אובמה בא לטנזניה על רקע עלייה באלימות הפוליטית שם

בתוככי הכאוס המזרח אפריקאי, טנזניה היפהפיה נחשבת לאי של יציבות. אם כך, מדוע הושלך רימון בעצרת של מפלגת האופוזיציה הגדולה במדינה?

ניקולאס קוליש, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניקולאס קוליש, ניו יורק טיימס

ד"ר סטיוון אולימבוקה, ממנהיגי שביתת הרופאים בטנזניה, לא הופתע כאשר קבוצת גברים חמושים הופיעה לפני כשנה בלא הודעה מראש ועצרה אותו באמצע ישיבה. אבל כאשר הבחין כי המכונית שאליה דחפו אותו היא ללא לוחיות רישוי, הוא נחרד. הם כיסו את ראשו בבד שחור, הוא משחזר, והטיחו בו "אתה תשלם על מעשיך, תתחיל להתפלל לאלוהים שלך כי זה הסוף שלך".

הגברים הכו באותו הלילה את אולימבוקה במשך שעות באגרופיהם ובמוטות מתכת ועקרו את ציפורני בהונותיו. בעודו מוטל על הקרקע שמע אותם מתייעצים מהי הדרך הטובה ביותר להרוג אותו: בדריסה או בזריקה קטלנית. הוא חשב שלא יראה שוב אור יום.

טנזניה נחשבת לאי של יציבות בתוככי האזור הכאוטי למדי של מזרח אפריקה. היא זכתה לשבחים ולסיוע מתורמים בינלאומיים, בהם ארה"ב, שבשנה שעברה העניקה לה יותר מ-480 מיליון דולר. אלא שביקורו של הנשיא ברק אובמה השבוע במדינה בא בשעה שהולכות וגוברות הטענות שמשמיעים ארגוני זכויות אדם ותנועות אופוזיציה בטנזניה על התגברות מקרי האיומים על מתנגדים פוליטיים. "הקהילה הבינלאומית סבורה שיש שקט ושלווה בטנזניה", אומר ויליברוד סלאה, מזכ"ל מפלגת האופוזיציה צ'אדמה, "אבל יש פחד, לא שלווה". לדבריו, עיתונאים מותקפים חדשות לבקרים ואחד לפחות אף נהרג בזמן עבודתו.

אובמה משתעשע בכדור במהלך ביקורו בדאר א-סלאםצילום: רויטרס

ביולי שעבר סגרה הממשלה את השבועון "מוואנהליסי", שדיווח על חטיפת אולימבוקה וקשר בינה לבין הממשלה. הנשיא, ג'קאיה קיקווטה, הכחיש כל קשר למעשה וכמוהו עשתה גם המערכת הממשלתית. "אני לא חש בטוח אבל אני אלחם", אומר סעיד קובניאה, עורך בבית ההוצאה לאור "האלי הליסי" ובעלי מוואנהליסי. במקביל, קראה "הוועדה להגנת העיתונאים", ארגון שלא למטרות רווח הפועל בניו יורק, לנשיא אובמה להעלות את הסוגיה של חופש העיתונות בפגישותיו עם נשיא טנזניה.

האלימות הפוליטית בטנזניה החמירה מאוד בחודש שעבר בעקבות תקרית שבה הושלך רימון בעצרת שאירגנה צ'אדמה בעיר ארושה שבצפון המדינה. ארבעה בני אדם נהרגו אך לא נעצרו חשודים. "זה נועד לשם הפחדה", אומר סלאה, "כדי שאנשים יפחדו ללכת לקלפיות וכדי שהפעילים הפוליטיים יסולקו".

בכירים מצ'אדמה טוענים שהאחראי למעשה משתף פעולה עם המשטרה או נהנה מהגנתה. לדבריהם, המפלגה תציג סרטון וידיאו שיוכיח את ההאשמה, אבל רק אחרי שתמונה ועדה עצמאית לחקירת העניין. פול צ'גונג'ה, הממונה על מבצעים מיוחדים במשטרה, כינה את ההאשמות "מטופשות וחסרות בסיס", ואמר כי צ'אדמה חייבת להציג בפני רשויות אכיפת החוק את הראיות שבידה.

טנזניה היא יעד תיירות פופולרי לחובבי סיורי ספארי בסרנגטי, חבל הארץ המופלא. היא זכתה לשבחים על לכידותה האתנית והימנעותה מאלימות שבטית מהסוג שטילטל את קניה לאחר הבחירות ב-2007. הפיצוץ בארושה העלה חששות מתגברות המתחים, אך טנזניה חופשייה יחסית ממאבקים בין-עדתיים. זו אחת הסיבות לכך שאובמה בא לבקר כאן.

רחוב בדאר א-סלאם. השלטון במדינה לא התחלף ב-50 השנים האחרונותצילום: אי-אף-פי

עם זאת, מאז שזכתה טנזניה לעצמאותה לפני 50 שנה, נותר השלטון בידי אותה המפלגה, "צ'אמה צ'ה מפינדוזי" (CCM), שם שמשמעותו בסוואהילי "מפלגת המהפכה". הבחירות הראשונות בהשתתפות יותר ממפלגה אחת נערכו ב-1995, ומאז ניצחה מפלגת השלטון בכל מערכות הבחירות. מומחים אומרים כי האפשרות הריאלית שבבחירות הבאות ב-2015 יבחרו המצביעים לשלטון מפלגה אחרת מדאיגה כמה מחברי הממשלה, במיוחד כאלה החוששים שהחלפת השלטון תביא לפתיחה בחקירות והליכים משפטיים כלפי השלטון הנוכחי.

עבד אל-רחמן קיננה, מזכ"ל CCM, אומר שהוא מוכן לקבל מפלה בבחירות. "מאז ומתמיד היינו מוכנים להעביר את השלטון אם העם יחליט כך", הוא אומר ומוסיף כי מפלגתו זכתה בניצחון "בבחירות חופשיות והוגנות" והפופולריות שלה נובעת מכך שהיטיבה להגיע אל הבוחרים. הוא מצביע על תריסר יומונים היוצאים לאור בטנזניה כהוכחה לתקשורת מקומית תוססת, אך איננו מקל ראש בתלונות. "הממשלה צריכה לומר לנו מה קרה לאותם אנשים שנהרגו או הותקפו. רוב הפשעים האלה לא זכו להסבר".

הגברים שחטפו את אולימבוקה לקחו אותו ליער, שם השליכו אותו לבור כשרגליו וידיו כבולות. הוא השתדל לשכב ללא תזוזה, בתקווה שיחשבו שהוא מת, המתין כחצי שעה לאחר שעזבו, ואז שיחרר את רגליו וצעד אל הכביש כשידיו עדיין קשורות מאחורי גבו. שם קיבל עזרה והוסע לתחנת משטרה ולבית חולים. הוא אושפז כשהוא סובל מאי-ספיקת כליות והוטס לדרום אפריקה לטיפול. כעת, אחרי שנה, החלים מרוב פציעותיו, ואומר שאינו חושש לחייו - "אנשים יכולים להרוג אותך בכל מקום".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ