מקור הכנסה חדש לצבא של ג'וזף קוני: ציד פילים

מנהיג ארגון המורדים האפריקאי שהפך ילדים וילדות ללוחמים ולשפחות מין, עבר להתעלל בעוד ציבור חסרי ישע: פילים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

מורדים מ"צבא ההתנגדות של האל" (LRA), שבראשו עומד המנהיג האפריקאי הנמלט ג'וזף קוני, צדים והורגים פילים במרכז אפריקה כדי לשרוד, כך עולה מדו"ח של ארגונים לשימור הטבע, הקוראים להרחיב את התוכניות לעידוד עריקה מ- LRA. בדו"ח שהתפרסם היום כתבו ארבעה ארגונים סביבתיים כי LRA החל לעסוק בציד פילים לצורך קיום, וכי הוא משתמש ברווחים מהסחר הלא חוקי בשנהב כדי לרכוש מזון ודברים אחרים.

"לנוכח המחירים המאמירים, הסחר הלא חוקי בשנהב מספק ל- LRA הכנסה בנוסף לעיסוק הרגיל בביזה", מדווחים לוחמים לשעבר שערקו מהארגון. הארגון, הם אומרים, סוחר בשנהב תמורת נשק, תחמושת ומזון.

לפי הדו"ח, קוני, המנהיג האכזרי של הארגון - המואשם בשימוש בילדים ובילדות כלוחמים וכשפחות מין - הורה לצוד פילים כדי להשיג שנהב כבר ב-2010. שבויים לשעבר אומרים כי קבוצות של LRA ברפובליקה המרכז אפריקאית ובקונגו "מוכרים שנהב לאנשים שזהותם אינה ידועה המגיעים במסוקים".

פיל שנרצח על ידי בוזזים ברפובליקה המרכז אפריקאיתצילום: אי–פי

בפברואר חיילי אוגנדה הפועלים ברפובליקה המרכז אפריקאית גילו שש חיטי פילים, שהוחבאו בסבך שיחים, ככל הנראה על ידי לוחמי LRA. בכירים בצבא אוגנדה אמרו באותה עת כי הן נמצאו בעקבות מידע שמסר עריק מ-LRA.

מומחים אומרים כי הולך וגדל האיום על הפילים באפריקה עקב אובדן אזורי גידול וציד, הגובר בעקבות הביקוש הרב לשנהב באסיה. לפי אומדנים, לפני כ-70 שנה חיו באזור תת-הסהרה כ-5 מיליון פילים. היום נותרו פחות ממיליון פרטים. הפילים פגיעים במיוחד במרכז אפריקה, אזור שבו מתנהלות זה שנים רבות מלחמות והלכה למעשה הנו שטח הפקר. חלק גדול מהשנהב משמש בסופו של דבר לייצור תכשיטים.

לפי הדו"ח פעילות  ה-LRA היא חלק מ"משבר הציד הגדול יותר, שמציב את הפילים האפריקאים החיים בטבע באזור בסכנת הכחדה". באחרונה הידלדל מספר המורדים ב-LRA – שבעבר מנו אלפים – והם מפוזרים בקבוצות קטנות בקונגו, דרום סודאן, והרפובליקה המרכז אפריקאית. זאת עקב הלחצים מצד חיילי האיחוד האפריקאי, שרודפים, בסיוע אמריקאי, אחר מנהיגי LRA. לפי צבא אוגנדה, פחות מ-500 מורדים עדיין פעילים בשטח, אבל בכוחם לבצע פעולות פגע-וברח המטילות טרור על כפריים, והם נעים בקבוצות קטנות וחוצים בקלות את הגבולות הפרוצים באזור.

קוני עצמו, על פי הערכות, מרבה לנוע, אבל לפי דו"ח של ארגון Resolve מאפריל, הוא הורה באחרונה על מעשי ההרג מתוך מובלעת שבה הוא שוהה המוגנת על ידי צבא סודאן.

קוני, שמאבקו החל באוגנדה ולאחר מכן התפשט לחלקים אחרים במרכז אפריקה, הואשם ב-2005 על ידי בית הדין הפלילי הבינלאומי בביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. בשנה שעברה שוב הופנתה לעברו תשומת הלב בעולם, לאחר שארגון Invisible Children פרסם באינטרנט סרטון שזכה לצפיות רבות, המציג את פשעי LRA וקורא לעצור את המשך גיוס הילדים על ידי קוני.

כ-100 יועצים צבאיים אמריקאים עוזרים לחיילים אפריקאים, תחת הנהגת אוגנדה, במאמצים ללכוד את קוני ומפקדים אחרים של LRA. אחד המחסומים בדרכם היא הממשלה החדשה שקמה ברפובליקה המרכז אפריקאית וחברים בה מורדים לשעבר, המגלים עוינות כלפי הכוחות הזרים. מאז אפריל הופסקו שם הפעולות נגד קוני וגובר החשש כי LRA ינצל זאת כדי לגייס לוחמים חדשים לשורותיו ולהתארגן מחדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ