28 תלמידים ומורה נהרגו במתקפה על בית ספר בניגריה

חמושים איסלאמיסטים, ככל הנראה מארגון בוקו חראם, הציתו פנימיה בצפון המדינה, באזור בו מתנהל בחודשיים האחרונים מתקפה נגד המורדים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

חמושים איסלאמיסטים רצחו 28 תלמידים ומורה בפנימיה בעיר פוטיסקום שבצפון ניגריה. ניצולים מהמתקפה סיפרו כי לפנות בוקר הגיעו למקום אנשים עם מיכליות מלאות בדלק, הציתו את הבניינים בהם ישנו התלמידים וירו באלו שניסו להימלט.

עשרות בתי ספר הוצתו בניגריה מאז 2010, במתקפות של איסלאמיסטים מארגון המורדים בוקו חראם. תרגום שמו של הארגון משפת האוסה, הנפוצה בצפון ניגריה, היא "החינוך המערבי הוא חטא".

פוטיסקום שוכנת במדינת המחוז יובה, אחת משלוש מדינות המחוז שבהן שורר מצב החירום שהוכרז על ידי הנשיא גודלאק ג'ונתן במאי, כששלח לאזור חיילים נוספים כדי לדכא את המרד שנחשב לאיום הביטחוני הגדול ביותר על ניגריה.

המורדים שואפים להקים בצפון-מזרח ניגריה מדינה איסלאמית קיצונית עצמאית, והתקפות הבזק מעוררות את החששות שהמתקפה הצבאית, הנמשכת יותר משבעה שבועות, אמנם הניסה אותם למקומות מסתור אך לא מצליחה למנוע מהם לבצע התקפות רצחניות.

חיילים בצפון ניגריה, ביוניצילום: אי-פי

הצבא הניגרי טוען שהמתקפה שלו מאפשרת לו לתפוס מחדש את השליטה בצפון-מזרח המדינה מידי בוקו חראם, להרוס בסיסים מרכזיים של הארגון המורד ולעצור עשרות חשודים. בניגריה, יצואנית הנפט הגדולה ביותר באפריקה, חיים 170 מיליון אזרחים, שמחציתם מוסלמים ומחציתם נוצרים.

מאז 2010, אז החריף הארגון את מתקפותיו והמתח בין מוסלמים לנוצרים הגיע לשיאו, נהרגו במדינה מעל ל-1,600 בני אדם. בשנת 2012 גבה הסכסוך 600 קורבנות.

המתקפה היום היא הרצחנית ביותר מבין שלוש מתקפות על בתי ספר במדינה, מאז פתח הצבא במאבק נגד הארגון בחודש מאי. בחודש שעבר ירו חמושים, כנראה קיצונים איסלאמים, על בית בפר בעיר מיידוגורי שבצפון מזרח ניגריה, והרגו תשעה תלמידים. בית ספר אחר בעיר דאמאטורו הותקף בצורה דומה שבוע לפני כן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ