נשיא סודאן יבוא לראשונה לביקור בדרום סודאן

על רקע שורה של הסכמים בתחומי הנפט והגבולות שנחתמו בחודש שעבר, יבוא עומר אל-באשיר ביום שישי לג'ובה וייפגש עם עמיתו

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

נשיא סודאן, עומר אל-באשיר, צפוי לבקר בדרום סודאן ביום שישי, בפעם הראשונה מאז קיבלה המדינה את עצאותה ביולי 2011. דוברו של באשיר מסר בצהריים (שלישי) כי הביקור נועד לחזק את הקשר בין שתי המדינות, לאחר שבחודש שעבר נחתמו בין הצדדים הסכמים בתחומי הנפט והגבולות. עם זאת, בין סודאן לדרום סודאן ישנן עדיין סוגיות רבות במחלוקת ובראשן השליטה במחוז החיץ אביי.

אל-בשיר תכנן לבקר בבירת הדרום, ג'ובה, עוד בשנה שעברה, אולם ביטל את בואו בגלל המתיחות בין המדינות שכמעט והידרדרה למלחמה כוללת. בביקור המתוכנן כעת צפוי להיפגש אל-בשיר, המבוקש על ידי בית הדין הפלילי הבינלאומי בגלל אחריות לפשעי מלחמה בדרפור, להיפגש עם עמיתו סלבה קיאיר. יצויין כי בתחילת החודש הורה אל-באשיר על שחרור כל האסירים הפוליטיים בסודאן, כצעד נלווה להסכמים עם דרום סודאן. לא דווח כמה אסירים ישוחררו וכמה מהם כבר שוחררו בפועל.

עומר אל-בשירצילום: אי–פי

בתוך כך, נהרגו היום בדרום סודאן חמישה חיילים הודים מכוח האו"ם, בעת שליוו שיירה של משימת הפיקוח במדינה ונפלו למארב מורדים. במתקפה, שאירעה במדינת המחוז ג'ונגליי, שבה פועלות קבוצות חמושות רבות, נפצעו ארבעה חיילים ונהרגו גם שבעה אזרחים.

דוברו של מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, קרא לממשלת דרום סודאן ללכוד את האחראים למתקפה ולהעמידם לדין. הוא הדגיש כי הריגת חיילי או"ם היא פשע מלחמה, עניין הנמצא בטיפולו של בית הדין הבינלאומי בהאג. כוח האו"ם פועל בדרום סודאן מאז הקמת המדינה, במטרה לשמור על הביטחון והסדר ובמטרה לסייע לרשויות להשליט סדר בחלקים נרחבים של המדינה.

בחודש שעבר נהרגו בג'ונגליי יותר מ-150 בני אדם בקרבות בין צבא דרום סודאן לבין מורדים הנאמנים לאחד ממנהיגי השבטים באזור. המחלוקת העיקרית בין הצדדים ניצתה בעקבות רצונה של הממשלה בג'ובה לאפשר לענקית הנפט הצרפתית "TOTAL" לקדוח באזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ