לוב לדרום אפריקה: עצרו את "הבנקאי של קדאפי"

בלוב טוענים כי מיליארד דולר מכספי הרודן הוסתרו בדרום אפריקה בסיוע עוזרו של קדאפי, שעל פי דיווחים מקורב לשלטון ביוהנסבורג

דייוויד סמית, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייוויד סמית, גרדיאן

ממשלת דרום אפריקה קיבלה פניות מלוב לעצור אדם המכונה "הבנקאי של קדאפי" בגין חשדות ששליט לוב לשעבר ובני משפחתו הסתירו במדינה יותר ממיליארד דולר.

לפי הדיווחים בתקשורת המקומית, באשיר סאלח, ששמו מופיע ברשימת המבוקשים של האינטרפול משום שהיה עוזרו של מועמר קדאפי, מסתובב חופשי בדרום אפריקה ואפילו השתתף בחגיגות המאה של מפלגת השלטון "הקונגרס הלאומי האפריקאי" (ANC) בינואר 2012 ובפסגת מדינות "ברית בריקס" במארס השנה.

הפרשה עלתה לכותרות לאחר שגורמים רשמיים בדרום אפריקה אישרו שקיבלו פנייה מחוקרים בלוב, שניסו להתחקות אחר ההון, הזהב והיהלומים של קדאפי. לפי החשד, הרכוש הופקד בארבעה בנקים ובשתי חברות פרטיות במדינה.

לדברי העיתון סנדיי טיימס של דרום אפריקה, החוקרים משוכנעים שהכספים המוסתרים במדינה קשורים לסאלח, המוכר גם בשם באשיר שרקאווי. "הוא נראה מתחכך עם בכירים בקונגרס הלאומי האפריקאי בסעודת חגיגות המאה במנגואנג וגם בפסגת בריקס", כתב העיתון. על פי ההערכות, סאלח מרבה לנסוע בין דרום אפריקה, סואזילנד וניז'ר.

קדאפי ונשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה בטריפולי, מאי 2011צילום: רויטרס

מפלגת הברית הדמוקרטית שבאופוזיציה הדרום אפריקאית דרשה לעצור אותו לאלתר. "למה הוא יכול להיכנס ולצאת בחופשיות מהמדינה כשהוא נמצא ברשימת המבוקשים?", שאלה דיאן קוהלר ברנארד, שרת משטרה בממשלת הצללים. "ייתכן שחברי ה-ANC מגוננים עליו, אולי בהוראת מספר אחת (הנשיא ג'ייקוב זומה). אחרת איך ייתכן שאדם המופיע ברשימת האינטרפול מקבל הגנה כזאת?".

היא קראה "לעצור את באשיר מיד ולפתוח בחקירה מקיפה כדי שהעולם יידע שדרום אפריקה לא מוכנה להיות מדינת מקלט לפושעים בינלאומיים". דובר ה-ANC לא השיב לפניות שביקשו תגובה על הדברים.

בעיני רבים בלוב, ההון של קדאפי ושל בני משפחתו הוא רכוש המדינה ויש להשיבו אליה. יש הסבורים שהשלל בדרום אפריקה עשוי להיות הגדול שאותר עד כה, גם אם מדובר רק במעט מתוך הון של כ-80 מיליארד דולר שהיו ברשותו. לדברי הסנדיי טיימס, חלק מהמידע שמסייע להתחקות אחר הונו של קדאפי הגיע מעבדוללה אל-סנוסי, ראש המודיעין לשעבר שנעצר בשנה שעברה בגין פשעים נגד האנושות.

העיתון גם פרסם קטעים ממכתבים ששיגרו שרי המשפטים והאוצר של לוב לעמיתיהם הדרום אפריקאים, בהם הם מבקשים סיוע באיתור ההון של קדאפי. לדברי השרים, ההון הגיע לידיו של קדאפי "בדרכים לא חוקיות, והופקד או הוסתר בדרום אפריקה". העיתון גם טוען שהחוקרים נפגשו עם הנשיא זומה ושר האוצר פראווין גורדהן, כדי לדון באיתור הכספים והשבתם ללוב.

דובר במשרד האוצר של דרום אפריקה אישר אתמול (ראשון) שקיבל פנייה מצד חברי קבוצה המייצגת לכאורה את ממשלת לוב, שטענו שהמשטר הישן העביר חלק מההון שברשותו לדרום אפריקה. הוא ציין שייקח זמן לאתר את ההון ואת המוסדות שבהם הופקד.

קדאפי הודח בהתקוממות בלוב ב-2011, ונלכד ונהרג באוקטובר באותה שנה. יחסיו עם דרום אפריקה היו מורכבים. יש הטוענים שנלסון מנדלה הכיר לרודן תודה על תמיכתו במאבק באפרטהייד. אבל יורשו של מנדלה בתפקיד, תאבו מבקי, טען שתמיכת קדאפי ב-ANC  אינה אלא אגדה. "זו עובדה שאין עליה עוררין שבמשך כל אותה תקופה, לוב לא נתנה ל-ANC אפילו סנט אחד, לא אימנה את לוחמינו, ולא סיפקה לנו אפילו כדור אחד", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ