גמביה - אכזריות ומיסטיקה בין עצי הבאובאב

השלטון בגמביה משלב הוצאות שרירותיות להורג ומיסטיקה, אך עבור התיירים שנרתעים מהאביב הערבי, החופים המופלאים מסתירים את הפרנויה ברחובות

מוניקה מארק, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוניקה מארק, גרדיאן

מאחורי שורת מלונות מפוארים, הצופים אל הים הכחול בבנג'ול, בירת גמביה, נמצא מקום הרבה פחות יוקרתי המכונה "מלון 2 המייל". המלון שורץ היתושים הזה נמצא כמטחווי אבן מהחולות הלבנים שהופכים את המדינה המערב אפריקאית הקטנה ליעד התיירותי המבוקש ביותר באזור. מלון 2 המייל הוא הכלא המרכזי של גמביה, בו אזרחים מוחזקים בגלל סיבות שונות, כולל עבירות כמו חלוקת חולצות ללא רישיון.

עשרות אלפי תיירים נוהרים מדי שנה לחופים המרהיבים של גמביה כדי להשתזף בשמש, לצפות בציפורים ולהקשיב למוזיקת הקורה. תיירים שבחרו בעבר במדינות כמו מצרים, מרוקו ותוניסיה, נרתעים כיום מהשלכות "האביב הערבי" וממלאים את בתי המלון במדינה השוכנת לחופי האוקיינוס האטלנטי.

וכך הפכה התיירות לחבל ההצלה הכלכלי של גמביה. ואולם, מתחת לזוהר, מבצבצת הפרנויה של אחת ממדינות המשטרה האכזריות ביותר באפריקה. "גמביה איננה רודנות צבאית, אבל אף אחד לא אוהב להזכיר את שמו של הנשיא", אומר מדריך תיירים שהסכים לדבר בעילום שם רק במהלך שיט בקאנו על נהר גמביה, הרחק מאוזניים סקרניות. "התיירות יצרה מקומות עבודה, אבל אנחנו לא יכולים אפילו לדון על שיפורים בענף". צפו בסרט דוקומנטרי על החיים בגמביה.

מאז עלייתו לשלטון ב-1994, בהפיכה נטולת שפיכות דמים, החליף נשיא גמביה יחיא ג'אמה את מדי הצבא בגלימה לבנה ובשרביט, הודיע שריפא שורה ארוכה של מחלות – מאיידס ועד לבעיות זיקפה – ושהוא שולט באמצעות שילוב של אכזריות ממלכתית ומיסטיקה. סיסמת המשטר שלו היא "כל אזרח בגמביה חייב להיות שוטר". כתוצאה מכך, מצב זכויות האדם במדינה (שהיא מובלעת בתוך סנגל - אחת הדמוקרטיות המצליחות ביותר ביבשת), הוא אחד הגרועים ביותר באפריקה.

אחרי שנים שבהן נהגה לנפוש בתוניסיה, החליטה אמה, עקרת בית מגלוסטרשייר בשנות ה-50 לחייה, לנסות את גמביה. "הדבר היחיד שאני יודעת על הנשיא הוא שהתמונה שלו מוצגת בכל מקום. עם זאת, אני ממליצה על המקום הזה לכולם, כי הביטחון פה מוחלט", היא אומרת כשהיא לוגמת קוקטייל ליד בריכת המלון שלה, מתחת לעצי באובאב שבהם מתרוצצות ציפורים צבעוניות ומתחתם פוסעים טווסים.

אלא שרבים מ-1.7 מיליון אזרחיה של גמביה מתמודדים עם מציאות הרבה יותר אפלה. אמאדו ג'אנה, פעיל פוליטי ושר לשעבר, נדון למאסר עולם רק משום שחילק חולצות בעצרת המונית. שותפו לכלא הוא צעיר בן 24, שנדון למאסר רק משום שהעלה לרשת חברתית פרופיל תחת שמו של הנשיא.

יחיא ג'אמהצילום: בלומברג

ג'אנה אומר שבאוגוסט אשתקד ראה תשעה אסירים שנלקחו באופן אקראי מהתאים שלהם והוצאו להורג על ידי כיתת יורים. "זה היה טראומטי מאוד. אף אחד לא יודע מה הסיבה להריגתם. אחד מהם כבר ריצה את כל תקופת המאסר שלו שהיתה שמונה חודשים, ואילו אחר נדון ל-27 שנים". הפרת זכויות האדם הובילה את האיחוד האירופי להודיע כי בכוונתו לקצץ ב-20% את הסיוע בסך 76 מיליון אירו שהגישה לגמביה בשנים 2008-2013.

כל זה אינו פוגם בפופולריות של ג'אמה. ב-20 שנות נשיאותו צומצמה הבערות בגמביה במידה ניכרת וחל שיפור משמעותי בתשתיות. עם זאת, השוטרים החשאיים שלו, שיש בהם כאלה שמתחפשים לג'יגולו על החופים או לרוכלים ברחובות, עוצרים אנשים רק משום שהם "מגיבים באדישות" כשהשיירה הנשיאותית עוברת. ג'אנה צופה שיום יבוא ולאזרחי גמביה יימאס המצב הזה. "בגמביה לא תהיה התקוממות כמו אלה שהיו בלוב ובתוניסיה, אבל קיימת אפשרות של ממש לאנדרלמוסיה אלימה" הוא אומר, "האזרחים כאן פשוט נדחפים אל הקיר", הוא אומר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ