הצעת חוק באוגנדה: נשים לא יוכלו ללבוש חצאיות מעל לגובה הברך

אחרי שיזם הצעת חוק נגד הומואים, מסמן שר המוסר במדינה האפריקאית את יעדו הבא: פיקוח הדוק על הלבוש ועל תכנים לא הולמים בתקשורת

דיוויד סמית, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד סמית, גרדיאן

ממשלת אוגנדה מקדמת הצעת חוק שתאסר על נשים ללבוש חצאיות קצרות ותאסור על שידור תכנים שבהן נראות נשים בלבוש לא הולם בטלוויזיה. בנוסף, קוראת הצעת החוק להידוק הפיקוח על תכנים בלתי הולמים באינטרנט. ההצעה מעוררת סערה במדינה האפריקאית ומחזירה רבים מהתושבים אל ימי הדיקטטור אידי אמין, שאסר בצו נשיאותי על נשים ללבוש חצאיות מעל לגובה הברך.

מאחורי הצעות החוק עומד שר המוסר, סימון לוקודו, שכבר עורר בעבר סערה ציבורית כשהורה לפני כמה שנים על החרמת 38 ארגונים לא ממשלתיים העוסקים בסיוע להומוסקסואלים ולסביות. זאת, בטענה כי ארגונים אלה חותרים תחת "התרבות הלאומית". הצעת חוק המטילה עונשים חמורים, ואפילו עונש מוות, על קיום יחסי מין חד מיניים עדיין תקועה בפרלמנט וטרם הובאה לאישור.

"בכוונתנו להוציא אל מחוץ לחוק לבוש שאיננו הולם", אומר לוקודו, "כל לבוש שחושף איברים אינטימיים, במיוחד איברים אירוטיים, יוצא אל מחוץ לחוק. כל מה שמעל לברך - אסור. אישה שתלבש חצאית מיני - תיעצר". לוקודו, כומר קתולי בעברו, אף סבור כי במקרים רבים קורבנות תקיפה מינית הן אלה שמזמינות צרות. "כל אחד יכול ללבוש כל מה שהוא רוצה, אבל בבקשה אל תהיו פרובוקטיביים. אנחנו מכירים נשים שמתלבשות בצורה לא מכובדת: הן עושים זאת בפרובוקטיביות ולעתים מותקפות. אנחנו רוצים למנוע את הזה. אין ספק שהתוקף הוא פושע, אבל גם התגרו בו".

צילום: רויטרס

בתשובה לשאלה אם גברים לא יוכלו ללבוש מכנסיים קצרים, עונה השר: "גברים אינם מושא למשיכה מינית. הם אלה שמפותים. גברים יכולים להסתובב ללא חולצה על חוף הים, אך האם תרשה לבת שלך ללכת לים חשופת חזה?. כל דבר החושף איברים מוצנעים הוא פורנוגרפיה. איברים מסוימים אסור שיחשפו אלא לבן הזוג ובמקום פרטי".

בהצעת החוק נכתב עוד כי בשנים האחרונות חלה עלייה בפרסום תכנים פורנוגרפיים באמצעי התקשורת. על פי ההצעה, מי שיורשע בהפצת פורנוגרפיה ייקנס ב-10 מיליון שילינג אוגנדי (כ-2,500 ליש"ט) או ירצה עד 10 שנות מאסר. בכוונת הרשויות לאסור על שידור תוכניות, סדרות וסרטים שאינם עומדים בדרישות החדשות. "גם על האינטרנט אנחנו מתכוונים לפקח כך שנוכל לזהות אתרים שמעלים תוכן לא ראוי", מוסיף לוקודו.

הצעת החוק מעוררת סערה ברשתות החברתיות וגם בפרלמנט. מחוקקים רבים הביעו חשש כי לחוק יהיו השלכות קשות על חירויות הפרט וכי הוא עלול לפגוע גם בטקסים הנהוגים בשבטים שונים במדינה. ארגוני זכויות אדם מסרו כי לוקודו מנסה לקדם אפרטהייד באוגנדה וכי "אם מישהו באוגנדה רוצה להילחם בהיעדר מוסר, עליו להילחם בשחיתות הציבורית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ