מנהיג המליציה שנחשב למת חוזר לפעול בסהרה

מוכתר בלמוכתר, שארגונו עמד מאחורי ההשתלטות על מתקן הגז באלג'יריה, לקח אחריות על פיגועים בניז'ר בהם נהרגו 30 אנשים. במארס דווח שהוא נהרג

אדם נוסיטר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם נוסיטר, ניו יורק טיימס

מוכתר בלמוכתר, מנהיג הארגון שעמד מאחורי ההשתלטות על מתקן הגז באלג'יריה בינואר שבה נהרגו עשרות בני ערובה זרים, קיבל אחריות על התקפת טרור נוספת: פיגועי ההתאבדות שאירעו ביום חמישי בניז'ר, שבהם נהרגו כ-30 בני אדם, 24 מהם חיילים ושישה לוחמי ג'יהאד.

אם הטענה נכונה, היא תשיב את אחד מאנשי המיליציה הקשוחים ביותר - שלטענת צבא צ'אד נהרג בקרבות עמו בחודש מארס - למרכז המאבק נגד הג'יהאד האיסלאמי באזור. במתקפה ביום חמישי פוצצו מחבלים מתאבדים שני כלי רכב עמוסי חומר נפץ לבסיס צבאי בעיר המדברית אגאדז ולמכרה אורניום בבעלות צרפתית בארליט, במרחק כ-240 ק"מ ממנה.

פרשנים סבורים שאין סיבה לפקפק בדברים המיוחסים לבלמוכתר, למרות הטענות הבלתי מאושרות של צבא צ'אד, לפיהן בלמוכתר נהרג בקרבות שניהל הצבא לצד צרפת נגד לוחמים איסלאמים בצפון מאלי. צרפת או אלג'יריה, שבה בלמוכתאר מבוקש זה שנים על חלקו במלחמת האזרחים ב-1999, לא אישרו עד כה את הטענה. כמו כן, לא הוצגה כל ראיה למותו, ואחד מחבריו לנשק הכחיש אותה בפוסט שהעלה לאינטרנט.

בלמוכתר, יליד אלג'יריה בן 40, הוא לוחם ותיק שאומן במחנות אל-קאעדה באפגניסטאן והיה מעורב במשך שנים בפעולות טרור נגד אלג'יראים, ובחטיפות אזרחים מערביים במדבר סהרה. הוא היה מפקד בכיר באל-קאעדה במגרב האיסלאמי (AQIM), ופרש מהארגון כדי להקים את בריגדת רעולי הפנים. הוא מילא תפקיד מכריע בהשתלטות האיסלאמית על צפון מאלי בשנה שעברה, ונחשב אולי לאיש המיליציה המאיים ביותר באזור.

מוכתר בלמוכתרצילום: רויטרס

קבלת האחריות פורסמה שעות ספורות אחרי הפיגועים, ופורסמה בכמה אתרים באינטרנט. באחד מהם נאמר שבלמוכתר חתם על הודעה בפורומים של הג'יהאד לפיה בריגדת רעולי הפנים היא שפוצצה את מכונית הנפץ בניז'ר. "החותמים בדם", הארגון שביצע את ההתקפה באלג'יריה, הוא שפוצץ את מכוניות הנפץ בניז'ר.

"אנו מזהירים את כל המדינות המתכוונות להשתתף במסע הצלב על אדמתנו, אפילו בשם השמירה על השלום, או שנגרום לכם לטעום את אש המוות והפצעים בארצותיכם ובין חייליכם", נאמר בהודעה שייחס אתר הארגון לבלמוכתר.

אחד המומחים לאזור סבור שהטענה אמינה, בעיקר בעקבות המערכה הצבאית במאלי, שהנחיתה מכה אנושה על המיליציות האיסלאמיות. "לא יפתיע אותי אם הוא זה שעמד מאחורי ההתקפה", אמר אנואר בוחרס, ממכון קרנגי לשלום בינלאומי שמרכזו בוושינגטון. "זה היה רק עניין של זמן עד ביצוע התקפות תגמול", הוסיף.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ