המכתב בתגובה לביקורת על ספרו קלדר וולטון, שנכתב על פעילות השירותים החשאיים של בריטניה בימי הדמדומים של האימפריה הבריטית.

הדברים התקבלו בספקנות של היסטוריונים ופקידים לשעבר, ובהם בכיר לשעבר בשירותי הביון הבריטי שהכיר את פארק. "זה לא נשמע כמו משהו שדפני פארק היתה אומרת, היא אף פעם לא חרגה מגבולות הדיסקרטיות, ול-MI6 לא היה מעולם רישיון להרוג", אמר הבכיר לשעבר לניו יורק טיימס.

לומומבה נורה למוות ב-17 בינואר 1961 על ידי כיתת יורים, לאחר הפיכה צבאית שהוביל הגנרל ג'וזף מובוטו. נראה שהסי-איי-אי חיזק את יריביו הפוליטיים של לומומבה ופעל להדחתו. נסיבות מותו נותרו עלומות, אף שידוע שחיילים בלגיים היו מעורבים באירוע וממשלת בלגיה אף הודתה ב"אחריות מוסרית" למותו.

דמותו של לומומבה הפכה עם השנים למופת של לוחם למען זכויות האפריקאים. ואולם, בימי המלחמה הקרה הוא נתפש במערב בעיקר כמתסיס פרו-קומוניסטי, ובדעת הקהל בבלגיה כמי שאחראי למותם של בלגים רבים ולבריחתם מקונגו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ