אתיופיה רוצה להקים סכר ענק על הנילוס, מצרים מתנגדת

הסכר ההידרו-אלקטרי החדש צפוי לספק 6,000 מגה וואט למשק האתיופי, אלא שבקהיר נסמכים על ההסכמים הקולוניאליסטים ומאיימים בצעדים תקיפים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
הארץ

הפרלמנט האתיופי אשרר בסוף השבוע פה אחד הסכם אזורי שצפוי להחליף הסכמים שנחתמו בתקופה הקולוניאליסטית באפריקה ושמעניקים ל ול עדיפות בחלוקת המים של נהר הנילוס. קהיר הגיבה בזעם לכוונת אתיופיה לשנות את ההסכמים ומאיימת לנקוט צעדים תקיפים.

במרכז המתיחות עומד פרויקט אתיופי לבניית סכר הידרו-אלקטרי חדש על הנילוס הכחול, שמוצאו באזורים ההרריים של ושמתחבר לנילוס הלבן סמוך לחארטום, בירת סודן. הנילוס הכחול מספק כ-70% מכמות המים של הנהר הגדול ביותר בעולם. עלות הקמת הסכר החדש נאמדת ב-7.4 מיליארד דולר והוא צפוי לספק 6,000 מגה וואט חשמל.

נשיא מצרים, מוחמד מורסי, אמר בשבוע שעבר כי הוא איננו מעוניין במלחמה עם אתיופיה, אך הדגיש כי קהיר לא תרשה את יישום ההסכם לשינוי חלוקת המים, עליו חתמו גם רואנדה, טנזניה, אוגנדה, קניה ובורונדי. "אנו משאירים את כל האופציות פתוחות. איננו מתנגדים לפרויקטים באגן הנילוס אך בתנאי שהם לא משפיעים על הזכויות ההיסטוריות והמשפטיות של מצרים", אמר מורסי שדבריו צוטטו בבי-בי-סי. בקהיר חוששים כי הסכר החדש יקטין את אספקת המים למצרים, שכלכלתה מושתתת כמעט לחלוטין על הנילוס.

ההסכם לשינוי חלוקת מי הנילוס הוא תוצאה של דיונים ארוכים לעדכון המדיניות שהונגה בתקופת המנדט הבריטי, ובמסגרתה ניתנה למצרים הזכות להטיל וטו על כל פרויקט הקשור לנהר. ב-1959 חתמו מצרים וסודאן המסדיר את חלוקת מי הנהר ביניהן. במסגרת ההסכם החדש אמורה לקום רשות חדשה לפיקוח על הנילוס.

"מרבית המדינות המושפעות מהנהר אישרו את ההסכם החדש בבתי המחוקקים שלהן", אמר דובר ממשלת אתיופיה לסוכנות הידיעות רויטרס, "בצעד של רצון טוב כלפי מצרים, דחינו את ההחלטה שלנו עד שבמצרים תהיה ממשלה מתפקדת. קבענו מדיניות של הקמת סכרים ואנו נחושים לראות את הפרויקטים האלה יוצאים לדרך ומיושמים". במהלך הפרויקט צפויה אתיופיה להטות מעט את אפיק הנהר לצורך הקמת הסכר.

שר החוץ המצרי, מוחמד כמאל עאמר, צפוי לבקר השבוע באדיס אבבה כדי לדון במתיחות, אך משרד החוץ האתיופי מיהר להודיע, עוד לפני הפגישות, כי הממשלה באדיס אבבה אינה מתכוונת להשעות את העבודות. האיחוד האפריקאי קרא לדיאלוג ושיתוף פעולה בין שלוש הנהנות העיקריות מהנהר - אתיופיה, סודאן ומצרים.

העבודות לבניית סכר אסוסה, לפני כחודשייםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ