משבר פוליטי בדרום סודאן: הנשיא פיטר את סגנו והממשלה

שנתיים אחרי קבלת העצמאות, המדינה נקלעה למשבר חסר תקדים. חיילים נפרשו בבירה וקיים חשש שהפיטורים יביאו להחרפת העימותים האתניים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

משבר פוליטי חסר תקדים בדרום סודאן. נשיא המדינה הצעירה פיטר את סגנו ואת כל הממשלה, בשלב האחרון במאבק כוחות שהוא מנהל נגד בכירים בממשל. הנשיא, סלבה קיר, פרסם צו לפיו כל השרים וסגני השרים, כמו גם סגן הנשיא רייק מאצ'אר, הודחו מתפקידם. לא ניתן הסבר לפיטורים, אולם קיר ומאצ'אר מנהלים מאבק כוחות בחודשים האחרונים. חיילים נפרשו בעמדות מפתח בבירה ג'ובה.

דרום סודאן סובלת מבעיות כלכליות כרוניות מאז קיבלה עצמאותה מסודאן לפני שנתיים. הניסיונות לייצב את המדינה נכשלו בגלל סכסוכים לא פתורים עם השכנה מצפון על שטחים ונפט.

בתקופה האחרונה רמזו כמה מעמיתיו של קיר על חוסר שביעות רצון מהנהגתו. הבי-בי-סי מדווח כי הנשיא נאבק לשמור על השליטה בתנועת השחרור של דרום סודאן (SPLM), ארגון המורדים המרכזי לשעבר שכיום מנהל בפועל את המדינה.

הנשיא קיר (מימין) וסגנו שפוטר מאצ'ארצילום: רויטרס

מאצ'אר, שחלק מסמכויותיו נשללו ממנו באפריל, רמז כי בכוונתו להתמודד מול קיר על הנהגת ה-SPKM לפני הבחירות הבאות לנשיאות ב-2015. כתב הבי-בי-סי בג'ובה מדווח כי ישנו חשש אמיתי כי הפיטורים יביאו לפילוג נוסף של המדינה לפי קווים אתניים.

קיר שייך לקהילת הדינקה, הקבוצה האתנית הגדולה בדרום סודאן. מאצ'אר שייך לקבוצה האתנית השנייה בגודלה, נואר. בקהילת הנואר יש המתלוננים מהדומיננטיות של הדינקה בשליטה במדינה.

תתי-שרים מונו לנהל את משרדי הממשלה במקום המפוטרים. ברנאבא מריאל בנג'מין, שהיה שר ההסברה עד אתמול, הגדיר את הפיטורים כ"ריענון שורות רחב היקף", ואמר שהדבר נמצא במסגרת סמכויותיו של הנשיא קיר. "חלק מהמפוטרים יושבו לתפקידם, וחלק לא", אמר בנג'מין לסוכנות הידיעות הצרפתית.

דרום סודאן עשירה בנפט, עולם היא אחת המדינות הכי פחות מפותחות באפריקה. במדינה כבישים סלולים ספורים בלבד, ומצב מערכת החינותך והבריאות מחפיר. המדינה קיבלה את עצמאותה מסודאן ביולי 2011, אחרי מלחמת אזרחים שנמשכה עשרות שנים. אולם מזקקות הנפט נותרו בשטח סודאן, ודרום סודאן תלויה בשכנתה לייצוא הנפט שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ